Podróże po Europie

Lotnisko Larnaka (LCA) - dojazd do centrum miasta, do Limassol oraz do Nikozji

Ostatnia aktualizacja: 2 października 2022

Port lotniczy w Larnace znajduje się zaledwie cztery kilometry na południowy zachód od centrum miasta. Lotnisko od miasta oddziela Słone Jezioro słynące z flamingów, które migrując zatrzymują się na Cyprze.

"Wyspa Afrodyty" jest popularnym kierunkiem turystycznym i nawet poza sezonem hala odlotów potrafi być przepełniona. Dodatkowo Cypr nie należy do strefy Schengen i każdy z pasażerów sprawdzany jest przez cypryjskich celników, co spowalnia cały proces.

Lotnisko w Larnace powstało po tym, jak zamknięto nowoczesny port w Nikozji po inwazji Turcji na północy kraju. W hali odlotów znajdziemy wystawę przedstawiającą zdjęcia portu w Nikozji sprzed 1974 roku i dziś.

Lotnisko niedawno nazwane zostało imieniem byłego prezydenta kraju - Glafcosa Cleridesa.

Informacje podstawowe

  • Nazwa: Międzynarodowy port lotniczy Larnaka - Glafcos Clerides
  • Nazwa w języku greckim: Διεθνής Aερολιμένας Λάρνακας
  • Nazwa w języku angielskim: Larnaca International Airport - Glafcos Clerides
  • Kod IATA - LCA
  • Ilość terminali: 1

Na lotnisko w Larnace dolecimy linią Wizzair z lotniska w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Wrocławia i Warszawy (Okęcie). [stan na maj 2021]

Na lotnisku działa darmowa sieć wi-fi. Aby z niej skorzystać musimy w trakcie połączenie podać swoje dane lub zalogować się za pomocą jednego z kont sieci społecznościowej.

Jak dojechać się z lotniska w Larnace do centrum miasta?

Do centrum miasta z Larnaki dojedziemy autobusem miejskim. Przystanek autobusowy znajduje się na poziomie hali odlotów (pierwsze piętro, przy parkingu). Wychodząc z hali odlotów przechodzimy mostkiem i od razu skręcamy się w lewo. Powinniśmy zobaczyć znak przystanku oraz tablicę z godzinami odjazdów.

Z lotniska kursuje kilka linii (ich listę znajdziecie tutaj), jednak najwygodniejszą wydaje się linia 425 obsługiwana przez większe i wygodniejsze autobusy. Koszt biletu to 1,50€ i możemy zakupić go u kierowcy. Istnieje również możliwość zakupu biletu dziennego za 5€ pozwalającego na korzystanie z innych autobusów miejskich.

Dokładne informacje o tej linii znajdziemy na popularnej stronie CyprusByBus pod tym adresem. Jeśli klikniemy na Bus Route Map zobaczymy dokładną listę przystanków. Pamiętajmy, że wysiadając po drodze powinniśmy nacisnąć przycisk Stop.

W stronę lotniska najlepiej ruszać z przystanku przy plaży Finikoudes. Przystanek Finikoudes Bus Stop znajduje się przy kiosku i jest jednocześnie przystankiem autobusów międzymiastowych Intercity.

Z lotniska kursują również inne linie. Niektóre z nich obsługiwane są jednak przez autobusy przypominające marszrutki spotykane u naszych wschodnich sąsiadów. Zaletą jest to, że w przypadku małej ilości pasażerów możemy poprosić o wysadzenie nawet poza trasą (chociaż nie każdy kierowca się zgodzi).

Bardziej aktywni turyści z małą ilością bagażu mogą do Larnaki dojść pieszo i przy okazji zobaczyć Słone Jezioro.

Jak dojechać z lotniska w Larnace do Nikozji?

Istnieją dwie możliwości dostania się do Nikozji z lotniska w Larnace. Droższa i bezpośrednia oraz tańsza wymagająca przesiadek.

Kapnos Airport Shuttle

Najwygodniejszym sposobem na dojazd do Nikozji jest skorzystanie z dedykowanego autobusu obsługiwanego przez firmę Kapnos Airport Shuttle. Rozkład jazdy dostępny jest na oficjalnej stronie pod pod tym adresem.

Koszt przejazdu to 9€ dla dorosłych i 5€ dla dzieci. Czas przejazdu to 40 minut. Bilety kupimy przy specjalnym stoisku w hali przylotów lub online na oficjalnej stronie.

Warto zaznaczyć, że dworzec, z którego odjeżdżają autobusy lotniskowe znajduje się spory kawałek od historycznej części miasta.

Autobus miejski i autobus międzymiastowy z Larnaki

Drugą możliwością jest dojechanie autobusem miejskim do Larnaki (koszt 1,50€) oraz przesiadka na przystanku przy plaży Finikoudes (Finikoudes Bus Stop) w autobus Intercity. Dojazd do Larnaki opisaliśmy powyżej. Przejazd autobusem Intercity do Nikozji trwa trochę ponad godzinę i kosztuje 4€.

Dokładne informacje dostępne są na tej stronie.

Pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić aktualne godziny odjazdów.

Jak dojechać z lotniska w Larnace do Limassol?

Podobnie jak w przypadku Nikozji istnieją dwie możliwości dostania się do Limassol z lotniska w Larnace. Droższa i wygodniejsza oraz tańsza wymagająca przesiadek.

Limassol Airport Express

Wygodnym sposobem na dojazd do Limassol jest skorzystanie z dedykowanego autobusu obsługiwanego przez firmę Limassol Airport Express. Rozkład jazdy dostępny jest na oficjalnej stronie pod pod tym adresem.

Koszt przejazdu to 10€ dla dorosłych i 5€ dla dzieci 3-12 lat. Czas przejazdu to około jednej godziny. Bilety kupimy u kierowcy.

Autobus miejski i autobus międzymiastowy z Larnaki

Drugą możliwością jest dojechanie autobusem miejskim do Larnaki (koszt 1,50€) oraz przesiadka na przystanku przy plaży Finikoudes (Finikoudes Bus Stop) w autobus Intercity. Dojazd do Larnaki opisaliśmy powyżej. Przejazd autobusem Intercity do Limassol trwa godzinę i 30 minut. Koszt przejazdu to 4€.

Dokładne informacje dostępne są na tej stronie.

Pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić aktualne godziny odjazdów.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama