Podróże po Europie

Cypr

Cypr praktycznie

Miasta i miejsca

Na naszym blogu opisaliśmy dotychczas następujące miasta i miejsca:

 • Największe atrakcje Cypru - sprawdź co robić i jakie zabytki zwiedzić na Wyspie Afrodyty,
 • Pafos - wpisane na listę UNESCO miasto słynące z antycznych ruin oraz średniowiecznego zamku,
 • Limassol - drugie największe miasto Cypru z zamkiem, muzeami oraz przyjemną nadmorska promenadą,
 • Larnaka - nadmorskie miasto powstałe w miejscu starożytnego Kition, ojczyzny Zenona, które słynie dziś ze Słonego Jeziora oraz przyjemnej atmosfery,
 • Nikozja - ostatnia na świecie stolica przedzielona murem,
 • Zamek w Kolossi - dawna twierdza krzyżowców,
 • Kurion - malowniczo położone starożytne ruiny,
 • Ayia Napa - popularny cypryjski kurort turystyczny,
 • Cape Greco - malowniczy przylądek, na terenie którego utworzono park narodowy.

Cypr Północny (obszar okupowany przez Turków):

 • Famagusta - otwarte muzeum średniowiecznej architektury, gdzie mimo zniszczeń przetrwało wiele unikatowych zabytków,
 • Kyrenia - dawne średniowieczne miasto portowe znane dziś z zamku oraz przechowywanego w nim wraku z czasów Aleksandra Wielkiego,
 • Salamina - starożytne stanowisko archeologiczne.

Co warto wiedzieć przed odwiedzinami Cypru?

Obowiązującą walutą na Cyprze jest Euro. Na okupowanej części wyspy obowiązującym środkiem płatności jest lira turecka (TRY). W wielu miejscach, czasem nawet w autobusach międzymiastowych, możemy zapłacić w Euro, ale kurs nie zawsze będzie zadowalający.

Językiem urzędowym jest grecki. Mimo że najważniejsze nazwy przetłumaczone zostały na język angielski, to w sklepach czy mniejszych obiektach spotkamy się najczęściej z mało zrozumiałym dla młodszego pokolenia Polaków i przypominającym cyrylicę alfabetem greckim.

Najbardziej odczuwalną pozostałością po czasach brytyjskich jest ruch lewostronny. Warto mieć to na uwadze przy wypożyczaniu samochodu.

Gniazdka na Cyprze przypominają te z Wielkiej Brytanii, czyli posiadają trzy wtyki z napięciem 240 V. Dobrym pomysłem może być zakup odpowiedniej przejściówki (adaptera) jeszcze przed przyjazdem. W niektórych hotelach czy apartamentach w jednym z gniazdek znajdziemy zamontowaną (czasem na stałe) przejściówkę, ale jest to bardziej ukłon w stronę turystów niż norma.

Wyspa podzielona murem

Po inwazji tureckiej w 1974 roku wyspa została w praktyce podzielona na dwie części. Republikę Cypru od nieuznawanego na arenie międzynarodowej tureckiego Cypru Północnego oddzieliła granica nazywana Zieloną Linią, nad którą piecze sprawują siły pokojowe ONZ.

Historia napięć pomiędzy obiema społecznościami jest jednak znacznie dłuższa i wydaje się być na stale zakorzeniona w ich historii. Nie każdy zdaje sobie chociażby sprawę, że stare miasto w Nikozji już w 1956 roku przedzielał płot z drutu kolczastego.

Büyük Han (Wielki Zajazd) - Nikozja
Büyük Han (Wielki Zajazd) - Nikozja

Idea Zielonej Linii jako strefy zdemilitaryzowanej pojawiła się pod koniec 1963 roku. Był to czas brutalnych napięć pomiędzy greckimi a tureckimi Cypryjczykami, który eskalował w okresie świąt Bożego Narodzenia i kosztował życie setki osób. Rozwiązaniem trudnej sytuacji zajęła się Wielka Brytania, która wciąż posiadała autonomiczne bazy na terenie wyspy. Podczas jednego ze spotkań dowódca wojsk brytyjskich Peter Young miał wziąć zielony długopis i wytyczyć nim linię oddzielająca od siebie dwie zwaśnione strony - od tego zdarzenia granica bierze swoją nazwę. Niedługo później powstała strefa zdemilitaryzowana kontrolowana przez siły pokojowe.

Zielona Linia jaką znamy dziś powstała po inwazji tureckiej w 1974 roku. Oryginalne założenie znacznie wydłużono i rozszerzono. Turcy na całej długości rozlokowali drut kolczasty, odcinki betonowego muru oraz liczne wieże kontrolne.

Przez około 30 lat granica była zamknięta od strony tureckiej. Na szczęście XXI wiek przyniósł odwilż we wzajemnych stosunkach. Obecnie granicę możemy przekroczyć korzystając z jednego z kilku punktów kontrolnych. Najbardziej znany z nich znajduje się na końcu ulicy Ledra w historycznym centrum Nikozji (przeznaczony jest wyłącznie dla pieszych).

Reklama