Podróże po Europie

Lamezia Terme (Włochy) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Jeśli Kalabria jest krainą nieznaną wśród polskich podróżników to miasto Lamezia Terme stanowi prawdziwą czarną dziurę. Omija je większość przewodników turystycznych, a polskojęzyczne strony opisują zdawkowo. Jest to tym bardziej dziwne bowiem Lamezia posiada kilka interesujących zabytków.

Specyfika

Uwaga! Lamezia Terme to określenie gminy i miasta, które powstało dopiero w latach 60. XX wieku. W jego skład wchodzą trzy dawne miasta: Nicastro, Sambiase i Sant'Eufemia Lamezia. Jeśli więc planujecie zwiedzanie tego obszaru lepiej zawczasu sprawdźcie gdzie znajdują się konkretne zabytki - może się bowiem okazać, że odległości pomiędzy nimi przekraczają nasze możliwości. Nicastro oraz Sant’Eufemia Lamezia posiadają stacje kolejowe. Według mapy pociąg przejeżdża też przez Sambiase, ale w 2018 roku nie zatrzymywał się na tamtejszej stacji.

Plaża w Lamezia Terme
Plaża w Lamezia Terme

Historia

Chociaż znaleziska archeologiczne potwierdzają pobyt człowieka na tych obszarach w czasach starożytnych to trudno dziś powiedzieć jakie były jego początki. Istnieje hipoteza, że niedaleko Sant’Eufemia Lamezia znajdowała się grecka osada Terina. Mają o tym świadczyć liczne znaleziska monet i kosztowności. Jednak wobec braku przeprowadzonych na szerszą skalę badań archeologicznych wielu naukowców lokalizuje Terinę na miejscu dzisiejszego miasta Nocera Terinese. Według niektórych historyków obszar ten mógł być znany przez Rzymian ze względu na znajdujące się w Sambiase termalne źródła, które wykorzystywano dla celów rekreacyjnych.

Trudno powiedzieć jak było naprawdę, ale przyznać trzeba, że tutejsze miejscowości znajdują się na rzymskiej mapie "turystycznej" Tabula Peutingeriana. Być może tajemniczy zapis "aque ange" oznacza właśnie gorące źródła.

Po upadku Rzymu spustoszona przez barbarzyńców Kalabria zaczęła się odradzać dzięki działalności mnichów z zakonu bazylianów. Przybyli oni, uciekając z Sycylii i szybko rozpoczęli pracę nad rekultywacją okolicznych terenów. Powstawały nowe wsie, budowano kolejne kościoły i prowadzono handel ze Wschodem. Przypuszcza się, że nazwa Sambiase pochodzi właśnie od patrona zakonu.

Lamezia Terme - widok na miasto z zamku
Lamezia Terme - widok na miasto z zamku

Otwarciem nowej epoki dla okolicznych miasteczek stało się przybycie na te obszary Roberta Guiscarda. Normanowie wybudowali w Nicastro potężny zamek i klasztor benedyktyński. Miasta rozwijały się również podczas panowania Aragończyków i w czasach Królestwa Neapolu. Wobec zagrożenia najazdem tureckim część terenów oddano w lenno Zakonowi Kawalerów Maltańskich, który wybudował w okolicy szereg wież obronnych.

Po zniszczeniach z początku XIX wieku (wojny napoleońskie), Nicastro stało się ważnym ośrodkiem ruchu karbonariuszy i powstania Garibaldiego. Niepodległość Włoch nie przyniosła jednak temu regionowi wymiernych korzyści. Lepsze warunki pracy na północy kraju doprowadziły do migracji dużych grup ludzi. Pewne ożywienie przyszło wraz z okresem faszystowskim. Rządy Mussoliniego zapoczątkowały szereg inwestycji na obszarach Sant'Eufemia Lamezia związanych między innymi z osuszaniem bagien. Po upadku faszystów na miasta spadła kolejna fala emigracji. Nie pomogła reforma z 1968 roku, łącząca Sambiano, Nicastro i Sant'Eufemia w jeden organizm, budowa lotniska i autostrady. Lamezia Terme pozostaje cichym i niewielkim miasteczkiem z kilkoma interesującymi zabytkami.

Lamezia - wąska uliczka w Nicastro
Lamezia - wąska uliczka w Nicastro

Gdzie spać w Lamezia Terme?

Wybór odpowiedniego noclegu podczas pobytu w Lamezia Terme jest dość istotny (zwłaszcza jeśli nie dysponujemy własnym środkiem transportu). Miasto składa się z trzech oddalonych od siebie gmin, które nie są zbyt dobrze skomunikowane. Jeśli więc zamierzamy tu spędzić więcej czasu i chcemy plażować lub odwiedzić miasteczka położone na wschodnim wybrzeżu najlepiej zdecydować się na pokój w Santa Eufemia Lamezia np.:

  • B&B Lamezia Airport (Via Del Mare 13 - 4° piano, Lamezia Terme) - wysoko oceniany przez turystów hotel w świetnej lokalizacji (tuż obok dworca kolejowego i przystanku autobusowego m. in. na lotnisko).
  • Villa Maria (Bosco amatello 10/F, Santa Eufemia Lamezia) - pokoje do wynajęcia w typowym włoskim domu (różny standard) położonym pośród sadów oliwnych. Ze względu na odległość od dworca (ok. 2 kilometry) nocleg najlepszy dla osób zmotoryzowanych (uwaga google błędnie podaje lokalizację - najlepiej szukać po nazwie hotelu, a nie po adresie).

Jeżeli jednak zamierzamy ograniczyć się do zwiedzania zachodniego wybrzeża lub centralnej części półwyspu to lepiej wybrać nocleg w Nicastro np.: Sogni D'oro Guest house (Via Cristoforo Colombo, 67, 88046 Lamezia Terme) - kilka pokoi z łazienkami, bardzo dobra lokalizacja (blisko do dworca Nicastro).

Pamiętajmy o tym aby rezerwując nocleg sprawdzić informacje o dodatkowych opłatach (np. podatek miejski).

Zabytki i inne ciekawe miejsca

Ruiny klasztoru benedyktyńskiego (Abbazia Benedettina S.Eufemia)

Budowla powstała prawdopodobnie w XI wieku. Klasztor wybudowano na ruinach opactwa bazylianów, zniszczonego podczas najazdu Saracenów. Ruiny wykorzystał Robert Guiscard, któremu nie na rękę była aktywna działalność mnichów bizantyjskich na tych terenach. Klasztor obróciło w perzynę trzęsienie ziemi - według zapisków katastrofa pochłonęła życie ponad 200 osób! Turyści mogą zobaczyć zachowane mury, część fundamentów oraz resztki dzwonnicy kościelnej. Dookoła klasztoru znajdują się sady drzew pomarańczowych, mandarynkowych i oliwek.

Ruiny są ogrodzone, ale za ich zwiedzanie nie trzeba płacić.

Uwaga! Może się zdarzyć, że brama do ruin będzie zamknięta - miasto nie informuje o godzinach czy datach dostępu do obiektu. Klasztoru nie należy mylić z podobnym obiektem położonym w Corazzo, te dwie ruiny dzieli około 40 kilometrów.

Bastion Zakonu Kawalerów Maltańskich (Bastione di Malta)

Wieża Zakonu w Lamezia Terme jest jedną z najpotężniejszych w całym systemie wybrzeża. Zbudowano ją spodziewając się inwazji ze strony imperium Ottomańskiego. Z racji tego, że niedaleko znajdowały się lenna Zakonu wybór zarządców budowli był oczywisty. Bastion wyróżniał się grubymi murami, które mogły odeprzeć atak bronią palną.

Plaże Lamezia Terme

Bądźmy szczerzy - większość turystów szukających piaszczystych plaż w Kalabrii jedzie do Tropei. Te z Lamezia Terme są kamieniste i niestety często mocno zanieczyszczone. Z drugiej strony znacznie łatwiej znaleźć tu dzikie plaże, które nawet w sezonie nie będą pełne turystów.

Katedra świętego Piotra i Pawła w Nicastro (Chiesa Cattedrale dei SS. Pietro e Paolo)

(Corso Numistrano 4)

To najważniejszy z kościołów miasta i regionu - jest siedzibą diecezji. Pierwszy kościół powstał tutaj w czasach Normanów, ale podobnie jak większa część miasta, został on zniszczony podczas wielkiego trzęsienia ziemi. Świątynię szybko podniesiono z gruzów, ale niestety kolejne przebudowy zatarły charakter nadany jej przez budowniczych. W nieco pustym wnętrzu warto jednak zwrócić uwagę na zabytkową ambonę i przepiękny chór!

Lamezia Terme - organy w Katedrze
Lamezia Terme - organy w Katedrze

Kościół św. Dominika (Chiesa S. Domenico)

(Piazza Ardito, 3)

Znacznie ciekawsze wyposażenie ma znajdujący się przy głównym placu miasta kościół pod wezwaniem św. Dominika. Wprawne oko bez trudu rozpozna barokowy styl wnętrza. Uwagę turystów przyciągają ołtarze boczne i ozdobne organy.

Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico Lametino)

(Via S. Domenico)

Do budynku kościoła św. Dominika przylega tutejsze muzeum archeologiczne. W jego zbiorach znajdują się odnalezione na terenie miasta pamiątki po dawnych mieszkańcach tych terenów, łącznie ze znaleziskami przypisywanymi do miasta Terina (w tym skarb z Saint Eufemia). Muzeum otwarte jest od wtorku do czwartku w godzinach od 9:00 do 12:30 ; 15:30 do 17:30 oraz w soboty od 9:00 do 12:30. Bilety wstępu kosztują 4,00€ (normalne) i 2,00€ (ulgowe).

Stare miasto i dzielnica żydowska (Nicastro)

Tereny położone pomiędzy katedrą, a ruinami zamku należą do najdawniej zasiedlonej części miasta. Wprawdzie wielkie trzęsienie ziemi z XVII wieku zniszczyło tutejsze kamienice, ale odtworzony zamysł architektoniczny przetrwał do dziś. To prawdziwa gratka dla miłośników mało znanych i nietkniętych ręką konserwatora zabytków. Można zagubić się w gąszczu uliczek wiodących pomiędzy odrapanymi kamieniczkami i wciśniętymi pomiędzy domkami. Warto zwracać uwagę na ich fasady - gdzieniegdzie przetrwały niewielkie kapliczki czy religijne malowidła.

Wejście na teren dawnego getta - Lamezia Terme
Wejście na teren dawnego getta - Lamezia Terme

Zatrzymajmy się też przy skrzyżowaniu via Garibaldi i via Timpone. To właśnie w tym miejscu zaczynała się granica żydowskiego getta - osiedla, które wprawdzie znajdowało się w centrum miasta, ale prowadziła doń tylko jedna droga.

Ciekawostką jest ustawiony przy via Garibaldi pomnik Fryderyka II Hohenstaufa (króla Sycylii i cesarza rzymskiego). Władcę przedstawiono z sokołem nawiązując tym samym do jego hobby.

Pomnik cesarz i ruiny zamku w tle - Lamezia Terme
Pomnik cesarz i ruiny zamku w tle - Lamezia Terme

Ruiny zamku normańsko-szwabskiego

Najciekawszym zabytkiem Lamezia Terme są górujące nad Nicastro ruiny zamku. Powszechnie uważa się, że jego założycielem był awanturnik Robert Guiscard, pojawiają się jednak głosy, że forteca powstała w czasach starożytnych, a władca Normanów jedynie dostosował jej pozostałości do współczesnej mu sztuki prowadzenia wojny.

Zamek w Lamezia Terme
Zamek w Lamezia Terme

Twierdzę rozbudował Fryderyk II. W czasach Królestwa Neapolu trzymano tu groźnych przestępców. Podobnie jak spora część Nicastro została ona zniszczona przez trzęsienie ziemi, ale nigdy nie podniosła się z gruzów. Dość dobrze zachowały się mury zewnętrzne, możemy też dostrzec wewnętrzną część twierdzy położoną na wzniesieniu z charakterystyczną dla tego okresu wieżą ostatniej obrony. To właśnie z tego miejsca roztacza się przepiękna panorama na Lamezia Terme i całą równinę, aż do wybrzeży Morza Tyrreńskiego.

Stare miasto (Sambiase)

Jest nieco mniej znane niż Nicastro, ale może poszczycić się równie długą historią. Zachowało się tu trochę starych kamienic, kilka willi i pięć zabytkowych kościołów. Wyróżnia się ciekawa fasada kościoła Niepokalanego Poczęcia. Niektóre domy zachowały ciekawe elementy dekoracyjne (np. łuki czy portale).

Termy Charona (Terme di Caronte)

Niepotwierdzona hipoteza głosi, że już starożytni korzystali tu z leczniczych kąpieli. Według legendy w tym miejscu dożyła swych dni jedna z syren - Ligeja. Jej wizerunek z amforą, z której tryska woda znalazł się na odnalezionej tu monecie. Zdaniem lokalnych historyków jest to dowód na istnienie wykorzystywanych źródeł termalnych.

Również pobyt na tych ziemiach Roberta Guiscarda bywa łączony z ciepłymi kąpielami. Jednak i w tym przypadku nie dysponujemy dowodami potwierdzającymi, że normańscy rycerze odpoczywali w łaźniach. Popularność takiego rodzaju wypoczynku związana jest z epoką nowożytną i dopiero od czasów Królestwa Neapolu możemy mówić o udokumentowanej popularności źródeł termalnych. Ich tradycje kontynuuje ośrodek SPA Fontinalia (posiadający również niewielkie muzeum).

Uwaga! SPA bywa zamykane po zakończeniu sezonu turystycznego.

Reklama