Cape Greco (Cypr): atrakcje i zwiedzanie parku narodowego
Cape Greco (pol. Kawo Greko, gr. Κάβο Γκρέκο) to nazwa niewielkiego przylądka, który stanowi najdalej wysunięty na południowy-wschód fragment Cypru.
Przylądek oddalony jest o około 7 km od popularnego kurortu turystycznego Ayia Napa.

- Narodowy Park Leśny Cape Greco: krótka charakterystyka
- Zwiedzanie Cape Greco: szlaki piesze i rowerowe
- Cape Greco: atrakcje i ciekawe miejsca
- Klify i jaskinie morskie
- Punkt widokowy Cavos (i Pomnik Pokoju)
- Latarnia morska
- Most skalny Kamara Tou Koraka
- Kaplica Ayioi Anargyroi z ukrytymi schodami i widokiem na jaskinie morskie
- Plaża Konnos
- Jaskinie Cyklopów
- Dojazd do Cape Greco
- Komunikacja publiczna
Narodowy Park Leśny Cape Greco: krótka charakterystyka
W 1993 roku przylądek Cape Greco wraz z sąsiadującym z nim obszarem ustanowiono parkiem narodowym (dokładniej Narodowym Parkiem Leśnym Kawo Greko) o powierzchni 385 hektarów.

Większa część parku charakteryzuje się pagórkowatym i jednocześnie surowym krajobrazem. Nie zawsze tak jednak było - aż do 1912 roku na całym terenie dominował las jałowcowy (rósł tu jałowiec fenicki, Juniperus phoenicea). Wystarczyło jednak niecałe siedem lat eksploatacji przez człowieka (drewno wykorzystywano jako paliwo w okolicznych młynach), żeby wyjałowić całą okolicę. Zniszczenia były tak duże, że do dziś natura nie zdołała się zregenerować.


Za najbardziej malowniczy element tutejszego krajobrazu uchodzą wapienne klify, które potrafią osiągać nawet 10 m wysokości. Na niektórych odcinkach klifowych ścian uformowały się malownicze jaskinie morskie oraz inne formacje skalne. Kolorytu całości nadaje turkusowa barwa wody.
Na terenie parku rośnie blisko 400 gatunków roślin, z czego 14 występuje tylko na Cyprze (są to tzw. gatunki endemiczne).

Zwiedzanie Cape Greco: szlaki piesze i rowerowe
Wstęp do parku narodowego jest darmowy. Na całym jego obszarze wytyczono 16 km ścieżek pieszych oraz 4 km rowerowych, które umożliwiają nam odkrywanie tego malowniczego terenu. Co ciekawe, praktycznie wszystkie atrakcje parku znajdują się poza samym przylądkiem, który w dużej części jest odgrodzony.


Mimo że park nie należy do największych, to obejście go w całości od strony wybrzeża może zając nam dobrych kilka godzin.
Tutejsze szlaki piesze należą raczej do łatwych lub średniozaawansowanych. Pamiętajmy jednak, że są to normalne trasy trekkingowe (i część z nich wymaga podejścia po nierównym terenie), więc powinniśmy mieć odpowiednie obuwie i strój. Bezsprzecznie warto zabrać nakrycie głowy, ponieważ przez cały czas będziemy odsłonięci.


Przez park przechodzi odcinek europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E4. Mapę wszystkich tras pieszych łatwo znajdziemy w aplikacji All Trails lub na stronie internetowej regionalnej organizacji turystycznej. Możemy też udać się do punktu informacji (Kavo Gkreko Visitors Centre). Znajduje się on jednak w samym środku parku i nie zawsze będzie nam z nim po drodze.


W kilku miejscach na trasie ustawiono ławeczki, na których możemy chwilę odpocząć i delektować się widokami. Po zbliżeniu się do plaży lub zabudowań mogą do nas dołączyć cypryjskie koty.



Cape Greco: atrakcje i ciekawe miejsca
Klify i jaskinie morskie
Ozdobą parku Cape Greco są wapienne klify (osiągające do 10 m wysokości) oraz wyrzeźbione w nich jaskinie i formacje skalne.
Najbardziej znane z jaskiń leżą przy zachodniej granicy parku. Znajdziecie je na mapie wpisując współrzędne: 34.968399, 34.054554



Punkt widokowy Cavos (i Pomnik Pokoju)
Na leżącym w południowej części parku wzgórzu Cavos odnajdziemy panoramiczny punkt widokowy. Po wdrapaniu się na szczyt będziemy mogli odpocząć na jednej z ławek, przyjrzeć się okolicy i stanąć pod Pomnikiem Pokoju.
Współrzędne: 34.961929, 34.065545



Latarnia morska
Na wschodnim krańcu właściwego przylądka Cape Greco stoi latarnia morska z końca XIX stulecia. Wzniesiono ją w czasach brytyjskich i w momencie zakończenia budowy była drugą konstrukcją tego typu na całej wyspie.
Niestety, nam nie udało się podejść zbyt blisko (teren był zamknięty), ale mieliśmy szansę zobaczyć ją z pewnej odległości.


Most skalny Kamara Tou Koraka
Kamara Tou Koraka (pol. Łuk Wron) należy do najciekawszych cypryjskich wytworów natury. Ten naturalny most skalny ma około 7 m szerokości (co czyni go największą formacją tego typu na wyspie).

Niestety, z każdym rokiem stan mostu się pogarsza i bardzo możliwe, że niedługo zniknie on z całkowicie tutejszego krajobrazu. Póki co został on odgrodzony i zabezpieczony przed wchodzącymi turystami.
Współrzędne: 34.971698, 34.075582


Kaplica Ayioi Anargyroi z ukrytymi schodami i widokiem na jaskinie morskie
Jednym z nielicznych budynków stojących na terenie parku narodowego jest biało-niebieska kaplica Ayioi Anargyro (gr. Εκκλησία Αγίων Αναργύρων).

Sam budynek nie zachwyca może architekturą, ale doskonale wpasował się w tutejszy krajobraz.
Na tyłach świątyni znajdziecie schody, które zaprowadzą Was do jednej z jaskiń morskich. Niektórzy z turystów po dotarciu na miejsce korzystają z okazji i wskakują do wody.
Współrzędne: 34.975509, 34.076133

Plaża Konnos
Na północnym wybrzeżu parku znajdziemy przyjemną piaszczystą plażę Konnos (gr. Κόννος), na której możemy odpocząć po długim spacerze. My odwiedziliśmy ją poza sezonem i oprócz nas na miejscu było zaledwie kilka osób, ale w okresie letnim wygląda to zapewne całkowicie inaczej.
Bezpośrednio przy plaży działa restauracja.



Jaskinie Cyklopów
Ostatnią z opisanych atrakcji jest jaskinia Cyklopów (gr. Σπηλιά του Κύκλωπα), w której według tradycji mieszkała rodzina tych mitologicznych jednookich olbrzymów.
Do jaskiń prowadzi szlak wzdłuż wybrzeża, który rozpoczyna się przy plaży Konnos.
Współrzędne jaskini: 34.986492, 34.076699


Dojazd do Cape Greco
Komunikacja publiczna
Do parku narodowego Cape Greco możemy dojechać autobusem numer 101 wyruszającym z Ayia Napa. Jeśli chcielibyśmy przyjechać tu z Larnaki, to musimy najpierw pokonać trasę Larnaka - Ayia Napa autobusem numer 711, i następnie przesiąść się w autobus 101.

