Gdzie spać w Sewilli? Najlepsze dzielnice, przykładowe hotele oraz informacje praktyczne

Sewilla jest jednym z tych miast, gdzie szukając noclegu po raz pierwszy łatwo o ból głowy. Historyczne stare miasto jest jednym z największych w Europie, dlatego przed wyborem miejsca warto poznać lepiej specyfikę stolicy Andaluzji.

Na szczęście dla turystów centrum Sewilli uważane jest za bezpieczne i trudno w nim o strefy, których należało by szczególnie unikać. Wybór lokalizacji zależy tak naprawdę jedynie od dwóch rzeczy: naszego budżetu oraz tego, jak lubimy spędzać czas. Odpowiednią dzielnicę na nocleg w Sewilli znajdą zarówno poszukiwacze zabytków, fani nocnych posiedzeń i dobrej kuchni, jak i turyści pragnący ciszy i spokoju po aktywnym dniu zwiedzania.

Wybierasz się do Sewilli?

Sewilla

Sewilla - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać stolicę Andaluzji. Największe atrakcje, ciekawe miejsca i praktyczne wskazówki pomogą zaplanować Ci wyjazd i zwiedzanie.

Baza noclegowa w Sewilli

Baza noclegowa stolicy Andaluzji jest rozbudowana i różnorodna. Duży wpływ na to miały i mają dwa czynniki. Po pierwsze, w 1992 roku w mieście odbyło się Expo’92, które zorganizowano z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. W trakcie imprezy przebudowano część miasta i rozwinięto bazę noclegową, dzięki czemu udało się ugościć tłumy gości.

Drugim (tym razem corocznym) wydarzeniem są obchody Wielkiego Tygodnia (hiszp. Semana Santa). Do miasta w tym czasie przybywają dziesiątki tysięcy wiernych, którzy chcą wziąć udział w słynnych procesjach. Jeśli planujemy wybrać się do Sewilli w tym okresie to najlepiej zacząć poszukiwania noclegu długie miesiące (a może i rok?) wcześniej.

Oprócz Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy wysokim sezonem w Sewilli jest czas od maja do września. Jeśli chcielibyśmy przyjechać w lipcu lub sierpniu pamiętajmy, że w tym okresie temperatury przekraczają 40 stopni. Miasto położone jest z dala od morza, więc skwar potrafi być trudny do zniesienia.

Najlepsze ceny noclegów obowiązują w okresie od października do lutego, kiedy pokój dwuosobowy z prywatną łazienką i w odległości spaceru od katedry możemy znaleźć w zakresie cenowym 30-50€. W sezonie letnim najniższe ceny dla takiej konfiguracji (przy odpowiednio szybkim rozpoczęciu poszukiwań) mogą być wyższe o około 10-20€.

Rozglądając się za noclegiem warto mieć na uwadze dwie rzeczy. Przed wynalezieniem klimatyzacji hiszpańskie budowle dostosowywane były przede wszystkim do letnich upałów. Z tego powodu w niektórych obiektach w zimę potrafi być chłodno. Jeśli wybieramy się do Sewilli np. w listopadzie czy grudniu, to warto wcześniej sprawdzić komentarze gości z podobnego okresu.

Drugim problemem może być hałas, zwłaszcza w trakcie ciepłych miesięcy. Jeśli nie jesteśmy nocnymi markami, to warto dokładnie obejrzeć najbliższą okolicę na mapach Google i sprawdzić, czy pod samym obiektem nie działają bary otwarte do późnej nocy. Turyści szukający ciszy powinni oddalić się od głównych ulic i poszukać noclegu w bocznych uliczkach, przy których nie działają żadne lokale.

Sprawdź całą bazę noclegową w Sewilli

W jakich dzielnicach szukać noclegu w Sewilli?

Sewilla podzielona jest na 11 dystryktów, które z kolei dzielą się dalej na 108 dzielnic. Z perspektywy turysty najlepszym obszarem do znalezienia noclegu wydają się być historyczne Stare Miasto (hiszp. Casco Antiguo) razem z przylegającym od północy dystryktem La Macarena. Obszar ten jest na tyle duży (przejście z jednego końca na drugi zajmie nam około 30 minut) i różnorodny, że spokojnie każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie.

Dla turystów pragnących oddalić się od głównych zabytków i poczuć bardziej lokalną atmosferę lepszym wyborem może okazać się znajdująca się po zachodniej stronie rzeki dzielnica Triana.

Jeśli chcielibyśmy oddalić się od ruchliwych i głośnych obszarów miasta możemy rozważyć jedną z dalszych dzielnic, które skomunikowane są z historycznym centrum kolejką podziemną.

Poniżej przygotowaliśmy krótką charakterystykę dzielnic i dystryktów, które naszym zdaniem są dobrym miejscem na nocleg w stolicy Andaluzji.

Casco Antiguo - historyczne stare miasto

Sewilskie Stare Miasto (niem. Casco Antiguo) jest na tyle rozległe i różnorodne, że większość turystów powinna znaleźć tu odpowiednią dzielnicę dla siebie. Z drugiej jednak strony jest na tyle niewielkie, że spokojnie możemy poruszać się po nim jedynie pieszo. Centrum uważane jest za bezpieczne i nie powinniśmy mieć nigdzie problemów z wieczornymi powrotami, choć zawsze powinniśmy zachować ostrożność i nie kierować się po zmroku do nieoświetlonych pustych zakamarków. Czasami możemy też zgubić się w jednej z krętych uliczek, ale takie już uroki miast ze średniowiecznym układem.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, która konkretnie dzielnica w historycznym centrum (i poza nim) jest najlepsza na nocleg. Dla każdego odwiedzającego odpowiedź może być inna. Nie zawsze jednak warto skupiać się tylko na dzielnicy! Czasem lepiej znaleźć nocleg w lepszym standardzie w innym miejscu, niż męczyć się przez cały pobyt. W końcu i tak większość czasu spędzimy poza obiektem!

Naszym zdaniem lepiej ominąć bezpośrednią okolicę katedry. Jest tam zawsze gwarnie i obok znajduje się szeroka ulica handlowa, a ceny potrafią być przesadnie wysokie.

Hotele i inne obiekty noclegowe na całym obszarze Casco Antiguo można sprawdzić tej stronie.

Jako ciekawostkę warto podać, że za najbardziej luksusowy hotel w Sewilli uchodzi zbudowany w latach 20. poprzedniego wieku Hotel Alfonso XIII. Cena za dobę? Blisko 1500 zł! Jeśli jednak chcielibyście zatrzymać się w miejscu, w którym nocowali arystokraci i możni , a budżet nie jest dla Was przeszkodą, to nie powinniście narzekać. ;)

Santa Cruz

Trudno o bardziej malowniczy obszar Sewilli niż dzielnica Santa Cruz, która znajduje się na wschód od katedry i ciągnie się wzdłuż murów Alcázaru. Od średniowiecza aż do czasów inkwizycji mieściła się tu Dzielnica Żydowska, ale do dziś nie zachowało się zbyt wiele śladów po tym okresie. Dzielnica Santa Cruz charakteryzuje się wąskimi i krętymi uliczkami, które prowadzą do urokliwych placyków.

Naszym zdaniem jest to idealne miejsce na nocleg dla wszyskich turystów, którzy: przyjeżdżają na krótko, chcieliby znaleźć się blisko najważniejszych atrakcji i pragną poczuć unikalną atmosferę tego miejsca. Mimo niewątpliwych plusów zatrzymanie się w tej okolicy ma również minusy. W ciągu dnia uliczki przemierzane są przez tysiące turystów i trudno się przez nich przebić. No i uwaga dla czytelników planujących przyjechać z dużą ilością bagaży! Część uliczek wyłączono z ruchu samochodowego, więc nawet biorąc taksówkę możemy być zmuszeni do przejścia większego fragmentu trasy pieszo.

Utrudnione może być również znalezienie odpowiednich lokali gastronomicznych. Co prawda tych na obszarze Santa Cruz nie brakuje, ale wiele z nich nastawionych jest na turystów lub bardziej majętnych mieszkańców, stąd często wysokie ceny i brak autentycznej atmosfery znanej z Triany czy okolic La Alamedy. Nie powinien być to jednak wielki problem, ponieważ szybko możemy przespacerować do innych części Starego Miasta.

Co warte podkreślenia, Santa Cruz to nie tylko drogie noclegi i hotele butikowe. Na terenie dzielnicy działają też hostele oferujące zakwaterowanie w salach wieloosobowych czy bardziej budżetowe (jak na okolicę!) obiekty.

Jednym z najpopularniejszych hoteli w tej okolicy jest dwugwiazdkowy Hotel Alcántara. Nie jest to najtańsze miejsce, ale powinno zadowolić też bardziej wymagających gości.

Nocleg w dobrej cenie możemy czasami znaleźć w pensjonacie Pension San Pancracio. Obiekt oferuje tańsze pokoje ze współdzieloną łazienką i droższe z prywatną.

Inną propozycją jest dobrze oceniany hostel Santacruz Hostal Plaza, który znajduje się praktycznie w samym centrum Santa Cruz.

Znajdź inne noclegi w granicach dzielnicy Santa Cruz

El Arenal

Na zachód od katedry rozciąga się dzielnica El Arenal. Dziś obszar ten jest gęsto zabudowany, lecz w trakcie sewilskiego Złotego Wieku znajdował się tu port, do którego musiały zawinąć wszystkie statki płynące lub wracające z podróży do Nowego Świata.

Dzielnica El Arenal nie jest tak turystyczna jak Santa Cruz, choć znajdują się tu ważne miejskie atrakcje, takie jak np. Arena walk byków (hiszp. Plaza de Toros) czy wzniesiona w czasach arabskich Złota Wieża (hiszp. Torre del Oro). Czym jednak bliżej wieczora, tym mniej tu turystów, a więcej miejscowych odpoczywających po całym dniu pracy.

Obecnie El Arenal jest jednym z knajpianych i barowych zagłębi Sewilli. Znajdziemy tu wiele popularnych barów tapas oraz restauracji.

Przykładem bardzo dobrze ocenianego noclegu w tej okolicy jest hotel apartamentowy Sleepin Sevilla, który zapewnia gościom duży metraż z aneksem kuchennym. Część apartamentów posiada balkon.

Wyszukaj inne noclegi w okolicy El Arenal

Północna część Starego Miasta - San Vicente oraz Santa Catalina

Jeśli chcemy być jednocześnie blisko najważniejszych atrakcji i trochę dalej od najbardziej turystycznych obszarów (oraz nocnego życia), to warto rozważyć północne dzielnice Starego Miasta - położoną na zachodzie San Vicente i Santa Catalina na wschodzie. Pierwsza z nich jest typową dzielnicą mieszkalną, a druga posiada większą ofertę gastronomiczną.

Popularnym obiektem w części wschodniej jest pensjonat Pension Virgen de la Luz, który wyróżnia się typowo andaluzyjskim wystrojem oraz oferuje taras na dachu dla gości. Obiekt zlokalizowany jest po wschodniej stronie historycznego centrum, tuż obok Casa de Pilatos (Dom Piłata), czyli jednego z ukrytych skarbów Sewilli.

Jeśli planujemy szukać noclegu na obszarze San Vicente to jako punkt odniesienia możemy uznać Muzeum Sztuk Pięknych (hiszp. Museo Nacional de Bellas Artes). Noclegi w bliskiej okolicy muzeum możemy wyszukać na tej stronie.

La Macarena oraz La Alameda

Na północ od dystryktu Casco Antiguo rozciąga się obszar nazywany La Macarena. Nazwa dystryktu pochodzi od znajdującej się w jego granicy bazyliki o tej samej nazwie (hiszp. Basílica de la Macarena). I choć nie znajdziemy tu najważniejszych miejskich zabytków, to zachowały się chociażby: historyczny mur miejski, dwie bramy prowadzące do ufortyfikowanego miasta, dawny szpital w którym mieści się Parlament Andaluzji czy historyczna zabudowa nie różniąca się zbytnio urokiem od najstarszej części miasta.

Dawniej La Macarena była jakby biedniejszym bratem Starego Miasta, ale ostatnie dekady to znaczny renesans tego dystryktu. Najbardziej znaną częścią Macareny jest olbrzymi otwarty plac La Alameda de Hércules, otoczony barami oraz kawiarniami, w których przesiadują mieszkańcy szukający odmiany od modnego Starego Miasta. Ceny w barach tapas są tu zauważalnie niższe niż w Casco Antiguo.

Okolice La Alamedy (Sewilczycy korzystają ze skróconej nazwy) są też dobrym wyborem dla szukających noclegu w stolicy Andaluzji. Do centrum dojdziemy stąd pieszo w około 15-20 minut i jednocześnie będziemy blisko sewilskiego życia nocnego.

Sami podczas jednej z wizyt w Sewilli zatrzymaliśmy się w dobrze ocenianym hostelu Jardin de la Alameda Hostal Boutique, który znajduje się dosłownie ulicę od placu La Alameda. Warunki biorąc pod uwagę cenę były zadowalające, choć w zimowy wieczór w pokoju mogło by być cieplej.

Znajdź inne noclegi w okolicy placu La Alameda

Dawniej granicę La Macareny wyznaczały mury miejskie, ale dziś dystrykt ten rozciąga się dalej na północ. Warto dokładniej sprawdzić odległość oraz trasę do centrum od znalezionego obiektu.

Więcej opcji noclegowych w dzielnicy La Macarena znajdziecie pod tym adresem.

Triana - po drugiej stronie rzeki Gwadalkiwir

Znajdująca się po zachodniej stronie rzeki Gwadalkiwir Triana jest jednym z najbardziej charakterystycznych obszarów Sewilli. Całkiem niedawno Triana była niezależną osadą, którą zamieszkiwali rzemieślnicy i artyści, m.in. twórcy popularnych płytek azulejo.

Do dziś Triana odróżnia się od sewilskiego Starego Miasta. Nie ma tu co prawda zbyt wielu największych zabytków, ale za to znajdziemy: wiele kawiarni i barów nastawionych głównie na miejscowych, mniej śpieszną atmosferę oraz popularne targowisko Mercado de Triana, na którym zakupimy świeże lokalne produkty i zjemy coś na szybko.

I choć Triana znajduje się po drugiej stronie rzeki, to korzystając z Mostu Izabeli II (nazywanego Mostem Triany - Puente de Triana) sprawnie dostaniemy się pieszo w okolicę El Arenal. Jeśli nie lubimy długich spacerów, to do historycznego centrum możemy dojechać też autobusem. Często ceny noclegów w Trianie są niższe niż w ścisłym historycznym centrum. Wyjątkiem jest tu okres Wielkiego Tygodnia, kiedy jest to jedna z najbardziej obleganych część miasta.

Najbardziej gwarnymi ulicami Triany są: Calle San Jacinto (główna ulica handlowa), prostopadła do niej Calle Pagés del Corro oraz wypełniona knajpkami i barami Calle Betis. Preferujecie wieczorną ciszę i spokój? To lepiej poszukać noclegu dalej od nich! W przeciwnym wypadku najbliższa okolica Calle Betis będzie idealna.

Na obszarze Triany znajdziemy mniej typowych hoteli, a więcej apartamentów i hosteli w przerobionych piętrach budynków mieszkalnych. Przykładem dobrze ocenianego apartamentu niedaleko Calle Betis jest Casas y Patios de Triana. Trochę dalej na północ i w mniej gwarnej okolicy znajdziemy popularny pensjonat B&B Casa Alfareria, w którym w cenie noclegu otrzymamy śniadanie.

Dla turystów szukających opcji bardziej budżetowych ciekawym wyborem może być hostel Triana Backpackers, który oferuje pokoje ze współdzieloną łazienką (i wliczonym śniadaniem w cenę).

Sprawdź inne noclegi w Trianie

Dalej od centrum - nocleg na linii metra i bardziej budżetowe opcje

Pomysłem na znalezienie noclegu może być również wyszukanie noclegu dalej od historycznego centrum, ale w okolicy jednej ze stacji sewilskiego metra. Kolejka podziemna w stolicy Andaluzji łączy zachodnią część miasta z częścią południowo-wschodnią. Korzystając z metra w kilka chwil dojedziemy do centrum (stacja Puerta de Jerez), skąd spacerkiem dojdziemy do najważniejszych miejskich atrakcji.

Na zachód od Starego Miasta i na południe od Triany rozciąga się typowo mieszkalny dystrykt Las Remedios. Jest to droga okolica, która może być dobrym wyborem dla turystów szukających ciszy i spokoju oraz posiadających odpowiednio wysoki budżet.

Znajdź nocleg na obszarze Las Remedios

W przypadku poszukiwania bardziej budżetowych opcji możemy swoje wysiłki skierować we wschodnią stronę, np. w okolicę dystryktu Nervión. Przykładem bardzo dobrze ocenianego noclegu (niedaleko stacji metra Gran Plaza) jest Hostal San Vicente II. Dużą zaletą dzielnicy Nervión jest to, że oprócz niższych cen otrzymamy tu często wyższą jakość niż w porównywalnych cenowo ofertach bliżej historycznego centrum.

Znajdź inne obiekty w granicach dzielnicy Nervión.


Reklama