Alcázar w Sewilli - zwiedzanie, historia i informacje praktyczne

Kompleks pałacowy Alcázar (pełna nazwa hiszpańska Reales Alcázares de Sevilla, nazwa polska Alkazar) to jeden z największych skarbów Sewilli. Alcázar był siedzibą władców arabskich, a po rekonkwiście został przejęty i przebudowany przez władców chrześcijańskich. Do dziś na górnym piętrze swoją siedzibę ma hiszpańska rodzina królewska, co czyni Królewski Alcázar najdłużej funkcjonującą królewską rezydencją na świecie.

Samo słowo alcázar nie odnosiło się konkretnie do pałacu w Sewilli. Była to ogólna nazwa pałacu królewskiego w czasach arabskiego panowania nad Półwyspem Iberyjskim. Strukturę tego typu spotkamy m.in. w nieodległej Kordowie.

!Alcazar w Sewilli
Alcazar w Sewilli

Dzisiejszy Alcázar to swoisty miks wielu stylów architektonicznych. Niemal w każdym z ostatnich kilku wieków wprowadzono w nim zmiany i przebudowano. Alcázar uważany jest jednocześnie za jeden z najważniejszych przykładów stylu Mudéjar, czyli średniowiecznej architektury wzorowanej na stylu Maurów z Półwyspu Iberyjskiego. Niestety, w pałacu nie zachowało się niemal nic z czasów arabskich. Wszystkie oryginalne pomieszczenia zostały zniszczone lub przebudowane na przełomie wieków. Zachowały się jedynie fragmenty arabskich murów i część ogrodu na dziedzińcu Patio del Crucero.

Alcázar w 1987 roku razem z katedrą oraz historycznym budynkiem giełdy (w którym dziś mieści się Generalne Archiwum Indii) został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Pomieszczenia pałacowe były wykorzystywane także jako lokacje w różnych produkcjach filmowych takich jak Gra o Tron (Dorne) czy Królestwo Niebieskie (siedziba Króla Jerozolimy).

Historia

Mimo, że obszar na którym stoi dzisiejszy Alcázar był prawdopodobnie zamieszkiwany już w czasach rzymskich, to z tego okresu nie zachowało się nic.

Według historyków teren ten wykorzystywany był przez władców arabskich już w VIII wieku. W X wieku swoją siedzibę wybudował tu arabski władca wywodzący się kalifatu Umayyad. W tym okresie pałac nosił nazwę Al-Muwarak. W kolejnych dwóch wiekach kompleks rozbudowano dodając nowe budynki, fortyfikacje i przejścia.

!Alcazar - Sewilla
Alcazar - Sewilla

W 1248 roku Ferdynand III Święty odbił miasto i Sewilla wróciła we władanie chrześcijan. Chwilę po odbiciu miasta zbudowano istniejący do dziś Pałac Gotycki. Budowę nadzorował sukcesor Ferdynanda Alfonso X.

Niemal 100 lat później, po trzęsieniu ziemi w 1356 roku, król Kastylii Pedro I Okrutny zdecydował o budowie nowego pałacu w stylu Mudéjar. Pałac nazywany jest dziś Pałacem Króla Pedro (Palacio del rey don Pedro).

Do prac nad nowym kompleksem ściągnięto wykwalifikowanych robotników z Grenady, Kordowy i Toledo. Razem z nimi przywieziono również wiele gotowych elementów i zdobień. Budowa trwała niemal 10 lat, do 1366 roku. Na pierwszy rzut oka może mylnie wydawać się, że ta część pałacu została zbudowana w czasach arabskich. Jeśli jednak odwiedzimy pałace w Alhambrze (Grenada) to szybko zauważymy, że tamte mają całkowicie inny układ, bardziej zawiły, a ten w Sewilli jest stosunkowo prosty.

Kompleks był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W ogrodach i niektórych pomieszczeniach widoczny jest wpływ sztuki renesansowej.

Kompleks pałacowy

Dzisiejsze pałace różnią się od tych, które były zamieszkiwane w czasach arabskich. Najbardziej "arabską" częścią jest Pałac Króla Pedro (Palacio del rey don Pedro). Niemal w każdej z sal zobaczymy tu przykłady wspomnianego wcześniej stylu Mudéjar. Wszechobecne są tu wzory geometryczne, zarówno na suficie jak i na ścianach. Ściany udekorowane są również mozaikami z płytek, niektóre z nich zostały ściągnięte tu specjalnie z Grenady.

!Fragment kolorowej mozaiki na jednej ze ścian - Alcazar, Sewilla
Fragment kolorowej mozaiki na jednej ze ścian - Alcazar, Sewilla

Perełką tej części pałacu jest bogato zdobiona Sala Ambasadora (Salon De Embajadores). W środku od patrzenia w górę może zaboleć nas szyja. Jeśli wybierzemy się na wycieczkę do pokoi królewskich to w jej trakcie wyjdziemy na górny taras Sali Ambasadora i będziemy mogli z bliska przyjrzeć się sufitowym zdobieniom. Drewniane drzwi prowadzące do sali są autentyczne i powstały w drugiej połowie XIV wieku.

Innym intrygującym miejscem jest Dziedziniec Dziewic (Patio de las Doncellas). Nazwa nawiązuje do legendy, według której arabscy władcy żądali od królów krain chrześcijańskich corocznego dostarczania im 100 dziewic. Na środku dziedzińca znajduje się basen, a ściany i przejścia udekorowane są w wzorami w stylu arabskim. Co ciekawe, basen odnaleziono i odrestaurowano stosunkowo niedawno. Wcześniej turyści mogli zobaczyć zwyczajną podłogę z fontanną na środku. To właśnie tutaj kręcono sceny z filmu Królestwo Niebieskie.

Całkiem w innym stylu jest z kolei część nazywana Pałacem Gotyckim (Palacio Gótico). Składa się z on dwóch olbrzymich sal wypełnionych obrazami oraz wiszącymi dywanami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Łaźnie pod pałacem gotyckim (Los Baños de Doña María de Padilla) - zbiorniki na wodę deszczową. Jest to bardzo klimatyczne miejsce znajdujące się niemal pod samym środkiem pałacu gotyckiego. Wejdziemy tam niepozornym zejściem znajdującym się na terenie ogrodu de la Danza (Jardin de la Danza).

!Łaźnie pod pałacem gotyckim (Los Baños de Doña María de Padilla) - Alcazar w Sewilli
Łaźnie pod pałacem gotyckim (Los Baños de Doña María de Padilla) - Alcazar w Sewilli
  • Patio de Levies - przyjemne patio znajdujące się trochę na uboczu. Nie znajdziemy tu elementów historycznych, jest to jednak urokliwe miejsce na krótki odpoczynek na jednej z ławek.
  • Salón del Almirante - Hala Admirałów nie imponuje oryginalną architekturą jak pozostałe z pomieszczeń. Dziś mieści się tu sala konferencyjna. Samo pomieszczenie było jednak świadkiem historii - to w nim Amerigo Vespucci i Ferdynand Magellan planowali swoją podróż dookoła świata, i to tutaj powstała pierwsza mapa świata.

Pałac warto zwiedzać korzystając z mapy. Czasem łatwo zagubić się w gąszczu przejść i ominąć ciekawe miejsca.

Górne piętra

Górne piętra Pałacu Króla Pedro wykorzystywane są do dziś przez rodzinę królewską. Na piętro możemy wejść schodami znajdującymi się w południowo wschodnim rogu dziedzińca Patio de la Montería. Już same schody są prawdziwym dziełem sztuki, ich ściany na całej długości ozdobione są mozaikami z płytek.

Pokoje Królewskie

Alcázar jest najstarszą funkcjonującą rezydencja królewską świata. W skład rezydencji wchodzą królewskie apartamenty, kaplica, sala jadalna czy pokój audiencji.

Pokoje królewskie możliwe są do zwiedzenia w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Wycieczka trwa około 20-22 minut. Przed wejściem musimy zostawić bagaże oraz aparat w specjalnym schowku. Podczas całej wycieczki podąża za nami ochroniarz i nie możemy korzystać z telefonów. Na wejściu otrzymamy przewodnik audio.

Wycieczki odbywają się co 30 minut od 10:00 do 13:30. Koszt to 4,50€. Najlepiej zarezerwować miejsce online lub przyjść z samego rano. Zdarza się, że w sezonie miejsc brakuje już kilka dni wcześniej.

Muzeum płytek azulejo i ceramiki - kolekcja Carranza

Na piętrze oprócz apartamentów królewskich znajduje się również darmowe muzeum/wystawa poświęcona płytkom azulejo oraz produktom ceramicznym produkowanym w dzielnicy Triana. W kilku przyciemnionych pomieszczeniach wystawiono wiele wspaniałych eksponatów. Na ścianach wywieszono też kilkanaście tablic (po angielsku) na których przedstawiono sposób wytwarzania ceramiki oraz opisano fenomen wzorów i płytek azulejo.

Wszystkie eksponaty należą do kolekcji Vicente Carranza oraz jego syna Miguela Ángela.

Nie każdy odwiedzający Alkazar trafia do muzeum, a zdecydowanie warto - w środku czeka na nas potężna dawka wiedzy oraz wiele autentycznych produktów ceramicznych. Aby przejść do muzeum musimy skręcić w lewo po wejściu schodami na górne piętro.

Ogrody

Ogrody na tyłach pałacu są interesującym połączeniem wielu styli. Powstały w czasach arabskich, jednak podobnie jak cały kompleks pałacowy były przebudowywane w czasach panowania władców chrześcijańskich. Ogrody służyły zarówno do pozyskiwania pożywienia (owoców i warzyw) jak i do przyjemnego spędzania czasu.

!Widok na część ogrodów - Alcazar, Sewilla
Widok na część ogrodów - Alcazar, Sewilla

Patrząc na mapę to ogrody wyglądają niczym szachownica. Spacerując uliczkami raz po raz natrafimy na małe oczka wodne, pawie, groty czy dekoracje z płytek azulejos. Będąc na miejscu nie przegapmy pawilonu Carlosa V (Pabellón de Carlos V) ozdobionego w środku malowidłami na płytkach azulejos.

Ogrody na pół przedziela loggia z XVI wieku, na którą możemy wejść i spojrzeć na całość z innej perspektywy. W czasach arabskich struktura służyła jako mur oddzielający pałac od miasta.

Dziś zarządcy pałacu szczycą się tym, że w ogrodzie znajduje się blisko 200 gatunków i około 20 000 roślin. Biorąc pod uwagę rozmiar ogrodów (100 000 metrów kwadratowych) były one od początku zielonymi płucami dla otaczającego je starego miasta.

!Spacer po ogrodach kompleksu - Alcazar w Sewilli
Spacer po ogrodach kompleksu - Alcazar w Sewilli

Zwiedzanie

Do pałacu wchodzimy Bramą Lwa (Puerta del León) znajdującą się przy placu Plaza del Triunfo. Przed wejściem funkcjonują dwie kolejki: bardziej zatłoczona dla osób planujących zakup biletów w kasie oraz druga dla osób z biletami zakupionymi online. Jeśli chcemy zakupić bilety w kasie warto przyjść wcześniej. Alcázar jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w całej Hiszpanii i nawet poza sezonem przed otwarciem formują się długie kolejki.

Z kompleksu wychodzimy przyjemnym placem Patio de Banderas.

Odwiedzenie pokoi królewskich możliwe jest jedynie podczas wycieczki z przewodnikiem i za dodatkową opłatą. Wycieczki odbywają się od 10:00 do 13:30 co pół godziny. Może się zdarzyć, że z powodu wizyty rodziny królewskiej zwiedzanie górnego piętra nie będzie możliwe.

Jeśli zakupimy bilet online, to powinniśmy po wejściu do środka poprosić pracownika o mapę w języku angielskim. Mapa ułatwi nam zwiedzanie. Na terenie całego kompleksu znajdują się tablice informacyjne w języku angielskim.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Alcazaru?

Jeśli planujemy odwiedzić również pokoje królewskie najlepiej zarezerwować na zwiedzanie przynajmniej 3-4 godziny, chociaż niektórzy potrafią spędzić w pałacu i ogrodach więcej czasu.

Na samą dolną część pałacu i ogród powinniśmy zaplanować przynajmniej 2 do 3 godzin.

Godziny otwarcia [aktualizacja 2018 rok]

Godziny otwarcia pałacu różnią się w zależności od sezonu:

  • Od 1 kwietnia do 30 września pałac otwarty jest od 9:30 do 19:00,
  • Od 1 października do 31 marca pałac otwarty jest od 9:30 do 17:00.

Pałac zamknięty jest 1. stycznia, 6. stycznia, w Wielki Piątek oraz 25. grudnia.

Bilety [aktualizacja 2018 rok]

Bilet umożliwiający wejście na teren kompleksu kosztuje 9,50€. Osoby niepełnosprawne i poniżej 16. roku życia wchodzą za darmo. Uczniowie 17-25 lat oraz emeryci zapłacą za bilet 2,50€.

Wycieczka z przewodnikiem po pokojach królewskich wymaga dodatkowej opłaty 4,50€. Jeśli jesteśmy pewni daty i godziny odwiedzin to najwygodniej zakupić bilet online. Żeby to zrobić najlepiej wejść na oficjalną stronę i kliknąć w Tickets w prawym rogu górnego menu. Podczas rezerwacji wybieramy godzinę zwiedzania pokoi królewskich i na miejscu nie musimy przejmować się kolejkami. Wchodząc na stronę w prawym górnym rogu możemy zmienić język na angielski. Bilet zakupiony online powinnismy wydrukować.

Darmowe wejście [aktualizacja 2018 rok]

W poniedziałki od 18:00 do 19:00 (od 1 kwietnia do 30 września) oraz od 16:00 do 17:00 (od 1 października do 31 marca) wejście na teren pałacu jest darmowe. Jeśli interesuje nas ta opcja powinniśmy zarezerwować darmowe bilety online. Najlepiej wejść na oficjalną stronę i kliknąć w Tickets w prawym rogu górnego menu. W kasach biletowych w dniu odwiedzin może zabraknąć miejsc, liczba odwiedzających mogących przebywać jednocześnie na terenie kompleksu to 750 osób.

Rezerwując darmowy bilet online wybieramy konkretną godzinę na którą powinniśmy się zjawić.


Reklama