Podróże po Europie

Lotnisko Lamezia Terme (SUF) - dojazd do miasta i inne informacje

Data publikacji: styczeń 2018

Od niedawna polscy turyści mogą latać bezpośrednio do Kalabrii. Stało się to możliwe po uruchomieniu połączeń z włoskim miastem Lamezia Terme.

Projekt lotniska Lamezia Terme pojawił się w latach 60. prawdopodobnie na fali wzrostu włoskiej gospodarki. Na lokalizację wybrano okolice trasy szybkiego ruchu Neapol - Sycylia jednocześnie sytuując port lotniczy blisko plaży. Czysto teoretycznie dawało to warunki do rozwoju w duży obiekt mogący spełnić oczekiwania turystów i firm transportowych. Z wielu przyczyn nigdy do tego nie doszło i dziś wygląd lotniska sprawia, że możemy się poczuć jak w latach 60. Lokalne władze planują szereg remontów, napraw i rozwinięcia sieci dróg, ale pewnie jeszcze wiele wody w Amato (pobliska rzeka) upłynie nim plany te zostaną zrealizowane.

Informacje podstawowe

  • Nazwa: Port lotniczy Lamezia Terme
  • Nazwa w języku włoskim: Aeroporto di Lamezia Terme "Sant'Eufemia"
  • Nazwa w języku angielskim: Lamezia Terme International Airport
  • Kod IATA - SUF
  • Ilość terminali: 1

Na lotnisko w Lamezia Terme dolecimy linią Ryanair z lotniska w: Krakowie (KRK)lub linią Wizz Air z lotniska w Warszawie (WAW).

Rzut oka na mapę przekonuje, że wybór miejsca na lokalizację lotniska był świetnym pomysłem. Turyści chcący podróżować po Kalabrii mają jedynie kilka kilometrów do dworca kolejowego i autobusowego. Nieco gorzej przedstawia się sprawa dostępu do plaży - te z Lamezia Terme są zaniedbane i w wielu miejscach pełne odpadków. Jeśli jednak postanowimy wynająć pokój w jakiejś innej miejscowości na wschodnim wybrzeżu to nie powinniśmy mieć problemów z dojazdem. 
Gdybyśmy chcieli zwiedzić Lamezia Terme pamiętajmy o tym, że dwie starsze dzielnice (Nicastro i Sambiase) znajdują się dość daleko od portu lotniczego. Najbliższe lotnisku zabytki to Wieża Kawalerów Maltańskich (Bastione di Malta) i ruiny średniowiecznego opactwa (Abbazia Benedettina). Pamiętajmy jednak, że dotarcie do tych miejsc może być utrudnione - autobusy z dworca kolejowego jeżdżą tam niezwykle rzadko, a droga na piechotę wiedzie wąskimi poboczami często uczęszczanych jezdni.

Jak dojechać z lotniska do stacji kolejowej Lamezia Terme Centrale?

Lotnisko jest bardzo dobrze skomunikowane ze stacją kolejową. Autobusy (Shuttle Service) kursują regularnie i nie są drogie, a ich przystanek znajduje się po prawej stronie od wyjścia z hali przylotów. Bilet kupowany w kiosku kosztuje 1,50€ (można go nabyć u kierowcy ale wtedy cena odpowiednio wzrasta (2,50€)). Należy pamiętać, że taki bilet trzeba skasować! Po drodze na stację autobus nie ma przystanków, trasa zajmuje około 5 minut.

Do lotniska przyjeżdżają też inne autobusy, które po dotarciu do stacji jadą dalej (np. do Nicastro) jest ich jednak znacznie mniej (kilka kursów dziennie). Ze stacji możemy dostać się do innych miejscowości Kalabrii. Stąd odjeżdżają autobusy łączące Lamezia Terme z Rzymem, Mediolanem czy Sycylią, ale też pociągi kursujące do Neapolu, Reggio di Calabria czy Catanzaro. Bilety kupić możemy w kasie lub na stronie Trenitalia.

Linię lotnisko - stacja kolejowa obsługują, stare nieco podniszczone autobusy. Nie istnieją regulacje dotyczące przewozu bagażu większość podróżnych kładzie walizki i plecaki na podłodze.

Inne informacje

Zakupy

Niewielka przestrzeń lotniska zajęta jest głównie przez sklepy i punkty gastronomiczne. Z całą pewnością nie ma tu dużych, markowych butików, ale znajdziemy za to sklepy z pamiątkami i restauracje z lokalnym jedzeniem. Trzeba jednak brać pod uwagę, że ceny są tu znacznie wyższe niż w nawet w miejscowościach turystycznych.

Reklama