Podróże po Europie

Komunikacja publiczna i transport na Cyprze. Autobusy, taksówki i inne środki transportu

Ostatnia aktualizacja: 2 października 2022

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą basenu Morza Śródziemnego i popularnym kierunkiem turystycznym. Niestety, atrakcje porozrzucane są po całej wyspie i transport publiczny nie zawsze umożliwi nam wydajne zaplanowanie zwiedzania.

Cypryjczycy jak sami twierdzą są uzależnieni od swoich samochodów i nawet do piekarni nie lubią chodzić pieszo. Z drugiej strony komunikacja publiczna nie należy do najnowocześniejszych i najlepiej skomunikowanych. Na Cyprze jeszcze do połowy poprzedniego wieku działała kolej, jednak z powodów finansowych i późniejszych politycznych została zamknięta i nie wznowiła działalności.

Autobusy

Jedynym transportem publicznym działającym na Cyprze są autobusy. Funkcjonuje kilka różnych firm - działających w obrębie miast, regionów czy oferujących przejazdy między największymi miastami. W każdym z autobusów za przejazd zapłacimy u kierowcy.

W przypadku rozkładów dużym utrudnieniem jest to, że godziny odjazdów podawane są najczęściej tylko dla pierwszego z przystanków. Czyli jak chcemy wsiąść na trzecim przystanku musimy sami sobie wyliczyć mniej więcej o której autobus powinien się pojawić.

Autobusy miejskie

Cena za pojedynczy przejazd wynosi 1,50€ (bez przesiadki). Bilet możemy zakupić u kierowcy. Istnieją również bilety dzienne za 5€ umożliwiające korzystanie w ciągu dnia z całej sieci oraz nocne w cenie 2,50€.

Niestety, rozkłady i trasy są bardzo trudno dostępne. Podobnie jak adresy przystanków. Część przystanków nie jest w ogóle oznaczona, a inne nie mają na tablicach aktualnych numerów. Do tego zdarza się, że z jednego przystanku odjeżdżają autobusy miejskie i międzymiastowe.

Pomocnym w planowaniu trasy jest strona CyprusByBus. Jest to nieoficjalna strona, która korzysta z danych dostępnych na stronach przewoźników. Możemy na tej stronie wyszukać trasę i wyświetlić mapę przystanków.

Większość przystanków jest na żądanie, pamiętajmy o wciśnięciu guzika "Stop" lub pomachaniu do kierowcy.

Dojazd do popularnych atrakcji poza centrami miast

Z miejskich dworców autobusowych odjeżdżają również autobusy do pobliskich atrakcji turystycznych. Z Limassol dojedziemy do Kurion czy pod zamek w Kolossi, a z Pafos do słynnej skały Afrodyty. Z Larnaki czy Nikozji dojedziemy do miasta Troodos czy pojedynczych miasteczek górskich. Niestety bez noclegu na miejscu wyprawa taka możliwa jest jedynie na kilka godzin - ostatni autobus powrotny jest czasem już o 15:00 czy 16:00.

Warto wcześniej podejść do informacji turystycznej, gdzie zawsze dostaniemy aktualne rozkłady. Nigdy nie powinniśmy opierać się jedynie na podanej wyżej stronie CyprusByBus. Dla przykładu, autobus jeżdżący do Kurion nie zawsze dojeżdża w okolice stanowiska archeologicznego tylko do centrum miasteczka. Jeśli nie sprawdzimy tego wcześniej możemy przegapić ostatni autobus powrotny lub dojechać w inne miejsce niż planowane.

Warto też powiedzieć kierowcy wsiadając, gdzie chcielibyśmy dojechać. W przypadku niektórych miejsc kierowca wysadzi nas na drodze bez żadnego znaku przystanku. Dzieje się tak np. w przypadku Cape Greco jeśli ruszamy z Larnaki. Kierowcy znają angielski przynajmniej w podstawowej wersji.

Dojazd na lotnisko

Dojazdy na lotnisko w Larnace opisaliśmy w artykule: Lotnisko Larnaka (LCA) - dojazd do centrum miasta, do Limassol oraz do Nikozji.

