Podróże po Europie

Komunikacja publiczna i transport na Cyprze. Autobusy, taksówki i inne środki transportu

Ostatnia aktualizacja: 16 lutego 2024

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą basenu Morza Śródziemnego i popularnym kierunkiem turystycznym. Największe atrakcje Cypru porozrzucane są jednak po całej wyspie i transport publiczny nie zawsze umożliwi nam wydajne zaplanowanie zwiedzania.

Cypryjczycy, jak sami twierdzą, są uzależnieni od swoich samochodów i nawet do piekarni nie lubią chodzić pieszo. Nie oznacza to jednak, że przy odpowiednim rozplanowaniu logistyki nie da się z jej pomocą zwiedzić całej wyspę. Podczas naszych dwóch pierwszych wyjazdów na Cypr opieraliśmy się wyłącznie na transporcie publicznym i udało nam się zobaczyć praktycznie wszystkie najciekawsze miejsca.

Autobusy - podstawowy środek transportu na Cyprze

Jedynym środkiem transportu publicznego działającym na Cyprze są autobusy. Jeszcze do połowy poprzedniego wieku na wyspie funkcjonowała kolej, jednak najpierw z powodów finansowych, a następnie politycznych została zamknięta i nie wznowiła działalności.

Transport autobusowy możemy podzielić na dwa rodzaje:

 • Regionalny, który dotyczy miast i otaczających ich dystryktów (regionów). W Pafos działa przewoźnik Osypa, w Limassol EMEL, a w Nikozji i Larnace Cyprus Public Transport.
 • Międzymiastowy (Intercity), umożliwiający podróże pomiędzy najważniejszymi miastami.

Od jakiegoś czasu na Cyprze wprowadzono karty Motion Bus Card, działające obok zwykłych biletów papierowych na pojedynczy przejazd. Karta pozwala na naładowanie na nią biletów okresowych oraz środków umożliwiających płatności za pojedyncze przejazdy, ale w każdym mieście wygląda to nieco inaczej. Ich strona posiada jednak jedną interesującą funkcję - spis linii wszystkich firm działających na Cyprze. Znajdziecie ją tutaj. Opublikowali oni również aplikację MOTION's "Cyprus Bus".

Komunikacja miejska na Cyprze

Każdy z dystryktów obsługuje inny przewoźnik, różnią się też ceny biletów. Wspólne jest to, że zawsze kupimy bilet papierowy za przejazd u kierowcy, a dzieci poniżej 6. roku życia podróżują za darmo.

Wskazówka: Większość przystanków jest na żądanie, dlatego pamiętajcie o wciśnięciu guzika "Stop" lub pomachaniu do kierowcy podczas oczekiwania na autobus.

Komunikacja miejska w Pafos

W Pafos bilety na pojedynczy przejazd kosztują 2€ lub 3€ za bilet nocny. Bilet dzienny kosztuje 6,50€, a bilet tygodniowy, nabijany na plastikową kartę anonimową Motion Bus 35€ (wyrobienie karty kosztuje 2€).

Wszystkie informacje o liniach i rozkładach znajdziecie na oficjalnej stronie.

Komunikacja miejska w Larnace i Nikozji

W Larnace i Nikozji, gdzie transport obsługiwany jest przez firmę Cyprus Public Transport, bilety na pojedynczy przejazd można kupić na dwa sposoby:

 • Możemy zakupić bilet fizyczny u kierowcy za 2,40€ Bilet jest ważny na jedną trasę, bez możliwości przesiadki. Bilet na przejazd nocny kosztuje 4€.
 • Możemy skorzystać ze specjalnej plastikowej karty Motion Bus Card, wtedy jeden przejazd kosztuje 1,80€. Korzystając z karty, możemy przesiąść się jeden raz w trakcie jednej podróży. Opłata za przejazd w nocy wynosi 2,50€.

Ponadto, dostępne do zakupu są również bilety papierowe wielokrotnego użytku, działające w systemie zbliżeniowym, analogicznym do plastikowych kart Motion Bus Card.

Dostępne są:

 • Karty na 4 przejazdy w cenie 7,50€. Jeśli wykorzystamy wszystkie przejazdy w ciągu jednego dnia, wszystkie kolejne przejazdy w tym dniu będą darmowe.
 • bilet na 2 dni w cenie 15€.
 • bilet na 3 dni w cenie 22,50€.
 • bilet na 7 dni w cenie 25€.

Karta Motion Bus Card

Karta występuje w wersji spersonalizowanej, przydatnej głównie dla mieszkańców, oraz anonimowej, idealnej dla turystów. Wyrobienie karty w punktach Cyprus Public Transport kosztuje 5€. Następnie nabijamy na nią środki, które są pobierane przy podróżach. Oznacza to, że opłaci się ona wyłącznie tym z Was, którzy planują często podróżować. Karta działa na zasadzie zbliżeniowej i może z niej korzystać tylko jedna osoba.

Kartę możemy zakupić w punktach sprzedaży Motion Bus Card, których listę znajdziecie na oficjalnej stronie.

Na kartę możemy nabić również bilet 7-dniowy w cenie 25€.

Komunikacja miejska w Limassol

Za transport publiczny w Limassol odpowiada firma EMEL. Bilet na przejazd w jedną stronę kosztuje u nich 1,50€, a bilet dzienny 5€.

Dojazd do popularnych atrakcji poza centrami miast

Z dworców autobusowych w największych miastach odjeżdżają również autobusy do pobliskich atrakcji turystycznych.

Z Limassol dojedziemy do Kurion czy pod zamek w Kolossi, z Pafos do słynnej skały Afrodyty, a z Larnaki czy Nikozji dojedziemy w góry Troodos. Niestety bez noclegu na miejscu wyprawa taka możliwa jest jedynie na kilka godzin, ponieważ ostatni autobus powrotny wyrusza w przypadku niektórych linii już o 15:00 czy 16:00.

Warto wcześniej podejść do informacji turystycznej, gdzie zawsze dostaniemy aktualne rozkłady. Dla przykładu, autobus jeżdżący do Kurion nie zawsze dojeżdża w okolice stanowiska archeologicznego, tylko zatrzymuje się w centrum miasteczka. Jeśli nie sprawdzimy tego wcześniej, możemy przegapić ostatni autobus powrotny lub dojechać w inne miejsce niż planowane.

Wskazówka praktyczna: Warto też powiedzieć kierowcy podczas wsiadania do pojazdu, gdzie chcielibyśmy dojechać. W przypadku niektórych lokalizacji kierowca wysadzi nas na drodze bez żadnego znaku przystanku. Dzieje się tak np. w przypadku Cape Greco, przy wyruszeniu z Larnaki. Kierowcy może nie znają idealnie angielskiego, ale spokojnie da się z nimi porozumieć. W naszym przypadku zawsze byli też uprzejmi oraz pomocni.

Dojazdy z lotnisk na Cyprze

W przypadku lotnisk w Larnace i Pafos do wyboru mamy autobusy miejskie, które do dowiozą nas do centrów tych miast, lub autobusy wahadłowe, którymi dojedziemy również do dalszych miejscowości. Popularnym przewoźnikiem jest Kapnos Airport Shuttle, który oferuje na przykład przejazdy z Larnaki do Ayia Napa.

Autobusy międzymiastowe

Za komunikacje międzymiastową odpowiada firma Intercity Buses. Oferuje ona wygodne przejazdy między największymi miastami. Wszystkie rozkłady i informacje dostępne są na ich oficjalnej stronie pod tym adresem.

W sezonie zawsze warto wsiadać na pierwszym przystanku, dzięki czemu mamy gwarancję, że nie zabraknie dla nas miejsca. Bilety kupujemy u kierowcy. Przed odjazdem kierowca otwiera luk bagażowy, do którego możemy schować większe bagaże.

Trasa Cena biletu Cena w dwie strony Czas przejazdu
Nikozja - Limassol 5,00€ 9,00€ około 1 godzina i 45 minut
Nikozja - Pafos 7,00€ 13,00€ około 2 godziny
Limassol - Pafos 4,00€ 7,00€ około 1 godzina i 15 minut
Limassol - Larnaka 4,00€ 7,00€ około 1 godzina i 15 minut
Nikozja - Larnaka 4,00€ 7,00€ około 1 godzina i 15 minut
Ważna informacja: Bilet w dwie strony ważny jest tego samego dnia.

Położenie geograficzne dworców międzymiastowych:

 • Larnaka - Bus Stop Foinikoudes Larnaka, 34.915592, 33.638242, link do mapy
 • Limassol - naprzeciwko dworca lokalnego (Leontiou EMEL Central bus station), 34.678801, 33.037097 link do mapy
 • Nikozja - Plateia Solomou, 35.171563, 33.358290, link do mapy
 • Pafos - Karavella Bus Station, 34.778377, 32.422623, link do mapy

Wynajęcie samochodu

Jeśli nie przeszkadza nam ruch lewostronny, to najbardziej wydajnym rozwiązaniem będzie wynajem samochodu. Wypożyczone pojazdy rozpoznamy w prosty sposób - po czerwonych tablicach rejestracyjnych. My zdecydowaliśmy się na wypożyczenie dopiero podczas kolejnej już podróży, kiedy chcieliśmy odwiedzić więcej mniejszych miejsc, gdzie dojazdy transportem publicznym były niemożliwe lub nieefektywne.

Na Cyprze spotkamy najpopularniejsze światowe firmy oferujące wynajem aut, samochody możemy odebrać od nich już na lotniskach. W ośrodkach i miastach turystycznych funkcjonują także mniejsze lokalne firmy, posiadające po kilka aut na wynajem. Pozwalają one wypożyczyć samochód np. tylko na 10 godzin. Sami tak zrobiliśmy w Larnace.

Taksówki

Taksówki na Cyprze w porównaniu do innych środków transportu wypadają drogo. W taksówkach znajdują się taksometry, który kierowca powinien włączyć i na koniec wydrukować nam paragon.

Stawki taksówek są określone odgórnie. Istnieją dwie taryfy - taryfa dzienna (06:00-20:30) oraz nocna i świąteczna (20:30-06:00 lub 24-26 grudnia, 31 grudnia, 1 stycznia, cała Wielkanoc oraz 1 maja). Jeśli do taksówki wchodzi pięć osób cena jest powiększona o 20%, jeśli sześć to o 40%.

Taryfa dzienna:

 • Opłata za trzaśnięcie drzwiami: około 4€
 • Opłata za 1 kilometr: około 1,5€
 • Opłata za oczekiwanie (godzina): 30€

Oznacza to, że za przejazd z lotniska w Larnace do centrum powinniśmy zapłacić około 10€. Zawsze warto jednak zapytać wcześniej kierowcy o szacowany koszt.

We wszystkich miastach turystycznych spotkamy również budynki lub budki oklejone nazwami TAXI, ale oferujące również przejazdy pomiędzy miastami lub przejazdy wycieczkowe w stałych cenach. Cenniki z reguły są wywieszone na szybie lub ścianie.

Rowery miejskie w Limassol

Ciekawym sposobem na zwiedzanie Cypru może być rower. W dużych miastach znajdziemy wypożyczalnie rowerów górskich. Pamiętajmy jednak, że Cypr nie jest wcale idealnie płaską wyspą i niektóre trasy mogą okazać się bardziej skomplikowane.

W mieście Limassol działa sieć rowerów miejskich nextbike. Dzień korzystania z roweru kosztuje 8€. W przypadku rozliczania godzinowego koszt pierwszej godziny wynosi 2,50€, a każdej kolejnej 1€ aż do osiągnięcia 8€.

Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie na ich target="_blank">oficjalnej stronie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama