Podróże po Europie

Skała Afrodyty na Cyprze

Data opublikowania: 18 listopada 2023

Przed nadejściem chrześcijaństwa na Cyprze dominował kult Afrodyty, bogini miłości i piękna. Wierzono, że wyłoniła się ona z morskiej piany przy cypryjskich brzegach. To właśnie dlatego Cypr określany jest dziś mianem "Wyspy Afrodyty".

Miejscem narodzin bogini miały być wody niewielkiej zatoczki, chronionej przez Skałę Afrodyty - majestatyczną formację skalną, wynurzającą się wprost z morza, znaną miejscowym lepiej jako Pétra toú Romíou. Dziś to urokliwe miejsce należy do najczęściej odwiedzanych atrakcji Cypru, a do tego możemy podziwiać je całkowicie bezpłatnie.

Skała Afrodyty i kamienista plaża
Skała Afrodyty i kamienista plaża

Skała Afrodyty - dojazd

Skała Afrodyty położona jest na trasie pomiędzy Pafos (około 24 km) a Limassol (około 44 km), i leży przy nadmorskiej drodze B6.

Bezpłatny parking znajduje się po północnej stronie drogi. Jego współrzędne to: 34.665689340203464, 32.62781225691792 Po zostawieniu auta przechodzimy tunelem, aby po chwili znaleźć się na miejscu.

Do Skały Afrodyty możemy również dojechać transportem publicznym z Pafos. Dowiezie nas stamtąd kursujący regularnie autobus numer 631. Czas przejazdu trwa około 50 minut, a koszt biletu wynosi 1,50€.

Skała Afrodyty - zwiedzanie

Skała Afrodyty to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na wyspie. Zdecydowanie powinniście je odwiedzić, chociażby tylko na krótką chwilę. Oprócz słynnej skały, tutejszy krajobraz obejmuje również liczne inne formacje skalne oraz klifowe wybrzeże. W pobliżu znajduje się żwirowa plaża, która zapewnia wyjątkową przejrzystość i lazurowe odcienie wody. Na spokojne zwiedzenie i podziwianie widoków wystarczy Wam około 30 minut.

Skała Afrodyty widziana z przeciwnej strony
Skała Afrodyty widziana z przeciwnej strony

Skała jest dobrze widoczna nie tylko z plaży, ale także z poziomu drogi przebiegającej w pobliżu.

Kawałek na wschód, przy drodze, przygotowano niewielką zatoczkę, oferującą przyjemny widok na słynne formacje skalne. Warto tam podjechać, aby zobaczyć, jak wygląda ona z innej perspektywy. Współrzędne to: 34.665044479924276, 32.63447757179054

Mitologiczne miejsce narodzin bogini miłości

Według mitologii Afrodyta zrodziła się z piany morskiej u wybrzeżu Cypru. Legenda głosi, że stało się to wtedy, gdy Kronos, jeden z Tytanów, odciął genitalia swojego ojca, Uranosa, i wrzucił je do morza. Dokładnie w miejscu, gdzie spadły, pojawiła się piana, z której następnie wyłoniła się bogini miłości i piekna.

Cypr stał się ulubionym miejscem Afrodyty, a miłość ta została odwzajemniona przez mieszkańców wyspy. Niedaleko miejsca jej narodzin, w antycznym mieście Palepafos (Stare Pafos, obecna wieś Kuklia), powstało słynne sanktuarium, ściągające licznych pielgrzymów. Do naszych czasów przetrwały niestety zaledwie skromne ruiny tego miejsca. Znaleziska archeologiczne z tego obszaru można podziwiać w Muzeum Archeologicznym w Kuklia (Kouklia Archaeological Museum), mieszczącym się w średniowiecznym pałacu.

Skała Afrodyty widziana z nieco wyższej perspektywy
Skała Afrodyty widziana z nieco wyższej perspektywy

Petra tou Romiou - legenda o "skale Rzymianina"

Interesującym jest fakt, że sami mieszkańcy Cypru nie używają nazwy "Skała Afrodyty". Dla nich to "Pétra toú Romíou", co oznacza "Skała Rzymianina". W tym kontekście "Rzymianin" odnosi się do postaci z greckiego eposu – mieszkańca Bizancjum Bazylego, znanego jako "Digenis Akritas", co dosłownie tłumaczy się jako "zrodzony z dwóch plemion obrońca granic".

Bazyli w trakcie walk z najeżdżającymi Cypr Saracenami miał własnoręcznie wyrywać masywne odłamki skał z Gór Kyreńskich i ciskać nimi we wrogie statki. W ten sposób zatopił wrogą flotę, a odłamki osiadły na dnie morza. Jeśli wierzyć w prawdziwość tej legendy, to w czasach narodzin bogini słynnej formacji skalnej jeszcze tu nie było.

Ciekawostka Poemat "Bazyli Digenis Akritas " był pierwszym w literaturze greckiej eposem powstałym po Iliadzie i Odysei Homera.

Atrakcje w okolicy Skały Afrodyty i tej części Cypru

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama