Spacer po Starym Mieście w Lublinie

Stare Miasto jest zdecydowanie najpiękniejszą częścią Lublina. Od 23 lutego 2006 jest również dzielnicą administracyjną miasta. Nie jest to jednak najstarszy obszar Lublina. Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że pierwsze osady istniały na Wzgórzu Czwartek, Grodzisku oraz na terenie dzisiejszego zamku..

Stare Miasto w Lublinie

Lubelskie Stare Miasto jest jednym z najlepiej zachowanych zabytkowych zespołów urbanistycznych w Polsce. Zachwyca nie tylko miejscowych, ale przede wszystkim polskich i zagranicznych turystów, którzy coraz tłumniej przybywają do Lublina.

Na co zwrócić uwagę

Stare Miasto w Lublinie

Choć Stare Miasto w Lublinie nie jest największe, znajduje się w jego obszarze całkiem sporo wartych zobaczenia obiektów. Wielu osobom lubelskie Stare Miasto błędnie kojarzy się przede wszystkim z Zamkiem Lubelskim, którego oryginalna architektura może początkowo zadziwić oglądającego. Zamek nie jest jednak położony w obrębie Starego Miasta (administracyjnie od 2009 roku należy on do obecnej dzielnicy Starego Miasta, jednak historyczne Stare Miasto kończy się na murach obronnych), a właściwy obszar tej dzielnicy kryje w sobie o wiele więcej interesujących miejsc i budynków. Sprawdź, którym obiektom warto poświęcić szczególną uwagę.

Brama Krakowska

!Brama Krakowska - Stare Miasto w Lublinie
Brama Krakowska - Stare Miasto w Lublinie

Brama Krakowska jest jednym z charakterystycznych i najbardziej rozpoznawalnych symboli Starego Miasta w Lublinie. Brama Krakowska, będąca bramą wjazdową na Stare Miasto stanowi pozostałość murów obronnych z XIV wieku. Stworzona w stylu gotyckim, w XVIII wieku zyskała również cechy stylu barokowego. Jeszcze jakiś czas temu każdego dnia odgrywany był z niej hejnał Lublina. Obecnie melodia odgrywana jest z Nowego Ratusza, znajdującego się naprzeciw bramy.

Dziś mieści się tutaj oddział Muzeum Lubelskiego prezentujący dzieje miasta. Warto zwrócić uwagę na uszkodzony podczas II wojny światowej dzwon zegarowy, który odlano w XVI wieku.

Wieża Trynitarska

!Wieża Trynitarska - Stare Miasto w Lublinie
Wieża Trynitarska - Stare Miasto w Lublinie

Wieża Trynitarska to najwyższy zabytkowy punkt widokowy Lublina. Każdy kto uwielbia wysokie budowle i wszelkiego rodzaju punkty widokowe, nie może przejść obok niej obojętnie. Z platformy widokowej, na wysokości 40 metrów roztacza się wspaniała panorama Lublina. Zdecydowanie warto ją zobaczyć. Wieża Trynitarska to neogotycka wieża - dzwonnica, która obecnie jest siedzibą Muzeum Archidiecezjalnego.

Plac Łokietka

Plac Łokietka to centralny punkt miasta, który jest doskonałym punktem orientacyjnym i miejscem spotkań. Plac Łokietka łączy ulice: Królewską, Krakowskie Przedmieście i Lubartowską. Plac powstał w 1611 r. po zasypaniu fos i rozplantowaniu wałów obronnych. Długi czas stanowił ważny ośrodek handlu w mieście.

Zabytkowe kamienice

!Podczas spaceru po lubelskim Starym Mieście
Podczas spaceru po lubelskim Starym Mieście

Trzeba przyznać, że renesansowe i klasycystyczne kamienice tej lubelskiej dzielnicy są naprawdę piękne. W sumie jest ich kilkadziesiąt. Dumnie i elegancko otaczają rynek, tworząc wewnątrz niego pełen magii i barwnej historii świat. Od lat prowadzone są tu prace konserwatorskie, które mają na celu upiększenie tego miejsca na Starym Mieście.

Archikatedra

!Widok na Archikatedrę w Wieży Trynitarskiej - Stare Miasto w Lublinie
Widok na Archikatedrę w Wieży Trynitarskiej - Stare Miasto w Lublinie

Archikatedra to prawdziwa gratka dla fanów barokowej architektury. Kościół jest jednym z najstarszych barokowych obiektów, nie znajdujących się na terenie Włoch. Projektowany był przez Giovanniego Marię Barnardoniego i Giuseppe Brizio, architektów jezuickich. W 1752 roku w Archikatedrze doszło do dotkliwego w skutkach pożaru. Wiele elementów takich jak malowidła, ołtarze, liczne obrazy czy nagrobki skutecznie strawił ogień. Na szczęście znalazły się i takie, które przetrwały pożar i zachowały swą oryginalną formę aż po dziś dzień. Są to: wielki ołtarz, obrazy Franciszka Lekszyckiego, kompletny wystrój kaplicy Olelkowiczów-Słuckich ze stiukami przypisywanymi Janowi Baptyście Falconiemu oraz nagrobek Marcina Leśniowolskiego.

Po wykupieniu biletu możemy zwiedzić też zakrystię akustyczną i krypty. Odbudowana po zniszczeniach wojennych zakrystia charakteryzuje się takim sklepieniem, że głos osoby stojącej w jednym rogu jest doskonale słyszalny w drugim. Można tu też obejrzeć zbiory szat liturgicznych. W kryptach pochowano biskupów lubelskich w tym zmarłego w 2011 roku arcybiskupa Józefa Życińskiego.

W lewej nawie kościoła widać kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Związana jest z nim ciekawa historia. W 1949 roku modlący się ludzie dojrzeli łzy na twarzy Maryi. Uznano, że obraz płacze (według niektórych świadków miały to być krwawe łzy). Powołana grupa ekspertów nie była w stanie stwierdzić czym jest wydobywający się z płótna płyn. Władze PRLu zareagowały niezwykle drastycznie. Lublin został odcięty od reszty kraju (zawieszono połączenia PKS), a biorących udział w nabożeństwach stawiano przed sądem i zamykano w więzieniach. Ponoć członkowie Gdańskiego PZPR wystosowali oficjalny komunikat, w którym stwierdzali że Matka Boska płakać nie może bo… w czasach pokoju nie ma do tego podstaw. Mimo szykan i przeciwności wiara w cud przetrwała do dziś. Co roku w rocznicę tamtych wydarzeń (czyli 6 lipca) odprawiana jest uroczysta msza, na którą ściągają liczni pielgrzymi.

Teatr Stary

Teatr Stary z pewnością zachwyci wszystkich amatorów kultury, sztuki i… niezwykłej atmosfery. Ciekawostką jest fakt, że jest on drugim najstarszym obiektem teatralnym w Polsce (jest drugim, po Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie). Początkowo w budynku teatru mieściła się scena dramatyczna i operowa. W XIX wieku grywano na niej opery Rossiniego, Mozarta, Webera, a w XX wieku funkcjonowało tu także kino. W 2012 roku, po trwającym 5 lat remoncie teatr został ponownie otwarty.

Trakt Królewski

Świetnym pomysłem będzie spacer po Trakcie Królewskim. Trakt Królewski łączy ze sobą: Zamek Lubelski, Bramę Grodzką, ulicę Grodzką, Rynek, ulicę Bramową, Bramę Krakowską oraz Plac Łokietka. Taka wyprawa zapewni Wam niezapomniane wrażenia wizualne i w magiczny sposób przeniesie w czasie.

Kamień Nieszczęścia

Tuż za wieżą Trynitarską znajduje się dość “niebezpieczna” lubelska ciekawostka czyli tzw. kamień nieszczęścia. Według legendy na tym głazie kat miał ściąć niewinnego człowieka. Od tego momentu kamień przynosił śmierć i zniszczenie. Każdy kto spróbował wmurować go w swój budynek ginął. Podobno niszczycielska rola głazu trwa nadal. Według opowieści miejscowych podczas bombardowań Lublina w 1939 roku najwięcej osób miało zginąć na ulicy Jezuickiej (czyli tam gdzie leży kamień). Zwiedzającym zaleca się dla pewności nie dotykać głazu.

Trybunał Główny Koronny

Stojący na lubelskim Rynku charakterystyczny żółty budynek to dawny Trybunał Główny Koronny. Tutaj odbywały się sprawy sądowe szlachty małopolskiej. Sprzyjało to rozwojowi miasta i nawet w czasach upadku Trybunału (magnateria obsadzała stanowiska swoimi ludźmi aby uzyskiwać korzystne wyroki) ściągało do Lublina wielu przyjezdnych. Według legendy to właśnie tu miał się odbyć sąd diabelski zakończony odbiciem na stole czarnej łapy (patrz: Zamek w Lublinie). Dziś w budynku mieści się Sala Ślubów, a także Lubelska Trasa Podziemna.

Piwnice pod Fortuną

Jeden z najniezwyklejszych i dostępnych dla turystów od niedawna lubelskich zabytków to tzw. piwnice pod Fortuną czyli zespół renesowych piwnic winiarskich z unikatowymi malowidłami pochodzącymi z XVI wieku. Zachowane freski to rzadkie dzieło sztuki mieszczańskiej - pełne motywów mitologicznych i nawiązań do filozofii antycznej. Jest bardzo możliwe, że w piwnicach upijali się pracownicy Trybunału Głównego Koronnego, którzy wymykali się z pracy nieistniejącym już podziemnym przejściem. Może to właśnie oni zniszczyli namalowaną sylwetkę filozofa Demokryta dopisując poniżej: “Jesteś głupi”. Poza malowidłami w Piwnicach możemy obejrzeć multimedialną wystawę prezentującą historię miasta. Muzeum mieści się w kamienicy Lubomelskich przy ulicy Rynek 8.

Bazylika św. Stanisława Biskupa Męczennika w Lublinie

Znajdująca przy ulicy Złotej bazylika sprawia wrażenie nieco wciśniętej między staromiejskie kamienice. Kościół w tym miejscu powstał w połowie XIII wieku, ale obecna świątynia pochodzi z następnego wieku. Przebudowana została w wieku XVI. Warto zwrócić uwagę na znajdujące się w kościele malowidło przedstawiające pożar Lublina z 1719 roku. Żywioł ustał po procesji, w której niesiono relikwie Krzyża Świętego. Znajdowały się one tutaj do 1991 roku, kiedy to zostały ze świątyni skradzione. Niestety nie odzyskano ich do dziś.

Plac po farze

Plac z odkrytymi fundamentami to pozostałość po lubelskim kościele farnym. Miał go wybudować Leszek Czarny, któremu w tym miejscu przyśnił się anioł wręczający władcy miecz. Książę uznał to za znak od Boga, a po odniesionym zwycięstwie nad Jaćwingami wzniósł w Lublinie kościół. Budowla wielokrotnie niszczona i odbudowywana rozebrana została ostatecznie w 1846 roku. Pozostałe po niej wyposażenie umieszczono w innych świątyniach. 


Nocne życie

Jak nietrudno zgadnąć, życie tutaj toczy się nie tylko za dnia, ale również w nocy. Po zmroku wszystkie miejscowe puby, restauracje i bary zamieniają się w tętniące życiem ośrodki nocnego życia zarówno dla mieszkańców Lublina, jak i turystów. Nocą lubelskie Stare Miasto wygląda naprawdę magicznie. Jeśli macie możliwość odwiedzenia go nie tylko w ciągu dnia, ale również po zmroku – zróbcie to koniecznie.

!Teatr im. Christiana Andersena - podczas spaceru po lubelskim Starym Mieście
Teatr im. Christiana Andersena - podczas spaceru po lubelskim Starym Mieście

Reklama