Podróże po Europie

Cypr

Cypr praktycznie

Miasta i miejsca

Na naszym blogu opisaliśmy dotychczas następujące miasta i miejsca:

Cypr Północny (obszar okupowany przez Turków):

 • Famagusta - otwarte muzeum średniowiecznej architektury, gdzie mimo zniszczeń przetrwało wiele unikatowych zabytków,
 • Kyrenia - dawne średniowieczne miasto portowe znane dziś z zamku oraz przechowywanego w nim wraku z czasów Aleksandra Wielkiego,
 • Salamina - starożytne stanowisko archeologiczne.

Zwiedzanie

Atrakcje Cypru możemy podzielić na kilka kategorii. Są to:

 • stanowiska archeologiczne - ruiny pradawnych miast, których historia sięga okresu miast-królestw starożytnego Cypru. Z powodu licznych trzęsień ziemi oraz najazdów obcych sił niewiele przetrwało jednak zabudowań z okresu klasycznego czy starszych, a najwięcej obiektów datowanych jest na czasy rzymskie lub wczesnochrześcijańskie. Jednymi z największych skarbów cypryjskich parków archeologicznych są mozaiki podłogowe.
Stanowisko archeologiczne starożytnego Kurion (Cypr)
Stanowisko archeologiczne starożytnego Kurion (Cypr)
 • zamki oraz forty - średniowieczne zamki, obwarowane miasta, twierdze przebudowane na forty w okresie osmańskim, trwałe ruiny - sympatycy architektury obronnej na pewno znajdą na Cyprze coś dla siebie. Wśród zabytków z tej kategorii wyróżniają się twierdza krzyżowców w Kolossi oraz leżące w górach ruiny zamku Świętego Hilariona.

 • kościoły i klasztory - podczas przygotowywania planu wyjazdu warto wziąć pod uwagę cypryjskie kościoły oraz klasztory. Dziesięć bizantyńskich świątyń znalazło się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W pojedynczych zabytkach odnajdziemy nawet wczesnochrześcijańskie mozaiki.

 • większe miasta - na Cyprze znajdziemy kilka większych miast. Są to (w kolejności od największego): Nikozja, Limassol, Larnaka oraz Pafos. W każdym z nich na turystów czekają muzea, czasem stanowiska archeologiczne, a przede wszystkim szeroki wybór lokali gastronomicznych. Wszystkie z wyjątkiem Nikozji leżą nad morzem, a ich obszary nadmorskie przypominają typowe kurorty turystyczne. Historyczne centra każdego z wymienionych miast zwiedzimy w dzień lub dwa.

Spacer po Limassol
Spacer po Limassol
 • tradycyjne wioski - na wyspie przetrwało kilka historycznych osad, w których czas stanął w miejscu. Nie spędzimy w nich raczej więcej niż kilku godzin, ale będziemy mieć szansę na zapoznanie się z tradycyjną kamienną zabudową oraz na zakup lokalnych wyrobów.

 • formacje skalne wybrzeża oraz słone jeziora - inną kategorią atrakcji są różnorodne formacje skalne (w tym formacja skalna Petra tou Romiou, znana potocznie jako Skała Afrodyty), jaskinie morskie czy też wapienne klify. Na wyspie uformowały się też płytkie słone jeziora, które w okresie zimowym zajmowane są przez migrujące ptaki (w tym kolorowe flamingi).

 • plaże - wielu turystów przyjeżdża na Cypr w poszukiwaniu słońca i możliwości kąpieli w krystalicznie czystej wodzie. Wiele z cypryjskich plaż nagrodzono Błękitną Flagą, a większość z najpiękniejszych z nich znajdziecie na zachodnim i południowo-wschodnim wybrzeżu.

Góry Troodos - Cypr
Góry Troodos - Cypr
 • atrakcje gór Troodos - większość południowo-zachodniej części wyspy zajmuje rozległe pasmo gór Troodos (gr. Τρόοδος), którego najwyższy szczyt wznosi się na 1952 m n.p.m. Obszar ten stanowi odrębną krainę - z trasami spacerowymi, wodospadami, licznymi bizantyńskimi kościołami wpisanymi na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO oraz tradycyjnymi wioskami.

To oczywiści nie wszystkie atrakcje Cypru, które czekają na odwiedzających, ale wybrane przez nas kategorie powinny z grubsza pokazać, czego możemy spodziewać się po odwiedzinach wyspy.

Naszą subiektywną listę najpiękniejszych miejsc na Cyprze znajdziecie w naszym przewodniku Co warto zobaczyć na Cyprze?.

Słone Jezioro w Larnace
Słone Jezioro w Larnace

Co warto wiedzieć przed odwiedzinami Cypru?

Obowiązującą walutą na Cyprze jest Euro. Na okupowanej części wyspy obowiązującym środkiem płatności jest lira turecka (TRY). W wielu miejscach, czasem nawet w autobusach międzymiastowych, możemy zapłacić w Euro, ale kurs nie zawsze będzie zadowalający.

Językiem urzędowym jest grecki. Mimo że najważniejsze nazwy przetłumaczone zostały na język angielski, to w sklepach czy mniejszych obiektach spotkamy się najczęściej z mało zrozumiałym dla młodszego pokolenia Polaków i przypominającym cyrylicę alfabetem greckim.

Najbardziej odczuwalną pozostałością po czasach brytyjskich jest ruch lewostronny. Warto mieć to na uwadze przy wypożyczaniu samochodu.

Gniazdka na Cyprze przypominają te z Wielkiej Brytanii, czyli posiadają trzy wtyki z napięciem 240 V. Dobrym pomysłem może być zakup odpowiedniej przejściówki (adaptera) jeszcze przed przyjazdem. W niektórych hotelach czy apartamentach w jednym z gniazdek znajdziemy zamontowaną (czasem na stałe) przejściówkę, ale jest to bardziej ukłon w stronę turystów niż norma.

Wyspa podzielona murem

Po inwazji tureckiej w 1974 roku wyspa została w praktyce podzielona na dwie części. Republikę Cypru od nieuznawanego na arenie międzynarodowej tureckiego Cypru Północnego oddzieliła granica nazywana Zieloną Linią, nad którą piecze sprawują siły pokojowe ONZ.

Historia napięć pomiędzy obiema społecznościami jest jednak znacznie dłuższa i wydaje się być na stale zakorzeniona w ich historii. Nie każdy zdaje sobie chociażby sprawę, że stare miasto w Nikozji już w 1956 roku przedzielał płot z drutu kolczastego.

Büyük Han (Wielki Zajazd) - Nikozja
Büyük Han (Wielki Zajazd) - Nikozja

Idea Zielonej Linii jako strefy zdemilitaryzowanej pojawiła się pod koniec 1963 roku. Był to czas brutalnych napięć pomiędzy greckimi a tureckimi Cypryjczykami, który eskalował w okresie świąt Bożego Narodzenia i kosztował życie setki osób. Rozwiązaniem trudnej sytuacji zajęła się Wielka Brytania, która wciąż posiadała autonomiczne bazy na terenie wyspy. Podczas jednego ze spotkań dowódca wojsk brytyjskich Peter Young miał wziąć zielony długopis i wytyczyć nim linię oddzielająca od siebie dwie zwaśnione strony - od tego zdarzenia granica bierze swoją nazwę. Niedługo później powstała strefa zdemilitaryzowana kontrolowana przez siły pokojowe.

Zielona Linia jaką znamy dziś powstała po inwazji tureckiej w 1974 roku. Oryginalne założenie znacznie wydłużono i rozszerzono. Turcy na całej długości rozlokowali drut kolczasty, odcinki betonowego muru oraz liczne wieże kontrolne.

Przez około 30 lat granica była zamknięta od strony tureckiej. Na szczęście XXI wiek przyniósł odwilż we wzajemnych stosunkach. Obecnie granicę możemy przekroczyć korzystając z jednego z kilku punktów kontrolnych. Najbardziej znany z nich znajduje się na końcu ulicy Ledra w historycznym centrum Nikozji (przeznaczony jest wyłącznie dla pieszych).

Reklama