Podróże po Europie

Kalabria - zabytki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Nawet dość długi pobyt na południu Włoch może okazać się za krótki na obejrzenie wszystkiego co ciekawe w tym regionie. Dlatego w naszym subiektywnym zestawieniu - interesujące miejsca które warto odwiedzić podczas kalabryjskich wojaży.

O samej Kalabrii przeczytasz więcej również tutaj: Kalabria - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Brązy z Riace (Reggio di Calabria)

Dwa tajemnicze greckie posągi to prawdziwa perła bogatych zbiorów Muzeum Wielkiej Grecji (Museo Nazionale della Magna Grecia). Zostały odnalezione w 1973 roku przez nurka w okolicach wioski Riace. Znalezisko było szeroko komentowane bo rzeźby zachowały się w doskonałym stanie. Po przeprowadzonej konserwacji i krótkim tournee po ważniejszych miastach Włoch, posągi trafiły do Kalabrii. Trudno powiedzieć kto jest ich autorem (niektórzy przypisują je nawet samemu Fidiaszowi) jednak kunszt wykonania wskazuje na artystę najwyższej klasy. Nie wiadomo też kogo przedstawiały, chociaż ich postawy są charakterystyczne dla sportowców, żołnierzy albo herosów. W wodzie znalazły się prawdopodobnie podczas rzymskich grabieży po wojnie achajskiej. Jeden ze statków transportujących łupy do Italii zatonął, a posągi przeleżały w morzu setki lat. Warto odwiedzić rzeczone muzeum bo poza słynnymi brązami prezentuje dziesiątki zabytków związanych z kulturą starożytnej Grecji.

Więcej: Brązy z Riace - słynne rzeźby w Muzeum Wielkiej Grecji w Reggio di Calabria.

Pentedattilo

Uznawana za jeden z symboli regionu opuszczona wioska położona ponad trzydzieści kilometrów od Reggio di Calabria dziś odżywa i przyjmuje coraz więcej turystów. Malownicza osada wciśnięta między skały została opuszczona przez mieszkańców w latach 60. XX wieku (doprowadziła do tego seria trzęsień ziemi). Zwiedzających przyciąga krwawa miłosna legenda z XVII wieku o rzezi jakiej miał tu dokonać, odrzucony przez miejscową pannę zazdrosny kochanek. Nie cieszył się on jednak wdziękami porwanej kobiety bo zginął podczas toczącej się wtedy wojny.

Uwaga! Do miejscowości nie dotrzemy transportem publicznym - od najbliższej stacji kolejowej dzieli ją sześć kilometrów.

Zamek Ruffo (Scilla)

Nazwany tak od nazwiska swych ostatnich właścicieli zamek Ruffo jest jednym z najbardziej malowniczych elementów nadbrzeżnej linii obronnej Królestwa Neapolu. Znajduje się w miejscowości Scilla - którą swą nazwę wzięła od mitycznego potwora jaki miał zamieszkiwać owe okolice. Zamek najlepiej prezentuje się z głównego placu miasta, Piazza San Rocco, z punktu widokowego obok rzeźby ukazującej nimfę Scyllę przeistaczającą się w potwora. Jeśli z tego miejsca popatrzymy na linię horyzontu to dostrzeżemy charakterystyczny stożek - jest nim wierzchołek wulkanu Stromboli.

Katedra w Gerace

Chociaż opowieści o tym, że niegdyś znajdowało się tu ponad sto kościołów należy raczej włożyć między bajki, to jednak prawdą jest, że dawniej Gerace było potężnym i ważnym miastem. Świadkiem tamtych czasów jest średniowieczna katedra. Uznaje się ją za największa świątynię całej Kalabrii. Pochodzi z czasów normańskich i mimo wielokrotnych przebudów zachowała średniowiecznego ducha. Do naszych czasów przetrwały też dawne krypty. Chociaż samo wnętrze jest raczej surowe to otoczenie katedry i całe Gerace może sprawić, że poczujemy na sobie tchnienie średniowiecza.

Klify w Tropei

Wiele kalabryjskich miast posiada dobrze zachowaną starą zabudowę jednak ta z Tropei wyróżnia się niezwykłym położeniem "starówki". Część domów ustawiona jest na klifach wynoszących je wysoko ponad plażę. Trzeba przyznać, że widok znad morza na Tropeę jest warty zapamiętania. W krajobraz pięknie wpisuje się wyrastająca z morza ostra skała, na której wybudowano niewielki klasztor i kościół Santa Maria dell'Isola. Warto przespacerować się ulicami tego uroczego miasteczka i zajrzeć do normańskiej katedry, a podczas odpoczynku po zwiedzaniu spróbować miejscowego smakołyku - konfitury z czerwonej cebuli.

Klify w Tropei - Kalabria, Włochy
Klify w Tropei - Kalabria, Włochy

Zamek Normanów w Lamezia Terme Nicastro

Aby dostać się do ruin tego obiektu należy wspiąć się uliczkami ciągnącymi się pośród starych kamieniczek Lamezia Terme Nicastro. Po dotarciu na szczyt naszym oczom ukazuje się zrujnowany normański zamek. Dość dobrze zachowały się zewnętrzne mury. Można też rozpoznać układ poszczególnych pomieszczeń dostrzegając położone najwyżej ruiny wieży ostatniej obrony. Wprawne oko odnajdzie też dekoracyjne elementy pochodzące z późniejszych epok. Zamek zbudowali Normanowie, a rozbudowany został przez Fryderyka II Hohenstaufa. Zniszczyło go (wraz z częścią miasta) trzęsienie ziemi. Być może same ruiny nie prezentują się dziś specjalnie okazale, ale widok jaki się z nich roztacza należy do najpiękniejszych w całej Kalabrii.

Widok na Lamezia Terme (alabria) z Zamku Normanów
Widok na Lamezia Terme (alabria) z Zamku Normanów

Park botaniczny w Catanzaro (Parco della Biodiversita' Mediterranea)

Kilka miast południowych Włoch chwali się posiadaniem ogrodów botanicznych. Z reguły są to jednak małe parki miejskie z niewielką liczbą tablic opisujących co ciekawsze gatunki drzew i krzewów. Ten zlokalizowany w Catanzaro jest wyjątkiem. Zaprojektowany ze starannością, położony na terenie zalesionej doliny, posiada ponoć tysiące roślin porastających basen Morza Śródziemnego. Poza tym w centrum Parku zlokalizowane zostało Muzeum Brygady Catanzaro (Museo Storico Militare "Brigata Catanzaro") - słynnej jednostki wojskowej, która podczas I Wojny Światowej zbuntowała się przeciw złemu traktowaniu żołnierzy przez dowództwo.

Le Castella

Monumentalny zamek wznoszący się na niewielkiej wyspie tuż przy plaży jest jednym z zabytków kojarzonych z całym regionem. Ponoć twierdza pochodzi jeszcze z okresu Wielkiej Grecji. Według archeologów była ona w jakiś sposób powiązana z pobliskim sanktuarium Hery w Capo Colona. Obecny kształt to wynik przebudowy z czasów nowożytnych. W imieniu dynastii aragońskiej przekształceniem zamku zajął się działający na tym obszarze Andrea Carafa. Co ciekawe od 2015 roku zamek pełni funkcję Pałacu Ślubów.

Diamante - miasto murali

Gdyby nie zbieg okoliczności to miasteczko nie wyróżniałoby się niczym na tle pozostałych miejscowości Kalabrii. W dawnych czasach rozwijało się dość prężnie ze względu na dogodne położenie, ale też cierpiało z powodu ataków od strony morza. Czasy nowożytne to okres powolnego upadku. I pewnie dziś nie przyciągałoby turystów niczym poza regionalnymi festiwalami, gdyby w latach 80. nie przybyła tu grupa malarzy i artystów. Twórcy postanowili przyozdobić domy muralami. Ich pomysł podchwycili mieszkańcy oraz inni artyści. Wkrótce dołączyli do nich włoscy pisarze, którzy na domach w Diamante umieszczali cytaty ze swoich wierszy i utworów prozatorskich. Dziś możemy tu obejrzeć sporo ponad sto malunków o bardzo różnej wymowie, jakości i stanie zachowania.

Arcomagno

Wiele przyrodniczych atrakcji Kalabrii jest trudno dostępnych. Słaba infrastruktura turystyczna, nie rozwinięta baza noclegowa i kiepski dojazd sprawiają, że liczni turyści rezygnują z dojazdów do np. parków narodowych. Arcomagno znajduje się jednak na samym wybrzeżu i jeśli nie straszny nam kilkukilometrowy marsz plażą powinniśmy się tam wybrać. Wygięte w łuk skały tworzą niewielką zatoczkę, która najpiękniejsza jest ponoć o zachodzie słońca. Obok Arcomagno znajduje się inna formacja Arco di Enea (ponoć związana z pobytem tu Eneasza) oraz Grotta Saraceno czyli malownicza grota położona przy samej plaży.

Więcej w artykule: Arcomagno.

Arcomagno - Kalabria, Włochy
Arcomagno - Kalabria, Włochy

Corso Mazzini (Cosenza)

Ze wszystkich kalabryjskich deptaków ten należy do najsłynniejszych. Stanowi centrum starego włoskiego miasta, którego początki giną w mrokach dziejów. To jednak nie tylko historia Cosenzy sprawia, że przybywają tu turyści. Prawdziwą atrakcją są rzeźby ustawione wzdłuż tej pełnej ekskluzywnych sklepów ulicy. I to rzeźby nie byle jakie, a takie które stworzyli na przykład Salvador Dali czy Giorgio de Chirico. Warto więc wpaść do Cosenzy żeby pośród zabytków z dawnych wieków odnaleźć coś zdecydowanie bliższego naszym czasom.

Park Narodowy Pollino (Parco nazionale del Pollino)

Z parków narodowych Kalabrii ten jest chyba najłatwiej dostępny dla przeciętnego turysty. Charakteryzuje się górskim krajobrazem (najwyższe szczyty przekraczają 2000 metrów) i stosunkowo dobrze rozwinięta ofertą dla zwiedzających. Największą popularnością cieszy się tutaj rafting. Żądni wrażeń turyści przyjeżdżają głównie do miejscowości Laino Borgo aby spróbować poskromić rzekę Lao. W mieście działa kilka firm oferujących tego rodzaju usługi. Co ciekawe Parco nazionale del Pollino to największy park narodowy na terenie całych Włoch.

Reklama