Diamante - zwiedzanie i informacje praktyczne
Dla wielu polskich turystów hasło "miasto murali" oznacza Łódź. Trzeba jednak wiedzieć, że łódzka inicjatywa nie była ani pierwsza, ani najstarsza. Jednym z ciekawszych, promujących tę formę sztuki (już od dłuższego czasu) miast jest kalabryjskie Diamante.

Krótka historia Diamante
Znaleziska archeologiczna świadczą o tym, że początki osadnictwa na tych ziemiach sięgają czasów starożytnych. Jednak epoką w której powstało Diamante była nowożytność. Wszystko zaczęło się od założenia w okolicy wieży obronnej, której załoga miała ostrzegać przed niebezpieczeństwem tureckiej inwazji.
Budowla powstała na początku XVI wieku i znajdowała się pod kontrolą rodu Sanseverino. Kiedy zniknęło niebezpieczeństwo osmańskiego ataku tereny wokół wieży zostały zasiedlone przez rybaków i kupców, a także niektórych przedstawicieli neapolitańskiej szlachty. Miasto zostało odpowiednio ufortyfikowane, co dodatkowo zachęcało przybyszów do osiedlania się w Diamante.
Strzałem w dziesiątkę okazały się prowadzone przez mieszkańców hodowle cytronów. Aby nabyć te owoce do Diamante licznie zjeżdżali przedstawiciele środowisk żydowskich, cytrony były bowiem wykorzystywane podczas obrzędów święta sukkot.
W XVII wieku przybyli tutaj uciekinierzy z Neapolu. Oskarżeni o wspieranie buntu Masaniellego ludzie, schronili się w Diamante, którym zarządzał nieprzychylny Neapolowi ród Carafa.
Rozwój miasteczka zahamowały liczne wojny i niepokoje społeczne (np. podczas wojen napoleońskich flota francuska spaliła pobliską wioskę Cirella). Do lat 80. XX wieku Diamante nie wyróżniało się niczym szczególnym. I właśnie wtedy do miasta trafił Nani Razetti - pochodzący z Genui twórca, który zaproponował burmistrzowi przyozdobienie fasad domów muralami. Pomysł chwycił i dziś barwne malowidła przyciągają do miasta wielu turystów. Ożywiony ruch turystyczny ściągnął tu także włoskich reżyserów (w Diamante kręcono takie filmy jak "Upał" czy "Na zawsze").
Gdzie spać w Diamante?
Diamante to niewielkie miasteczko, optymalnym rozwiązaniem będzie rezerwacja noclegu pomiędzy dworcem kolejowym a zabytkowym centrum. Przykładem takiego noclegu może być:
- Hotel Riviera Bleu (Via Poseidone 8, Diamante) - Większy hotel położony przy samej plaży. Pokoje z łazienkami i śniadaniem.
- Vin e Turn Bed and Breakfast (Via Arco del Vaglio 4, Diamante) - Pokoje do wynajęcia tuż obok “strefy murali” (łazienki w pokojach + śniadanie kontynentalne).
- Casa Di Luca Bed and Breakfast (Via Caravaggio 2, Diamante) - Pokoje ze śniadaniem nieco na północ od dworca, blisko starego miasta i murali.
Co zobaczyć w Diamante?
Wprawdzie miasteczko nie wyróżnia się powalającymi z nóg zabytkami, ale z całą pewnością warto tu spędzić kilka godzin. Zobaczyć możemy:
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP (Parrocchia Immacolata Concezione)
Budowla pochodzi z XVII wieku i początkowo nosiła wezwanie św. Mikołaja (opiekuna żeglarzy). Zmiana patrona związana była prawdopodobnie z pojawieniem się w świątyni cudownej rzeźby Maryi. Według legendy posąg wieziony był przez płynący na Sycylię statek. Okręt zatrzymał się blisko Diamante i nie chciał płynąć dalej. Zinterpretowano to jako znak i rzeźba została w mieście. Prawdopodobnie jednak figurę podarował parafii jeden z książąt Carafa, chcąc uspokoić mieszkańców po tym jak jego żołnierze wtrącili do więzienia biskupa. Kościół był dwukrotnie przebudowywany i dziś łączy w sobie elementy stylu barokowego i neoklasycznego. Spacerując po uliczkach miasta łatwo go przegapić, budowla jest bowiem wciśnięta pomiędzy okoliczne domostwa.

Murale
Pierwsze barwne malowidła powstały w 1981 roku za przyczyną malarza Nani Razettiego. Wkrótce jego ideę podchwycili inni artyści, a także pisarze, poeci i działacze społeczni. Dziś władze Diamante chwalą się posiadaniem około 150 malunków. Różnią się one stanem zachowania (pamiętajmy, że najstarsze z nich mają prawie czterdzieści lat) ale też wymową.
Znajdziemy tu więc dzieła socjalistyczne, rewolucyjne i religijne. Różny jest także poziom artystyczny poszczególnych malowideł. Niektóre z nich zostały stworzone przez lokalnych twórców, których pasja zdecydowanie przewyższała talent. Ciekawostką mogą być twory poetów i pisarzy - zostawiali oni po sobie podpisy lub zapisane na ścianach fragmenty utworów. Większość z murali nie jest zbyt duża, ale za to świetnie wpasowana w fasady znajdujących się na starówce domów.

Peperoncino Festival
Poza wspomnianymi wyżej cytronami kulinarnym oczkiem w głowie mieszkańców miasta są też ostre papryczki. Ta przyprawa doczekała się własnego festiwalu, która odbywa się na początku września.
Promenada
Mieszkańcy miasta i turyści lubią spacerować ciągnącym się wzdłuż wybrzeża deptakiem. Rozciąga się z niego piękny widok na morze Tyrreńskie.
Jak dojechać do Diamante?
Do Diamante najlepiej dotrzeć koleją. Stacja znajduje się niedaleko od zabytkowego centrum. Miasto posiada własną komunikację autobusową jednak w 2018 roku w Diamante nie istniał dworzec autobusowy. Pojazdy odjeżdżały z parkingu przy zbiegu via Botticelli i via Carlo Levi.

Okolice
Wielu turystów odwiedza położoną na północ od miasta opuszczoną wioskę Cirella. W Diamante można też wsiąść w autobus do San Nicola Arcella - w pobliżu tej miejscowości znajduje się słynny łuk skalny Arcomagno.