Katedra w Sewilli - zwiedzanie, historia oraz informacje praktyczne

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla) jest bez wątpienia jedną z najważniejszych wizytówek tego historycznego miasta. Imponująca struktura stoi w samym sercu Sewilli.

Sewilska Katedra jest jednym z największych budynków sakralnych świata. Sami mieszkańcy lubią szczycić się tym, że budowla jest największą z gotyckich katedr - chociaż w zależności od wybranej metodologii o ten zaszczytny tytuł ubiega się również katedra mediolańska. Świątynia ma 76 metrów długości i 116 metrów szerokości.

Budowla, razem z Alcazarem oraz budynkiem, w którym dziś znajduje się Archiwum Indii, została wpisana w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

!Grób Krzysztofa Kolumba w Katedrze w Sewilli
Grób Krzysztofa Kolumba w Katedrze w Sewilli

Historia

Sewilla, podobnie jak cała Andaluzja, przez większą część średniowiecza opanowana była przez muzułmanów. Kraina ta nosiła nazwę Al-Andalus i zajmowała znacznie rozleglejszy teren niż dzisiejsza Andaluzja. W tym czasie w miejscu dzisiejszej katedry stał zbudowany w drugiej połowie XII wieku Wielki Meczet. To w tym okresie powstały wieża La Giralda (służąca jako minaret) czy dziedziniec z ogrodem pomarańczowym (Patio de los Naranjos).

W 1248 roku miasto zostało odbite przez chrześcijańskie siły Kastylii pod wodzą Króla Ferdynanda III. Władca ten znany jest dziś jako Ferdynand III Święty po tym jak wszedł w poczet chrześcijańskich świętych.

Po wprowadzeniu podstawowych zmian przez ponad 150 lat meczet służył jako kościół. Zmieniono co prawda układ w środku, a ściany oraz kolumny pokryto freskami. Dopiero trzęsienie ziemi w drugiej połowie XIV wieku oraz ekonomiczny rozwój miasta przyśpieszyły decyzję o budowie nowej i bardziej imponującej świątyni.

!Widok na Katedrę w Sewilli z jej dachu
Widok na Katedrę w Sewilli z jej dachu

Budowę rozpoczęto w 1401/1402 roku i trwała ponad 100 lat. Po przebudowie z oryginalnej struktury zostały jedynie wieża, ogród wraz z bramą oraz kolumna przeniesiona do jednej z kaplic. Świątynia jest swoistą mieszanką różnych styli. Budowę rozpoczęto w okresie późnego gotyku, a kończono podczas rozkwitu renesansu. Katedrę przebudowywano etapami i w trakcie prac świątynia była przez cały czas wykorzystywana. Zaledwie chwilę po zakończeniu budowy w 1511 roku zawaliła się główna kopuła, jednak po kilku latach została odbudowana.

XVI wiek to najlepszy okres w historii miasta. W tym okresie niemal za samą katedrą znajdował się port mający monopol na handel z hiszpańskimi koloniami w Ameryce. Marynarze po szczęśliwym przybyciu do portu i przed ruszeniem w dalszą podróż udawali się do katedry w celu modlitwy i podziękowaniu za pomyślność. Ich celem była kaplica Starożytnej Maryi (Capilla de la Virgen de la Antigua), gdzie znajduje się fresk Maryi z dzieciątkiem namalowany według legendy na oryginalnej kolumnie ze znajdującego się wcześniej w tym miejscu meczetu. Słowo Antigua oznacza po hiszpańsku starożytny, a wizerunek Maryi stał się na tyle istotny, że na trasach podbojów hiszpańskich marynarzy nazwa ta (Antigua) pojawiła się wielokrotnie.

!Kolorowy witraż w Katerze w Sewilli - widziany podczas wycieczki na dach świątyni
Kolorowy witraż w Katerze w Sewilli - widziany podczas wycieczki na dach świątyni

Na co zwrócić uwagę?

Będąc w środku początkowo ciężko uwierzyć, że budowla jest aż tak duża. Wrażenie to spowodowane jest tym, że chór znajdujący się na środku nawy głównej jest jakby wydzielony, podobnie jak główny ołtarz. Dodatkowo, część kaplic i pomieszczeń zostało dobudowanych i dołączonych do głównej konstrukcji.

Odwiedzając katedrę powinnismy zwrócić uwagę na kilka elementów:

 • Ołtarz główny (Capilla Mayor) - ołtarz główny jest absolutnym dziełem sztuki. Jest wysoki na niemal 30 metrów i zajmuje obszar 360 metrów kwadratowych. Składa się z 45 scen przedstawiających m.in. życie Jezusa i Maryi. Do stworzenia dzieła wykorzystano około 1000 figur, a całość zdobiona jest prawdziwym złotem. Aż trudno uwierzyć, że za projekt odpowiadała jedna osoba - Pierre Dancart.

