Podróże po Europie

Pafos - atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca.

Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2023

Pafos, obfitujące w atrakcje i leżące na zachodnim wybrzeżu Cypru, jest czwartym pod względem wielkości miastem na wyspie. Dzięki bliskości lotniska, zyskało ono niemałą popularność wśród zagranicznych turystów.

Nadmorska część Pafos stanowi unikalne połączenie kurortu wakacyjnego i stanowiska archeologicznego. Wiele hoteli wybudowano na fundamentach starożytnego miasta, a spacerując pomiędzy nowoczesną zabudową, można natrafić na takie zabytki jak wczesnochrześcijańska bazylika czy antyczny teatr.

Pafos zostało docenione przez organizację UNESCO, która wpisała historyczną część miasta na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Nasz przewodnik składa się z części praktycznej, opisującej największe atrakcje Pafos wraz z popularnymi plażami, oraz z krótkiego wprowadzenia historycznego, umieszczonego na końcu.

Willa Tezeusza - stanowisko archeologiczne Nea Pafos
Willa Tezeusza - stanowisko archeologiczne Nea Pafos
Spacer nad wodą - Pafos
Nadmorska trasa spacerowa - Pafos

ZDJĘCIA: 1. Spacer nad wodą; 2. Nadmorska trasa spacerowa.

Jak zwiedzać Pafos?

Przygotowując plan zwiedzania Pafos warto wiedzieć, że miasto składa się z dwóch obszarów: nadmorskiego Kato Pafos oraz położonego kilka kilometrów wgłąb lądu starego miasta.

Przeważająca większość atrakcji i zabytków znajduje się na obszarze nazywanym Kato Pafos (gr. Κάτω Πάφος), gdzie wokół ruin miasta Nea Pafos, dawnej stolicy starożytnego Cypru, rozwinął się popularny kurort turystyczny. Najważniejsze z zabytków znalazły się w obrębie biletowanych stanowisk archeologicznych, ale pojedyncze ruiny dostępne są też za darmo - znajdziecie je po stronie wschodniej, pośród współczesnej zabudowy.

Grobowce Królewskie - stanowisko archeologiczne w Pafos
Grobowce Królewskie - stanowisko archeologiczne w Pafos

ZDJĘCIA: Grobowce Królewskie - stanowisko archeologiczne w Pafos.

Na spokojne zwiedzenie wszystkich zabytków Kato Pafos możemy potrzebować nawet 2 dni.

Około 3 km na północ od części nadmorskiej znajduje się Stare Miasto, charakteryzujące się niską zabudową oraz mogące pochwalić się sporym wyborem lokali gastronomicznych. Nie ma tam jednak zbyt wielu atrakcji turystycznych, z wyjątkiem dwóch niewielkich muzeów: lokalnego muzeum archeologicznego (gr. Αρχαιολογικό Μουσείο Eπαρχίας Πάφου) oraz muzeum bizantyńskiego, poświęconego sztuce sakralnej, leżącego kawałek dalej.

Atrakcje Pafos - Grobowce Królewskie
Atrakcje Pafos - Grobowce Królewskie
Grobowce Królewskie - stanowisko archeologiczne w Pafos
Grobowce Królewskie - stanowisko archeologiczne w Pafos

ZDJĘCIA: Grobowce Królewskie - stanowisko archeologiczne w Pafos.

Co warto zobaczyć w Pafos? Największe atrakcje oraz zabytki

Park archeologiczny Nea Pafos

Park archeologiczny Nea Pafos to największa atrakcja Pafos. Zachowane na jego terenie wspaniałe mozaiki podłogowe ściągają na Cypr fanów starożytności z całego świata. Wykopaliska objęły całą powierzchnię niewielkiego przylądka, a dzięki pracy archeologów (w tym naszych rodaków z Polskiej Misji Archeologicznej Uniwersytetu Warszawskiego), na światło dzienne wydobyto obiekty z kilku okresów: hellenistycznego, rzymskiego, wczesnochrześcijańskiego, a nawet bizantyńskiego. Badania wciąż jednak trwają i całkiem możliwe, że w następnych latach uda się odnaleźć kolejne zabytki skryte obecnie pod grubą warstwą ziemi.

Ciekawostka Zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Politechniki Warszawskiej, pod przewodnictwem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki, poszukiwał niedawno pozostałości dawnych ulic, weryfikował plan miasta, a także badał sposób zaopatrywania Nea Pafos w wodę.
Atrakcje w Pafos - słynna mozaika w Willi Tezeusza
Atrakcje w Pafos - słynna mozaika w Willi Tezeusza

Wśród ruin historycznych zabudowań na szczególną uwagę zasługują pozostałości po czterech rezydencjach z czasów rzymskich, należących prawdopodobnie do bogatych patrycjuszy. Co prawda niewiele przetrwało z samych gmachów, ale w bardzo dobrym stanie uchowały się wspaniałe mozaiki podłogowe, które przysypane piaskiem cierpliwie czekały na swoich odkrywców.

Oprócz nich na terenie stanowiska archeologicznego zobaczymy ruiny jeszcze kilku obiektów. Do największych atrakcji Nea Pafos należą:

 • Willa Tezeusza ze wspaniałą mozaiką w formie medalionu, przedstawiającą starcie Tezeusza z Minotaurem w labiryncie kreteńskim.
 • Dom Dionizosa z rozległymi mozaikami podłogowymi,
 • Dom Aiona,
 • Dom Orfeusza,
 • odrestaurowany odeon, służący do dziś mieszkańcom,
 • ruiny zamku Saranta Colones,
 • fundamenty wczesnochrześcijańskiej bazyliki Panagia Limeniotissa,
 • latarnia morska z 1888 roku, pierwsza wzniesiona na Cyprze.
Zamek Saranta Colones - Nea Pafos
Zamek Saranta Colones - Nea Pafos

Stanowisko archeologiczne Nea Pafos praktycznie

Wykopaliska Nea Pafos są naprawdę rozległe i zaliczają się do największych atrakcji Cypru. Na spokojne zwiedzenie parku archeologicznego warto zaplanować przynajmniej 2 godziny i zabrać ze sobą coś do picia oraz wygodne obuwie. Wejście oraz duży parking znajdują się przy porcie.

Bilet wstępu do Nea Pafos kosztuje 4,50€. Aktualne dni i godziny otwarcia najlepiej jest sprawdzić na oficjalnej stronie cypryjskiego ministerstwa kultury.

Jeśli planujecie odwiedzić Nea Pafos, Grobowce Królewskie oraz zamek, warto zakupić karnet czasowy obowiązujący we wszystkich muzeach i stanowiskach archeologicznych zarządzanych przez cypryjski Departament Starożytności. Wersja całodniowa kosztuje 8,50€, więc sumarycznie zapłacimy nieco mniej. Dostępne są również warianty 3- i 7-dniowe.

Wykopaliska Nea Pafos to na tyle interesujący temat, że poświęciliśmy im oddzielny artykuł, gdzie opisaliśmy wszystkie najważniejsze zabytki i poświęciliśmy więcej miejsca historii. Znajdziecie go tutaj: Nea Pafos - zwiedzanie parku archeologicznego w cypryjskim Pafos
Zwiedzanie Pafos - wizyta w parku archeologicznym
Zwiedzanie Pafos - wizyta w parku archeologicznym
Zwiedzanie stanowiska archeologicznego Nea Pafos
Zwiedzanie stanowiska archeologicznego Nea Pafos

Grobowce Królewskie - starożytne cmentarzysko wykute w skale

Kawałek za północno-zachodnią granicą murów miejskich starożytnego Nea Pafos odkryto nekropolię wypełnioną wykutymi w skale, bogato zdobionymi grobowcami. Cmentarzysko powstało około II wieku p.n.e. - w okresie panowania Ptolemeuszów, kiedy miasto pełniło funkcję stolicy wyspy. W centralnej części kilku najbardziej monumentalnych grobowców znajdował się dorycki perystyl, czyli wewnętrzny dziedziniec otoczony kolumnami, do którego prowadził korytarz ze schodami, znany jako dromos. Wokół tego dziedzińca rozmieszczone były komnaty grobowe, zdobione freskami i płaskorzeźbami. Miejsce to było przeznaczone dla najważniejszych członków społeczności. Pozostałe grobowce były już znacznie skromniejsze.

Ciekawostka Nazwa Grobowce Królewskie nie jest dosłowna, ponieważ najprawdopodobniej żadnego króla nigdy w nich nie pochowano, ale nawiązuje do monumentalnej formy niektórych z grobowców, która przywędrowała wprost z egipskiej Aleksandrii.
Grobowce Królewskie - stanowisko archeologiczne w Pafos
Grobowce Królewskie - stanowisko archeologiczne w Pafos

Grobowce Królewskie praktycznie

Grobowce Królewskie są obecnie biletowanym stanowiskiem archeologicznym. Według nas są one drugą najciekawszą atrakcją Pafos. Na spokojne zwiedzenie całego obszaru najlepiej zaplanować około 90 minut. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że zaledwie kilka grobowców posiada opisaną przez nas monumentalną formę, a pozostałe są mniejsze i znacznie mniej imponujące.

Bilet wstępu kosztuje 2,50€.

Wejście na teren stanowiska archeologicznego oddalone jest znaczny kawałek od obszaru portowego i znajduje się od strony ulicy Tombs of the Kings Ave (dokładny adres to Tombs of the Kings Ave 63, na mapie znajdziecie je wpisując Αρχαιολογικός Χώρος Τάφων των Βασιλέων lub Tombs of the Kings). Przed wejściem znajduje się parking. Na miejsce można dojść też pieszo - spacer z portu zajmie Wam nawet 25-30 minut.

Więcej o zwiedzaniu zabytku oraz jego historii napisaliśmy w oddzielnym artykule Grobowce Królewskie w Pafos - zwiedzanie i historia

Największe atrakcje w Pafos - Grobowce Królewskie
Największe atrakcje w Pafos - Grobowce Królewskie

Zamek w Pafos

Położony w zachodnim krańcu portu zamek jest właściwie niewielkim dwupiętrowym fortem. Chociaż jego początki sięgają czasów bizantyńskich, kiedy w celu ochrony wybrzeża przed najazdami arabskimi wzniesiono niewielką twierdzę, jego obecna forma pochodzi z okresu średniowiecza.

Co ciekawe, niegdyś istniały dwie takie wieże, ale druga nie została odbudowana po zniszczeniach. Jej ruiny zobaczycie kilkadziesiąt metrów dalej

Zamek w Pafos
Zamek w Pafos
Podczas zwiedzania zamku w Pafos
Zamek w Pafos

Zamek w Pafos praktycznie

Obecnie zamek pełni funkcję atrakcji turystycznej i jest udostępniony do zwiedzania. W jego wnętrzu nie ma jednak zbyt wiele do zobaczenia. Po obejrzeniu pomieszczeń, w tym sal na parterze służących dawniej jako cele więzienie, udajemy się na dach, skąd rozpościera się widok na okolicę.

Na wizytę powinno wystarczyć nam około 15-20 minut. Zaletą atrakcji jest jednak niewysoka cena wstępu - 2,50€.

Więcej zdjęć oraz informacji o zamku znajdziecie w naszym artykule Zamek w Pafos - zwiedzanie i historia.

Wskazówka Nawet jeśli nie planujecie kupować biletu wstępu warto rzucić okiem na parter, gdzie znajduje się kasa biletowa, dzięki temu zobaczycie wnętrze twierdzy.
Podczas zwiedzania zamku w Pafos
Podczas zwiedzania zamku w Pafos
Podczas zwiedzania zamku w Pafos
Podczas zwiedzania zamku w Pafos

Ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki Chrysopolitissa oraz kościół Agia Kyriaki

Nieopodal nabrzeża, otoczona przez współczesne hotele, skrywa się wczesnochrześcijańska bazylika Chrysopolitissa (a dokładniej to, co z niej pozostało). Świątynia w czasach swojej świetności była jedną z największych budowli sakralnych na wyspie, lecz do naszych czasów przetrwały zaledwie jej ruiny.

Kościół Agia Kyriaki i ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki Chrysopolitissa - Pafos
Kościół Agia Kyriaki i ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki Chrysopolitissa - Pafos

Historia bazyliki sięga końcówki IV wieku. Na samym początku, w swojej 1. fazie architektonicznej, budowla posiadała aż siedem naw oddzielonych od siebie sześcioma rzędami kolumn, a jej posadzkę w całości pokrywały ozdobne mozaiki.

Ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki Chrysopolitissa - Pafos
Ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki Chrysopolitissa - Pafos

W VI wieku nastąpiła gruntowna przebudowa świątyni, nazywana dziś 2. fazą architektoniczną, podczas której zmniejszono liczbę naw z 7 do 5, dobudowano trzy nowe apsydy oraz wydłużono cały budynek. W powiększonej świątyni nawy oddzielone były od siebie kolumnadami składającymi się z 12 kolumn w porządku korynckim. Do frontu bazyliki dołączono też atrium z okrągłą fontanną pośrodku. Łopaty archeologów natrafiły również na pozostałości po pałacu biskupa z tego samego stulecia.

Pałac biskupa - cześć stanowiska archeologicznego z ruinami wczesnochrześcijańskiej bazyliki Chrysopolitissa - Pafos
Pałac biskupa - cześć stanowiska archeologicznego z ruinami wczesnochrześcijańskiej bazyliki Chrysopolitissa - Pafos

Kres wczesnochrześcijańskiej budowli przypadł na VII wiek i był spowodowany splotem dwóch wydarzeń - tragicznego trzęsienia ziemi oraz najazdów arabskich. Zrujnowana bazylika została ostatecznie porzucona i w kolejnych stuleciach służyła jako kamieniołom, z którego kościół pobierał materiały do innych projektów budowlanych.

Ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki Chrysopolitissa - Pafos
Ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki Chrysopolitissa - Pafos

Obszar ten nie stracił jednak swojej funkcji. Najpierw około XIII wieku powstał gotycki kościół katolicki (nie przetrwał do naszych czasów), a pomiędzy XV a XVI stuleciem wzniesiono istniejący do dziś kościół Agia Kyriaki, stojący w samym środku stanowiska archeologicznego.

Kościół Agia Kyriaki na stanowisku archeologicznym z ruinami wczesnochrześcijańskiej bazyliki Chrysopolitissa - Pafos
Kościół Agia Kyriaki na stanowisku archeologicznym z ruinami wczesnochrześcijańskiej bazyliki Chrysopolitissa - Pafos

Informacje praktyczne

Zwiedzanie ruin bazyliki Chrysopolitissa jest darmowe. Na mapie znajdziecie je wpisując Αγία Κυριακή - Χρυσοπολίτισσα. Do naszych czasów zachowały się ślady po obu jej fazach architektonicznych.

Nad wydobytymi na światło dzienne fundamentami, wspaniałymi mozaikami, fragmentami ścian oraz licznymi kolumnami przerzucono drewniane pomosty. Będąc na miejscu nie zapomnijcie zajrzeć do kościoła Agia Kyriaki, wnętrze którego wypełnia charakterystyczna dla kościołów wschodnich atmosfera.

Na zwiedzenie całości wystarczy nam kwadrans.

Wnętrze kościoła Agia Kyriaki - Pafos
Wnętrze kościoła Agia Kyriaki - Pafos

Kolumna św. Pawła

Pośród znajdujących się na terenie stanowiska archeologicznego bazyliki Chrysopolitissa kolumn, jedna ma dla lokalnej społeczności chrześcijańskiej niebagatelne znacznie. Według tradycji kolumna św. Pawła była niemym świadkiem chłosty apostoła, który miał zostać do niej przywiązany i otrzymać aż 39 batów.

Kolumna św. Pawła - na stanowisku archeologicznym z ruinami wczesnochrześcijańskiej bazyliki Chrysopolitissa - Pafos
Kolumna św. Pawła - na stanowisku archeologicznym z ruinami wczesnochrześcijańskiej bazyliki Chrysopolitissa - Pafos

Frankijskie i osmańskie łaźnie

W granicach Kato Pafos w dobrym stanie przetrwały dwa historyczne budynki wykorzystywane w przeszłości jako łaźnie.

Pierwsze z nich, nazywane łaźniami osmańskimi (hamam), znajdziemy kilka kroków na północ od ruin bazyliki Chrysopolitissa (współrzędne: 34.758711, 32.413568). Kompleks ten powstał pod koniec XVI wieku, niedługo po inwazji tureckiej.

Hamam - łaźnie osmańskie - Pafos
Hamam - łaźnie osmańskie - Pafos

Drugie, nazywane łaźniami frankijskimi, stoją kawałek dalej (współrzędne: 34.759580, 32.414835). Powstały one prawdopodobnie pod koniec XIV stulecia, a przy ich wznoszeniu korzystano z rzymskich oraz bizantyńskich doświadczeń.

Nadmorska trasa spacerowa i wrak statku MV Demetrios II

Bezpośrednio za zamkiem rozpoczyna się prowadząca wzdłuż wybrzeża, malownicza trasa spacerowa. Możemy podejść nią do najbliższej plaży (Lighthouse Beach, gr. Παραλία Φάρου), dostać się do Grobowców Królewskich, a nawet ruszyć dalej na północ, gdzie z oddali zobaczymy stojący w wodzie wrak statku MV Demetrios II.

Informacje praktyczne

Wrak statku osiadł około 4 km w linii prostej od zamku, a do tego około kilometr od brzegu, więc zobaczycie go ze sporej odległości.

Nadmorska trasa spacerowa - Pafos
Nadmorska trasa spacerowa w Pafos
Widok na latarnię morską z nadmorskiej trasy spacerowej w Pafos
Widok na latarnię morską z nadmorskiej trasy spacerowej w Pafos

Port oraz promenada

Część nadmorską Kato Pafos możemy podzielić na trzy obszary. Najdalej na zachód wysunięty jest port. Jego największą atrakcją jest zamek, a oprócz niego znajdziemy tam kilka lokali gastronomicznych oraz przystań, z której wyruszają statki turystyczne. Wybór wycieczek jest spory - zaczynając od wypraw na ryby, po oblegane rejsy turystyczne statkami ze szklanym dnem. Warto pospacerować tędy po zmroku, kiedy atmosfera jest najspokojniejsza.

Spacer nad wodą - Pafos
Spacer nad wodą - Pafos

Bezpośrednio za portem rozpoczyna się nadmorska promenada Posejdona, wzdłuż której działają liczne lokale gastronomiczne, a zaraz za nią rozciągają się miejskie plaże.

Spacer nad wodą - Pafos
Spacer nad wodą - Pafos
Zamek w Pafos widziany po zmroku
Zamek w Pafos widziany po zmroku

Wzgórze Fabrica: ruiny teatru, zabytkowa mozaika oraz podziemne korytarze

Mniej znanym stanowiskiem archeologicznym Kato Pafos jest niewysokie wzgórze Fabrica. Pierwsze zabudowania na tym obszarze powstały jeszcze w czasach hellenistycznych, ale szczyt rozwoju tej okolicy przypadł na okres rzymski. Współczesna nazwa wywodzi się od włoskiego słowa fabbrica i wprost nawiązuje do fabryk, które działały tu w średniowieczu.

Wzgórze Fabrica - Pafos
Wzgórze Fabrica - Pafos

Na wzgórzu (właściwie to zarówno na, jak i w jego wnętrzu) przetrwało zaledwie kilka antycznych pozostałości, ale możemy zobaczyć je zupełnie za darmo. Wzgórze jest też przyjemnym punktem widokowym na okolicę, w tym na latarnię morską leżącą na terenie stanowiska archeologicznego Nea Pafos.

Wzgórze Fabrica - Pafos
Wzgórze Fabrica - Pafos

Najważniejszym z zabytków są ruiny starożytnego teatru pamiętającego początki miasta. Teatr powstał na południowym zboczu wzgórza i jak to zazwyczaj w świecie greckim bywało, w większości wykuto go w naturalnej skale.

Wzgórze Fabrica - Pafos
Wzgórze Fabrica - Pafos

Na przestrzeni wieków budowla była kilkukrotnie przebudowywana. Największa rozbudowa obiektu miała miejsce około II wieku - po jej zakończeniu trybuny mogły pomieścić ponad 8000 widzów. Zakłada się, że teatr był wykorzystywany aż do V stulecia.

Współcześnie teatr jest aktywnym terenem wykopalisk i możemy zobaczyć go wyłącznie z oddali - np. z samego wzgórza.

Nie przegap!

Podczas spaceru po wzgórzu warto rzucić też okiem na niewielki budyneczek, który przykrywa mozaikę wykonaną z małych kamieni. Jest to największa z odnalezionych na całej wyspie ozdób podłogowych tego typu. W czasach starożytnych ozdabiała ona jedną z kilku wzniesionych na wzgórzu rezydencji. Z samych domów niewiele jednak przetrwało (lub niewiele zostało wydobyte na światło dzienne).

Zadaszenie największej mozaiki podłogowej na wyspie - Wzgórze Fabrica - Pafos
Największa mozaika podłogowa na wyspie - Wzgórze Fabrica - Pafos

Trzecia warta uwagi atrakcja znajduje się we wnętrzu samego wzgórza. Są to podziemne korytarze oraz jaskinie będące pozostałością po dawnych kamieniołomach. Bardzo możliwe, że właśnie stąd wydobywano materiały potrzebne do budowy miasta.

Chociaż wzgórze Fabrica nie oferuje nawet zbliżonej liczby atrakcji co Nea Pafos czy Grobowce Królewskie, osoby posiadające więcej czasu i zainteresowane starożytnością na pewno nie będą się tu nudzić.
Podziemne korytarze - Wzgórze Fabrica - Pafos
Podziemne korytarze - Wzgórze Fabrica, Pafos

Katakumby Agia Solomoni

Spacerując wzdłuż głównej drogi w kierunku wzgórza Fabrica, natkniemy się na nieco ukryty zespół podziemnych komnat, znanych jako katakumby Agia Solomoni. Właściwie to łatwo je przegapić, ale Waszym drogowskazem będzie drzewo obwieszone licznymi wstążkami oraz fragmentami materiału.

Drzewo obwieszone materiałami przed katakumbami Agia Solomoni w Pafos
Drzewo obwieszone materiałami przed katakumbami Agia Solomoni w Pafos

Kompleks ten składa się z niewielkiego otwartego dziedzińca, który otaczają wykute w skale pomieszczenia datujące się na czasy hellenistyczne. Komnaty te mogły pierwotnie służyć jako grobowce. W czasach rzymskich mieściła się w nich synagoga. W II wieku kompleks przekształcono w chrześcijańskie katakumby, a po jakimś czasie w jednym z pomieszczeń utworzono niewielką kaplicę.

Katakumby Agia Solomoni - Pafos
Katakumby Agia Solomoni - Pafos

Informacje praktyczne

Świątynia ta istnieje do dziś. W jej niewielkim wnętrzu można zobaczyć pozostałości malowideł oraz wygrawerowane napisy datowane na XII i XIII wiek. Miejsce to było celem wielu średniowiecznych pielgrzymek.

Na poziomie ulicy, ponad katakumbami, rośnie pistacja terpentynowa, której korzenie sięgają w głąb podziemnego kompleksu. Lokalni mieszkańcy wierzą, że jeśli na gałęzi drzewa powiesi się osobisty materiał, to patronka kaplicy św. Solomoni pomoże uleczyć jego właściciela.

