Scilla - atrakcje, zwiedzanie, zabytki. Co warto zobaczyć?
Niewielka miejscowość wciśnięta na stromą skałę bywa przez wielu nazywana "małą Wenecją". Nawet jeśli jest to tytuł nadany nieco na wyrost to i tak warto się tu zatrzymać, chociażby dla pięknej panoramy jaka rozciąga się z głównego placu.
Mitologia
Wszyscy miłośnicy mitów greckich bez wątpienia kojarzą pochodzenie nazwy miejscowości. Według najpopularniejszej wersji mitu piękna nimfa imieniem Scylla rozkochała w sobie bożka Glaukosa. Ten nie mogąc zdobyć jej wzajemności udał się po radę do czarodziejki Kirke. Kobieta zakochała się jednak w Glaukosie i postanowiła usunąć rywalkę. Dała mu tajemniczy wywar i nakazała wlać do źródła, w którym kąpie się jego wybranka.
Gdy tylko Glaukos wypełnił polecenie z wody wynurzyły się potworne bestie i pochwyciły Scyllę. Stwory nie uczyniły jej jednak krzywdy, a przyrosły do ciała pięknej nimfy, zmieniając ją w przerażające monstrum. Scylla zamieszkała w jaskini przy cieśninie Messyńskiej, gdzie czatowała na przepływających marynarzy.
Po przeciwnej stronie żył inny potwór – Charybda, ukarany przez bogów za żarłoczność. Przez cieśninę udało się przepłynąć Odyseuszowi i Eneaszowi.
Historia
Zdaniem badaczy mit o potworach zrodził po wielu zatonięciach statków na tych wodach (częste burze i zdradliwe prądy). Z drugiej strony miejsce to było idealne do połowów ryb, co wykorzystali starożytni zakładając na skałach pierwszą osadę.
Zdobył ją Anaxilas, tyran Reggio, w walce z urzędującymi na wybrzeżu piratami. Mieszkańcy opuścili więc brzeg i przenieśli się w głąb lądu, zajmując się uprawą roli. Tymczasem tyran ufortyfikował przybrzeżne skały, czyniąc ze Scilli ważny punkt swojej linii obronnej. Po przejęciu osady przez Rzymian fortyfikacje pełniły ważną rolę w kilku następnych wojnach. Podczas walk z Kartagińczykami blokowały ruchy ich okrętów. W tym miejscu chciał przekroczyć cieśninę Spartakus, ale uniemożliwiła mu to flota republiki. W czasach cesarstwa Scilla podupadła - wiązało się to z położeniem osady poza siecią rzymskich dróg.
Szczęśliwy okazał się okres bizantyjski. Nowi władcy wybudowali tu klasztor i umocnili zamek. Może właśnie dlatego twierdza bardzo długo opierała się Normanom - Robert Guiscard wziął ją głodem. Dwa ważne wydarzenia z czasów nowożytnych to potężne trzęsienia ziemi z roku 1783 i 1908, które zniszczyły wiele dawnych zabudowań. Na szczęście Scilla zachowała liczne zabytki, a dzięki swemu malowniczemu położeniu przyciąga co roku setki turystów. Docenili ją włoscy popularyzatorzy turystyki, wpisując na listę I Borghi più belli d'Italia (Najpiękniejsze wioski i małe miasta Włoch).
Gdzie spać w Scilli?
Ceny noclegów w tym niewielkim miasteczku są dość zróżnicowane. Spowodowane to jest dużą popularnością dawniej dzielnicy rybackiej Chianalea. Zlokalizowane tam hotele są najczęściej kilka razy droższe niż te w innych częściach miasta. Lepiej więc znaleźć coś położonego bliżej centrum, np.: Hotel Scilla (Via Parco 1 Scilla) - często wybierany przez turystów, pokoje z łazienkami i ze śniadaniem. Lub bliżej dworca kolejowego, np.:B&B Scilla Mare (Via Nazionale, 5, 89058 Scilla) - Pokoje z łazienkami i ze śniadaniami.
Scilla - co warto zobaczyć? Największe atrakcje oraz zabytki
Zamek Ruffo
Położony na samym krańcu daleko wysuniętego w morze cypla jest jedną z najbardziej malowniczych budowli całej Kalabrii. Jego początki wiążą się ze wspominaną wcześniej akcją tyrana Reggio. Streszcza je w swoim dziele grecki geograf Strabon. Jednak dogodne położenie zamku sprawiło, że bardzo szybko przejął go tyran Syrakuz, a później władca Koryntu. Ostatecznie twierdza wróciła pod panowanie Reggio, by następnie związać się sojuszami z Rzymem. Wkrótce znalazła się w granicach młodej republiki i cesarstwa.
Zamek rozbudowywano w okresie średniowiecza dla obrony przed Saracenami oraz innymi najeźdźcami. W XVI wieku zakupiła go rodzina Ruffo. Celem Pawła di Ruffo stało się uczynienie zeń swojej siedziby. To właśnie od tych właścicieli forteca wzięła swą współczesną nazwę.
W okresie napoleońskim zamek odebrano arystokratom. Część północną przebudowano później na latarnie morską, reszta w następnych wiekach pełniła funkcje urzędnicze i hotelowe. Dopiero niedawno zamek odrestaurowano i umieszczono w nim niewielkie muzeum.
Chianalea
Przez wielu uważana za najpiękniejszą część miasteczka. To dawna rybacka dzielnica, co do której można domniemywać, że to od niej zaczęła się historia Scilli. Prawdopodobnie to właśnie tutaj swoje domostwa mieli rybacy, którzy założyli miasto. Dziś jest to charakterystyczny dla włoskich miasteczek prawdziwy labirynt uliczek, zaułków i schodów, który najzwyczajniej trzeba zobaczyć!
Piazza San Rocco
Główny plac miasta położony jest wysoko ponad okalającą Scillę drogą i wyżej nawet niż zamek Ruffo. Dzięki temu rozciąga się z niego przepiękny widok na plażę, morze i fortecę. Jeśli spojrzycie na horyzont zobaczycie wyróżniający się stożek. To Stromboli - czynny wulkan słynny z cyklicznych erupcji, które można obserwować ze statków wycieczkowych. Oferty firm organizujących takie wyjazdy możemy znaleźć również w Scilli. Jeśli jednak wolimy podziwiać wulkan z bezpiecznej odległości warto zostać tu podczas malowniczych zachodów słońca.
Południową pierzeję placu San Rocco zamyka kościół świętego Rocha (Chiesa di San Rocco), patrona miasta. Ciekawy jest też pomnik przedstawiający nimfę Scyllę przemieniającą się w potwora.
Kościół Maryi Niepokalanej (Chiesa Maria Santissima Immacolata)
Nazywany przez mieszkańców Chiesa di Mesa (dosłownie kościołem na środku - znajduje się bowiem blisko styku granic trzech największych dzielnic miasta). Zbudowany został na ruinach wczesnośredniowiecznego bizantyjskiego klasztoru. Niestety, kolejne trzęsienia ziemi mocno nadwątliły założenie architektoniczne. Warto jednak zajrzeć do środka by zobaczyć przykład ciekawego współczesnego malarstwa religijnego.
Kościół Ducha Świętego (Chiesa dello Spirito Santo)
Najstarsza zachowana świątynia miasta znajduje się przy zejściu z miejskiej plaży. Została wybudowana w stylu barokowym i prawdopodobnie dzięki swemu położeniu uniknęła zniszczeń podczas trzęsień ziemi. Niestety kościół dość często jest zamknięty i musimy się liczyć z tym, że podczas naszej wycieczki obejrzymy jedynie jego mury.
Plaża (Marina Grande)
Trzeba przyznać, że to jedna z bardziej urokliwych włoskich plaż. Niech Was jednak nie zmylą piękne zdjęcia szerokiej łachy piasku - Marina Grande to plaża mieszana (piaszczysto-kamienista). Aby wejść do wody trzeba przejść przez pas niewielkich kamieni. Lepiej więc zabrać ze sobą wygodne klapki lub buty do pływania.
Scilla - informacje praktyczne
Jeśli przyjeżdżamy do Scilli na kilka godzin, poza sezonem lub w niedzielę czy święto może się okazać, że nigdzie w okolicach dworca nie kupimy biletu powrotnego. Najbliższy czynny sklep prowadzący sprzedaż biletów mieści się przy Via Raffaele Piria 6 (nazywa się BETTER) czyli w odległości około 1,5 kilometra od stacji. Warto więc od razu zaopatrzyć się w bilet powrotny.