Triana (Sewilla) - historia, zabytki i atrakcje

Popularna dzielnica Triana ciągnie się po zachodniej stronie rzeki Gwadalkiwir. Triana od początku była niezależną osadą i później samodzielnym miastem, a nie integralną częścią Sewilli. Do dziś mieszkańcy dzielnicy szczycą się swoją odrębnością. Od wieków Trianę jako swój dom wybierali rzemieślnicy i twórcy. To tu powstawały słynne kolorowe płytki azulejo oraz ceramika.

Spacerując po dzielnicy nie natrafimy na tyle imponujących budynków co na obszarze starego miasta, ale wciąż może zaciekawić nas tutejsza architektura. Na pewno warto wpaść do Triany jeśli szukamy tawern i knajp w lepszych cenach i bardziej luźnym klimacie niż na starym mieście. Dla wielu Triana może wydać się bardziej autentyczna niż tereny po wschodniej stronie rzeki Gwadalkiwir.

!Sewilla - spacer po dzielnicy Triana
Sewilla - spacer po dzielnicy Triana

Historia

Obszar dzisiejszej Triany zamieszkany był już w czasach rzymskich. Podczas panowania Maurów Triana połączona była z Sewillą specjalnym mostem pontonowym, który powstał przez złączenie ze sobą łodzi na całej szerokości rzeki. Niedaleko mostu znajdowała się nekropolia. Gdy Arabowie wiedzieli już, że w ich kierunku nadciągają siły chrześcijańskie zdecydowali się na budowę twierdzy, która miała obronić strategiczną przeprawę. Chrześcijanie podczas oblężenia Sewilli zniszczyli most oraz mocno rozwalili też samą twierdzę.

Po zdobyciu miasta cytadela została przekazana zakonowi rycerzy św. Jerzego i nazwano ją Zamkiem św. Jerzego (Castillo de San Jorge). W murach twierdzy powstał pierwszy kościół katolicki na obszarze Triany. Ponad 200 lat później twierdza stała się jednym z najbardziej krwawych symboli miasta. W 1480 roku utworzono w Sewilli Trybunał Inkwizycji, a w 1481 roku władze przekazały Castillo de San Jorge inkwizytorom. Przez niemal 300 lat w murach zamku zamęczono i zamordowano całe zastępy "niewiernych" i bluźnierców.

!Sewilla, Triana - restauracja MariaTrifluca
Sewilla, Triana - restauracja MariaTrifluca

Na początku XVIII wieku siedzibę trybunału przeniesiono, a same fortyfikacje były już w poważny sposób wyniszczone kolejnymi powodziami. W 1820 roku władze miejskie zdecydowały o rozbiórce twierdzy, a już dwa lata później na jej miejscu stworzono targowisko Mercado de Triana będące dziś jednym z symboli miasta.

Obszar Triany przez te wszystkie wieki dynamicznie się rozwijał i stał się centrum handlowym oraz rzemieślniczym.

!Sewilla, dzielnica Triana - kafelki na budynku targu Mercado de Triana
Sewilla, dzielnica Triana - kafelki na budynku targu Mercado de Triana

Ceramika oraz płytki azulejo

Triana zasłynęła w całej Andaluzji z produkcji ceramiki, różnych wyrobów garncarskich i kolorowych płytek azulejo. Produkcja naczyń i pojemników związana była z rozwojem portu - w naczyniach przechowywano produkty eksportowane z Sewilli.

Płytki azulejo wykorzystywane były w całym mieście. Dekorowano nimi m.in. fasady kościołów (tworzono obrazy z płytek), ściany wzdłuż schodów, ściany i kominki w domach bogatych mieszkańców, fontanny czy ławki. Większość pięknych wzorów widocznych podczas zwiedzania Sewilli powstała właśnie w zakładach na terenie Triany.

!Most Izabeli II (Puente de Isabel II) znany jako Most Triany (Puente de Triana) - dzielnica Triana, Sewilla
Most Izabeli II (Puente de Isabel II) znany jako Most Triany (Puente de Triana) - dzielnica Triana, Sewilla

Zwiedzanie

Trianę z historycznym starym miastem łączy Most Izabeli II (Puente de Isabel II), który nazywany jest również Mostem Triany (Puente de Triana). Przeprawa powstała w połowie XIX wieku. Od strony zachodniej most wyróżnia się kaplicą Capilla Virgen del Carmen z 1927 roku zbudowaną w stylu neo-mudéjar. Nieopodal mostu stoi inny ciekawy budynek z tego okresu w którym dziś mieści się restauracja MariaTrifluca. Miejsce to słynie z tarasu z którego rozpościera się świetny widok na rzekę i na jej drugi brzeg.

!Kaplica Capilla Virgen del Carmen - Triana, Sewilla
Kaplica Capilla Virgen del Carmen - Triana, Sewilla

Jeśli ruszymy z mostu prosto dojdziemy do Placu Altozano (Plaza del Altozano). Możemy stąd ruszyć prosto wypełnionym knajpkami i ciekawymi fasadami szerokim deptakiem Calle Rodrigo de Triana lub skierować się na wschód historyczną ulicą Calle Pureza przy której stoją najważniejsze kościoły Triany. Alternatywnie możemy też ruszyć w stronę nadbrzeża na ulicę Calle Betis skąd będziemy mieć dobry widok w stronę starego miasta.

Mercado de Triana

Targowisko Triany jest jednym z symboli Sewilli. Dzisiejszy budynek nie ma jednak nic wspólnego z targowiskiem powstałym w XIX wieku. W 1990 roku rozebrano stary budynek i stworzono całkowicie nową konstrukcję, a przy okazji odnaleziono ruiny dawnej cytadeli, wokół których stworzono muzeum i stanowisko archeologiczne.

!Na targu Mercado de Triana w Sewilli
Na targu Mercado de Triana w Sewilli

Na pewno warto tu wpaść żeby zobaczyć autentyczny hiszpański targ. Z plusami i minusami, takimi jak chociażby świeżo co wypatroszone zwierzęta. Oprócz produktów żywnościowych targowisko słynie z wielu knajpek z lokalną kuchnią. Jeśli chcemy coś zjeść lub napić się wina to powinniśmy przyjść tu najwcześniej koło południa.

Triana (Sewilla), targ Mercado de Triana

Muzeum archeologiczne i centrum tolerancji

W podziemiach Mercado de Triana otworzono muzeum archeologiczne wraz z wystawą o tolerancji (Centro Temático de la Tolerancia del Castillo de San Jorge). Placówkę możemy zwiedzić za darmo. Wejście znajduje się na prawo od głównej bramy.

Nie zdziwmy się oglądając film prezentowany na początku. Został on stworzono w specyficznej konwencji. Na miejscu przygotowano dużo materiałów w języku angielskim o historii twierdzy i samej inkwizycji. Castillo de San Jorge było prawdziwą ufortyfikowaną cytadelą. W środku znajdowały się pomieszczenia, w tym m.in. więzienia, stajnie czy piwnice (bodega), wszystkie połączone ze sobą wąskimi uliczkami. Duża część ruin została odrestaurowana, dzięki czemu możemy w prosty sposób wyobrazić sobie jak twierdza wyglądała w czasie swojej świetności.

!Muzeum Archeologiczne w podziemiach targu Mercado de Triana - dzielnica Triana w Sewilli
Muzeum Archeologiczne w podziemiach targu Mercado de Triana - dzielnica Triana w Sewilli

Centro Cerámica Triana

Jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o produkcji ceramiki i płytek azulejo możemy udać się do muzeum miejskiego Centro Cerámica Triana, które otworzono w dawnej fabryce, całkiem niedaleko targowiska.

W muzeum dowiemy się jak dawniej wyglądała produkcja, zobaczymy też przykłady produktów ceramicznych i poznamy lepiej dzielnicę Triana. W środku zachowała się część oryginalnych przyrządów służących do produkcji wyrobów ceramicznych.

Kościoły

Odwiedzając Trianę warto wybrać się do Kaplicy Marynarzy (Capilla de los Marineros), która znajduje się przy ulicy Calle Pureza. Kaplicę można odwiedzić za darmo (od poniedziałku do soboty od 10:00 do 13:30 i od 17:30 do 21:00 oraz w niedzielę i święta od 10:00 do 14:00 i od 17:30 do 20:30). Do odwiedzenia możliwe jest również płatne muzeum. (aktualizacja kwiecień 2018).

Przy ulicy Calle Pureza znajduje się też XIII-wieczny kościół św. Anny (Iglesia de Santa Ana), który łączył styl gotycki ze stylem mudéjar. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1266 roku, dzięki czemu kościół dzierży tytuł pierwszego kościoła zbudowanego po rekonkwiście. Budynek kościoła był wielokrotnie przebudowany, w tym po lizbońskim trzęsieniu ziemi w 1755 roku, i dziś jest swoistą mieszanka stylów. Świątynie (razem z kryptą) można za niewielką opłatą zwiedzić podczas wizyty z przewodnikiem w języku hiszpańskim. Więcej informacji (trzeba użyć translatora) można znaleźć na tej stronie.

!Callejon de la Inquisicion - Triana, Sewilla
Callejon de la Inquisicion - Triana, Sewilla

Reklama