Podróże po Europie

Malaga - atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie stolicy Costa del Sol.

Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2023

Nadmorska Malaga należy do największych hiszpańskich metropolii i jest zaraz po Sewilli drugim co do wielkości miastem w Andaluzji. Warto również wiedzieć, że Malaga jest jednym z najstarszych europejskich ośrodków, gdyż jej początki sięgają VIII wieku p.n.e. (choć po tych najdawniejszych czasach nie przetrwało zbyt wiele śladów). Dziś kołem zamachowym jej rozwoju są: turystyka, prężnie działający port oraz nowe technologie.

Widok z dachu Katedry w Maladze
Widok z dachu Katedry w Maladze

Malaga wśród wielu przyjezdnych traktowana jest jedynie jako punkt przesiadkowy podczas wyjazdu do jednego z kurortów regionu Costa del Sol (Słoneczne Wybrzeże). Dla części turystów Malaga może być jednak ciekawym wyborem samym w sobie. Miasto słynie z dobrej kuchni, zabytków oraz galerii sztuki. Malaga pretenduje do bycia drugą stolicą sztuki zaraz po Madrycie - oprócz niezależnych placówek powstała tu m.in. filia znanego z Paryża Centre Pompidou. W Maladze urodził się Pablo Picasso i w mieście działają dwa związane z nim muzea.

Atrakcje Malagi to także zabytki nawiązujące do bogatej historii miasta. Niestety, większość z nich została zniszczona w trakcie różnych walk i oblężeń. Przebudowa historycznej części miasta spowodowała, że dziś Malaga może niektórym przypominać większy kurort turystyczny (podobnie jak francuska Nicea).

Malaga - widok z Resturacji ATICO Bar and Restaurant
Malaga - widok z Resturacji ATICO Bar and Restaurant

Jak zwiedzać Malagę?

Największe atrakcje Malagi leżą w obrębie historycznego starego miasta oraz w części portowej. Malaga już od czasów Fenicjan rozwijała się u stóp wzgórza Gibralfaro, i to w tamtej okolicy znajduje się najwięcej zabytków. Czym dalej na północny zachód od wzgórza, tym więcej labiryntów wąskich uliczek i więcej lokalnego klimatu. Muzea rozrzucone są po mieście dość równomiernie i oprócz pojedynczych wyjątków nie są one pogrupowane na jednym konkretnym obszarze.

Zwiedzanie Malagi śladem dawnych cywilizacji - największe atrakcje Malagi dla fanów historii

W Maladze zachowały się trzy ważne ślady po wcześniejszych cywilizacjach zamieszkujących miasto. Najważniejszym zabytkiem z czasów rzymskich są ruiny teatru (zobaczymy je za darmo), a największymi pamiątkami po panowaniu Arabów są twierdza Alcazaba oraz zamek Gibralfaro.

Dwie ostatnie atrakcje są biletowane. Wejściówki możemy zakupić w automatach lub w kasie. Dostępne są bilety pojedyncze do każdej z atrakcji oraz nieco tańszy bilet łączony.

Teatr rzymski i wejście na teren twierdzy Alcazaba leżą blisko siebie, a cytadela Gibralfaro wznosi się na szczycie wzgórza o tej samej nazwie.

Street art w Maladze
Street art w Maladze

Tutejszą starówkę możemy bez większego problemu zwiedzać wyłącznie pieszo. Jeśli znajdziemy nocleg w dobrej lokalizacji to bardzo prawdopodobne, że nie będziemy musieli ani razu skorzystać z usług komunikacji miejskiej.

Plaza del Obispo - Malaga
Plaza del Obispo - Malaga

Z transportu publicznego warto skorzystać w przypadku przyjazdu do Malagi pociągiem lub autobusem. Dworzec znajduje się około 30-40 minut pieszo od centrum miasta i w przypadku dużej ilości bagaży spacer może być mało komfortowy.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Malagi?

Jeśli zależy nam jedynie na głównych muzeach i atrakcjach historycznych, to na spokojne zwiedzenie Malagi powinien wystarczyć nam umowny weekend. Turyści zainteresowani jedynie atrakcjami historycznymi będą mieć problem żeby zapełnić samą Malagą większą liczbę dni.

Jeśli planujemy pojechać gdzieś dalej lub zależy nam na większej ilości muzeów i plażowaniu, to lepiej zaplanować od 2 do 5 dni. Za dłuższym pobytem przemawia też duży wybór lokali gastronomicznych i mnogość miejsc na wieczorne wyjście na drinka.

Co warto zobaczyć w Maladze? Największe atrakcje oraz zabytki

Katedra w Maladze - spacer po dachu oraz zwiedzanie świątyni

Masywna katedra może pretendować do miana największej atrakcji Malagi. Świątynia powstawała przez około 200 lat, a jej budowa rozpoczęła się kilkadziesiąt lat po zdobyciu miasta przez siły chrześcijańskie.