 • Prezbiterium/Chór - znajdujący się naprzeciwko ołtarza chór jest kolejnym niepowtarzalnym dziełem sztuki. Niestety, nie możemy wejść do środka, możemy jedynie oglądać kunszt Nufro Sáncheza z końca XV wieku zza krat.

 • Grób Krzysztofa Kolumba - szczątki słynnego odkrywcy zostały ściągnięte do Sewilli w 1898 roku z Kuby, tuż po tym jak kraj ten zdobył niepodległość po wojnie hiszpańsko-amerykańskiej. Monument Kolumba przedstawia trumnę niesioną przez czterech królów krain dzisiejszej Hiszpanii. Na początku XX wieku przeprowadzono badania DNA, które potwierdziły, że szczątki faktycznie należą do Kolumba.

 • Sala Kapitulna (Sala Capitular) - sala w kształcie elipsy. Prawdopodobnie jest to pierwsza eliptyczna sala renesansowa w Europie i Hiszpanii. Wzór podłogi inspirowany był projektem samego Michała Anioła.

!Sala Kapitulna (Sala Capitular) - Katedra w Sewilli
Sala Kapitulna (Sala Capitular) - Katedra w Sewilli
 • Główna zakrystia - XVI-wieczna zakrystia. Warto spojrzeć w górę i zobaczyć XVII-wieczne wzory na suficie kopuły. W środku zobaczymy również wiele dzieł sztuki takich jak obrazy czy rzeźby.

 • Skarbiec - warto zajrzeć i zobaczyć skarby katedry, w tym relikwiarze, krzyże i inne dzieła złotników.

 • Dziedziniec z ogrodem pomarańczowym Patio de los Naranjos - kończąc zwiedzanie nie zapomnijmy przyjrzeć się lepiej arabskim zdobieniom bramy Puerta del Perdón. W czasach arabskich dziedziniec służył jako miejsce przejściowe, gdzie wierni obmywali się przed wejściem do świątyni.

La Giralda

Wieża Giralda powstała w XII wieku i początkowo służyła jako minaret, czyli za wieżę z której przywoływano muzułmanów do modlitwy. La Giralda w momencie wybudowania była najwyższą konstrukcją świata. Dziś wieża wysoka jest na niemal 100 metrów, lub 104 metry jeśli doliczymy figurę na wierzchołku.

Niemal cała konstrukcja wieży jest oryginalna. Podczas trzęsienia ziemi zawalił się jedynie kawałek wierzchołka, który został odbudowany przez władze chrześcijańskie, co finalnie zwiększyło wysokość wieży o ponad 20 metrów.

W przeciwieństwie do chrześcijańskich dzwonnic Giralda nie posiada schodów, tylko wznoszącą się w górę drogę. Takie rozwiązanie umożliwiało wjazd na koniu. Według legend tak na szczyt dostał się Ferdynand III po zdobyciu miasta. Dziś ułatwia to wejście turystom.

Widoki z góry są dość przyjemne, chociaż Sewilla sama w sobie nie jest miastem wyglądającym bardzo dobrze z góry. Z wieży dobrze widać m.in. Alcazar.

Zwiedzanie [aktualizacja listopad 2017]

Wejście do katedry jest płatne. Kupujemy jeden bilet umożliwiający zwiedzanie katedry oraz wejście na wieżę La Giralda . Do środka wchodzimy wejściem znajdującym się przy bramie Puerta di San Cristobal. Najpierw przechodzimy przez kasy biletowe, później wchodzimy na teren katedry przez małe muzeum. Kolejki w kasach w sezonie mogą być bardzo długie.

Kupując bilet do katedry otrzymujemy również możliwość wejścia do Kościoła Najświętszego Zbawiciela (Iglesia del Salvador). Przydatną informacją może być fakt, że bilet łączony możemy zakupić też w Iglesia del Salvador i dzięki temu ominiemy długie kolejki w samej katedrze. Niestety, nie zarezerwujemy w ten sposób wycieczki na dach.

Wejście na wieżę La Giralda znajduje się w środku. Na górę możemy wejść w dowolnym momencie i nie musimy czekać na grupę ani konkretną godzinę. Po drodze na szczyt miniemy małe wystawy. Wejście dzięki braku schodów nie jest bardzo ciężkie, jeśli jednak nie jesteśmy w dobrej formie fizycznej lepiej nie forsować tempa.

Na zwiedzenie katedry oraz wejście na wieżę potrzebujemy około 2-3 godzin. Na wejściu otrzymamy małą ulotkę z mapą. Warto zobaczyć rozkład pomieszczeń, żeby na miejscu żadnego nie przegapić.

Możemy też wypożyczyć przewodnik audio w języku angielskim za 3€. W środku znajdziemy toaletę.

!Screen z maps.google.pl - katedra w Sewilli i poszczególne wejścia
Screen z maps.google.pl - katedra w Sewilli i poszczególne wejścia

Zwiedzanie dachu z przewodnikiem [aktualizacja październik 2018]

Jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o samej katedrze i spojrzeć na nią oraz na miasto z innej perspektywy możemy wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem. W trakcie wycieczki przejdziemy przez katedrę i dowiemy się więcej o jej historii, wejdziemy na dach (przejdziemy przez kilka jego części), a na koniec przejdziemy pod sufitem wewnątrz samej katedry skąd będziemy mogli przyjrzeć się oryginalnym witrażom i majestatycznemu ołtarzowi.

Wycieczka odbywa się w języku angielskim, z reguły dwa razy dziennie - rano i po południu. W teorii zwiedzanie trwa 90 minut, jednak w naszym przypadku wizyta rozciągnęła się do dwóch godzin. Na początku otrzymamy słuchawki oraz odbiornik. Możemy zabrać własne słuchawki, te otrzymane w katedrze mogą być wadliwe.

Udział w wycieczce możliwy jest dla osób od 13. do 70. roku życia. W trakcie zwiedzania czeka nas trochę wchodzenia w górę i przeciskania się wąskimi przejściami. Wycieczka prowadzona jest swobodnie i możemy bez pośpiechu robić zdjęcia.

Do wycieczki możemy dołączyć bezpośrednio z katedry, lub ustawiając się przy drzwiach na zewnątrz. [aktualizacja listopad 2017]

Godziny wycieczek różnią się w zależności od dnia oraz sezonu. Aktualne można znaleźć na oficjalnej stronie pod tym adresem.

!Podczas spaceru po dachu Katedry w Sewilli
Podczas spaceru po dachu Katedry w Sewilli

Informacje praktyczne [aktualizacja październik 2018]

Godziny otwarcia [aktualizacja październik 2018]

Katedra dla turystów otwarta jest codziennie. Godziny otwarcia różnią się w zależności od dnia.

 • Poniedziałek - 11:00 do 15:30
 • Wtorek - sobota - 11:00 do 17:00
 • Niedziela: 14:30 do 18:00

Aktualne godziny otwarcia oraz ceny można znaleźć: tutaj.

Ceny biletów [aktualizacja październik 2018]

 • Dorośli - 9€
 • Studenci do 25. roku życia - 4€
 • Seniorzy po 65. roku życia - 4€
 • Dzieci do 14 lat, osoby niepełnosprawne - wejście darmowe

Wycieczka na dach z przewodnikiem - 15€. Rezerwując wycieczkę możemy oczywiście zwiedzić również katedrę. Możemy najpierw zwiedzić katedrę, a na zwiedzanie dachu przyjść w drugiej połowie dnia - lub odwrotnie.

Darmowe zwiedzanie katedry [aktualizacja październik 2018]

Katedra możliwa jest do zwiedzenia za darmo w każdy poniedziałek od 16:30 do 18:00. Przed wizytą musimy zarezerwować miejsce dla każdej z osób. W tym celu należy skorzystać ze specjalnej strony rezerwacyjnej pod tym adresem. Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona.

W lewym górnym rogu możemy zmienić język na angielski, a następnie kliknąć w "Cathedral and Giralda free on Mondays". Po przekierowaniu do drugiego kroku wybieramy datę, a na koniec podajemy nasze dane.

Podczas wizyty otrzymamy za darmo przewodnik audio w języku angielskim.

Kaplica królewska (Capilla Real) [aktualizacja październik 2018]

Kaplica królewska powstała w połowie XVI wieku i została dobudowana do wschodniej części katedry. Kaplica powstała na cześć Ferdynanda III. W środku zachwyca zdobieniami, szczególnie postaciami znajdującymi się na suficie kopuły. Niestety, kaplica nie jest dziś integralną częścią katedry i nie można do niej wejść podczas zwiedzania.

Wejście do środka możliwe jest podczas mszy świętej, która od 1 września do 30 czerwca odbywa się od poniedziałku do piątku o 8:30, 12:00 (bez września) oraz 18:00 (bez września). W sobotę msza święta odbywa się o 8:30, 12:00, 17:30 oraz 20:00, a w niedzielę o 8:30 i 18:00. Do środka wchodzimy wejściem po wschodniej stronie (jak na mapie powyżej). Jeśli nie interesuje nas msza, możemy przyjść kilka minut wcześniej i jedynie obejrzeć wnętrze kaplicy.

Kościół Iglesia del Sagrario

Drugim kościołem przylegającym do katedry i będącym niezależną świątynia jest Iglesia del Sagrario. Barokowy kościół znajduje się przy ulicy Avenue of the Constitution i możemy zajrzeć do środka za darmo.


Reklama