Katedra w Maladze i Pałac Arcybiskupa - historia, zwiedzanie oraz informacje praktyczne

Katedra w Maladze jest bez wątpienia jednym z największych symboli tego nadmorskiego miasta. Świątynia ma kształt prostokąta i wygląda trochę jakby powstała z połączenia nie do końca pasujących do siebie klocków. Efekt ten nie był zamierzony. Katedrę budowano przez około 200 lat i jest swoistą mieszanką stylów.

Katedrę zaprojektowano w stylu renesansowym, ale w środku widoczne są też wpływy gotyku. Zewnętrza fasada to już styl barokowy, który odnajdziemy także w środku (chociaż w mniejszym stopniu).

!Katedra w Maladze
Katedra w Maladze

Historia

Katedra stoi w miejscu dawnego meczetu, który prawdopodobnie zbudowano w miejscu wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Aż do końca XV wieku Malaga znajdowała się pod panowaniem arabskim. Siły chrześcijańskie wkroczyły do Malagi 18 sierpnia 1487 roku. Oblężenie miasta uważane jest za jedne z najbardziej krwawych podczas XV-wiecznej rekonkwisty.

W przeciwieństwie do katedry w Kordobie, w Maladze nie zobaczymy oryginalnych arabskich elementów. Po zdobyciu miasta katoliccy władcy zadecydowali o zniszczeniu meczetu i zlecili rozpoczęcie budowy nowej chrześcijańskiej świątyni. Jedynym zachowanym elementem nawiązującym do czasów mauretańskich są ogrody. Budowę nowego kościoła rozpoczęto zaledwie chwilę po odbiciu miasta, ale równie szybko zdecydowano o zakończeniu prac.

!Dach Katedry w Maladze
Dach Katedry w Maladze

Władcy podjeli decyzje o stworzeniu bardziej imponującej budowli. Za nowy projekt odpowiadał Diego de Siloé, który był jednym z najważniejszych architektów hiszpańskich tamtego okresu. Katedrę budowano od 1528 do 1728 roku, chociaż prace podzielone były na dwa główne etapy - główną część świątyni zbudowano w XVI wieku (stąd renesansowe wnętrze), a prace kończono już w wieku XVIII (stąd barokowa zewnętrzna fasada).

Katedra w Maladze

Katedra wśród miejscowych nosi przydomek "La Manquita", co możemy przetłumaczyć jako jednoręka. Nazwa odnosi się do faktu, że powstała tylko jedna z planowanych dzwonnic. Fundusze zebrane na budowę drugiej wieży zostały przeznaczone na wsparcie walczących o niepodległość Stanów Zjednoczonych (rewolucja amerykańska).

Istniejąca wieża wznosi się na wysokość 84 metrów. W całej Andaluzji wyższa jest tylko wieża katedry w Sewilli (Giralda, ponad 100 metrów wysokości).

Katedra w Maladze

Zwiedzanie

Katedra w Maladze dostępna jest do zwiedzania. Wejście znajduje się po północnej stronie - od ulicy Calle Císter. Wejście do katedry jest płatne. Możliwe jest wejście w celach modlitewnych, ale nie możemy wtedy poruszać się po całym kompleksie katedralnym.

Kasy biletowe znajdują się od razu przy wejściu. Możemy zwiedzić samą katedrę lub wybrać się też na wycieczkę na dach. Na zwiedzanie samej katedry powinniśmy przeznaczyć około 45-60 minut. W środku otrzymamy darmowy przewodnik audio w języku angielskim.

!Organy - Katedra w Maladze
Organy - Katedra w Maladze

W środku zachwyca przede wszystkim drewniany chór, który jest prawdziwym dziełem sztuki. Kilkadziesiąt rzeźb stworzył hiszpański artysta Pedro de Mena.

Zachwycają również masywne XVIII-wieczne organy składające się z kilku tysięcy rur. W katedrze stworzono 15 kaplic. W niektórych z nich wiszą obrazy czy stoją rzeźby będące dziełami sztuki. Warte uwagi są też niektóre witraże.

!Scięcie św. Pawła - Katedra w Maladze
Scięcie św. Pawła - Katedra w Maladze

Muzeum katedralne

Wewnątrz katedry, na terenie sklepu przy wyjściu ze świątyni, stworzono małe muzeum z eksponatami religijnymi. Do muzeum prowadzą drewniane schody.

Wizyta w muzeum nie powinna nam zająć więcej niż 10-15 minut.

Wycieczka na dach katedry

Dla wielu turystów największą atrakcją katedry jest możliwość wejścia na jej dach w trakcie około 40-minutowej wycieczki z przewodnikiem. Wycieczki prowadzone są w języku angielskim. W trakcie zwiedzania wejdziemy na dwa poziomy: na boczną część katedry pod poziomem sufitu oraz na sam dach.

W trakcie przejścia przez boczną część katedry możemy zajrzeć do wnętrza świątyni. Po wejściu na dach będziemy mogli obejść go dookoła. W trakcie wycieczki przewodnik opowie kilka ciekawostek o budowie świątyni i zaprezentuje przykłady błędów architektonicznych. Na dachu katedry zobaczymy małe kopuły przypominające wyglądem elementy występujące w architekturze arabskiej.

Wejście na górę wymaga trochę wysiłku. Do wdrapania się jest około 200 schodów. Wycieczka zaczyna się na dziedzińcu przy wejściu na wieżę (przy wyjściu z katedry). Pamiętajmy, że musimy zarezerwować wycieczkę w kasie i przyjść na miejsce z biletem.

Godziny wycieczek (2017)

 • Od 1 kwietnia do 31 października: 11:00, 12:00, 13:00, 17:00, 18:00, 19:00 oraz 20:00
 • Od 1 listopada do 31 marca: 11:00, 12:00, 13:00, 17:00, 18:00 oraz 19:00

Ogród katedralny

Po północnej stronie katedry Istnieją dwa zielona obszary przykatedralne: otwarty dziedziniec po stronie zachodniej (do którego przejdziemy pod łukiem) oraz zapełniony rzeźbami ogród po stronie wschodniej. Ogrody nazywane są czasem otwartym muzeum rzeźby.

!Zwiedzanie Katedry w Maladze
Zwiedzanie Katedry w Maladze

Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal)

Po zachodniej stronie katedry stoi gwarny Plac Obispo (Plaza Obispo), który otoczony jest knajpkami oraz jednym z najpiękniejszych budynków w centum Malagi - barokowym Pałacem Arcybiskupa (Palacio Episcopal).

Fasada pałacu wyróżnia się jasnymi kolorami - różowym i czerwonym. Kompleks w dzisiejszym kształcie powstał w 1762 roku. Część pałacu zamieniona została na Muzeum Diecezjalne (ARS Málaga). W środku zobaczymy przede wszystkim eksponaty religijne, w tym drewniane rzeźby czy obrazy. Niestety, opisy są głównie po hiszpańsku. W muzeum odbywają się też wystawy czasowe. W 2017 roku można było odwiedzić wystawę poświęconą Afryce.

!ARS Malaga - Pałac Arcybiskupa
ARS Malaga - Pałac Arcybiskupa

Ciekawą częścią muzeum są prywatne ogrody, w których zobaczymy m.in. ośmiokątną fontannę i ściany udekorowaną płytkami azulejos. Ogrody są najnowszą częścią kompleksu pałacowego. Jest to idealne miejsce na krótki odpoczynek.

Muzeum można odwiedzić kupując bilet łączony z katedrą lub niezależnie od wizyty w świątyni. Muzeum z ogrodami powinniśmy zwiedzić w około 30-45 minut.

!ARS Malaga
ARS Malaga

Dni i godziny otwarcia pałacu (2017)

Od 1 kwietnia do 31 października

 • poniedziałek - sobota: 10:00 do 21:00
 • niedziela: 10:00 do 18:30

Od 1 listopada do 31 marca

 • poniedziałek - czwartek: 10:30 do 19:00
 • piątek i sobota: 10:30 do 20:00
 • niedziela: 10:30 do 19:00

!Jeden z eksponatów w ARS Malaga
Jeden z eksponatów w ARS Malaga

Informacje praktyczne (2017)

Dni i godziny otwarcia

Godziny otwarcia katedry w celach turystycznych

Od 1 kwietnia do 15 października:

 • poniedziałek - piątek: 10:00 do 21:00
 • sobota i święta: 10:00 do 18:30
 • niedziela: 14:00 do 18:30

Od 16 października do 31 marca:

 • poniedziałek - piątek: 10:00 do 18:30
 • sobota i święta: 10:00 do 18:30
 • niedziela: 14:00 do 18:30

Msze święte:

 • poniedziałek - piątek: 9:00, 11:30, 18:30
 • sobota: 9:00, 11:30, 19:00
 • niedziela i święta: 9:00, 10:00, 11:30, 13:00, 19:00

!Chór w Katedrze w Maladze
Chór w Katedrze w Maladze

Ceny biletów wstępu

Katedra i Muzeum Diecezjalne:

 • dorośli (18-64) - 6€
 • seniorzy (powyżej 65 lat) - 5,50€
 • młodzież i studenci do 25 roku życia - 3€

Katedra, Muzeum Diecezjalne i wycieczka na dach:

 • dorośli (18-64) - 10€
 • seniorzy (powyżej 65 lat) - 9€
 • młodzież i studenci do 25 roku życia - 9€

!Wnętrze Katedry w Maladze
Wnętrze Katedry w Maladze

Wejście na dach:

 • bilet dla wszystkich - 6€

Muzeum diecezjalne:

 • dorośli (18-64) - 4€
 • seniorzy (powyżej 65 lat) - 2€
 • młodzież i studenci do 25 roku życia - 2€

W niedzielę katedrę można odwiedzić za darmo. Nie dotyczy to wejścia na dach.

!Detale Katedry w Maladze
Detale Katedry w Maladze

Reklama