Katedra w Maladze
Katedra w Maladze

Katedra w środku jest dość surowa, a jej najważniejszymi skarbami są drewniany chór oraz majestatyczne organy. Nawet jeśli nie jesteśmy sympatykami architektury sakralnej to może zainteresować nas dość unikalna atrakcja - możliwość wejścia na dach katedry podczas oddzielnie płatnej około 40-minutowej wycieczki z przewodnikiem.

Zwiedzanie katedry w Maladze jest płatne. W ramach biletu wstępu otrzymamy przewodnik audio w języku angielskim.

Więcej: Katedra w Maladze i Pałac Arcybiskupa - historia, zwiedzanie oraz informacje praktyczne.

Spacer po dachu katedry w Maladze
Spacer po dachu katedry w Maladze
Jeśli chcielibyśmy zobaczyć katedrę z innej perspektywy możemy udać się do jednej z okolicznych restauracji hotelowych posiadającej taras na dachu. Ceny nie są tam zabójcze, a widok na katedrę i nadbrzeże naprawdę wart polecenia. Przykłady znajdziecie w naszym artykule Punkty widokowe Malagi - restauracje z tarasem.

Twierdza Alcazaba - ruiny ze wspaniałym widokiem na miasto

Na południe od teatru odnajdziemy wejście do twierdzy Alcazaba. Słowem Alcazaba w czasach arabskich nazywano ufortyfikowaną strukturę znajdującą się wewnątrz miasta. W Maladze Alcazaba pełniła różne funkcje - w dolnej i środkowej części przebywała gwardia królewska, a na górnym poziomie znajdowały się pomieszczenia mieszkalne władców. Twierdza powstawała etapami od około X do XV wieku, ale jej dzisiejszy kształt to efekt przede wszystkim rozbudowy z XI wieku. Jako podstawę cytadeli wykorzystano istniejące fortyfikacje z czasów fenickich i rzymskich.

Największe atrakcje Malagi - Alcazaba
Największe atrakcje Malagi - Alcazaba

Wchodząc do Alcazaby musimy szykować się na lekkie podejście pod górę. Najpierw przejdziemy trasą wzdłuż murów i fortyfikacji, i dopiero na końcu dojdziemy do dawnych pomieszczeń pałacowych. Niestety, wnętrza nie zachowały się tam tak dobrze jak w Alhambrze.

Po rekonkwiście twierdza popadała w ruinę i prawdziwą rewitalizację przeprowadzono dopiero w pierwszej połowie XX wieku. W górnych pomieszczeniach zobaczymy odrestaurowane wzory z arabskich plastrów i niewielką wystawę archeologiczną. Interesującą atrakcją jest makieta przedstawiająca twierdzę w czasach świetności. Na terenie Alcazaby działa mała kawiarnia z przyjemnym widokiem.

Zwiedzanie twierdzy Alcazaba w Maladze
Zwiedzanie twierdzy Alcazaba w Maladze

Zamek Gibralfaro - cytadela na wzgórzu

Na szczycie wzgórza Gibralfaro (130 metrów n.p.m.) stanęła warowna twierdza, którą w XIV wieku połączono murami ze znajdującą się niżej Alcazabą. Fortyfikacje na wzgórzu powstały już w czasach antycznych - pierwsi kolonizatorzy docenili walory obronne wzgórza i rozbudowywali swoje miasto po jego zachodniej stronie.

Twierdza od swojego zarania miała dwa podstawowe zastosowania: znajdowały się tam koszary oraz służyła jako swoista latarnia morska wskazując Malagę żeglarzom zbliżającym się do portu. Po rekonkwiście kompleks wciąż wykorzystywany był w celach militarnych.

Dziś na terenie zamku, w dawnym arsenale, działa niewielkie muzeum wojskowe przedstawiającego różne formacje zgrupowane w przeszłości w twierdzy. Największą atrakcją jest możliwość przejścia murami dookoła twierdzy, skąd będziemy mieć świetny widok na całe miasto i dalszą okolicę.

Istnienie obu twierdz (Alcazaba i Gibralfaro) spowodowało, że władze chrześcijańskie musiały aż przez trzy miesiące krwawo walczyć o zdobycie miasta.

Widok na arenę byków w Maladze z twierdzy Gibralfaro
Widok na arenę byków w Maladze z twierdzy Gibralfaro

Jak dostać się na wzgórze Gibralfaro?

Na wzgórze Gibralfaro możemy wejść pieszo dość stromą ścieżką (zajmie nam to około 20-30 minut) lub wjechać autobusem.

Warto zdawać sobie jednak sprawę, że trasa piesza jest dość stroma i w gorący dzień może zmęczyć nawet osoby w dobrej formie fizycznej. Najlepiej tak zaplanować swój dzień, żeby wyruszyć rano przed największym słońcem lub w drugiej połowie dnia.

Teatr rzymski - śladami starożytnej Malagi

Teatr Rzymski (Teatro Romano) powstał prawdopodobnie w I wieku i był wykorzystywany przez kolejne dwa lub trzy stulecia. Marmur potrzebny do jego do budowy sprowadzili bogaci lokalni kupcy. Około III wieku teatr został porzucony i rozebrano wtedy wiele oryginalnych elementów. Po pewnym czasie w miejscu pozostałości po teatrze stworzono zakład przetwórstwa rybnego.

Teatr rzymski w Maladze
Teatr rzymski w Maladze

Oryginalna budowla pozostawała zapomniana przez długie stulecia. Dopiero w połowie XX wieku, podczas budowy nowego centrum kulturalnego, pracownicy odkryli pozostałości po antycznej budowli. Władze miejskie zdecydowały o zaprzestaniu prac i o zamienieniu teatru na stanowisko archeologiczne. Prace trwały niemal 60 lat, ale efekt jest bardzo dobry - rzymski teatr stał się jednym z największych zabytków miasta. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o samym teatrze powinniśmy udać się do Muzeum Malagi (Museo de Málaga).

Na teatr możemy popatrzeć z poziomu ulicy Calle Alcazabilla lub za darmo wejść na trybuny. Po północnej stronie teatru wzniesiono budynek, w którym znajduje się mała wystawa archeologiczna i trochę materiałów informacyjnych. Na ulicy Calle Alcazabilla przez szybę w podłodze możemy zobaczyć też ruiny innej budowli.

Wskazówka praktyczna Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nad teatrem znajduje się darmowy punkt widokowy (Mirador de la Alcazaba). Wejście znajduje się za budynkiem muzeum.

Zwiedzanie Malagi śladem Pabla Picassa - atrakcje Malagi dla fanów słynnego artysty

Najsłynniejszym mieszkańcem Malagi jest słynny malarz i artysta Pablo Ruiz Picasso, który zasłynął m.in. jako twórca kubizmu. Picasso urodził się 25 października 1881 roku w jednym z domów przy Plaza de la Merced i spędził tam pierwsze lata życia.

Muzeum Pabla Picassa w Maladze - największa atrakcja w Maladze dla fanów artysty

Zaledwie kilkaset metrów dalej znajduje się znacznie ciekawsze muzeum poświęcone twórczości Picasso - Museo Picasso Málaga. W środku wystawionych jest ponad 200 różnych prac mistrza, w tym m.in. obrazy, rzeźby i ceramika. Prace zostały podarowane lub wypożyczone przez najbliższą rodzinę artysty. Kolekcja jest imponująca, chociaż przeważają nowsze prace.

Muzeum powstało w XVI-wiecznym Pałacu Buenavista (Palacio de Buenavista), który znajduje się na terenie dawnej Dzielnicy Żydowskiej (Judería). Jest to jeden z najlepszych przykładów zabudowy powstałej po rekonkwiście miasta. Pałac powstał w miejscu dawnego kompleksu Nasrydów, czyli arabskich władców Malagi. Podczas budowy muzeum do kompleksu dołączono też kilka okolicznych budynków.

W środku wywieszono materiały po angielsku, ale warto skorzystać z darmowego przewodnika audio (w języku Szekspira). W jednym z pomieszczeń wyświetlany jest film przedstawiający pracę fotografa, który przygotowywał kolekcję prywatnych zdjęć Picasso.

Ruiny pod muzeum - mniej znana atrakcja Malagi

Kompleks w którym znajduje się muzeum kryje jedną tajemnicę, o której nie każdy odwiedzający zdaje sobie sprawę. W piwnicach pałacu znajdziemy dość rozległe stanowisko archeologiczne z ruinami z czasów rzymskich, fenickich i arabskich. Są to m.in. ruiny jednej z fabryk zajmującej się przetwórstwem ryb czy fragmenty pierwszych murów miejskich. Podczas naszych odwiedzin górne piętra były pełne ludzi, a w części archeologicznej byliśmy sami.

Fragment stanowiska archeologicznego w Muzeum Picassa w Maladze
Fragment stanowiska archeologicznego w Muzeum Picassa w Maladze

Wskazówka praktyczna

W każdą niedzielę, przez dwie ostatnie godziny otwarcia, wejście do muzeum jest darmowe.

Pojedyncze prace Picasso znajdziemy też w miejskim muzeum MUCAM (Museo del Patrimonio Municipal), do którego wejdziemy za darmo.

Muzeum w domu Pabla Picassa

Dziś w jego rodzinnym domu działa muzeum poświęcone życiu artysty (Museo Casa Natal de Picasso). Placówka nie jest zbyt duża i zajmuje zaledwie kilka pomieszczeń. Na parterze w dwóch małych pomieszczeniach prezentowane są wystawy czasowe, a górne piętra to wystawa stała w dawnych pokojach mieszkalnych. W środku nie zobaczymy zbyt wielu prac artysty (na ścianie wisi zaledwie pojedynczy obraz jego autorstwa). Znajdziemy tam za to m.in.: pamiątki związane z nim i jego rodziną, zdjęcia przedstawiające Picasso i jego bliskich, prace jego ojca i przyjaciół - w tym krajobrazy przedstawiające Malagę. Ciekawostką jest zrekonstruowany pokój gościnny ze sprzętem malarskim. Nie ma w nim oryginalnej zabudowy, ale całość została odtworzona na bazie wspomnień przyjaciół i rodziny.

Muzeum Dom Picassa w Maladze
Muzeum Dom Picassa w Maladze

Jednymi z nielicznych prac samego Picasso są talerze, które udekorował motywami związanymi z walkami byków. Picasso był fanem corridy i z chęcią wybierał się na przedstawienia w miejskiej arenie.

W środku otrzymamy przewodnik audio w języku angielskim. Dostępne są też materiały tekstowe. Muzeum może przypaść do gustu fanom artysty i jego życia, ale pozostali raczej wyjdą z niego nieco zawiedzeni. Dom został mocno odnowiony i niestety nie czuć w nim XIX-wiecznej atmosfery. W środku nie można robić zdjęć.

Nawet jeśli nie zamierzamy wejść do środka warto podejść pod majestatyczny plac Plaza de la Merced. Dawniej na odbywał się na nim targ, a od XIX wieku mieszkało tu wielu znamienitych mieszkańców. Dziś plac otaczają knajpki żyjące do późnych godzin, a w ciągu dnia na placu występują uliczni artyści. Tuż obok domu postawiono rzeźbę siedzącego Picasso.

Mercado de la Merced - coś na ząb

Na środku placu wznosi się obelisk, który jest jednocześnie grobowcem generała José María de Torrijos y Uriarte. Uriarte był jednym z 49 powstańców rozstrzelanych na plaży San Andrés przez wojska Ferdynanda VII. Kawałek od placu stoi dawne targowisko Mercado de la Merced, które po rewitalizacji stało się jednym z centrów kulinarnych Malagi. W środku możemy znaleźć stanowiska z lokalną kuchnią lub z potrawami z całego świata.

Mercado Central de Atarazanas - miejskie targowisko z arabską bramą

Kolejnym miejscem wartym uwagi w centrum jest główne miejskie targowisko - Mercado Central de Atarazanas. Po pierwsze - zakupimy tam lokalne produkty i spróbujemy lokalnych dań. Co jednak powinno zaciekawić fanów historii - targowisko powstało w miejscu dawnej stoczni jeszcze z czasów arabskich. Do dziś zachowała się oryginalna brama, którą wchodzimy do środka. Na tyłach targowiska możemy zobaczyć też olbrzymią mozaikę przedstawiającą Malagę z dawnych czasów.

Malaga - arabska brama targowiska Mercado Central de Atarazanas
Malaga - arabska brama targowiska Mercado Central de Atarazanas

Park Parque de Málaga

Miasto od portu oddziela długi na 700 metrów park Parque de Málaga (lub inaczej Parque de la Alameda). Jest to idealne miejsce na odpoczynek od słońca, chociaż w niektórych fragmentach parku zapachy nie są specjalnie zachęcające. Park powstał pod koniec XIX wieku i od początku władze miejskie podeszły do niego ambitnie - rośnie tu wiele egzotycznych roślin z kilku kontynentów.

Calle Marqués de Larios

Najbardziej reprezentacyjną ulicą Malagi jest Calle Marqués de Larios. Niemal o każdej porze dnia spotkamy na całej jej długości spacerujących mieszkańców. Przed różnymi świętami cała ulica jest specjalnie dekorowana - m.in. wywieszonymi światełkami.

Ulica Calle Marqués de Larios prowadzi na północ do najważniejszego placu miejskiego - Placu Konstytucji (Plaza de la Constitución). Ozdobą placu jest XVI-wieczna Fontanna Genueńska (Fuente de Génova). Nie ma jednak dowodów na to, że fontanna przybyła do Malagi właśnie z tego włoskiego miasta. Wiadomo tylko tyle, że władze miejskie zakupiły ją i sprowadziły do Hiszpanii w XVII wieku. Plac pełni istotną rolę w życiu miasta - odbywają się tu wszystkie najważniejsze imprezy.

Museo de Málaga - najważniejsze muzeum Malagi

Kawałek na wschód od katedry znajdziemy najważniejsze muzeum w mieście - Museo de Málaga, które jest jednocześnie jednym z największych muzeów w całej Hiszpanii. Tak naprawdę Muzeum Malagi składa się z dwóch części - placówka powstała w 1973 roku z połączenia Muzeum Sztuk Pięknych (Museo Provincial de Bellas Artes) oraz Muzeum Archeologicznego (Museo Arqueológico Provincial). Część archeologiczna znajduje się na 2 piętrze, poniżej znajdziemy obszar poświęcony sztuce.

Szczególnie część archeologiczna jest warta uwagi. W środku wystawiono eksponaty ze wszystkich epok z historii miasta, nawet sprzed założenia fenickiej kolonii. Warto zajrzeć do muzeum nim rozpoczniemy zwiedzanie innych zabytków - dzięki materiałom po angielsku zrozumiemy lepiej jak Malaga rozwijała się na przestrzeni wieków. Duży nacisk położono na czasy rzymskie oraz na kulturę oraz zwyczaje Maurów.

W środku zobaczymy m.in.: rzeźby, znaleziska z grobowców czy imponujące mozaiki (w tym mozaikę podłogową Narodziny Wenus). Część poświęcona sztuce skupia się na pracach hiszpańskich mistrzów, ale w środku zobaczymy też m.in. meble.

Wejście do muzeum jest darmowe dla obywateli Unii Europejskiej. W środku możemy spędzić nawet 2 do 3 godzin.

Atrakcje Malagi przy Avenida de Cervantes

Jeśli ruszymy od Muzeum Malagi na wschód ulicą Avenida de Cervantes natrafimy na jedne z najpiękniejszych budynków i ogrodów w mieście. Większość z nich powstała na przełomie XIX i XX wieku. Co ciekawe, w miejscu w którym stoją budynki jeszcze w XIX wieku przechodził mur oddzielający miasto od morza. W XIX wieku fortyfikacje zburzono i rozbudowano miasto w stronę południową.

Uniwersytet w Maladze
Uniwersytet w Maladze

Na co warto zwrócić uwagę na ulicy Avenida de Cervantes?

Ogród Pedro Luis Alonso (Jardines de Pedro Luis Alonso)

Bardzo przyjemny ogród różany, który swoim układem nawiązuje do ogrodów znanych z Francji. Początkowo w ogrodzie rosły głównie cytrusy (których wciąż trochę zostało). Ogród nazwano imieniem pierwszego powojennego burmistrza Malagi. Bezpośrednio nad ogrodem znajdują się inne ogrody, Jardines de Puerta Oscura, które powstały na wzniesieniu w 1937 roku podczas prac nad upiększeniem zbocza wzgórza Gibralfaro.

Malaga - Ogród Pedro Luis Alonso (Jardines de Pedro Luis Alonso)
Malaga - Ogród Pedro Luis Alonso (Jardines de Pedro Luis Alonso)

Uniwersytet Malagi

Uniwersytet kryje w środku małą niespodziankę dla wszystkich fanów historii. Na głównym dziedzińcu widoczne są ruiny dawnego przetwórstwa ryb, a dokładniej pozostałości po misach w których przechowywano wyczyszczone solone ryby i produkowano garum (sos rybny popularny w czasach świetności Imperium Rzymskiego). W piwnicach, w pomieszczeniu Sala de la Muralla, zobaczymy ruiny dawnej fortyfikacji oddzielającej miasto od portu. W pomieszczeniu stworzono małą wystawę i wywieszono materiały (w języku hiszpańskim i angielskim). Najstarsze fragmenty muru sięgają początków miasta i czasów fenickich, ale widoczne są też nowsze fragmenty - z czasów rzymskich i arabskich. Wejście do obu pomieszczeń jest darmowe.

Fragment wykopalisk w Maladze w budynku Uniwersytetu
Fragment wykopalisk w Maladze w budynku Uniwersytetu

Ratusz (Ayuntamiento de Málaga)

Neobarokowy budynek ratusza otworzono w 1919 roku. W godzinach pracy ratusza możemy zajrzeć do środka i zobaczyć monumentalne schody oraz imponujący witraże przedstawiające sceny z historii miasta. Warto też spojrzeć na fryz fasady na którym ujrzymy na pierwszym planie rzeźbę patronki miasta.

Ratusz w Maladze
Ratusz w Maladze

Miejskie Muzeum Dziedzictwa (Museo del Patrimonio Municipal)

Ta niewielka placówka znajduje się już za wschodnim końcem ulicy. Warto zajrzeć do środka. W muzeum wystawione są różne eksponaty będące własnością miasta - prace lokalnych artystów (w tym Picassa), obrazy przedstawiające Malagę i inne wartościowe artefakty.

Nadmorski deptak Muelle Uno - zwiedzanie części portowej i nadbrzeża

Port w Maladze jest jednym z największych portów w Europie i najstarszych działającym portem w Hiszpanii. Część portu o nazwie Muello Uno, czyli nadbrzeże pierwsze, została zrewitalizowana i przystosowana do ruchu pieszego. To właśnie tu przypływają statki turystyczne i stąd ruszają krótkie rejsy wycieczkowe.

Spacer po porcie w Maladze
Spacer po porcie w Maladze

Przez nadbrzeże przechodzi długa trasa Paseo del Muelle Uno. Trasa wzdłuż parku Parque de Málaga to spokojna promenada z rzeźbami, palmami i ławkami. W północno wschodnim rogu wznosi się nietypowa budowla, w której mieści się Centre Pompidou Málaga, filia słynnego muzeum znanego z Paryża.

Ze wschodniego rogu nadbrzeża ruszają statki wycieczkowe, które w zależności od pogody płyną wzdłuż portu lub wypływają dalej w morze. Teoretycznie przy dobrej pogodzie istnieje szansa na zobaczenia pływających delfinów. Koszt godzinnej wycieczki to około 10€. Wycieczki oferuje kilka firm. Jeśli jesteśmy zainteresowani najlepiej podejść i podpytać o plany na konkretny dzień.

Wschodnia część trasy Paseo del Muelle Uno (prowadząca na południe) to rząd knajpek i restauracji. Niestety, ceny są tam wysokie i raczej nie znajdziemy tam lokalnych tawern oraz andaluzyjskiej kuchni. Widać, że całość nastawiona jest na turystów i przypomina ofertę typowego kurortu wakacyjnego.

Kaplica w porcie w Maladze
Kaplica w porcie w Maladze

Jedynym zabytkiem przy Paseo del Muelle Uno jest mała kaplica służąca w przeszłości marynarzom i ich rodzinom. Ciekawostką jest fakt, że została ona przeniesiona w obecne miejsce podczas rozbudowy portu.

Spacerując do końca na południe dojdziemy do latarni morskiej La Farola De Málaga. Od latarni możemy udać się wzdłuż ulicy Paseo de la Farola skąd rozpościera się widok na miasto od strony morza.

La Farola De Malaga
La Farola De Malaga

La Malagueta - arena walk byków i najważniejsza miejska plaża

Na wschód od nadbrzeża Muello Uno rozciąga się niewielki obszar La Malagueta, który kojarzony jest przede wszystkim z długą i piaszczystą plażą (Playa de La Malagueta) oraz z areną corridy. Plaża jest dość przyjemna, chociaż w piasku i w wodzie znajdziemy też trochę kamieni. Wzdłuż plaży stoją palmy pod którymi możemy próbować złapać trochę cienia. W sezonie minusem plaży La Malagueta są tłumy. Jeśli chcielibyśmy znaleźć miejsce na plażowanie dalej od centrum i z mniejszą ilością turystów to możemy wybrać się dalej na wschód - na plaże Playas del Palo.

Malagueta - Malaga
Malagueta - Malaga

Wzdłuż plaży La Malagueta powstało wiele nowoczesnych budynków, hoteli oraz restauracji. Na samej plaży w sezonie działają stoiska serwujące smażone ryby (espeto, czyli smażone sardynki) i inne owoce morza. Plaża jest darmowa, chociaż istnieje też kilka wydzielonych płatnych obszarów.

Arenę walk byków, czyli Plaza de toros de La Malagueta, otworzono w 1874 roku i jest jednym z największych symboli miasta. Na arenie wciąż odbywają się walki byków. Na terenie kompleksu znajduje się też muzeum. Arenę najlepiej zobaczyć z góry z jednego z punktów widokowych na trasie prowadzącej na zamek Gibralfaro.

Więcej: Punkty widokowe Malagi

Po zachodniej stronie areny stoi historyczny budynek szpitala, który zajmują dziś władze miejskie.

Muzeum Carmen Thyssen oraz inne placówki kulturalne i galerie sztuki

Malaga przez ostatnie dziesięciolecia stała się jednym z centrum hiszpańskiej kultury. W mieście powstało kilka ważnych galerii i muzeów sztuki.

Oprócz miejsc wspomnianych we wcześniejszej części artykułu warto zwrócić uwagę na następujące placówki:

 • Thyssen Museum Malaga - kolekcja filantropki Carmen Thyssen. Muzeum skupia się na hiszpańskiej (przede wszystkim andaluzyjskiej) sztuce od XIX wieku. Warto sprawdzić wystawy czasowe, które potrafią być ciekawsze od wystawy stałej. Muzeum znajduje się tuż obok Placu Konstytucji (Plaza de la Constitución).
 • Kolekcja Muzeum Rosyjskiego z St. Petersburga (Colección del Museo Ruso) - w muzeum wystawiona jest część kolekcji z jednej z najważniejszych rosyjskich placówek. Muzeum powstało w dawnej fabryce tytoniu, kawałek od centrum.
 • CAC (Centro de Arte Contemporáneo Málaga) - miejskie muzeum sztuki współczesnej. Na parterze w dużej sali znajdziemy wystawę stałą. Muzeum raczej dla lubiących ten ten typ sztuki. W środku ze znanych artystów zobaczymy trzy prace Andy Warhola. Wejście do muzeum jest darmowe.
Muzuem sztuki współczesnej CAC (Centro de Arte Contemporáneo Málaga) - Andy Warhol, prace: Voklswagen Lemon i Blackama
Muzuem sztuki współczesnej CAC (Centro de Arte Contemporáneo Málaga) - Andy Warhol, prace: Voklswagen Lemon i Blackama

To jednak nie koniec. Na turystów czekają również:

 • Interaktywne Muzeum Muzyki El MIMMA (Museo Interactivo de la Música) - muzeum muzyki podzielone na trzy sekcje: sekcje białą (wystawy tymczasowe, ruiny murów miejskich z czasów rzymskich i ze średniowiecza), sekcję czarną (wystawy stałe instrumentów, duża kolekcja) i sekcję czerwoną (sekcja interaktywna, gdzie sami możemy sprawdzić działanie instrumentów).
 • Muzeum szkła i kryształów (Museo del Vidrio y Cristal) - muzeum działa w odrestaurowanym XVIII-wiecznym domu. Jest to prywatna kolekcja składająca się z około 3000 eksponatów z różnych okresów, od czasów antycznych do dziś. Muzeum można zwiedzić podczas około godzinnej wycieczki z przewodnikiem, którym z reguły jest właściciel.
 • Muzeum Wina (Museo del Vino) - muzeum poświęcone produkcji lokalnego wina. W ramach biletu otrzymujemy możliwość dwóch degustacji.
 • Muzeum sztuki i kostiumów (Museo de Artes y Costumbres Populares) - muzeum etnograficzne przedstawiające życie mieszkańców Malagi i okolic pod koniec XIX wieku. Na muzeum składa się kilkanaście pokojów w których zobaczymy ubrania oraz sprzęt wykorzystywany ponad 100 lat temu.

Atrakcje Malagi poza utartym szlakiem

Bazylika Matki Bożej Zwycięskiej (Santa María de la Victoria)

Perełka barokowej architektury w Maladze. Znajduje się kawałek dalej od historycznego centrum, w miejscu w którym chrześcijańscy władcy rozbili obóz podczas oblężenia miasta. Najpierw w XVI wieku powstała w tym miejscu kaplica i mniejszy kościół. W XVII wieku zburzono poprzedni budynek i stworzono nowy kompleks. Bazylika skrywa jeden z największych skarbów Malagi - kryptę ozdobioną płytami z czarno-białego marmuru. W kompleksie kościelnym znajduje się też muzeum. Bazylikę można zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Uwaga! Zwiedzanie może nie być możliwe w przypadku świąt i innych okazji, np. komunii świętej czy ślubu.

Ogrody botaniczne La Concepción

Ogrody botaniczne La Concepción powstały w połowie XIX wieku jako prywatny ogród jednego z lokalnych bogatych rodów. Od końca XX wieku ogród jest w rękach miasta, które zainwestowało duże środki i stworzyło jeden z ważniejszych ogrodów tego typu w Europie - pełen palm i innych roślin z klimatu podzwrotnikowego. Niestety, ogrody znajdują się poza centrum miasta. Możemy dojechać do nich autobusem miejskim. Wysiadamy na ostatnim przystanku skąd mamy do przejścia jeszcze kilkanaście minut.

Cmentarz Angielski (Cementerio Inglés)

Monumentalny cmentarz, nazywany też cmentarzem św. Jerzego. Nekropolia powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Wejście na teren cmentarza jest płatne.

Fragment muru przy ulicy Calle Carretería

Pomimo że ruiny dawnych fortyfikacji Malagi możemy zobaczyć w kilku miejscach, to odrestaurowany (odbudowany) fragment zobaczymy jedynie spacerując wzdłuż ulicy Calle Carretería po zachodniej stronie centrum miasta.

Stadion Malaga CF - Estadio La Rosaleda

Kibice piłkarscy mogą być zainteresowani odwiedzeniem stadionu lokalnego klubu Malaga CF. Stadion można zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Na terenie stadionu działa muzeum klubowe. Fani hiszpańskiej piłki mogą wybrać się też na mecz.

Pionowy ogród Jardin Vertical en la Plaza del Pericón (przy ulicy Pasaje Gordón)

Mała ciekawostka w północno wschodniej części centrum miasta, czyli pionowy ogród stworzony na jednej ze ścian. Dolna część konstrukcji to duża metalowa ściana z wypisanymi po hiszpańsku motywującymi słowami.

Zwiedzanie Malagi - wskazówki i informacje praktyczne

Komunikacja miejska w Maladze

Chcąc poruszać się po Maladze i okolicy możemy skorzystać z jednego z trzech typów transportu:

 • autobusy miejskie - przewoźnik EMT (Empresa Municipal de Transportes). Obsługuje kilkadziesiąt linii w obrębie samej Malagi. Bilet za pojedynczy przejazd kosztuje 1,40€ i możemy zakupić go na pokładzie. Dostępne są też bilety na 10, 20 lub 30 przejazdów przejazdów nabijane na specjalną kartę przedpłaconą. Do autobusu wsiadamy przodem - oficjalna strona.
 • autobusy regionalne - przewoźnik Malaga Area Metropolitan Transport Consortium (CTMAM). Obsługuje połączenia z Malagi do okolicznych miast. Cena przejazdu zależy od ilości przekraczanych stref. W przypadku częstszego korzystania możemy zakupić kartę przedpłaconą, która umożliwia tańsze przejazdy oficjalna strona.
 • metro - dwie linie metra w Maladze obsługiwane są przez niezależną spółkę. Bilety za przejazd możemy zakupić w automacie na stacji. oficjalna strona.

Jeśli chcielibyśmy korzystać ze wszystkich środków transportu możemy sprawdzić kartę przedpłaconą organizacji CTMAM (Consorcio de Transporte del Área de Málaga). Nazwa karty to Tarjeta Monedero Consorcio de Transportes.

Kiedy najlepiej odwiedzić Malagę?

Jeśli zależy nam na odpoczynku i dużej ilości słońca to idealne będą dla nas miesiące letnie - średnia temperatura w lato w ciągu dnia potrafi dochodzić do 35 stopni. Jeśli chcemy aktywnie zwiedzać i wybrać się poza miasto to taka pogoda może być dla nas trudna do zniesienia.

Jeśli zdecydujemy się na przyjazd w wakacje warto celować w połowę sierpnia, kiedy to przez ponad tydzień w mieście odbywa się Feria de Málaga. Jest to święto celebrujące odbicie miasta z rąk arabskich przez siły chrześcijańskie. W trakcie trwania obchodów w dzień (Feria de día) i w nocy (Feria de la noche) odbywają się różne imprezy, w tym corrida na miejskiej arenie La Malagueta czy tańce flamenco.

Najlepszym okresem na zwiedzanie wydają się być późna wiosna i wczesna jesień. Nie jest jeszcze wtedy aż tak gorąco, a dni są długie.

Plusem Andaluzji jest to, że nawet w zimę potrafi być tu ciepło. Decyzji o odwiedzeniu Malagi poza sezonem sprzyjają też stosunkowo długie dni - w listopadzie słońce zachodzi dopiero około 18:00.

Jak oszczędzić pieniądze w trakcie odwiedzin Malagi?

Malaga nie należy do najdroższych hiszpańskich miast. W porównaniu do Barcelony czy Madrytu można powiedzieć nawet, że jest tu stosunkowo niedrogo. Największym wydatkiem mogą być dobrze oceniane noclegi w szczycie sezonu, dlatego warto rozpocząć poszukiwania zakwaterowania odpowiednio wcześniej.

 • Darmowe atrakcje w Maladze - Niektóre z atrakcji Malagi nie należą do tanich. Na szczęście część z nich możemy odwiedzić za darmo w niedzielę. Tutaj ważna uwaga - niektóre z miejsc dostępne są za darmo przez cały dzień (katedra), inne tylko przez ostatnich kilka godzin (np. Muzeum Picasso przez ostatnie dwie godziny, a Muzeum Carmen Thyssen Málaga od 16:00). Co więcej, wstęp do najważniejszego muzeum miejskiego Museo de Málaga jest darmowy przez cały tydzień dla mieszkańców Unii Europejskiej. Podobnie jak do galerii sztuki współczesnej CAC (Centro de Arte Contemporáneo).

 • Karnety na więcej przejazdów Jeśli planujemy wielokrotnie korzystać z autobusów komunikacji miejskiej to powinniśmy rozważyć zakup specjalnych karnetów. Dostępne są wersje na 10, 20 i 30 przejazdów. Karnet to specjalna karta, którą odbijamy wsiadając do autobusu.

 • Menu dnia - Menú del Día - Jeśli mamy ograniczony budżet i chcemy zjeść lokalne danie możemy poszukać knajpy serwującej menu dnia (Menú del Día). Menu dnia serwowane jest w porze lunchu i składa się z reguły z zupy/przekąski, dania głównego oraz napoju. Za taki zestaw zapłacimy do około 10€. Pamietajmy, że menu dnia nie jest równoważne z menu turystycznym znanych z innych europejskich miast. Menú del Día jest popularne wśród miejscowych i nie jest skierowane pod turystów.

 • Omijajmy knajpki w części portowej Jeśli nie chcemy wydać zbyt dużych sum powinniśmy omijać knajpki w porcie, w nadbrzeżu 1 (Muelle Uno). Po pierwsze nie ma tam praktycznie miejsc serwujących lokalną kuchnią i znajdziemy tam jedynie misz-masz nastawiony na turystów. A po drugie ceny są dużo wyższe niż w typowej hiszpańskiej tawernie, których wiele znajdziemy w centrum miasta.

Na co uważać w Maladze?

 • miesiące letnie - lato w Andaluzji bywa bardzo gorące. W Maladze wygląda to lepiej niż w Sewilli dzięki bliskości morza, ale wciąż powinniśmy uważać i nie przebywać za długo na słońcu z odkrytą głową. Warto też korzystać z kremów przeciwsłonecznych i pić dużo wody.
 • wejście na wzgórze Gibralfaro nie powinno być trudne dla osoby w dobrej formie fizycznej, ale pamiętajmy jednak, że wejście jest strome i wymaga trochę wysiłku. Szczególnie ciężkie może być wejście w lato w największym słońcu. W takim wypadku najlepiej zaplanujmy wejście rano lub w drugiej połowie dnia.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama