Malaga (Hiszpania) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Nadmorska Malaga jest jednym z największych hiszpańskich miast i drugim największym miastem regionu Andaluzja (zaraz po Sewilli). Chociaż nie zostało po tym już zbyt wiele śladów, to Malaga jest jednym z najstarszych europejskich miast - jej początki sięgają VIII wieku p.n.e. Dziś kołem zamachowym rozwoju miasta są: turystyka, prężnie działający port oraz nowe technologie.

!Widok z dachu Katedry w Maladze
Widok z dachu Katedry w Maladze

Malaga wśród wielu przyjezdnych traktowana jest jedynie jako punkt przesiadkowy podczas wyjazdu do jednego z kurortów regionu Costa del Sol (Słoneczne Wybrzeże). Dla części turystów Malaga może być jednak ciekawym wyborem samym w sobie. Miasto słynie z dobrej kuchni, muzeów oraz galerii sztuki. W pewnym sensie miasto staje się drugą stolicą sztuki zaraz po Madrycie - oprócz niezależnych placówek powstała tu m.in. filia znanego z Paryża Centre Pompidou. W Maladze urodził się Pablo Picasso i w mieście działają dwa związane z nim muzea.

W Maladze znajdziemy też kilka zabytków nawiązujących do bogatej historii miasta. Niestety, większość z nich została zniszczona w trakcie różnych walk i oblężeń. Przebudowa historycznej części miasta spowodowała, że dziś Malaga może niektórym przypominać większy kurort turystyczny - trochę jak w przypadku francuskiej Nicei.

!Malaga - widok z Resturacji ATICO Bar and Restaurant
Malaga - widok z Resturacji ATICO Bar and Restaurant

Chcesz obejrzeć więcej zdjęć? Zobacz naszą galerię zdjęć z Malagi.

Wybierasz się do Malagi?

Malaga

Gdzie spać w Maladze? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Malagi. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w tej nadmorskiej miejscowości.

Krótka historia miasta

Malagę założyli Fenicjanie już w VIII wieku p.n.e. Nową kolonię nazywano wtedy Malaka, co nawiązywało prawdopodobnie do słowa "sól" i miało związek ze sposobem przechowywania i przetwarzania ryb. Miasto powstawało u stóp wzgórza Gibralfaro, które tworzyło naturalną osłonę od strony wschodniej.

Kartagińczycy kontrolę nad miastem sprawowali przez niemal 6 wieków, aż do drugiej wojny punickiej, po której kontrolę nad kolonią przejeli Rzymianie. W czasach antycznych miasto otoczone było murami - wliczając w to wzgórze Gibralfaro oraz nadbrzeże.

W czasach rzymskich ekonomia Malagi oparta była na produkcji solonych ryb oraz sosu rybnego o nazwie garum. Wyprodukowana żywność pakowana była do specjalnych amfor (podłużne pojemniki) i wysyłana do innych miast oraz kolonii imperium.

Z czasów punickich i rzymskich zachowały się do dziś zaledwie pojedyncze ruiny - w tym fragmenty budynków w których przechowywano ryby, pozostałości po fortyfikacjach i ruiny rzymskiego teatru.

!Widok na Malagę z twierdzy Alcazaba
Widok na Malagę z twierdzy Alcazaba

Po upadku Imperium Rzymskiego południe Hiszpanii wchodziło w skład państwa Wizygotów i Cesarstwa Bizantyńskiego. Siły te pogodzili Arabowie, którzy w VIII wieku podbili dużą część Półwyspu Iberyjskiego. Maurowie przebywali w Maladze aż do 1487 roku. W tym czasie powstał m.in. zamek Gibralfaro oraz twierdza Alcazaba, która była jednocześnie rezydencją władców. Przez pewien czas w Maladze istniał samodzielny kalifat, który ostatecznie wchłonięty został przez dynastie Nasrydów z Granady.

18 sierpnia 1487 roku, po trzymiesięcznym krwawym oblężeniu, siły chrześcijańskiego wkroczyły do miasta. W trakcie walk zniszczono olbrzymią część zabudowy, a walka o Malagę uważana jest za jedną z najkrwawszych podczas całej XV-wiecznej rekonkwisty.

Gospodarka pod rządami władców chrześcijańskich oparta była na handlu. Wielu zagranicznych kupców handlowało lokalnymi wyrobami, w tym winem. W XVI wieku w mieście powstał pierwszy hiszpański bank założony przez kupców z Genui. Malaga nie rozwinęła się jednak tak, jak wskazywałby na to jej potencjał. Miasto po rekonkwiście nawiedzały różnorakie klęski - w tym trzęsienia ziemi, powodzie czy epidemie, które dziesiątkowały ludność i zatrzymywały rozwój miasta.

W XIX wieku Malaga była jednym z miast przewodzących hiszpańskiej rewolucji przemysłowej i jednocześnie jednym z pierwszych turystycznych kurortów w kraju. To wtedy powstała znaczna część dzisiejszej zabudowy.

Kolejnym trudnym momentem w historii miasta była hiszpańska wojna domowa. Malaga stanęła po stronie Republikanów i została mocno zniszczona przez bombardowania wojsk frankistowskich, które ostatecznie zdobyły miasto w 1937 roku.

W przeciwieństwie do francuskich czy włoskich miast portowych Malaga nie ucierpiała znacznie podczas II Wojny Światowej. Dzięki temu przez kolejne dziesięciolecia po wojnie rozwinął się tu przemysł turystyczny, a Malaga stała się jednym z najważniejszych komercyjnych ośrodków w Hiszpanii.

!Zwiedzanie twierdzy Alcazaba w Maladze
Zwiedzanie twierdzy Alcazaba w Maladze

Jak zwiedzać Malagę?

Historyczne centrum miasta możemy bez większego problemu zwiedzać jedynie pieszo. Jeśli znajdziemy nocleg w dobrej lokalizacji to bardzo prawdopodobne, że nie będziemy musieli ani razu skorzystać z usług komunikacji miejskiej.

Wyjątkiem może być wejście na wzgórze Gibralfaro. Trasa piesza jest dość stroma i w gorący dzień może zmęczyć nawet osoby w dobrej formie fizycznej. Najlepiej tak zaplanować dzień, żeby na górę wejść rano przed największym słońcem lub w drugiej połowie dnia.

Z komunikacji możemy skorzystać też w przypadku przyjazdu do Malagi pociągiem lub autobusem. Dworzec znajduje się około 30-40 minut pieszo od centrum miasta i w przypadku dużej ilości bagaży spacer może być mało komfortowy.

Komunikacja miejska w Maladze

Chcąc poruszać się po Maladze i okolicy możemy skorzystać z jednego z trzech typów transportu:

 • autobusy miejskie - przewoźnik EMT (Empresa Municipal de Transportes). Obsługuje kilkadziesiąt linii w obrębie samej Malagi. Bilet za pojedynczy przejazd kosztuje 1,30€ i możemy zakupić go na pokładzie. Dostępne są też karnety (w kioskach): na 10 przejazdów za 8,30€, na 20 przejazdów za 16,60€ i na 30 przejazdów za 24,90€. Do autobusu wsiadamy przodem - oficjalna strona.
 • autobusy regionalne - przewoźnik Malaga Area Metropolitan Transport Consortium (CTMAM). Obsługuje połączenia z Malagi do okolicznych miast. Cena przejazdu zależy od ilości przekraczanych stref. W przypadku częstszego korzystania możemy zakupić kartę przedpłaconą, która umożliwia tańsze przejazdy oficjalna strona.
 • metro - dwie linie metra w Maladze obsługiwane są przez niezależną spółkę. Bilety za przejazd możemy zakupić w automacie na stacji. oficjalna strona.

Jeśli chcielibyśmy korzystać ze wszystkich środków transportu możemy sprawdzić kartę przedpłaconą organizacji CTMAM (Consorcio de Transporte del Área de Málaga). Koszt wyrobienia karty to 1,80€, które zostanie zwrócone w momencie zwrotu karty.

Punkt informacji turystycznej

Główne biuro informacji turystycznej znajduje się pod adresem Plaza de la Marina, 11, przy jednym z głównych placów miejskich. Biuro jest czynne przez siedem dni w tygodniu. Od 1 kwietnia do 31 października od 9:00 do 20:00, i od 1 listopada do 31 marca od 9:00 do 18:00. (stan marzec 2018)

Kiosk informacyjny działa również obok wejścia do twierdzy Alcazaba. Otwarty jest 10:00-14:00 i 15:00-18:00 od 1 października do końca maja oraz 9:00-14:00 i 15:00-20:00 w pozostałe miesiące. (stan marzec 2018)

Punkt informacji znajdziemy też w hali przylotów. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00 - 21:00 i w weekendy i święta od 14:00 do 21:00. (stan marzec 2018)

Informacje o pozostałych punktach dostępne są na oficjalnej stronie miasta. Stronę najlepiej przeglądać po hiszpańsku, ponieważ w wersji angielskiej nie ma podanych godzin otwarcia.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Malagi?

Jeśli zależy nam jedynie na głównych muzeach i atrakcjach historycznych, to spokojnie i bez pośpiechu na zwiedzenie Malagi powinien wystarczyć nam umowny weekend. Turyści zainteresowani jedynie atrakcjami historycznymi będą mieć problem żeby zapełnić samą Malagą większą liczbę dni.

Jeśli planujemy pojechać gdzieś dalej lub zależy nam na większej ilości muzeów i plażowaniu, to lepiej zaplanować od 2 do 5 dni. Za dłuższym pobytem przemawia też duży wybór lokali gastronomicznych i mnogość miejsc na wieczorne wyjście na drinka.

Więcej: Gdzie zjeść i napić się wina w Maladze?

Kiedy najlepiej odwiedzić Malagę?

Jeśli zależy nam na odpoczynku i dużej ilości słońca to idealne będą dla nas miesiące letnie - średnia temperatura w lato w ciągu dnia potrafi dochodzić do 35 stopni. Jeśli chcemy aktywnie zwiedzać i wybrać się poza miasto to taka pogoda może być dla nas trudna do zniesienia.

Jeśli zdecydujemy się na przyjazd w wakacje warto celować w połowę sierpnia, kiedy to przez ponad tydzień w mieście odbywa się Feria de Málaga. Jest to święto celebrujące odbicie miasta z rąk arabskich przez siły chrześcijańskie. W trakcie trwania obchodów w dzień (Feria de día) i w nocy (Feria de la noche) odbywają się różne imprezy, w tym corrida na miejskiej arenie La Malagueta czy tańce flamenco.

Najlepszym okresem na zwiedzanie wydają się być późna wiosna i wczesna jesień. Nie jest jeszcze wtedy aż tak gorąco, a dni są długie.

Plusem Andaluzji jest to, że nawet w zimę potrafi być tu ciepło. Decyzji o odwiedzeniu Malagi poza sezonem sprzyjają też stosunkowo długie dni - w listopadzie słońce zachodzi dopiero około 18:00.

Zwiedzanie Malagi

Większość najważniejszych atrakcji Malagi znajduje się w obrębie historycznego starego miasta (dawniej otoczonego murami) oraz w części portowej. I to właśnie od wizyty w tej okolicy zaczniemy prawdopodobnie zwiedzanie tej nadmorskiej metropolii.

Malaga już od czasów Fenicjan rozwijała się u stóp wzgórza Gibralfaro, i to w tamtej okolicy znajduje się dziś najwięcej zabytków. Czym dalej na północny zachód, tym więcej labiryntów wąskich uliczek i więcej lokalnego klimatu. Muzea rozrzucone są po mieście dość równomiernie i oprócz pojedynczych wyjątków nie są one pogrupowane na jednym konkretnym obszarze.

Za jeden z najważniejszych zabytków Malagi uchodzi masywna katedra. Świątynia powstawała przez około 200 lat, a jej budowa rozpoczęła się kilkadziesiąt lat po zdobyciu miasta przez siły chrześcijańskie.

!Katedra w Maladze
Katedra w Maladze

Katedra w środku jest dość surowa. Najważniejszymi skarbami są drewniany chór oraz majestatyczne organy. Nawet jeśli nie jesteśmy sympatykami architektury sakralnej to może zainteresować nas dość unikalna atrakcja - możliwość wejścia na dach katedry podczas 40 minutowej wycieczki z przewodnikiem.

Więcej: Katedra w Maladze i Pałac Arcybiskupa - historia, zwiedzanie oraz informacje praktyczne.

!Dach Katedry w Maladze
Dach Katedry w Maladze

Jeśli chcielibyśmy zobaczyć katedrę z góry to możemy udać się do jednej z okolicznych restauracji hotelowych działającej na dachu. Ceny nie są tam zabójcze, a widok na katedrę i nadbrzeże naprawdę wart polecenia. Więcej: Punkty widokowe Malagi - restauracje z tarasem.

Kawałek na wschód od katedry znajdziemy najważniejsze muzeum w mieście - Museo de Málaga - które jest jednocześnie jednym z największych muzeów w całej Hiszpanii. Tak naprawdę Muzeum Malagi składa się z dwóch części - placówka powstała w 1973 roku z połączenia Muzeum Sztuk Pięknych (Museo Provincial de Bellas Artes) oraz Muzeum Archeologicznego (Museo Arqueológico Provincial). Część archeologiczna znajduje się na 2 piętrze, poniżej znajdziemy część poświęconą sztuce.

Szczególnie część archeologiczna jest warta uwagi. W środku wystawiono eksponaty ze wszystkich epok z historii miasta, nawet sprzed założenia fenickiej kolonii. Warto zajrzeć do muzeum nim rozpoczniemy zwiedzanie innych zabytków - dzięki materiałom po angielsku zrozumiemy lepiej jak Malaga rozwijała się na przestrzeni wieków. Duży nacisk położono na czasy rzymskie i na kulturę oraz zwyczaje Arabów.

!Uniwersytet w Maladze
Uniwersytet w Maladze

W środku zobaczymy m.in.: rzeźby, znaleziska z grobowców czy imponujące mozaiki (w tym mozaikę podłogową Narodziny Wenus). Część poświęcona sztuce skupia się na pracach hiszpańskich mistrzów, ale w środku zobaczymy też m.in. meble.

Wejście do muzeum jest darmowe dla obywateli Unii Europejskiej. W muzeum możemy spędzić nawet 2 do 3 godzin.

Jeśli ruszymy od Muzeum Malagi na wschód ulicą Avenida de Cervantes zobaczymy jedne z najpiękniejszych budynków i ogrodów w mieście. Większość z nich powstała na przełomie XIX i XX wieku. Co ciekawe, w miejscu w którym stoją budynki jeszcze w XIX wieku przechodził mur oddzielający miasto od morza. W XIX wieku zburzono mury i rozbudowano miasto w stronę południową.

Na co warto zwrócić uwagę na ulicy Avenida de Cervantes?

 • Ogród Pedro Luis Alonso (Jardines de Pedro Luis Alonso) - bardzo przyjemny ogród różany, który swoim układem nawiązuje do ogrodów znanych z Francji. Początkowo w ogrodzie rosły głównie cytrusy (których wciąż trochę zostało). Ogród nazwano imieniem pierwszego powojennego burmistrza Malagi. Bezpośrednio nad ogrodem znajdują się inne ogrody, Jardines de Puerta Oscura, które powstały na wzniesieniu w 1937 roku podczas prac nad upiększeniem zbocza wzgórza Gibralfaro.

!Malaga - Ogród Pedro Luis Alonso (Jardines de Pedro Luis Alonso)
Malaga - Ogród Pedro Luis Alonso (Jardines de Pedro Luis Alonso)
 • Uniwersytet Malagi - uniwersytet kryje w środku małą niespodziankę dla wszystkich fanów historii. Na głównym dziedzińcu widoczne są ruiny dawnego przetwórstwa ryb, a dokładniej pozostałości po misach w których przechowywano wyczyszczone solone ryby i produkowano garum (sos rybny popularny w czasach świetności Imperium Rzymskiego). W piwnicach, w pomieszczeniu Sala de la Muralla, zobaczymy ruiny dawnej fortyfikacji oddzielającej miasto od portu. W pomieszczeniu stworzono małą wystawę i wywieszono materiały (w języku hiszpańskim i angielskim). Najstarsze fragmenty muru sięgają początków miasta i czasów fenickich, ale widoczne są też nowsze fragmenty - z czasów rzymskich i arabskich. Wejście do obu pomieszczeń jest darmowe.

!Fragment wykopalisk w Maladze w budynku Uniwersytetu
Fragment wykopalisk w Maladze w budynku Uniwersytetu
 • Ratusz (Ayuntamiento de Málaga) - neobarokowy budynek ratusza otworzono w 1919 roku. W godzinach pracy ratusza możemy zajrzeć do środka i zobaczyć monumentalne schody oraz imponujący witraże przedstawiające sceny z historii miasta. Warto też spojrzeć na fryz fasady na którym ujrzymy na pierwszym planie rzeźbę patronki miasta.

!Ratusz w Maladze
Ratusz w Maladze
 • Miejskie Muzeum Dziedzictwa (Museo del Patrimonio Municipal) - ta niewielka placówka znajduje się już za wschodnim końcem ulicy. Warto zajrzeć do środka. W muzeum wystawione są różne eksponaty będące własnością miasta - prace lokalnych artystów (w tym Picasso), obrazy przedstawiające Malagę i inne wartościowe artefakty.

Miasto od portu oddziela długi na 700 metrów park Parque de Málaga (lub inaczej Parque de la Alameda). Jest to idealne miejsce na odpoczynek od słońca, chociaż w niektórych fragmentach parku zapachy nie są specjalnie zachęcające. Park powstał pod koniec XIX wieku i od początku władze miejskie podeszły do niego ambitnie - rośnie tu wiele egzotycznych roślin z kilku kontynentów.

Najbardziej reprezentacyjną ulicą Malagi jest Calle Marqués de Larios. Niemal o każdej porze dnia spotkamy na całej jej długości spacerujących mieszkańców. Przed różnymi świętami cała ulica jest specjalnie dekorowana - m.in. wywieszonymi światełkami.

!Plaza del Obispo - Malaga
Plaza del Obispo - Malaga

Ulica Calle Marqués de Larios prowadzi na północ do najważniejszego placu miejskiego - Placu Konstytucji (Plaza de la Constitución). Ozdobą placu jest XVI-wieczna Fontanna Genueńska (Fuente de Génova). Nie ma jednak dowodów na to, że fontanna przybyła do Malagi właśnie z tego włoskiego miasta. Wiadomo tylko tyle, że władze miejskie zakupiły ją i sprowadziły do Hiszpanii w XVII wieku. Plac pełni istotną rolę w życiu miasta - odbywają się tu wszystkie najważniejsze imprezy.

Kolejnym miejscem wartym uwagi w centrum jest główne miejskie targowisko - Mercado Central de Atarazanas. Po pierwsze - zakupimy tam lokalne produkty i spróbujemy lokalnych dań. A po drugie targowisko powstało w miejscu dawnej stoczni jeszcze z czasów arabskich. Do dziś zachowała się oryginalna brama, którą wchodzimy do środka. Na tyłach targowiska możemy zobaczyć też olbrzymią mozaikę przedstawiającą Malagę z dawnych czasów.

!Malaga - arabska brama targowiska Mercado Central de Atarazanas
Malaga - arabska brama targowiska Mercado Central de Atarazanas

Teatr rzymski, twierdza Alcazaba i zamek Gibralfaro

W Maladze zachowały się trzy ważne ślady po dawnych cywilizacjach zamieszkujących miasto. Najważniejszym zabytkiem z czasów rzymskich jest teatr, a największymi pamiątkami po panowaniu Arabów są: twierdza Alcazaba i zamek Gibralfaro. Teatr rzymski i wejście na teren twierdzy Alcazaba znajdują się blisko siebie, a cytadela Gibralfaro wznosi się na szczycie wzgórza o tej samej nazwie.

Teatr Rzymski (Teatro Romano) powstał prawdopodobnie w I wieku i był wykorzystywany przez kolejne dwa lub trzy stulecia. Marmur wykorzystany do budowy sprowadzili bogaci lokalni kupcy. Około III wieku teatr przestał być używany i został porzucony. Niestety, rozebrano wtedy wiele oryginalnych elementów. Po pewnym czasie w miejscu pozostałości po teatrze stworzono zakład przetwórstwa rybnego.

!Teatr rzymski w Maladze
Teatr rzymski w Maladze

Oryginalna budowla zapomniana została na wiele stuleci. Dopiero w połowie XX wieku podczas budowy nowego centrum kulturalnego pracownicy odkryli pozostałości po dawnym teatrze. Władze miejskie zdecydowały o zaprzestaniu prac i o zamienieniu teatru na stanowisko archeologiczne. Prace trwały niemal 60 lat, ale efekt jest bardzo dobry - rzymski teatr stał się jednym z największych zabytków miasta. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o samym teatrze powinniśmy udać się do Muzeum Malagi (Museo de Málaga).

Na teatr możemy popatrzeć z poziomu ulicy Calle Alcazabilla lub za darmo wejść na trybuny. Po północnej stronie teatru wzniesiono budynek w którym znajduje się mała wystawa archeologiczna i trochę materiałów informacyjnych. Na ulicy Calle Alcazabilla przez szybę w podłodze możemy zobaczyć też ruiny innej budowli.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nad teatrem znajduje się darmowy punkt widokowy (Mirador de la Alcazaba). Wejście znajduje się za budynkiem muzeum.

Na południe od teatru znajduje się wejście do twierdzy Alcazaba. Alcazabą w czasach arabskich nazywano ufortyfikowaną strukturę znajdującą się wewnątrz miasta. W Maladze Alcazaba pełniła różne funkcje - w dolnej i środkowej części przebywała gwardia królewska, a na górnym poziomie stworzono pomieszczenia mieszkalne władców. Twierdza powstawała etapami od około X do XV wieku, ale jej dzisiejszy kształt to efekt przede wszystkim rozbudowy z XI wieku. Jako podstawę cytadeli wykorzystano istniejące fortyfikacje z czasów fenickich i rzymskich.

Wchodząc do Alcazaby musimy szykować się na lekkie wejście pod górę. Najpierw przejdziemy trasą wzdłuż murów i fortyfikacji, i dopiero na końcu dojdziemy do dawnych pomieszczeń pałacowych. Niestety, wnętrza nie zachowały się tam tak dobrze jak w Alhambrze. Po rekonkwiście twierdza popadała w ruinę i prawdziwą rewitalizację przeprowadzono dopiero w pierwszej połowie XX wieku. W górnych pomieszczeniach zobaczymy odrestaurowane wzory z arabskich plastrów i niewielką wystawę archeologiczną. Interesującą atrakcją jest makieta przedstawiająca twierdzę w czasach świetności. Niestety, niektóre opisy są tylko po hiszpańsku. Na terenie Alcazaby działa mała kawiarnia z przyjemnym widokiem.

Na szczycie wzgórza Gibralfaro (130 metrów n.p.m.) powstała warowna twierdza, którą w XIV wieku połączono murami ze znajdującą się niżej Alcazabą. Fortyfikacje na wzgórzu powstały już w czasach antycznych. Pierwsi kolonizatorzy docenili walory obronne wzgórza i rozbudowywali swoje miasto po jego zachodniej stronie.

!Alcazaba - Malaga
Alcazaba - Malaga

Twierdza od początku miała dwa podstawowe zastosowania: znajdowały się tam koszary oraz służyła jako swoista latarnia morska wskazując Malagę żeglarzom zbliżającym się do portu. Po rekonkwiście kompleks wciąż wykorzystywany był w celach militarnych. Dziś na terenie zamku, w dawnym arsenale, działa niewielkie muzeum wojskowe przedstawiającego różne formacje zgrupowane w przeszłości w twierdzy. Niestety, opisy są głównie po hiszpańsku. Największą atrakcją jest możliwość przejścia murami dookoła twierdzy, skąd będziemy mieć świetny widok na całe miasto i dalszą okolicę.

Obie twierdze (Alcazaba i Gibralfaro) spowodowały, że władze chrześcijańskie musiały aż przez 3 miesiące krwawo walczyć o zdobycie miasta.

!Widok na arenę byków w Maladze z twierdzy Gibralfaro
Widok na arenę byków w Maladze z twierdzy Gibralfaro

Na wzgórze Gibralfaro możemy wejść pieszo dość stromą ścieżką (zajmie nam to około 20-30 minut) lub wjechać autobusem numer 35. Obie atrakcje są niedrogie. Bilety możemy zakupić w automatach lub w kasie. Przy zakupie biletu na dwie atrakcje wychodzi trochę taniej. Uwaga! Niektórzy turyści zostali okradzeni przez kieszonkowców w kasach koło Alcazaby. Płacąc za bilet powinnismy dobrze pilnować swoich rzeczy.

Pablo Picasso i Malaga

Najsłynniejszym mieszkańcem Malagi jest słynny malarz i artysta Pablo Ruiz Picasso, który zasłynął m.in. jako twórca kubizmu. Picasso urodził się 25 października 1881 roku w jednym z domów przy Plaza de la Merced i spędził tam pierwsze lata życia. Dziś w jego rodzinnym domu działa muzeum poświęcone życiu artysty (Museo Casa Natal de Picasso).

!Muzeum Dom Picassa w Maladze
Muzeum Dom Picassa w Maladze

Muzeum nie jest zbyt duże i zajmuje zaledwie kilka pomieszczeń. Na parterze w dwóch małych pomieszczeniach prezentowane są wystawy czasowe, a górne piętra to wystawa stała w dawnych pokojach mieszkalnych. W środku nie zobaczymy wielu prac artysty (zaledwie 1 obraz jego autorstwa). Znajdziemy tam za to m.in.: pamiątki związane z nim i jego rodziną, zdjęcia przedstawiające Picasso i jego bliskich, prace jego ojca i przyjaciół - w tym krajobrazy przedstawiające Malagę. Ciekawostką jest zrekonstruowany pokój gościnny ze sprzętem malarskim. Nie ma w nim oryginalnej zabudowy, ale całość została odtworzona na bazie wspomnień przyjaciół i rodziny.

Jednymi z nielicznych prac samego Picasso są talerze, które udekorował motywami związanymi z walkami byków. Picasso był fanem corridy i z chęcią wybierał się na przedstawienia w miejskiej arenie.

W środku otrzymamy przewodnik audio w języku angielskim. Dostępne są też materiały tekstowe. Muzeum może przypaść do gustu fanom artysty i jego życia, pozostali mogą być trochę zawiedzeni. Dom został mocno odnowiony i niestety nie czuć w nim XIX-wiecznej atmosfery. W środku nie można robić zdjęć.

Nawet jeśli nie zamierzamy wejść do środka warto podejść pod majestatyczny plac Plaza de la Merced. Dawniej na placu odbywał się targ, a od XIX wieku mieszkało tu wielu znamienitych mieszkańców. Dziś plac otaczają knajpki, które żyją do późnych godzin, a w ciągu dnia na placu występują uliczni artyści. Tuż obok domu postawiono rzeźbę siedzącego Picasso.

Na środku placu wznosi się obelisk, który jest jednocześnie grobowcem generała José María de Torrijos y Uriarte. Uriarte był jednym z 49 powstańców rozstrzelanych na plaży San Andrés przez wojska Ferdynanda VII. Kawałek od placu stoi dawne targowisko Mercado de la Merced, które po rewitalizacji stało się jednym z centrów kulinarnych Malagi. W środku możemy znaleźć stanowiska z lokalną kuchnią lub z potrawami z całego świata.

Zaledwie kilkaset metrów na południe od placu trafimy do głównego muzeum poświęconego twórczości Picasso - Museo Picasso Málaga. W środku wystawionych jest ponad 200 różnych prac mistrza, w tym m.in. obrazy, rzeźby i ceramika. Prace zostały podarowane lub wypożyczone przez najbliższą rodzinę artysty. Kolekcja jest imponująca, chociaż przeważają nowsze prace.

Muzeum powstało w XVI-wiecznym Pałacu Buenavista (Palacio de Buenavista), który znajduje się na terenie dawnej Dzielnicy Żydowskiej (Judería). Jest to jeden z najlepszych przykładów zabudowy powstałej po rekonkwiście miasta. Pałac powstał w miejscu dawnego kompleksu Nasrydów, czyli arabskich władców Malagi. Podczas budowy muzeum do kompleksu dołączono też kilka okolicznych budynków.

W środku wywieszono materiały po angielsku, ale warto skorzystać z darmowego przewodnika audio (w języku Szekspira). W jednym z pomieszczeń wyświetlany jest film przedstawiający pracę fotografa, który przygotowywał kolekcję prywatnych zdjęć Picasso.

Kompleks w którym znajduje się muzeum kryje jedną tajemnicę, o której nie każdy odwiedzający zdaje sobie sprawę. W piwnicach pałacu znajdziemy dość rozległe stanowisko archeologiczne z ruinami z czasów rzymskich, fenickich i arabskich. Są to m.in. ruiny jednej z fabryk zajmującej się przetwórstwem ryb czy fragmenty pierwszych murów miejskich. Podczas naszych odwiedzin górne piętra były pełne ludzi, a w części archeologicznej byliśmy sami.

!Fragment stanowiska archeologicznego w Muzeum Picassa w Maladze
Fragment stanowiska archeologicznego w Muzeum Picassa w Maladze

Wejście do muzeum jest darmowe w niedzielę przez dwie ostatnie godziny otwarcia. (marzec 2018)

Pojedyncze prace Picasso znajdziemy też w miejskim muzeum MUCAM (Museo del Patrimonio Municipal), do którego wejdziemy za darmo.

Część portowa i nadbrzeże - Muelle Uno

Port w Maladze jest jednym z największych portów w Europie i najstarszych działającym portem w Hiszpanii. Część portu o nazwie Muello Uno, czyli nadbrzeże pierwsze, zostało zrewitalizowane i przystosowane do ruchu pieszego. To właśnie tu przypływają statki turystyczne i stąd ruszają krótkie rejsy wycieczkowe.

!Spacer po porcie w Maladze
Spacer po porcie w Maladze

Przez nadbrzeże przechodzi długa trasa Paseo del Muelle Uno. Trasa wzdłuż parku Parque de Málaga to spokojna promenada z rzeźbami, palmami i ławkami. W północno wschodnim rogu wznosi się oryginalny budynek - jest to Centre Pompidou Málaga, czyli filia słynnego muzeum znanego z Paryża.

Ze wschodniego rogu nadbrzeża ruszają statki wycieczkowe, które w zależności od pogody płyną wzdłuż portu lub wypływają dalej w morze. Teoretycznie przy dobrej pogodzie istnieje szansa na zobaczenia pływających delfinów. Koszt godzinnej wycieczki to około 10€. Wycieczki oferuje kilka firm. Jeśli jesteśmy zainteresowani najlepiej podejść i podpytać o plany na konkretny dzień.

Wschodnia część trasy Paseo del Muelle Uno (prowadząca na południe) to rząd knajpek i restauracji. Niestety, ceny są tam wysokie i raczej nie znajdziemy tam lokalnych tawern i andaluzyjskiej kuchni. Widać, że całość nastawiona jest na turystów i przypomina ofertę typowego kurortu wakacyjnego.

!Kaplica w porcie w Maladze
Kaplica w porcie w Maladze

Jedynym zabytkiem przy Paseo del Muelle Uno jest mała kaplica służąca w przeszłości marynarzom i ich rodzinom. Niestety, nie można dziś wejść do środka. Ciekawostką jest fakt, że została ona przeniesiona przy rozbudowie portu.

Spacerując do końca na południe dojdziemy do latarni morskiej La Farola De Málaga. Od latarni możemy udać się wzdłuż ulicy Paseo de la Farola skąd rozpościera się widok na miasto od strony morza.

!La Farola De Malaga
La Farola De Malaga

La Malagueta - arena walk byków i najważniejsza miejska plaża

Na wschód od nadbrzeża Muello Uno rozciąga się niewielki obszar La Malagueta, który kojarzony jest przede wszystkim z długą i piaszczystą plażą (Playa de La Malagueta) oraz z areną corridy. Plaża jest dość przyjemna, chociaż w piasku i w wodzie znajdziemy też trochę kamieni. Wzdłuż plaży stoją palmy pod którymi możemy próbować złapać trochę cienia. W sezonie minusem plaży La Malagueta są tłumy. Jeśli chcielibyśmy znaleźć miejsce na plażowanie dalej od centrum i z mniejszą ilością turystów to możemy wybrać się dalej na wschód - na plaże Playas del Palo.

Malagueta - Malaga

Wzdłuż plaży La Malagueta powstało wiele nowoczesnych budynków, hoteli oraz restauracji. Na samej plaży w sezonie działają stoiska serwujące smażone ryby (espeto, czyli smażone sardynki) i inne owoce morza. Plaża jest darmowa, chociaż istnieje też kilka wydzielonych płatnych obszarów.

Arenę walk byków, Plaza de toros de La Malagueta, otworzono w 1874 roku i jest jednym z największych symboli miasta. Na arenie wciąż odbywają się walki byków. Na terenie kompleksu znajduje się też muzeum. Arenę najlepiej zobaczyć z góry z jednego z punktów widokowych na trasie prowadzącej na zamek Gibralfaro.

Więcej: Punkty widokowe Malagi

Po zachodniej stronie areny stoi historyczny budynek szpitala, który dziś zajmują władze miejskie.

Muzea Malagi

Malaga przez ostatnie dziesięciolecia stała się jednym z centrum hiszpańskiej kultury i sztuki. W mieście powstało kilka ważnych galerii i muzeów.

Pamiętajmy, że w Maladze znajdziemy też muzea innego typu - bez względu na nasze zainteresowanie powinniśmy w ofercie muzealnej odnaleźć coś dla siebie.

Muzea i galerie sztuki

Oprócz miejsc wspomnianych w poprzednich sekcjach warto zwrócić uwagę na następujące placówki:

 • CAC (Centro de Arte Contemporáneo Málaga) - miejskie muzeum sztuki współczesnej. Na parterze w dużej sali znajdziemy wystawę stałą. Muzeum raczej dla lubiących ten ten typ sztuki. W środku ze znanych artystów zobaczymy trzy prace Andy Warhola. Wejście do muzeum jest darmowe.

!Muzuem sztuki współczesnej CAC (Centro de Arte Contemporáneo Málaga) - Andy Warhol, prace: Voklswagen Lemon i Blackama
Muzuem sztuki współczesnej CAC (Centro de Arte Contemporáneo Málaga) - Andy Warhol, prace: Voklswagen Lemon i Blackama
 • Thyssen Museum Malaga - kolekcja filantropki Carmen Thyssen. Muzeum skupia się na hiszpańskiej (przede wszystkim andaluzyjskiej) sztuce od XIX wieku. Warto sprawdzić wystawy czasowe, które potrafią być ciekawsze od wystawy stałej. Muzeum znajduje się tuż obok Placu Konstytucji (Plaza de la Constitución).
 • Kolekcja Muzeum Rosyjskiego z St. Petersburga (Colección del Museo Ruso) - w muzeum wystawiona jest część kolekcji z jednej z najważniejszych rosyjskich placówek. Muzeum powstało w dawnej fabryce tytoniu, kawałek od centrum.

Pozostałe muzea

 • Interaktywne Muzeum Muzyki El MIMMA (Museo Interactivo de la Música) - muzeum muzyki podzielone na trzy sekcje: sekcje białą (wystawy tymczasowe, ruiny murów miejskich z czasów rzymskich i ze średniowiecza), sekcję czarną (wystawy stałe instrumentów, duża kolekcja) i sekcję czerwoną (sekcja interaktywna, gdzie sami możemy sprawdzić działanie instrumentów).
 • Muzeum szkła i kryształów (Museo del Vidrio y Cristal) - muzeum działa w odrestaurowanym XVIII-wiecznym domu. Jest to prywatna kolekcja składająca się z około 3000 eksponatów z różnych okresów, od czasów antycznych do dziś. Muzeum można zwiedzić podczas około godzinnej wycieczki z przewodnikiem, którym z reguły jest właściciel.
 • Muzeum Wina (Museo del Vino) - muzeum poświęcone produkcji lokalnego wina. W ramach biletu otrzymujemy możliwość dwóch degustacji.
 • Muzeum sztuki i kostiumów (Museo de Artes y Costumbres Populares) - muzeum etnograficzne przedstawiające życie mieszkańców Malagi i okolic pod koniec XIX wieku. Na muzeum składa się kilkanaście pokojów w których zobaczymy ubrania oraz sprzęt wykorzystywany ponad 100 lat temu.

Inne atrakcje i ciekawe miejsca

 • Bazylika Matki Bożej Zwycięskiej (Santa María de la Victoria) - jeden z najważniejszych kościołów w Maladze. Znajduje się kawałek dalej od historycznego centrum, w miejscu w którym chrześcijańscy władcy rozbili obóz podczas oblężenia miasta. Najpierw w XVI wieku powstała w tym miejscu kaplica i mniejszy kościół. W XVII wieku zburzono poprzedni budynek i stworzono nowy kompleks. Bazylika skrywa jeden z największych skarbów Malagi - kryptę ozdobioną płytami z czarno-białego marmuru. W kompleksie kościelnym znajduje się też muzeum. Bazylikę można zwiedzić w trakcie darmowej wycieczki z przewodnikiem. Wycieczki odbywają się od poniedziałku do soboty od 10:00 do 13:00 (ostatnie wejście 12:30). Uwaga! Zwiedzanie może nie być możliwe w przypadku świąt i innych okazji, np. komunii świętej czy ślubu.
 • Ogrody botaniczne La Concepción - ogrody botaniczne La Concepción powstały w połowie XIX wieku jako prywatny ogród jednego z lokalnych bogatych rodów. Od końca XX wieku ogród jest w rękach miasta, które zainwestowało duże środki i stworzyło jeden z ważniejszych ogrodów tego typu w Europie - pełen palm i innych roślin z klimatu podzwrotnikowego. Niestety, ogrody znajdują się poza centrum miasta. Możemy dojechać do nich autobusem miejskim numer 2. Wysiadamy na ostatnim przystanku skąd mamy do przejścia jeszcze kilkanaście minut.
 • Cmentarz Angielski (Cementerio Inglés) - monumentalny cmentarz, nazywany też cmentarzem św. Jerzego. Nekropolia powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Wejście na teren cmentarza jest płatne.
 • Fragment muru przy ulicy Calle Carretería - pomimo że ruiny dawnych fortyfikacji Malagi możemy zobaczyć w kilku miejscach, to odrestaurowany (odbudowany) fragment zobaczymy jedynie spacerując wzdłuż ulicy Calle Carretería po zachodniej stronie centrum miasta.
 • Stadion Malaga CF - Estadio La Rosaleda - kibice piłkarscy mogą być zainteresowani odwiedzeniem stadionu lokalnego klubu Malaga CF. Stadion można zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Na terenie stadionu działa muzeum klubowe. Fani hiszpańskiej piłki mogą wybrać się też na mecz.
 • Pionowy ogród Jardin Vertical en la Plaza del Pericón (przy ulicy Pasaje Gordón) - mała ciekawostka w północno wschodniej części centrum miasta, czyli pionowy ogród stworzony na jednej ze ścian. Dolna część konstrukcji to duża metalowa ściana z wypisanymi po hiszpańsku motywującymi słowami.

Jak oszczędzić pieniądze w trakcie odwiedzin Malagi?

Malaga nie należy do najdroższych hiszpańskich miast. W porównaniu do Barcelony czy Madrytu można powiedzieć nawet, że jest tu stosunkowo niedrogo.

Największym wydatkiem mogą być dobrze oceniane noclegi w szczycie sezonu. Warto rozpocząć poszukiwania zakwaterowania odpowiednio wcześniej.

Darmowe atrakcje

Niektóre z atrakcji Malagi nie należą do tanich. Na szczęście część z nich możemy odwiedzić za darmo w każdą niedzielę. Tutaj ważna uwaga - niektóre z miejsc dostępne są za darmo przez cały dzień (katedra), inne tylko przez ostatnich kilka godzin (np. Muzeum Picasso przez ostatnie dwie godziny). Sprawdźmy to dokładnie przed przyjazdem.

Darmowa niedziela obowiązuje m.in. w: katedrze, Muzeum Picasso (Museo Picasso), Muzeum Carmen Thyssen Málaga czy Centrum Pompidou.

Co więcej, wstęp do najważniejszego muzeum miejskiego Museo de Málaga jest darmowy przez cały tydzień dla mieszkańców Unii Europejskiej. Podobnie jak do galerii sztuki współczesnej CAC (Centro de Arte Contemporáneo).

Więcej informacji: Darmowe atrakcje w Maladze (2018)

Karnety na więcej przejazdów

Jeśli planujemy wielokrotnie korzystać z autobusów komunikacji miejskiej to powinniśmy rozważyć zakup specjalnych karnetów. Dostępne są wersje na 10, 20 i 30 przejazdów. Karnet to specjalna karta, którą odbijamy wsiadając do autobusu.

Jeśli mamy ograniczony budżet i chcemy zjeść lokalne danie możemy poszukać knajpy serwującej menu dnia (Menú del Día). Menu dnia serwowane jest w porze lunchu i składa się z reguły z zupy/przekąski, dania głównego oraz napoju. Za taki zestaw zapłacimy do około 10€.

Pamietajmy, że menu dnia nie jest równoważne z menu turystycznym znanych z innych europejskich miast. Menú del Día jest popularne wśród miejscowych i nie jest skierowane na turystów.

Omijajmy knajpki w części portowej

Jeśli nie chcemy wydać zbyt dużych sum powinniśmy omijać knajpki w porcie, w nadbrzeżu 1 (Muelle Uno). Po pierwsze nie ma tam praktycznie miejsc serwujących lokalną kuchnią i znajdziemy tam jedynie misz-masz nastawiony na turystów. A po drugie ceny są dużo wyższe niż w typowej hiszpańskiej tawernie, których wiele znajdziemy w centrum miasta.

Bezpieczeństwo

Malaga uważana jest za bezpieczne miasto. W centrum niemal o każdej porze dnia spotkamy spacerujących mieszkańców. Mimo to warto zachować typowe środki ostrożności: nie afiszować się z drogimi rzeczami, nie wchodzić w puste i ciemne uliczki oraz nie zostawiać portfela czy plecaka bez opieki.

Niektórzy turyści zostali okradzeni przy kasach biletowych w twierdzy Alcazaba. Złodzieje wykorzystują kolejkę udając turystów i w tym czasie zabierają kosztowności. Warto też uważać w zatłoczonych miejscach, np. na głównych targowisku.

Problemem w centrum są różni grajkowie i inni zaczepiający ludzi przy stolikach. Nie są oni groźni, ale najlepiej ich ignorować - dzięki czemu szybciej odejdą i spróbują naciągnąć kogoś innego.

Na co uważać w Maladze?

Dworzec kolejowy (stan na listopad 2017)

Odjeżdżając z dworca kolejowego lepiej pojawić się na miejscu wcześniej. Przed wejściem na peron przeprowadzana jest kontrola bagaży podobna do tej na lotnisku i sprawdzane są bilety.

Lato

Lato w Andaluzji bywa bardzo gorące. W Maladze wygląda to lepiej niż w Sewilli dzięki bliskości morza, ale wciąż powinniśmy uważać i nie przebywać za długo na słońcu z odkrytą głową. Warto też korzystać z kremów przeciwsłonecznych i pić dużo wody.

Wejście na wzgórze Gibralfaro

Wejście na wzgórze Gibralfaro nie powinno być trudne dla osoby w dobrej formie fizycznej. Pamiętajmy jednak, że wejście jest strome i wymaga trochę wysiłku.

Szczególnie ciężkie może być wejście w lato w największym słońcu. W takim wypadku najlepiej zaplanujmy wejście rano lub w drugiej połowie dnia.

!Street art w Maladze
Street art w Maladze

Reklama