Lotnisko Malaga (AGP) - dojazd do centrum miasta i do innych miast Andaluzji

Lotnisko w Maladze należy do najbardziej obleganych portów lotniczych w Hiszpanii. Podobnie jak Nicea jest bramą do Lazurowego Wybrzeża, tak Malaga jest głównym portem dla wszystkich turystów przylatujących na wakacje na Costa del Sol (Słoneczne Wybrzeże).

Hiszpanie często nazywają lotnisko portem Pablo Picasso. Wzięło się to z faktu, że jakiś czas wcześniej nazwiskiem artysty nazwano jeden z terminali (T2) i nazwa ta dobrze przyjęła się wśród miejscowych.

Lotnisko oddalone jest od centrum miasta o około 8 kilometrów.

Planujesz wyjazd? Sprawdź nasz artykuł Malaga: zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Wybierasz się do Malagi?

Malaga

Gdzie spać w Maladze? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Malagi. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w tej nadmorskiej miejscowości.

Port lotniczy Malaga - informacje podstawowe

  • Nazwa: Port lotniczy Malaga - Costa del Sol

  • Nazwa w języku hiszpańskim: Aeropuerto de Málaga-Costa del Sol
  • Nazwa w języku angielskim: Málaga–Costa del Sol Airport
  • Kod IATA - AGP
  • Ilość terminali: 3

Lotnisko w Maladze teoretycznie posiada trzy terminale. W praktyce Terminal 1 (najstarszy) nie funkcjonuje już dla przewozów pasażerskich, a większość lotów obsługiwana jest z Terminala 3 (T3). Jeśli odlatujemy z Malagi w sezonie wakacyjnym, kiedy turystów i miejscowych jest najwięcej, to dobrze jest pojawić się na lotnisku odpowiednio wcześniej.

Przy Terminalu 3 powstała stacja kolei podmiejskiej, która ułatwia podróż do centrum miasta.

Na lotnisko w Maladze dolecimy linią Ryanair z lotnisk w: Krakowie, Modlinie (Warszawa) oraz Wrocławiu. Linia Wizzair lata do Malagi z lotniska w Katowicach oraz z Okęcia.

Jak dojechać z lotniska w Maladze do centrum miasta?

Pociąg podmiejski linii C1

Najtańszym sposobem na dostanie się do centrum jest skorzystanie z pociągu podmiejskiego (Cercanias) linii C1. Stacja kolejowa znajduje się przy Terminalu 3 i dojście do niej zajmie nam maksymalnie kilka minut.

W Maladze możemy wysiąść na stacji Málaga-Centro-Alameda, która znajduje się blisko ścisłego centrum miasta. Pociągi kursują regularnie w ciągu dnia, a czas przejazdu zajmie nam około dwunastu minut. Aktualny rozkład jazdy sprawdzimy tutaj (jako stacja początkowa wybieramy Aeropuerto).

Cena biletu za pojedynczy przejazd zależy od liczby stref. Opłata za przejazd z lotniska na stację Malaga Center-Alameda wynosi 1,80€. Bilety zakupimy w automatach na stacji.

Podane ceny, godziny, dni i częstotliwość kursowania mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualny rozkład bezpośrednio przed przyjazdem.

Autobus - linia ekspresowa A

Połączenie pomiędzy lotniskiem a centrum Malagi obsługuje również miejski przewoźnik EMT, który uruchomił specjalną ekspresową linię autobusową A (LÍNEA EXPRESS AEROPUERTO). Autobus kończy trasę na przystanku Paseo del Parque - Plaza del General Torrijos, po drodze zatrzymując się w kilku innych miejscach - w tym przy głównym dworcu autobusowym (przystanek Estación de Autobuses) oraz przy dworcu kolejowym Maria Zambrano (przystanek Héroe de Sostoa - Estación).

Pełną trasę autobusu oraz rozkład sprawdzimy na oficjalnej stronie przewoźnika (wystarczy wybrać linię A).

Autobusy kursują regularnie co około 20 do 40 minut, od mniej więcej 7:00 do 24:00. Dokładne godziny kursowania sprawdzimy z pomocą translatora na tej stronie.

Czas przejazdu zależy od natężenia ruchu i zwykle wynosi około 20-25 minut. Bilet na pojedynczy przejazd kosztuje 4€ i możemy zakupić go w punkcie sprzedaży przy wyjściu z terminala (gotówka lub karta) lub na pokładzie (tylko gotówka).

Podane ceny, godziny, dni i częstotliwość kursowania mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualny rozkład bezpośrednio przed przyjazdem.

Jak dojechać z lotniska w Maladze do innych miast Andaluzji?

Kilka bezpośrednich połączeń autobusowych z lotniska do miast Andaluzji obsługują lokalni przewoźnicy. Dalsze trasy oferuje na przykład firma ALSA, a bliższe (w tym do miast wzdłuż Costa del Sol) przewoźnik Avanza. W przypadku obu tych firm możemy zakupić bilety online. Do autobusu wchodzimy z wydrukowanym biletem. Przy wejściu możemy być poproszeni o pokazanie dowodu tożsamości.

Korzystając ze wspomnianej wcześniej i położonej przy Terminalu 3 stacji kolei podmiejskiej C1 dojedziemy m.in. do Torremolinos (cena biletu 1,80€, czas przejazdu około 10 minut), Benalmádena (cena biletu 2,05€, czas przejazdu 18 minut) oraz Fuengirola (cena biletu 2,70€, czas przejazdu 34 minuty). Pełną listę przystanków znajdziemy tutaj.

Jeśli zależy nam na tańszych przejazdach do położonych dalej miast Andaluzji warto sprawdzić autobusy wyruszające z dworca autobusowego w Maladze. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że musimy najpierw przedostać się z lotniska na dworzec.

Kolejną opcją jest dojazd kolejką C1 do dworca Málaga Maria Zambrano i przesiadka do pociągów długodystansowych (choć ich ceny będą zazwyczaj znacznie wyższe w niż w przypadku dowolnego autobusu). Połączenia kolejowe sprawdzimy na stronie hiszpańskiego przewoźnika Renfe.

Jak dojechać z lotniska w Maladze do Granady?

Jeśli chcemy dojechać bezpośrednio z lotniska w Maladze do Granady to dobrym rozwiązaniem jest autobus firmy ALSA. Czas przejazdu to około półtorej godziny. Cena zaczyna się od około 15,10€ (do rezerwacji dodawana jest opłata rezerwacyjna 2,90€). Pamiętajmy, że czym bliżej daty wyjazdu, tym ceny zazwyczaj idą mocniej w górę.

Więcej: Oficjalna strona przewoźnika ALSA

Jak dojechać z lotniska w Maladze do Kordoby?

Trasę z lotniska do Kordoby również obsługuje firma ALSA, ale ich autobusy kursują rzadko i raczej w drugiej połowie dnia. Tutaj pewniejszym rozwiązaniem może okazać się dojazd kolejką podmiejską C1 na dworzec Maria Zambrano i tam przesiadka w pociąg. Warto jednak dokładnie sprawdzić rodzaje dostępnych połączeń, gdyż jeden z wariantów jest około dwa razy droższy.

Jak dojechać z lotniska w Maladze do Sewilli?

Do Sewilli dojedziemy bezpośrednio z lotniska autobusem firmy ALSA (cena około 23€, czas przejazdu ponad 3 godziny) lub pociągiem w około 2 godziny. Pamiętajmy jednak, że do czasu podróży pociągiem musimy doliczyć czas dojazdu na dworzec Maria Zambrano.

Jak dojechać z lotniska w Maladze do Marbelli?

Trasę lotnisko Malaga - Marbella obsługuje przewoźnik Avanza. Czas przejazdu to około 45 minut. Najtańszy bilet zakupimy już za około 7€. Pamiętajmy, że ceny biletów rosną i przed samym wyjazdem mogą być już wyższe.

Więcej: Lista połączeń lotniskowych przewoźnika Avanza

Jak dojechać z lotniska w Maladze do miast Costa del Sol?

Szukając przejazdów z lotniska w Maladze do miast Costa del Sol możemy rozpocząć poszukiwania od upewnienia się, czy nasze miejsce docelowe nie znajduje się przypadkiem na trasie linii kolei podmiejskiej C1. Następnie możemy sprawdzić ofertę przewoźnika autobusowego Avanza.

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama