Podróże po Europie

Gdzie spać w Maladze? Najlepsze dzielnice i polecane noclegi

Ostatnia aktualizacja: 8 marca 2024

Nadmorska Malaga jest jednym z tych miast, które mogą pochwalić się równomiernym rozwojem - zarówno jako miejscowość turystyczna i stolica regionu Costa del Sol, jak i nowoczesna metropolia oraz ośrodek przemysłowo-finansowy.

Dla turystów oznacza to, że do miasta o każdej porze roku przybywa wielu odwiedzających. Za wysoki sezon można jednak uznać okres od maja do września i to właśnie wtedy ceny noclegów są najwyższe. Dotyczy to szczególnie sierpnia, gdy w mieście odbywa się Festiwal Sierpniowy (hiszp. Feria de Agosto lub po prostu Feria de Málaga). Drugim "gorącym" okresem w roku jest Wielki Tydzień (hiszp. Semana Santa), kiedy przez miasto przechodzą procesje. I choć obchody nie są tak tłumne jak w przypadku Sewilli, ściągają licznych odwiedzających.

Jeśli planujecie przyjazd w tych okresach, polecamy Wam rozpocząć poszukiwania noclegu odpowiednio wcześniej, nawet kilka miesięcy przed datą wizyty. Poza sezonem, od października do marca, powinniście znaleźć pokój lub apartament dla dwóch osób z prywatną łazienką w okolicy historycznego centrum w bardziej budżetowych cenach.

W naszym artykule, korzystając z własnych doświadczeń, podpowiadamy, gdzie nocować Maladze i jakie są najlepsze dzielnice z perspektywy turysty.

W jakich dzielnicach spać w Maladze?

Malaga jest sporawą europejską metropolią zamieszkaną przez ponad pół miliona osób. Miasto podzielone jest na 10 okręgów, które dalej dzielą się na dzielnice (hiszp. barrio). Z perspektywy turysty planującego aktywne zwiedzanie najlepszymi miejscami na nocleg są trzy okręgi położone bezpośrednio nad morzem: Centro, Carretera de Cádiz oraz Este.

Wybór konkretnej lokalizacji zależy od naszego budżetu, długości pobytu oraz preferencji wyjazdowych. W dalszej części naszego przewodnika opisujemy nasze ulubione zakątki Malagi wraz z ich krótką charakterystyką.

W tym miejscu warto wspomnieć, że dynamiczny rozwój Malagi przypadł dopiero na ostatni wiek. Dzięki temu większość największych atrakcji Malagi znajduje się na stosunkowo niewielkim obszarze dawnego historycznego centrum.

Centro - historyczne i aktualne centrum miasta

Najlepszym obszarem na nocleg dla czytelników, których głównym zainteresowaniem są zabytki i muzea, jest historyczne centrum (Centro, okręg 1). W granicach Centro znajdują się praktycznie wszystkie miejskie zabytki i muzea, dlatego jest to idealne miejsce dla turystów wpadających do Malagi jedynie na chwilę. W centrum dominują lokale gastronomiczne skierowane przede wszystkim do miejscowych, podczas gdy lokale w pasie nadmorskim dostosowane są bardziej pod turystów.

W centrum będziemy mieć blisko do jednego z miejskich targów (np. Mercado Central de Atarazanas), gdzie zakupimy lokalne i świeże produkty. Jeśli do tego znajdziemy apartament lub pokój z dostępem do kuchni, będziemy mogli przyrządzać sobie pyszne posiłki.

Przed wyborem konkretnego obiektu powinniśmy pamiętać, że sam okręg Centro jest stosunkowo duży. Najwięcej atrakcji i historycznej zabudowy znajdziemy od wysokości ulicy Alameda Principal aż do popularnego placu Plaza de la Merced, przy którym stoi dom rodzinny urodzonego w Maladze Pablo Picassa. Obecnie w środku działa muzeum poświęcone artyście i jego rodzinie. Znajdując zakwaterowanie na obszarze pomiędzy tymi dwoma punktami bez większego problemu w każdy zakątek miasta dojdziemy pieszo.

Gdzie nocować w Maladze - nasze propozycje na terenie Centro

 • Jeśli zależy nam na bezpośrednim sąsiedztwie najważniejszych zabytków, bardzo dobrym wyborem może być AB Apartamentos Museum, który otoczony jest muzeami sztuki. My sami się na niego zdecydowaliśmy i spełnił nasze oczekiwania. Przed wyborem tej konkretnej opcji warto jednak sprawdzić zdjęcia - apartamenty nie należą do największych, ale całość posiada naprawdę dobry stosunek jakości do ceny.
 • Przykładem dość dobrze ocenianego budżetowego obiektu jest Apartamentos Marques De La Merced, oferujący apartamenty z kuchnią oraz pralką. Oprócz bliskości do centrum okolica Plaza de la Merced znana jest z dużego wyboru oferty gastronomicznej nastawionej głównie na miejscowych. Minusem dla niektórych może być bar na tarasie, który potrafi być dość głośny.
 • Jeśli szukacie czegoś jeszcze bardziej budżetowego, możecie sprawdzić hostel Vidamia. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że leży on blisko głośnej ulicy, a pokoje posiadają małą łazienkę (do tego w niektórych pokojach jest ona poza samym pokojem). Niedogodności te rekompensuje jednak dobra lokalizacja oraz cena.
 • tu znajdziecie więcej noclegów noclegi w centrum Malagi
Z naszego doświadczenia wynika, że nie warto zostawiać poszukiwania noclegu w Maladze na ostatnią chwile, ponieważ najlepsze opcje szybko znikają. Nasza wskazówka: na początek warto wybrać obiekt z bezpłatnym odwołaniem i potem spokojnie obserwować sytuację, a nóż widelec pojawi się coś lepszego.

La Malagueta - dla szukających noclegu nieopodal plaży

Na wschód od Centro rozciąga się olbrzymi okręg Este, którego największą zaletą są ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże. Pamiętajmy tylko, że jest on bardzo rozległy i ciągnie się daleko na północ, a jego wschodnia granica oddalona jest o blisko 13 kilometrów od Centro. Pominięcie dokładnego sprawdzenia lokalizacji przed dokonaniem rezerwacji może doprowadzić do sytuacji, że do najbliższej plaży będziemy mieć dalszy kawałek drogi. Z tego względu dobrym rozwiązaniem jest skierowanie swoich poszukiwań w kierunku południowych dzielnic.

Najbardziej znanymi plażami w Maladze są La Malagueta (która niemal graniczy z historycznym centrum) oraz sąsiadująca z nią i długa na ponad kilometr Playa de la Caleta. Niestety, są dwa duże minusy tej okolicy: obiekty noclegowe należą tu do drogich, a poprzez bliskość centrum plaże te są najbardziej oblegane i z naszego doświadczenia mniej zadbane niż te położone dalej na wschód.

Z drugiej jednak strony, może to być idealna lokalizacja przy krótkim pobycie, bo nie stracimy czasu na dojazdy - my pomiędzy plażą La Malagueta a historycznym centrum poruszaliśmy się pieszo (choć były to dłuższe spacery po 25-35 minut).

Gdzie nocować w Maladze blisko plaży La Malagueta

 • Do ciekawszych wyborów w tej okolicy w akceptowalnej cenie należy Soho Boutique Los Naranjos. Nie powinniśmy jednak oczekiwać luksusowych warunków, bo mimo wysokiej ceny za dobę należy on do opcji budżetowych w tej okolicy.
 • Znacznie lepszy standard, i zazwyczaj wyższe ceny niż w przypadku poprzedniej propozycji, znajdziemy w często wybieranym przez turystów z Polski Fantastico Loft Malagueta. Jest to jednopokojowe mieszkanie z aneksem kuchennym położone blisko plaży oraz przystanków komunikacji.
 • tu znajdziecie więcej noclegów w okolicy plaży La Malagueta

Pedregalejo - dawna wioska rybacka z urokliwa atmosferą i niższymi cenami noclegów

Pedregalejo to dawna wioska rybacka z dostępem do przyjemnej plaży, która została z czasem przyłączona do Malagi. Leży ona kilka kilometrów na wschód od Malaguety i odróżnia się od niej bardziej kameralną atmosferą. My odwiedziliśmy ją poza sezonem letnim i była niemal opustoszała, ale mimo to zachwyciła nas swoim urokiem. Zaletą tej okolicy jest większy dostęp do lokali gastronomicznych, serwujących ryby i owoce morza, skierowanych bardziej do miejscowych niż turystów, ale otrzymujemy to kosztem odległości oraz dojazdów - jeśli przyjeżdżamy do Malagi na krótko i w celach zwiedzania, możemy nie mieć okazji w pełni zasmakować w tutejszej atmosferze.

Noclegi w Pedregalejo są cenowo zróżnicowane. Blisko plaży jest drogo lub bardzo drogo, ale nieco dalej na północ bywa zauważalnie taniej, choć często blisko ulicy i w mniej komfortowych warunkach.

Gdzie nocować w Maladze - Pedregalejo

 • Hotel Elcano - jedna z bardziej przystępnych cenowo opcji w tej okolicy. Oczywiście hotel ma swoje wady, takie jak bliskość ruchliwej ulicy, ale może być dobrym wyborem przy mniejszym budżecie.
 • Jeszcze niższe ceny pojawiają się regularnie w El Nogal Home - znajduje się on dość blisko plaży, jak również w sąsiedztwie głównej drogi. Jest to schludny pensjonat, ale nie należy oczekiwać w nim luksusów, ponieważ to opcja budżetowa.
 • tu znajdziecie więcej noclegów w okolicy Pedregalejo
Do Pedregalejo dojeżdżają zwykłe autobusy miejskie przewoźnika EMT, więc koszty przejazdów nie nadwyrężą specjalnie naszego budżetu. W okolice katedry z zaproponowanych przez nas noclegów dojedziecie w mniej niż 25 minut. Więcej o biletach przeczytacie w naszym artykule: Komunikacja miejska w Maladze.

El Palo - dla szukających spokojniejszego wypoczynku

Turyści, dla których odległość spacerem do centrum nie jest najważniejsza, mogą rozejrzeć się za noclegiem w okolicy plaży Playas del Palo, położonej dalej na wschód od Pedregalejo. Otaczająca plażę dzielnica El Palo jest obszarem bardziej mieszkalnym i powinny się tu odnaleźć osoby preferujące spokojniejszy wypoczynek - na miejscu będziemy czuć się bardziej jak w kurorcie wakacyjnym niż tętniącej życiem metropolii.

Odległość od centrum to około 5-6 kilometrów. Do głównej części miasta dojedziemy stąd autobusem lub ewentualnie wypożyczonym rowerem.

Malaga - gdzie spać w El Palo?

 • Ciekawym wyborem jest Casa Adosada El Palo - domek lotniskowy położony niedaleko plaży. Warunki są w nim podobne jak w kwaterach nad polskim morzem, ale w przypadku wyjazdu wakacyjnego nie musi to być wada.
 • Czytelnicy poszukujący wyższego standardu, powinni sprawdzić apartamenty. Są one droższe, jednak często pozwalają na zakwaterowanie czterech osób, i wtedy koszt robi się bardziej znośny. Przykładem jest Beautiful Apartment Malaga.
Wskazówka: Jeśli nie boicie się ryzyka, sposobem na tańszy nocleg może być zarezerwowanie apartamentu, który dopiero niedawno pojawił się w ofercie, ale ma już upojedyncze wysokie oceny. Najczęściej właściciele wystawiają go w niższej cenie, aby zebrać więcej opinii. Pamiętajcie jednak, że zawsze jest to ryzyko trafienia na kiepskie miejsce.

Carretera de Cádiz - tańsze noclegi w Maladze dalej od najważniejszych atrakcji, ale bliżej do lotniska

Położony na zachód od Centro okręg Carretera de Cádiz (okręg 7) nie jest pierwszym wyborem turystów szukających noclegów w stolicy regionu Costa del Sol. Nie ma tu zbyt wielu atrakcji ani plaż, ale obszar ten znajduje się stosunkowo blisko centrum. Do głównej części miasta dojedziemy autobusem lub metrem. W przypadku kolejki podziemnej wysiądziemy na stacji El Perchel, od której wciąż czekał na nas będzie przynajmniej kilkunastominutowy spacer do najważniejszych atrakcji.

Dla niektórych czytelników zaletą tego obszaru jest bliskość do lotniska w Maladze.

Uwaga! Metro i autobusy obsługiwane są przez odrębne firmy. Jeśli planujecie korzystać z obu środków transportu, sprawdźcie wcześniej zasady działania w naszym artykule Komunikacja miejska w Maladze

Malaga - gdzie spać w okręgu Carretera de Cádiz?

Plusem Carretera de Cádiz są na pewno ceny, które potrafią być zauważalnie niższe niż w Centro lub wzdłuż plaż okręgu Este. Dobrym wyborem w tej okolicy na pewno będzie hotel sieci Ibis Budget - Ibis Budget Málaga Aeropuerto Avenida de Velazquez. Hotele tej marki zawsze są gwarancją solidnej jakości w relacji do ceny. Obiekt zlokalizowany jest około 700 metrów od przystanku autobusowego Avenida de Europa (Camino Viejo de Churriana), z którego do centrum kursuje linia numer 1, i mniej więcej tyle samo od stacji metra (Puerta Blanca). Dla części turystów zaletą może być niewielka odległość od lotniska, dzięki czemu przylatując w nocy lub odlatując z samego rana nie będziemy mieć problemu z recepcją ani dojazdem.

Klikając tutaj znajdziecie więcej noclegów obszarze Carretera de Cádiz

Baza noclegowa w Maladze

Z powodu swojej specyfiki baza noclegowa w Maladze jest rozbudowana oraz bardzo różnorodna. Obok sieciowych i markowych hoteli nastawionych na bogatszych gości lub przedstawicieli biznesu, w mieście działają również setki jak nie tysiące innych obiektów noclegowych - zwykłych hoteli, hosteli, pensjonatów czy apartamentów na wynajem. Wiele pensjonatów i hoteli powstało poprzez przebudowanie pięter w zwyczajnych budynkach mieszkalnych.

Ta nadmorska specyfika przypomina trochę sytuacje znad naszego polskiego morza. Część obiektów oferuje kiepskie warunki i nie przejmuje się aż tak bardzo opinią gości, ponieważ na ich usługi zawsze znajdą się chętni. Przed dokonaniem rezerwacji zawsze sprawdźmy opinie gości i komentarze. Lepiej znaleźć nocleg dalej i dojeżdżać (np. metrem) niż całe wakacje spędzić w uwłaczających warunkach.

Inna pułapka może czekać na gości przyjeżdżających w zimę. Choć dni potrafią być ciepłe, wieczory bywają naprawdę mroźne. Część obiektów dostosowana jest głównie do okresu letniego i w zimę potrafi być w nich wręcz zimno. Dlatego przed dokonaniem rezerwacji powinniśmy sprawdzić komentarze gości z okresu, w którym sami odwiedzamy Malagę. Problemem w drugą stronę, np. w apartamentach, może być brak klimatyzacji. Mimo położenia nad morzem, podczas niektórych wakacyjnych dni temperatura może dochodzić nawet do 40 stopni.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama