Podróże po Europie

Tropea (Włochy) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Jeśli wypoczynek i Kalabria to tylko Tropea. Ale czy to wszystko co owa nadmorska miejscowość ma do zaoferowania? Ależ skąd! Piękno starówki powinno zadowolić każdego miłośnika historii.

Tropea - widok z plaży
Tropea - widok z plaży

Krótka historia miasta

Trudno dziś jednoznacznie stwierdzić od jakiego słowa pochodzi nazwa tego pięknego miasteczka. Istnieje koncepcja, która wywodzi ją od greckiego trópaio, oznaczającego trofeum. Niektórzy z badaczy umieszczają tu grecką świątynię Zeusa, do której wodzowie mieliby znosić trofea po zwycięskich bitwach. Według innej koncepcji chodziło o jakiś niezachowany pomnik uświetniający zwycięstwo jednego z wodzów. Wreszcie, część naukowców wskazuje na podobieństwo nazwy z lokalnym określeniem wiatru wiejącego od morza.

Według legend miasto założył Herkules, który miał dotrzeć tu podczas jednej ze swoich wypraw. Znaleziska archeologiczne potwierdzają osadnictwo na tym obszarze już w czasach neolitu. Jednak założenie dużej osady to dopiero okres rzymski i czas wojny Oktawiana Augusta z Sekstusem Pompejuszem.

Miasto rozwijało się bardzo dobrze ze względu na swoje położenie, ale też bliskość kamieniołomów, z których pozyskiwano granit. Po przyjęciu chrześcijaństwa Tropea stała się siedzibą biskupa. W VIII wieku przeszła pod władzę Bizancjum, co uchroniło ją przed długotrwałą okupacją saraceńską. Ostatecznie jednak została zajęta przez wojska normańskie i w czasy nowożytne wkroczyła w graniach Królestwa Neapolu. Miasto rozwijało się bardzo szybko - do Tropei przybywało wiele rodów szlacheckich, powstawały nowe pałace, kamienice, kwitł handel.

Kryzys nadszedł w wieku XVI. Na skutek masowej migracji i klęsk głodu doszło do niepokojów społecznych. W mieście wybuchły dwa bunty (1647 i 1722) i mimo tego, że zostały dość szybko stłumione to miasto nadal zmagało się z problemami gospodarczymi. W połowie XVIII wieku nad Tropeą zawisło widmo głodu. Dopiero koniec stulecia przyniósł ożywienie ekonomiczne. W 1815 roku w pobliskim Pizzo schwytano i rozstrzelano generała napoleońskiego Murata, który próbował wywołać w Kalabrii powstanie. Wiek XIX i XX przyniósł miastu wzrost i rozwój. Podjęto wiele prac porządkowych, niestety przy okazji wyburzając zamek. Dziś Tropea czerpie spore zyski z turystyki. Źródłem utrzymania dla wielu mieszkańców są też uprawy słynnej czerwonej cebuli i winorośli.

Tropea - ściana katedry
Tropea - ściana katedry

Co warto zobaczyć w Tropei? Wybrane zabytki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Spacer po zaułkach starego miasta lub po plaży to atrakcja sama w sobie. Na co jednak zwrócić szczególną uwagę podczas naszej wędrówki po Tropei?

Stare miasto

Położone na olbrzymim klifie nad brzegiem morza. Wielu turystów uznaje je ze jeden z najbardziej malowniczych zespołów zabytkowych w całej Kalabrii. Swą obecną formę uzyskało u progu epoki nowożytnej kiedy to wytyczono nowe ulice i kwartały.

Przy via Lauro znajduje się punkt widokowy na morze i kościół Santa Maria dell'Isola. Starą zabudowę możemy podziwiać również z plaży. Uwagę turystów przykuwają charakterystyczne "portale" wykute w skale. To dawne zbiorniki na zboże, z których za pomocą odpowiednich rur transportowano na statki płody rolne. W granicach tutejszej starówki znajduje się wiele dawnych posiadłości szlacheckich - dziś mieszczą się tam klimatyczne tawerny, winiarnie czy restauracje.

Tropea - słynne portale wykute w skale
Tropea - słynne portale wykute w skale

Katedra normańska (Duomo di Tropea)

Pochodzi z XII wieku i chociaż była wielokrotnie przebudowywana i odnawiana w jej murach znajdziecie fragmenty wkomponowanych oryginalnych elementów architektonicznych. W surowym wnętrzu warto zwrócić uwagę na znajdujący się nad ołtarzem obraz. To średniowieczna ikona, której przybycie do Tropei opisywano podobnie jak w przypadku innych cudownych obrazów w okolicznych kościołach. Do portu zawinął statek wiozący ikonę, ale dopóki obraz nie został podarowany miastu okręt nie był w stanie go opuścić. Matka Boska miała również nawiedzać w snach biskupów z Tropei ostrzegając ich przed trzęsieniami ziemi.

Co ciekawe źródła odnotowują przypadek, kiedy tutejszy biskup, podczas katastrofy wyprowadził ludzi z miasta, ratując im w ten sposób życie. Przy wejściu do katedry możemy zobaczyć dwie bomby lotnicze, które spadły na kościół podczas drugiej wojny światowej. Na szczęście nie doszło do eksplozji, a całe zdarzenie zostało uznane za boską interwencję.

Tropea - bomba w katedrze
Tropea - bomba w katedrze

Kościół na Wyspie (Santa Maria Dell'Isola)

Na plaży znajduje się stosunkowo wysoka formacja skalna, na której wznosi się niewielki kościół. Według niektórych hipotez początki kultu maryjnego w tym miejscu związane są z obecnością na skale bizantyjskich mnichów-pustelników. Pierwsze informacje na temat świątyni pochodzą jednak z czasów panowania Normanów. Od tego czasu świątynia była kilkukrotnie przebudowywana. Ostatnich zmian dokonano na początku XX wieku, kiedy to jedno z trzęsień ziemi zniszczyło część portyku. Obecnie kościół jest celem pielgrzymek. Za wstęp na skałę (muzeum, ogród i punkt widokowy) trzeba zapłacić - bilet kosztuje 2,00€, opiekujący się miejscem zakonnicy zwracają też uwagę na odpowiedni stój zwiedzających.

Tropea - Kościół na Wyspie Santa Maria Dell'Isola (w tle widoczne Stromboli)
Tropea - Kościół na Wyspie Santa Maria Dell'Isola (w tle widoczne Stromboli)

Plaże Tropei

Nie da się ukryć - plaże Tropei należą do najlepszych w całej Kalabrii. Wypełnia je biały piasek, a woda jest tu czysta i przejrzysta. Niektórzy preferują też plażę na Capo Vaticano - położonym na południu od miasta przylądku, gdzie morze posiada niezwykły turkusowy kolor. Firmy turystyczne z Tropei oferują wycieczki statkami w to urokliwe miejsce. Trzeba jednak mieć świadomość, że piękno tutejszych plaż ściąga do tej malowniczej mieściny setki turystów. Jeśli więc przyjedziemy do Tropei w szczycie sezonu - nie liczmy na wypoczynek w ciszy i spokoju.

Gdzie spać w Tropei?

W przypadku turystów nie posiadających własnego środka transportu najlepszą opcją jest znalezienie noclegu w okolicy starego miasta (jednocześnie niezbyt daleko od dworca). Przykładem takiego obiektu może być:

  • Sant'Antonio Accommodation Guest house (Discesa Ospedale, Tropea) - pokoje ze śniadaniami, różny standard (m. in. z widokiem na morze) łazienki w pokojach.
  • B&B The Tower (Vico Cesareo, Tropea) - pokoje ze śniadania i prywatnymi łazienkami, niedaleko zejście na plażę.

Osoby podróżujące własnym samochodem mogą zdecydować się na nocleg poza samą Tropeą np. w: Residenza Luzia (Località Grotticelle, 89866 Capo Vaticano) - noclegi przy przylądku Capo Vaticano znanym z plaż i wody o charakterystycznym turkusowym kolorze.

Pamiętajmy o tym aby rezerwując nocleg sprawdzić informacje o dodatkowych opłatach (np. podatek miejski).

Jedzenie i picie

Tropea wyróżnia się też pod względem kulinarnym. To właśnie tutaj uprawia się słynne czerwone cebule, z których następnie powstaje kalabryjska konfitura. W okolicach tego miasta znajduje się również wiele upraw winorośli - dlatego w Tropei łatwiej niż w innych miastach Kalabrii trafić na dobrą winiarnię z lokalnym trunkiem.

Sprawdź też artykuł: Co zjeść w Kalabrii? Kuchnia, napoje, alkohol i inne miejscowe produkty

Tropea - zachód słońca na plaży
Tropea - zachód słońca na plaży

Reklama