Punkty widokowe Sewilli

Historyczne stare miasto Sewilli charakteryzuje się stosunkowo równą zabudową. Oprócz pojedynczych konstrukcji, jak np. imponująca swoją wielkością katedra, większość budynków wznosi się na podobną wysokość.

Mimo to w stolicy Andaluzji znajdziemy kilka punktów widokowych, z których będziemy mogli popatrzeć na miasto z góry lub z poziomu dachów. Nie powinnismy jednak liczyć na znalezienie punktu z dokładnym widokiem na wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje.

!Sewilla - widok z wieży katedry La Giralda
Sewilla - widok z wieży katedry La Giralda

La Giralda - wieża katedralna

Najbardziej charakterystyczną średniowieczną konstrukcją na obszarze starego miasta jest wysoka na niemal 100 metrów dzwonnica La Giralda. Wieża powstała w XII wieku i pełniła funkcję minaretu w głównym miejskim meczecie. Po rekonkwiście meczet został całkowicie przebudowany i zamieniony na katedrę, ale wieża zachowała się w prawie oryginalnym stanie.

Z góry rozpościera się dobry widok na stare miasto i sąsiadujący z katedrą Alcázar. Wejście do wieży znajduje się wewnątrz katedry i możliwe jest w trakcie normalnego zwiedzania świątyni. Nie ma możliwości wejścia tylko na wieżę (aktualizacja marzec 2018). W przeciwieństwie do większości średniowiecznych dzwonnic na szczyt La Giraldy nie prowadzą schody, ale wznosząca się w górę droga. Według legend trasa umożliwiała wjazd konno.

Więcej: Katedra: bilety / Katedra: La Giralda

!Sewilla - La Giralda - wieża Katedry
Sewilla - La Giralda - wieża Katedry

Dach katedry

Innym sposobem na spojrzenie na okolicę z góry jest wejście na dach katedry w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Zwiedzanie trwa około 90 minut i prowadzone jest w języku angielskim. Podczas wycieczki czeka na nas trochę wchodzenia i chodzenia, ale dostępne jest też dużo czasu na oglądanie samej katedry i najbliższej okolicy. Pamiętajmy tylko, że dach znajduje się dużo poniżej szczytu wieży i oferuje gorsze widoki niż La Giralda.

Więcej: Katedra: Zwiedzanie dachu z przewodnikiem

!Widoki podczas spaceru po dachu Katedry w Sewilli
Widoki podczas spaceru po dachu Katedry w Sewilli

Metropol Parasol (lub Las setas)

Tak jak La Giralda jest najbardziej charakterystyczną średniowieczną konstrukcją w Sewilli, tak Metropol Parasol jest jednym z symboli nowoczesnej zabudowy miasta. Ta drewniana konstrukcja w formie sześciu parasoli przypominających kapelusze grzybów powstała w 2011 roku na placu Plaza de la Encarnación. Stąd nieoficjalna nazwa - Las setas to po hiszpańsku właśnie grzyby.

!Metropol Parasol - Sewilla
Metropol Parasol - Sewilla

O ile sama konstrukcja może nie przypaść nam do gustu, to ciekawą atrakcją jest możliwość wjechania na dach budowli skąd rozpościera się świetny widok na okolicę. Plusem jest to, że możemy spacerować wyznaczonymi trasami po prawie wszystkich kapeluszach i popatrzeć na Sewillę z różnych wysokości oraz różnych stron. U góry znajdziemy też małą knajpkę, chociaż stoliki z najlepszym widokiem mogą być zajęte.

Wejście znajdziemy w podziemiach do których prowadzą schody od strony ulicy Calle Imagen. Na górę wjeżdżamy windą. Cena to 3€. Atrakcja otwarta jest aż do 23:00 i warto wpaść tu na zachód słońca. (aktualizacja marzec 2018)

!Widoki z Metropol Parasol w Sewilli
Widoki z Metropol Parasol w Sewilli

Torre del Oro (Złota Wieża)

Jeśli zależy nam na spojrzeniu na miasto od strony rzeki Gwadalkiwir to najlepszym wyborem może być udanie się do Torre del Oro, czyli Złotej Wieży. Na jej szczycie znajduje się punkt z widokowy skąd możemy popatrzeć na rzekę oraz nadbrzeże po obu stronach.

Wewnątrz wieży znajduje się muzeum morskie z ciekawą kolekcją eksponatów. Na górę wchodzimy schodami.

!Torre del Oro (Złota Wieża) w Sewilli
Torre del Oro (Złota Wieża) w Sewilli

Wieża otwarta jest od poniedziałku do piątku od 9:30 do 18:45, a w weekendy od 10:30 do 18.45 (z wyjątkiem świąt). Bilet wstępuje kosztuje 3€. W poniedziałki wejście jest darmowe, ale najlepiej dokonać rezerwacji online pod adresem email torreoro@fn.mde.es (aktualizacja marzec 2018)

!Widoki ze Złotej Wieży w Sewilli (Torre del Oro)
Widoki ze Złotej Wieży w Sewilli (Torre del Oro)

Restauracje i bary na dachach

Ciekawym sposobem na spojrzenie na miasto z góry jest wybranie się do jednego z barów lub restauracji, które mieszczą się na dachach budynków. Najczęściej miejsca takie należą do hoteli, ale w wielu przypadkach wejść do środka mogą wszyscy - nie tylko hotelowi goście. Jeśli szukamy baru z tarasem powinniśmy rozglądać się za nazwą La terraza co oznacza po prostu taras.

Z oczywistych minusów: ceny w takich miejscach należą do wysokich. Za drinka zapłacimy w okolicach 10-12€ (lub więcej) a za piwo około 4-6€. Wiele tarasów posiada otwarte baseny, ale te są dostępne jedynie dla hotelowych gości.

W przypadku weekendów i wieczorów warto rozważyć wcześniejszą rezerwację stolika (o ile jest taka możliwość).

Przykłady miejsc z tarasem na dachu:

  • Bar hotelu Doña Maria (adres: Calle Don Remondo 19) - jeden z najstarszych tarasów w Sewilli. Sąsiaduje z Pałacem Arcybiskupa, zarówno katedra jak i słynna La Giralda są niemal na wyciągnięcie ręki.
  • Restauracja La Terraza - EME Catedral (adres: Calle Alemanes 27) - modny bar i restauracja, która znajduje się przy samej katedrze. Wieczorem podczas weekendów może być ciężko o miejsce. Ceny są bardzo wysokie (piwo około 6€, drinki w okolicach 13-15€), ale te może zrekompensować nam widok. Bar czynny jest od wtorku do soboty od 20:00 do 24:00. Po wejściu do hotelu musimy wjechać windą na piąte piętro.
  • Bar hotelu Casa Romana (adres: Calle Trajano 15) - bar w hotelu Casa Romana przypomina bardziej mały klub. Górna część podzielona jest na dwa obszary - na górze znajdziemy taras będący punktem widokowym, a dolna część to bar z parkietem. Z tarasu dobrze widać znajdujący się niedaleko Metropol Parasol, ale bez problemu da się z góry wypatrzyć też katedrę i wieżę katedralną.
  • Bar hotelu The Corner House (adres: Alameda de Hércules 31) - troszkę dalej od centrum, przy Promenadzie Herkulesa (Alameda de Hércules), znajdziemy hotel The Corner House z popularnym i tańszym niż poprzednie barem. Niestety, widoki są oczywiście gorsze niż w okolicy katedry. Wystrój baru jest mniej oficjalny, podobnie jak sam hotel.
  • Patio de la Alameda (adres: Plaza de la Alameda de Hércules 56) - kolejny z barów w hotelu znajdującym się bezpośrednio przy Promenadzie Herkulesa. Nie zobaczymy stąd głównej części starego miasta, ale możemy u góry odpocząć spoglądając na podłużny plac pełen śpieszących się mieszkańców.

Nie są to oczywiście wszystkie dostępne możliwości. Barów z tarasem widokowym jest w Sewilli o wiele więcej i znajdują się też poza centrum.

Torre de los Perdigones

Dalszy kawałek na zachód od historycznego starego miasta, na obszarze San Gil, wznosi się wieża Torre de los Perdigones. Konstrukcja była częścią historycznej fabryki św. Franciszka (fábrica de "San Francisco de Paula") zbudowanej około 1885 roku. Zakład zamknięto niedługo po wojnie i od tego czasu kompleks popadał w ruinę. Torre de los Perdigones odrestaurowano przed Expo’92. Wysokość wieży to około 45 metrów.

!Sewilla - wieża Torre de los Perdigones
Sewilla - wieża Torre de los Perdigones

Oprócz punktu widokowego wewnątrz wieży znajdziemy tzw. ciemną komnatę (Camera obscura), która umożliwia oglądanie okolicy na specjalnym ekranie. Wejście do pomieszczenia z Camera Obscura możliwe jest podczas wydzielonych okienek razem z całą grupą i przewodnikiem. Niestety, całość prowadzona jest jedynie w języku hiszpańskim. Wycieczki odbywają się co 45 minut od 10:30 do 16:45 i trwają 20 minut. Jeśli nie interesuje nas ta atrakcja to możemy odwiedzić sam punkt widokowy.

Wieża otwarta jest od wtorku do niedzieli. Wejście na sam punkt widokowy kosztuje 2€, a wejście na punkt widokowy i wejście do pomieszczenia z Camera Obscura to koszt 5€ (2,50€ dla dzieci 5-12 lat). (aktualizacja marzec 2018)


Reklama