Kaplica nie zawsze jest otwarta, ale jeśli trafimy na zamkniętą kratę, warto spróbować wrócić tu o innej porze.

Katakumby Agia Solomoni - Pafos
Katakumby Agia Solomoni - Pafos

Stare miasto - muzeum archeologiczne oraz muzeum bizantyńskie

Jeśli będziecie dysponować jeszcze wolnym czasem, możecie ruszyć do starego miasta, oddalonego o około 3 km od części nadmorskiej. Odnajdziecie tam muzeum archeologiczne dystryktu Pafos, gdzie dowiecie się więcej o historii Nea Pafos oraz zobaczycie różne eksponaty odnalezione w trakcie prac wykopaliskowych. Wstęp do tego muzeum jest bezpłatny.

Miłośnicy sztuki sakralnej nie powinni przegapić muzeum bizantyńskiego. Jego największym skarbem jest najstarsza ikona na Cyprze, Agia Marina, pochodzącą z około VII wieku, jeszcze sprzed ikonoklazmu! Wstęp kosztuje 4€.

Plaże w Pafos

Pafos nie zyskałoby zaszczytnego miana kurortu wakacyjnego, gdyby nie dostęp do piaszczystych plaż uhonorowanych Błękitną Flagą. Ich jedynym minusem w sezonie jest to, że przybywając w późniejszych godzinach, możemy mieć problem z zajęciem dobrego miejsca!

Wielu turystów, z racji bliskości, wybiera główną plażę miejską, Pachyammos, która znajduje się na terenie Kato Pafos. Większości odwiedzających powinna ona w zupełności wystarczyć!

Jeśli macie taką możliwość, polecamy choć raz wybrać się na położoną kilka kilometrów od Pafos plażę Coral Bay. Jest ona usytuowana w zatoczce o kształcie podkowy, otoczonej wysokim wybrzeżem. Naszym zdaniem jest to niezłe miejsce dla rodzin. Do Coral Bay dotrzemy samochodem lub autobusem miejskim nr 615, kursującym w sezonie co około 10-15 minut.

Popularnym wyborem dla osób posiadających samochód są także dwie plaże na Półwyspie Akamas:

 • plaża Lara, znana jako "plaża żółwi", o której napisaliśmy więcej w następnej sekcji przewodnika - jest to plaża dzika bez żadnej infrastruktury;
 • Blue Lagoon, po stronie wschodniej, która charakteryzuje się lazurową wodą i uchodzi za świetne miejsce do pływania.

Atrakcje w okolicy Pafos

 • Skała Afrodyty - najpopularniejsza formacja skalna na wyspie znajduje się przy drodze prowadzącej do Pafos, więc niemal każdy podróżujący autem się przy niej zatrzymuje. Przy skale odnajdziemy kamienistą plażę, gdzie będziemy mogli chwilę odpocząć i delektować się widokiem. Więcej o tym miejscu napisaliśmy w artykule Skała Afrodyty na Cyprze.
 • Dziewiczy Półwysep Akamas, ustanowiony parkiem narodowym i oferujący wspaniałe widoki oraz możliwość aktywnego spędzenia czasu w otoczeniu natury. Do najciekawszych atrakcji półwyspu należy jeziorko znane jako łaźnie Afrodyty oraz malowniczy wąwóz Avakas.
 • Plaża Lara (Lara Bay), położona na Półwyspie Akamas, przyciąga miłośników natury, którzy chcieliby spróbować zobaczyć wykluwające się żółwie lub żółwie składające jaja (szansa na to jest wyłącznie w sezonie letnim). My niestety dotychczas odwiedzaliśmy Pafos poza sezonem, więc nie załapaliśmy się na ten spektakl!
 • Pozostałości sanktuarium Afrodyty oraz muzeum archeologiczne Palaepaphos (Τοπικό Αρχαιολογικό Μουσείο Παλαιπάφου) na terenie wsi Kouklia. Dawniej w tym miejscu istniało "Stare" Pafos, protoplasta Nea Pafos.
Skała Afrodyty
Skała Afrodyty

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama