Podróże po Europie

Komunikacja miejska w Maladze: bilety, autobusy, metro

17 lutego 2024

Komunikacja publiczna w Maladze jest dobrze rozwinięta, choć, podobnie jak w niektórych innych hiszpańskich miastach, jej efektywne wykorzystanie wymaga zrozumienia obowiązujących zasad. Większość największych atrakcji Malagi mieści się w historycznym centrum, dlatego najpopularniejszym środkiem transportu publicznego są autobusy, ale w mieście działa również metro, kolej podmiejska oraz sieć autobusów regionalnych, którymi można dotrzeć do dalszych miejsc lub noclegów poza centrum.

W naszym przewodniku opisaliśmy w sposób praktyczny jak korzystać z transportu miejskiego w Maladze oraz wytłumaczyliśmy, kiedy i jakie bilety powinniście zakupić.

Jak działa komunikacja miejska w Maladze?

Dla wielu naszych czytelników zaskoczeniem może być fakt, że komunikacja miejska w Maladze nie jest zintegrowana. W mieście funkcjonują cztery rodzaje transportu, zarządzane przez niezależne przedsiębiorstwa, każde z własnym systemem biletowym.

 • Za autobusy miejskie odpowiada firma EMT (Empresa Municipal de Transportes).
 • Dwoma liniami metra zarządza spółka Metro de Málaga.
 • Kolej podmiejska Cercanias leży w gestii Renfe, narodowego hiszpańskiego przewoźnika.
 • Połączenia między sąsiednimi miastami obsługują różne firmy autobusowe, a koordynuje je CTMAM (Consorcio de Transporte del Área de Málaga).

Ponadto, istnieje również karta przepłacona Tarjeta Monedero Consorcio de Transportes wydawana przez firmę CTMAM, umożliwiające korzystanie z różnych środków transportu.

Bilety komunikacji miejskiej w Maladze - ceny i rodzaje

Bilety na autobusy miejskie

W przypadku autobusów firmy EMT do wyboru mamy: kupowanie pojedynczych biletów lub nabijanie paczek biletów na kartę tarjeta transbordo (bonobus).

Bilet na pojedynczy przejazd, bez przesiadek, kosztuje 1,40€. Można go nabyć bezpośrednio u kierowcy w autobusie (najlepiej mieć odliczoną kwotę) lub w kioskach.

Tarjeta transbordo (zwana popularnie bonobus) to plastikowa karta, na którą możemy nabijać paczki biletów. Koszt samej karty to 1,90€. Najpopularniejszym produktem możliwym do nabicia na kartę jest paczka 10 biletów w cenie 4,20€ (jest to cena promocyjna ważna do 30 czerwca 2024 roku - opłata za jeden przejazd wraz z wyrobieniem karty wynosi do tego czasu 0,61€). Co ważne, z jednej karty może korzystać więcej osób. Dostępne są również wersje na 20 i 30 przejazdów.

Kartę możemy zakupić oraz "nabijać" na nią bilety w: kioskach, w oficjalnych punktach informacyjnych firmy EMT oraz w niektórych sklepach.

Na kartę możemy nabić również bilet miesięczny tarjeta bus mensual w cenie 19,95€, ale może z niego korzystać tylko jedna osoba.

Bilety na metro w Maladze

Podstawowy bilet na metro jest biletem wielokrotnego użytku (kupując go płacimy 0,30€ opłaty manipulacyjnej). Bilet na pojedynczy przejazd kosztuje 1,35€. Na kartę możemy nabić w jednym momencie od 1 do 9 biletów i może być ona wykorzystywana do 9 osób w trakcie jednej podróży, ale karta musi zostać odbita dla wszystkich w ciągu 3 minut od pierwszego użycia.

Ponadto, dostępna jest również karta przepłacona. Koszt samej karty to 0,30€ lub 1,80€ w przypadku wersji plastikowej. Po zakupie karty, nabijamy na nią środki - od 5€ do 25€. Następnie możemy korzystać z niej w metrze, odbijając na bramce i płacąc za przejazd 0,33€. Z karty tej może korzystać więcej niż jedna osoba.

Bilety możemy zakupić w automatach na stacjach metra. Środki na karty przepłacone możemy "nabijać" w tych samych automatach.

Karta konsorcjum transportowego Malagi - Tarjeta Monedero Consorcio de Transportes

Alternatywą płatności za przejazdy jest korzystanie ze zintegrowanej karty przedpłaconej Tarjeta Monedero Consorcio de Transportes, wydawanej przez konsorcjum transportu publicznego obszaru Malagi - CTMAM (Consorcio de Transporte del Área de Málaga). W przeciwieństwie do wcześniej opisywanych biletów pozwala ona na korzystanie z środków transportu zarządzanych przez różne przedsiębiorstwa transportowe.

Opłata za przejazd wyliczana jest na podstawie przekraczanych stref (od A do D), ale sama Malaga znajduje się w strefie A, więc większość turystów nigdy nie przekroczy jej granic. Mapę stref znajdziecie na oficjalnej stronie.

Kartę możemy zakupić punktach sprzedaży CTMAM. Koszt samej karty to 1,50€. Następnie możemy zacząć nabijać na nią środki - np. w automatach na stacjach metra. Minimalna kwota doładowania to 5€. Opłata za jeden przejazd wynosi 0,33€ w metrze i 0,40€ w autobusach EMT. W przypadku zmiany na inny rodzaj transportu doliczana jest dopłata o takiej samej wysokości.

Korzystając z autobusów EMT, możemy przesiąść się na inny autobus w ciągu godziny od rozpoczęcia podróży. Z jednej karty może korzystać do 9 osób, o ile zdążymy odbić kartę w ciągu 3 minut od jej pierwszego użycia.

Z karty możemy korzystać w: autobusach EMT, autobusach regionalnych, w metrze (nie tylko w Maladze, ale również w Sewilli i Grenadzie) i pociągach regionalnych Cercanias. Pamiętajcie jednak, że w pociągach obowiązuje stawka firmy Renfe!

Autobusy miejskie w Maladze - najważniejsze informacje

W Maladze funkcjonuje kilkadziesiąt linii autobusowych obsługiwanych przez firmę EMT (Empresa Municipal de Transportes). Tak jak wspomnieliśmy, można w nich korzystać z biletów pojedynczych lub karty Tarjeta transbordo. Do autobusów wsiadamy przodem.

Bilety pojedyncze możemy zakupić u kierowcy lub w kiosku. Od jakiegoś czasu za przejazd można zapłacić również własną kartą płatniczą, odbijając ją w terminalu. Pamiętajcie jednak, że w takim przypadku zostanie pobrany wysoki depozyt sięgający nawet 20€, który zostanie zwrócony po przeliczeniu wykorzystanych przejazdów. Bilet pojedynczy nie pozwala na przesiadki.

Kartę tarjeta transbordo odbijamy w terminalu tyle razy, ile osób z nią podróżuje. Terminal znajduje się z przodu, przy kierowcy. Co ważne, podczas korzystania z karty możemy przesiąść się w trakcie pierwszej godziny od momentu rozpoczęcia podróży.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie. My podczas wytyczania tras zawsze korzystamy jednak z mapy Google Maps, która uwzględnia rozkłady jazdy.

Metro w Maladze - najważniejsze informacje

Malaga posiada dwie linię metra. Linia 1 (czerwona) posiada stację w sercu starego miasta - Atarazanas, i prowadzi dalej na zachód, w stronę parku technologicznego Andalucía Tech. Linia 2 (niebieska) skierowana jest na południowy-zachód. Obie stacje krzyżują się na stacji El Perchel, znajdującej się przy głównym dworcu kolejowym Málaga María Zambrano.

Metro jest wygodnym środkiem transportu dla tych turystów, którzy znaleźli nocleg na linii jej przebiegu. Najlepszym wyborem jest zatrzymanie się na trasie linii 1, która dojeżdża do samego centrum.

Więcej informacji na temat szukania zakwaterowania w Maladze znajdziecie w naszym przewodniku Gdzie spać w Maladze? Najlepsze dzielnice i polecane noclegi

Metro funkcjonuje:

 • od poniedziałku do czwartku - od 6:30 do 23:00,
 • w piątki i w dni poprzedzające święta - od 6:30 do 1:30 w nocy,
 • w soboty - od 7:00 do 1:30 w nocy,
 • w niedziele i święta - od 7:00 do 23:00.

W tygodniu metro kursuje co 5 minut w godzinach szczytu i co 7-10 minut poza nim, a w weekendy co 10 do 12 minut.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie

Pociągi podmiejskie Cercanias

W Maladze funkcjonuje również sieć pociągów podmiejskich Cercanias, zarządzana przez Renfe. Z perspektywy turysty najważniejsza jest linia C1, łącząca centrum miasta z kurortem Fuengirola, położonym na przedmieściach Malagi, oraz lotniskiem.

Cena biletu zależy od liczby przekraczanych stref:

 • dwie strefy - 1,80€,
 • trzy strefy - 2,05€,
 • cztery strefy - 2,70€,
 • pięć stref - 3,60€.

Aktualne ceny znajdziecie na oficjalnej stronie.

Bilety można kupić w automatach lub kasach na dworcu. Bilet powinnismy wykorzystać do maksymalnie dwóch godzin po zakupie. Jeśli kupicie dodatkowo bilet powrotny (w cenie 2 razy bilet normalny), pamiętajcie, że musicie wykorzystać go tego samego dnia. Dzieci poniżej 6. roku życia podróżują za darmo (na jednego dorosłego może przypadać maksymalnie dwójka dzieci).

W pociągach możemy korzystać z karty konsorcjum CTMAM, ale za bilet zapłacimy tyle samo, co w kasach Renfe.

Dojazd z lotniska

Aby dotrzeć z lotniska do centrum, możemy skorzystać z jednej z dwóch opcji:

 • Pociągów regionalnych Cercanias przewoźnika Renfe (linia C1) - bilet kosztuje 1,80€, a czas przejazdu do stacji Málaga-Centro-Alameda to około 12 minut.
 • Autobusów lotniskowych LÍNEA EXPRESS AEROPUERTO, obsługiwanych przez przewoźnika EMT. Czas przejazdu zajmuje około 20-25 minut, a bilet kosztuje 4€. Autobus może być dobrym wyborem, jeśli jego przystanki znajdują się bliżej Waszego miejsca zakwaterowania.

Więcej informacji na temat dojazdu z lotniska znajdziecie w naszym artykule Jak dojechać z lotniska w Maladze do centrum miasta?

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama