Podróże po Europie

Nieoczywiste miejsca w Sewilli - 13 atrakcji poza utartym szlakiem

4 kwietnia 2024

Stolica Andaluzji to jedno z najciekawszych turystycznie miast w Hiszpanii, o czym przekonacie się czytając nasze zestawienia największych atrakcji Sewilli.

Najbardziej popularne miejsca to jednak nie wszystko, co miasto to ma do zaoferowania. W naszym artykule zebraliśmy nasze ulubione atrakcje spoza utartego szlaku, które udało nam się odkryć podczas naszych wizyt w Sewilli.

Uniwersytet (Universidad de Sevilla)

Siedziba sewilskiego uniwersytetu mieści się w jednym z najbardziej okazałych budynków w całym mieście - w dawnej królewskiej fabryce cygar i papierosów (Real Fábrica De Tabacos). Kompleks ten powstał w połowie XVIII wieku jako pierwsza w Europie fabryka tytoniu. Co więcej, w momencie powstania był drugim co do wielkości budynkiem w całej Hiszpanii.

Dziś możemy swobodnie spacerować po budynku, przemierzać przyjemne dziedzińce i otwarte korytarze. Szczególnie warto zwrócić uwagę na główną fasadę budynku, którą najlepiej oglądać od strony ulicy Calle San Fernando.

Zwiedzanie uniwersytetu jest możliwe podczas wycieczki z przewodnikiem - więcej informacji na ten temat znajdziecie na oficjalnej stronie

W budynku uniwersytetu mieści się także Gipsoteka (Yesos. Gipsoteca de la Universidad de Sevilla), gdzie można podziwiać repliki znaczących dzieł sztuki, począwszy od czasów antycznych aż po epokę współczesną.

Gipsoteka - Uniwersytet w Sewilli
Gipsoteka - Uniwersytet w Sewilli

Pałac św. Elma (Palacio de San Telmo)

Ten imponujący budynek powstał pod koniec XVII wieku na terenach, które dawniej należały do Trybunału Inkwizycji i służył jako siedziba i służył jako siedziba Uniwersytetu Nawigatorów (Universidad de Mareantes). Stąd też wzięła się jego nazwa - św. Elmo jest patronem marynarzy. Kompleks ten służył jako siedziba uczelni morskiej aż do połowy XIX wieku, po czym został przejęty przez Antoniego (Antoine), syna króla Francji Ludwika Filipa, i przekształcony w jego rezydencję. Po śmierci księcia i jego małżonki, ogrody pałacowe przekazano miastu, natomiast sam pałac przeszedł na własność sewilskiej Archidiecezji. Pod koniec XX wieku kompleks przekazano w ręce władz regionalnych.

Nie przegap! Pałac od strony fasady wyróżnia się pięknie zdobionym głównym wejściem w stylu hiszpańskiego baroku (styl nazywany jest Churrigueresque). Naszym zdaniem jest to najpiękniejsza fasada w całej Sewilli. Główne wejście skierowane jest w stronę ulicy Avenida de Roma. Będąc na miejscu, warto również spojrzeć na elewację od strony północnej, gdzie na dachu umieszczono rzeźby słynnych Hiszpanów.

Dziś w budynku mieści się biuro administracji regionalnej, ale zwiedzanie pomieszczeń pałacowych jest możliwe podczas półtoragodzinnej wycieczki z przewodnikiem. Więcej informacji otrzymamy w punkcie informacji turystycznej.

Klasztor San Luis de los Franceses

Dawny kompleks klasztorny Jezuitów, który wzniesiono w latach 1699-1731. W jego murach powstał kościół dostępny dla wszystkich oraz kaplica przeznaczona wyłącznie dla zakonników. Wstęp jest płatny, ale miłośnicy baroku z pewnością będą zadowoleni z wizyty. Główny kościół stanowi swoiste dzieło sztuki, a oglądanie wszystkich zdobień i pięknych prac może sprawić, że zacznie boleć nas szyja.

Wskazówki praktyczne

Oprócz kościoła i kaplicy, warto odwiedzić również kryptę. Nie jest to jednak miejsce o mrocznym klimacie, podziemna część jest zadbana i wyremontowana.

Kompleks znajduje się nieco na północ od centrum miasta, co oznacza, że dojście od murów katedry może zająć nam około 20 minut.

Podczas zwiedzania klasztoru San Luis de los Franceses w Sewilli
Podczas zwiedzania klasztoru San Luis de los Franceses w Sewilli

Pałac Dueñas (Palacio de las Dueñas)

Pałac Dueñas, wzniesiony na przełomie XV i XVII wieku, to kolejny ze wspaniałych pałaców w Sewilli. Jest on mieszanką różnych stylów, od gotyckiego po renesansowy, z dużym wpływem stylu mudejar. Do jego największych atrakcji należą malownicze ogrody oraz dziedzińce. Rezydencja jest własnością bogatego rodu, a jej wnętrza pełne są dzieł sztuki oraz pięknych mebli.

Informacje praktyczne

Podczas wizyty możemy pospacerować barwnych patio, zwiedzić kaplicę, a także wejść do pomieszczeń, w których wystawione są andaluzyjskie dzieła sztuki. Na spokojne zwiedzenie pałacu warto przeznaczyć około godziny.

Siedziba Parlamentu Andaluzji

Po zewnętrznej stronie murów dzielnicy Macarena, naprzeciwko bramy Puerta de la Macarena, wznosi się imponujący budynek, siedziba Parlamentu Andaluzji (Parlamento de Andalucía). Ten monumentalny kompleks powstał w XVI wieku i jest jednym z najlepszych przykładów andaluzyjskiego manieryzmu. Aż do 1972 roku mieścił się tu szpital miejski Hospital de las Cinco Llagas (Szpital Pięciu Świętych Ran). Od 1992 roku w budynkach urzęduje regionalny parlament.

Parlament Andaluzji w Sewilli
Parlament Andaluzji w Sewilli

Budynek możemy zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Niestety, cała wycieczka odbywa się po hiszpańsku, więc przez większość czasu będziemy się nudzić. W środku główną atrakcją jest sala głosowań mieszcząca się w dawnej kaplicy, gdzie można zobaczyć pozostałości po dawnych freskach. Spacerując po kompleksie, zobaczymy także bibliotekę i różne oryginalne elementy dekoracyjne.

Sala do głosowań w dawnej kaplicy - Parlament Andaluzji w Sewilli
Sala do głosowań w dawnej kaplicy - Parlament Andaluzji w Sewilli

Wyspa Kartuzów (Isla de la Cartuja) i wystawy sztuki w dawnym klasztorze

Na północ od Triany rozciąga się Wyspa Kartuzów (Isla de la Cartuja). Nazwa nawiązuje do klasztoru, który kiedyś tam się mieścił. Jeśli spojrzymy na mapę to nie zauważymy kształtu samodzielnej wyspy, ale jeszcze do końca XX wieku Wyspa Kartuzów nie była połączona bezpośrednio z obszarem Triany.

Całkowita rewitalizacja tego terenu i sztuczne połączenie wyspy z resztą miasta były efektem przygotowań do Wystawy Światowej Expo’92, która odbyła się w 500. rocznicę pierwszej wyprawy Kolumba. Na wyspie zbudowano nowoczesne obiekty, w tym stadion Estadio La Cartuja o pojemności 60 000 widzów, park rozrywki Isla Mágica (m.in. z kolejkami górskimi i obszarem nawiązującym do jednego z zamorskich hiszpańskich fortów) czy różne centra konferencyjne.

Co warto zobaczyć na Wyspie Kartuzów?

Z turystycznego punktu widzenia ciekawym miejscem jest XV-wieczny klasztor kartuzów (Klasztor Santa María de las Cuevas), który został przekształcony w Centrum Sztuki Współczesnej (Centro Andaluz de Arte Contemporáneo, CAAC). Sama sztuka współczesna może nie przyciągać każdego, ale spacer po terenie klasztornym jest interesującym doświadczeniem. Co ciekawe, w XIX wieku budynek klasztoru pełnił inną funkcję - mieściła się tu fabryka porcelany. Wystawy stałe w muzeum skupiają się na sztuce andaluzyjskiej.

Bilet do muzeum jest niedrogi, a wejście jest darmowe w soboty przez cały dzień oraz od wtorku do piątku od 19:00 do 21:00.

Most Puente de la Barqueta, którym dostaniemy się na Wyspę Kartuzów
Most Puente de la Barqueta, którym dostaniemy się na Wyspę Kartuzów

Miejsca warte uwagi w bliskiej okolicy sewilskiej katedry

Hotel Alfonso XIII

Historyczny hotel, zbudowany w latach 1916-1928 na potrzeby Wystawy Iberyjsko Amerykańskiej w 1929 roku. Hotel zawdzięcza swoją nazwę królowi Hiszpanii, który uczestniczył w ceremonii otwarcia. Miłośnicy architektury powinni docenić atrakcyjną fasadę hotelu.

Hotel Alfonso XIII - Sewilla
Hotel Alfonso XIII - Sewilla

Mercado El Postigo

Jest to kryty targ specjalizujący się w produktach rzemieślniczych, znajdujący się w miejscu dawnego giełdy (lonja). Targ ten różni się od typowych hiszpańskich targowisk, stąd łatwo go przeoczyć podczas spaceru po okolicy. W środku ma się wrażenie, jakby było to raczej małe centrum handlowe z butikami. Sklepy prowadzone są przez lokalnych rzemieślników, więc jeśli szukacie czegoś unikalnego, warto zajrzeć do środka. Należy jednak pamiętać, że ceny nie należą do niskich.

Konsulat Portugalii

Consulado Geral de Portugal em Sevilha mieści się w kolejnym z budynków stworzonych z myślą wystawie z 1929 roku. Jeżeli będziemy w okolicy w pierwszej połowie dnia, można spróbować zajrzeć do środka, gdyż czasem są tam organizowane niewielkie wystawy czasowe. Raczej nie ma sensu wybierać się tam specjalnie.

Spacer wzdłuż rzeki Gwadalkiwir (Guadalquivir)

Rozwój Sewilli był ściśle powiązany z rzeką Gwadalkiwir (Guadalquivir). Jej strategiczne położenie sprzyjało rozwojowi jednego z najważniejszych portów świata, skąd eksportowano wiele lokalnych produktów, w tym ceramikę. Do portu przypływały też statki z towarami z Nowego Świata. Dawniej obszar portowy i nadbrzeże rozciągały się niemal do samej katedry. Z tamtych czasów zachowało się jednak niewiele - jednym z nielicznych relików jest Złota Wieża.

Złota Wieża - najbardziej znany zabytek stojący przy rzece Gwadalkiwir
Złota Wieża - najbardziej znany zabytek stojący przy rzece Gwadalkiwir

Władze miejskie podjęły decyzję o zagospodarowaniu wschodniego brzegu rzeki dla mieszkańców. W tym celu stworzono długą promenadę Paseo Alcalde Marqués del Contadero, ciągnącą się od mostu św. Elma (Puente San Telmo) aż do Mostu Triany (Puente de Triana). Jest to idealne miejsce na chwilę wytchnienia od miejskiego gwaru, mimo że tuż obok biegnie ruchliwa droga Paseo de Cristóbal Colón. Wzdłuż promenady działają liczne kawiarnie, w których można napić się kawy, schłodzonego napoju czy koktajlu, a także zjeść coś na szybko.

Rejs po rzece Gwadalkiwir

Niektórzy czytelnicy mogą być zainteresowani rejsami po rzece Gwadalkiwir. Warto jednak pamiętać, że rejs nie oferuje takich widoków jak np. rejs po paryskiej Sekwanie czy kanałami belgijskiej Brugii. Sewilla rozwijała się raczej z dala od rzeki, której nadbrzeże służyło głównie jako port i miejsce rozładunku towarów. W związku z tym, podczas rejsu nie ujrzymy wielu fascynujących przykładów architektury, a przez część trasy będziemy mijać jedynie zarośnięty brzeg.

Rejsy po rzece oferuje kilka firm – wystarczy odwiedzić nadbrzeże w okolicy El Arenal. Wszystkie oferują podobne ceny. Podczas rejsu, który trwa mniej niż godzinę, usłyszymy podstawowe informacje na temat historii miasta. Jeśli zdecydujemy się na rejs, warto sprawdzić w kioskach po całym mieście, czy nie uda nam się znaleźć tańszych biletów. Czasem poza sezonem, w drugiej połowie dnia, niedaleko Złotej Wieży można spotkać sprzedawców oferujących bilety na rejs w niższej cenie. Nie jest to reguła i prawdopodobnie takie sytuacje mają miejsce, gdy w danym dniu jest mniej chętnych.

Przed wybraniem się na rejs warto rozważyć, czy na pewno nam na nim zależy. Niemało turystów narzeka, że jest to strata pieniędzy. Lepszym wyborem może być po prostu spacer lub przejazd rowerem miejskim.

Można też sprawdzić, czy na nadbrzeżu po drugiej stronie rzeki, naprzeciwko Targowiska Triany, nie kursuje akurat inna firma. Ceny tam mogą być bardziej przystępne.

Stadiony w Sewilli

Kibicom piłki nożnej, Sewilla kojarzy się z dwoma klubami piłkarskimi - Betisem oraz Sevilla FC. Obie drużyny mecze rozgrywają na własnych stadionach i nie korzystają z obiektu Estadio La Cartuja, o którym wspomnieliśmy wcześniej. W obu klubach w przeszłości występowali Polacy - Wojciech Kowalczyk (Betis) i Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC).

Sevilla FC swoje mecze rozgrywa na stadionie imienia Ramóna Sáncheza Pizjuána. Obiekt możemy zwiedzić podczas wycieczki, w trakcie której wejdziemy na trybuny, do szatni, do loży prezydenckiej czy do pomieszczenia z wygranymi pucharami.

Obiektem domowym Betisu jest Estadio Benito Villamarín, który również jest dostępny do zwiedzania. Podczas wycieczki przejdziemy tunelem, wejdziemy na poziom murawy, zajrzymy do galerii sław i zobaczymy puchary zdobyte przez klub. Dokładne dni i godziny zwiedzania dostępne są na oficjalnej stronie.

Pałac Arcybiskupa

Na wschód od katedry usytuowany jest urokliwy Plac Virgen de los Reyes, przy którym stoi Pałac Arcybiskupa. Można go zwiedzić podczas 45-minutowej wycieczki z przewodnikiem. Niestety, wycieczki odbywają się tylko dwa razy w miesiącu, w soboty, podczas których dostępne są cztery różne terminy. Więcej (po hiszpańsku, trzeba użyć translatora) na oficjalnej stronie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama