Gdzie spać w Maladze? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Nadmorska Malaga jest jednym z tych miast, które mogą pochwalić się równomiernym rozwojem - zarówno jako miejscowość turystyczna (stolica regionu Słoneczne Wybrzeże, hiszp. Costa del Sol), jak i nowoczesna metropolia oraz ośrodek przemysłowo-finansowy.

Dla turystów oznacza to, że do miasta przybywa wielu odwiedzających o każdej porze roku. Za wysoki sezon można jednak uznać okres od maja do września i to właśnie wtedy ceny noclegów są najwyższe. Dotyczy to szczególnie sierpnia, gdy w mieście odbywa się Festiwal Sierpniowy (hiszp. Feria de Agosto lub po prostu Feria de Málaga). Jeśli planujemy przyjazd w tym okresie dobrze jest rozpocząć poszukiwania noclegu odpowiednio wcześniej.

Drugim "gorącym" okresem w roku jest Wielki Tydzień (hiszp. Semana Santa), kiedy przez miasto przechodzą procesje. I choć obchody nie są tak tłumne jak w przypadku Sewilli, to planując odwiedziny Malagi w tym okresie warto poszukać noclegu nawet kilka miesięcy przed datą przyjazdu.

Poza sezonem (od końca października do lutego) powinniśmy znaleźć pokój lub apartament dla dwóch osób z prywatną łazienką w okolicy historycznego centrum już za około 35-40 EUR za dobę.

W tym miejscu warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do np. Sewilli dynamiczny rozwój Malagi przypadł dopiero na ostatni wiek. Dzięki temu większość zabytków, atrakcji i muzeów znajduje się na stosunkowo niewielkim obszarze dawnego historycznego centrum.

Wybierasz się do Malagi?

Malaga

Malaga - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać Malagę. Największe atrakcje, opisane dzielnice i praktyczne wskazówki pomogą zaplanować Ci wyjazd.

Baza noclegowa w Maladze

Z powodu swojej specyfiki baza noclegowa w Maladze jest rozbudowana oraz bardzo różnorodna. Obok sieciowych i markowych hoteli nastawionych na bogatszych gości lub przedstawicieli biznesu w mieście działają setki jak nie tysiące innych obiektów noclegowych - zwykłych hoteli, hosteli, pensjonatów czy apartamentów na wynajem. Wiele pensjonatów i hoteli powstało poprzez przebudowanie pięter w zwyczajnych budynkach mieszkalnych.

Ta nadmorska specyfika przypomina trochę sytuacje znad naszego polskiego morza. Część obiektów oferuje kiepskie warunki i nie przejmuje się aż tak bardzo opinią gości, ponieważ na ich usługi zawsze znajdą się chętni. Przed dokonaniem rezerwacji zawsze sprawdźmy opinie gości i komentarze. Lepiej znaleźć nocleg dalej i dojeżdżać (np. metrem) niż całe wakacje spędzić w uwłaczających warunkach.

Inna pułapka może czekać na gości przyjeżdżających w zimę. Choć dni potrafią być ciepłe, to wieczory są naprawdę mroźne. Część obiektów dostosowana jest głównie do okresu letniego i w zimę potrafi być w nich wręcz zimno. Dlatego przed dokonaniem rezerwacji powinniśmy sprawdzić komentarze gości z okresu, w którym sami odwiedzamy Malagę. Problemem w drugą stronę, np. w apartamentach, może być brak klimatyzacji. Mimo położenia nad morzem podczas niektórych wakacyjnych dni temperatura może dochodzić nawet do 40 stopni.

Sprawdź całą bazę noclegową w Maladze

W jakich dzielnicach szukać noclegu w Maladze?

Malaga jest dużą europejską metropolią zamieszkaną przez ponad pół miliona osób. Miasto podzielone jest na 10 okręgów, które dalej dzielą się na dzielnice (hiszp. barrio). Z perspektywy turysty najlepszymi miejscami na nocleg wydają się być trzy okręgi położone bezpośrednio nad morzem: Centro, Carretera de Cádiz oraz Este.

Wybór konkretnej lokalizacji zależy od naszego budżetu, długości pobytu oraz preferencji wyjazdowych.

Centro - historyczne i aktualne centrum miasta

Najlepszym obszarem na nocleg dla turystów, dla których głównym zainteresowaniem są zabytki i muzea, jest historyczne centrum (Centro, okręg 1). W granicach Centro znajdują się praktycznie wszystkie miejskie zabytki i muzea, dlatego jest to idealne miejsce dla turystów wpadających do Malagi jedynie na chwilę. W centrum dominują lokale gastronomiczne skierowane przede wszystkim do miejscowych, podczas gdy lokale w pasie nadmorskim dostosowane są bardziej pod turystów.

Jeśli znajdziemy apartament lub pokój z dostępem do kuchni będziemy mieć blisko do jednego z miejskich targów (np. Mercado Central de Atarazanas), gdzie zakupimy lokalne i świeże produkty.

Przed wyborem konkretnego obiektu powinniśmy pamiętać, że sam okręg Centro jest stosunkowo duży. Najwięcej atrakcji i historycznej zabudowy znajdziemy od wysokości ulicy Alameda Principal aż do popularnego placu Plaza de la Merced, przy którym stoi dom rodzinny urodzonego w Maladze Pablo Picasso. Obecnie w środku działa muzeum poświęcone artyście i jego rodzinie. Znajdując zakwaterowanie na obszarze pomiędzy tymi dwoma punktami bez większego problemu w każdy zakątek miasta dojdziemy pieszo.

Przykładem dobrze ocenianego obiektu jest Apartamentos Marques De La Merced, który oferuje apartamenty z kuchnią oraz pralką. Oprócz bliskości do centrum okolica Plaza de la Merced znana jest z dużego wyboru oferty gastronomicznej nastawionej głównie na miejscowych.

Jeśli wolimy nocleg w typowym hostelu/hotelu i jednocześnie szukamy dobrego stosunku jakości do ceny możemy sprawdzić hostel Casa Al Sur Terraza Hostel. Mimo że obiekt zlokalizowany jest na zachodnich obrzeżach Centro to bez problemu wszędzie szybko dostaniemy się pieszo.

Jeśli zależy nam na bezpośrednim sąsiedztwie najważniejszych zabytków możemy sprawdzić apartament AB Apartamentos Museum, który otoczony jest muzeami sztuki. Przed wyborem tej konkretnej opcji warto sprawdzić zdjęcia - apartamenty nie należą do największych.

Znajdź inne noclegi w centrum

Este - dla szukających noclegu nieopodal plaży

Na wschód od Centro rozciąga się olbrzymi okręg Este, którego największą zaletą są ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże. Pamiętajmy tylko, że okręg ten jest bardzo rozległy i ciągnie się daleko na północ, a jego wschodnia granica oddalona jest o blisko 13 kilometrów od Centro. Bez dokładnego sprawdzenia lokalizacji przed dokonaniem rezerwacji może okazać się, że do najbliższej plaży mamy kawałek drogi. Z tego względu dobrym rozwiązaniem jest skierowanie swoich poszukiwań w kierunku południowych dzielnic.

Najbardziej znanymi plażami w Maladze są La Malagueta (która niemal graniczy z historycznym centrum) oraz sąsiadująca z nią i długa na ponad kilometr Playa de la Caleta. Niestety, są dwa duże minusy tej okolicy. Po pierwsze - obiekty noclegowe należą do drogich. A po drugie - poprzez bliskość centrum plaże te są najbardziej oblegane.

Jeśli nie zależy nam na wysokim standardzie możemy sprawdzić ceny w położonym nieopodal plaży hostelu Hostel Bellavista Playa Malaga, który znajduje się przy wschodniej granicy Playa de la Caleta. Przy odpowiednio szybkim rozpoczęciu poszukiwań możemy trafić na pokoje dla dwóch osób z prywatną łazienką za około 50 EUR. Hotele i apartamenty bliżej La Malaguety mogą kosztować nawet 100 EUR za noc.

Turyści, dla których odległość spacerem do centrum nie jest najważniejsza, mogą rozejrzeć się za noclegiem w okolicy plaży Playas del Palo. Otaczająca plażę dzielnica El Palo jest obszarem bardziej mieszkalnym i powinny się tu odnaleźć osoby preferujące spokojniejszy wypoczynek. Odległość od centrum to około 5-6 kilometrów. Do głównej części miasta dojedziemy stąd autobusem lub ewentualnie wypożyczonym rowerem.

Ciekawym wyborem w tej okolicy mogą być apartamenty Málaga Andes Apartament. Droższe apartamenty posiadają taras, a wszystkie wyróżniają się wysokim standardem.

Znajdź inne noclegy w granicach okręgu Este

Carretera de Cádiz - dalej od najważniejszych atrakcji i bliżej do lotniska

Położony na zachód od Centro okręg Carretera de Cádiz (okręg 7) nie jest pierwszym wyborem turystów szukających noclegów w stolicy regionu Costa del Sol. Nie ma tu zbyt wielu atrakcji ani plaż, ale obszar ten znajduje się stosunkowo blisko centrum. Do głównej części miasta dojedziemy autobusem lub metrem. W przypadku kolejki podziemnej wysiądziemy na stacji El Perchel, od której wciąż czekał na nas będzie przynajmniej kilkunastominutowy spacer do najważniejszych atrakcji.

Uwaga! Metro i autobusy obsługiwane są przez odrębne firmy. Jeśli chcemy korzystać z obu środków transportu sprawdźmy wcześniej zasady działania.

Plusem Carretera de Cádiz są na pewno ceny, które potrafią być zauważalnie niższe niż w Centro lub wzdłuż plaż okręgu Este. Dobrym wyborem w tej okolicy na pewno będzie hotel sieci Ibis Budget - Ibis Budget Málaga Aeropuerto Avenida de Velazquez. Hotele tej marki zawsze są gwarancją dobrej jakości w relacji do ceny. Obiekt zlokalizowany jest około 700 metrów od przystanku autobusowego Avenida de Europa (Camino Viejo de Churriana), z którego do centrum kursuje linia numer 1, i mniej więcej tyle samo od stacji metra (Puerta Blanca). Dla części turystów zaletą może być niewielka odległość od lotniska, dzięki czemu przylatując w nocy lub odlatując z samego rana nie będziemy mieć problemu z recepcją ani dojazdem.

Znajdź inne noclegi na obszarze Carretera de Cádiz


Reklama