Autobusy międzymiastowe

Za komunikacje międzymiastową odpowiada firma Intercity Buses. Oferuje ona wygodne przejazdy między największymi miastami. Wszystkie rozkłady i informacje dostępne są na ich oficjalnej stronie pod tym adresem.

W sezonie zawsze warto wsiadać na pierwszym przystanku, dzięki czemu mamy gwarancje, że nie zabraknie dla nas miejsca. Bilety kupujemy u kierowcy. Przed odjazdem kierowca otwiera luk bagażowy do którego możemy schować większe bagaże.

Trasa Cena biletu Cena w dwie strony Czas przejazdu
Nikozja - Limassol 5,00€ 9,00€ około 1 godzina i 45 minut
Nikozja - Pafos 7,00€ 13,00€ około 2 godziny
Limassol - Pafos 4,00€ 7,00€ około 1 godzina i 15 minut
Limassol - Larnaka 4,00€ 7,00€ około 1 godzina i 15 minut
Nikozja - Larnaka 4,00€ 7,00€ około 1 godzina i 15 minut

Bilet w dwie strony ważny jest tego samego dnia.

Położenie geograficzne dworców międzymiastowych:

 • Larnaka - Bus Stop Foinikoudes Larnaka, 34.915592, 33.638242, link do mapy
 • Limassol - naprzeciwko dworca lokalnego (Leontiou EMEL Central bus station), 34.678801, 33.037097 link do mapy
 • Nikozja - Plateia Solomou, 35.171563, 33.358290, link do mapy
 • Pafos - Karavella Bus Station, 34.778377, 32.422623, link do mapy

Wynajęcie samochodu

Jeśli nie przeszkadza nam ruch lewostronny to najbardziej wydajnym rozwiązaniem może być dla nas wynajem samochodu. Wypożyczone samochody rozpoznamy w prosty sposób - po czerwonych tablicach rejestracyjnych.

Na Cyprze spotkamy najpopularniejsze światowe firmy oferujące wynajem aut. Samochód możemy odebrać już na lotnisku w Larnace. W ośrodkach i miastach turystycznych funkcjonują także mniejsze lokalne firmy.

Taksówki

Taksówki na Cyprze w porównaniu do innych środków transportu wypadają drogo. W taksówkach znajdują się taksometry, który kierowca powinien włączyć i na koniec wydrukować nam paragon.

Stawki taksówek są określone odgórnie. Istnieją dwie taryfy - taryfa dzienna (06:00-20:30) oraz nocna i świąteczna (20:30-06:00 lub 24-26 grudnia, 31 grudnia, 1 stycznia, cała Wielkanoc oraz 1 maja). Jeśli do taksówki wchodzi pięć osób cena jest powiększona o 20%, jeśli sześć to o 40%.

Taryfa dzienna:

 • Opłata za trzaśnięcie drzwiami: 3,42€
 • Opłata za 1 kilometr: 0,73€
 • Opłata za oczekiwanie (godzina): 13,66€
 • Bagaż: 1,20€

Taryfa nocna:

 • Opłata za trzaśnięcie drzwiami: 4,36€
 • Opłata za 1 kilometr: 0,85€
 • Opłata za oczekiwanie (godzina): 15,71€
 • Bagaż: 1,20€

Oznacza to, że za przejechanie 5 kilometrów w trakcie dnia i bez korków zapłacimy około 7€.

We wszystkich miastach turystycznych spotkamy również budynki lub budki oklejone nazwami TAXI, ale oferujące również przejazdy pomiędzy miastami lub przejazdy wycieczkowe w stałych cenach. Cenniki z reguły są wywieszone na szybie lub ścianie.

Rowery miejskie w Limassol

Ciekawym sposobem na zwiedzanie Cypru może być rower. W dużych miastach znajdziemy wypożyczalnie rowerów górskich. Pamiętajmy jednak, że Cypr nie jest płaską wyspą i niektóre trasy mogą okazać się bardziej skomplikowane.

W mieście Limassol działa sieć rowerów miejskich nextbike. Dzień korzystania z roweru kosztuje 8€. W przypadku rozliczania godzinowego koszt pierwszej godziny wynosi 2€, a każdej kolejnej 1€ aż do dojścia do 8€.

Wszystkie niezbędne informacje znajdziemy na target="_blank">oficjalnej stronie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama