Haarlem - jak zwiedzać?

Leżący zaledwie 18 kilometrów od Amsterdamu - Haarlem jest jednym z najciekawszych miast do odwiedzenia w Holandii. W tym liczącym ponad 750 lat mieście znajdziemy zarówno wiele śladów historii, jak i całą gamę atrakcji kulturalnych. Do miasta dojedziemy w mniej niż 20 minut z dworca głównego w Amsterdamie.

Zwiedzanie Haarlemu

Haarlem status miasta otrzymał już w 1245 roku, chociaż pierwsze wzmianki o mieście pojawiły się w annałach już w X wieku. W XIV wieku Haarlem był drugim największym miastem historycznej Holandii, które słynęło z produkcji statków, przemysłu tekstylnego oraz.. produkcji piwa.

Do dzisiaj w mieście pozostało wiele historycznych budynków, spacerując po historycznej części miasta, oraz po jego dalszych częściach, raz po raz napotkamy piękne budynki z różnych okresów. Jedną z takich budowli jest jedyna zachowana brama miejska z 1355 roku, brama Amsterdamska (Amsterdamse Poort) znajdująca się kawałek od ścisłego centrum. Warto jednak się do niej przespacerować i zobaczyć ostatnią zachowaną część średniowiecznych murów.

Innym miejscem wartym odwiedzenia jest obszar Proveniershuis, gdzie znajdziemy rząd pięknych i kolorowych XVII i XVIII wiecznych domków.

Rynek i katedra

Podobnie do innych historycznych miast holenderskich, najważniejszym miejscem Haarlemu jest rynek, czyli wielki plac przy którym kręciło się życie mieszkańców.

!Rynek w holenderskim mieście Haarlem
Rynek w holenderskim mieście Haarlem

Rynek w tym holenderskim mieście jest olbrzymi i bardzo specyficzny, znajdziemy przy nim między innymi ratusz oraz olbrzymi kościół św. Bawona, który możemy (i powinniśmy!) zwiedzać. Przy rynku znajduje się także jeden z najpiękniejszych budynków w mieście, datowany na 1603 rok, budynek o nazwie Vleeshal. Dzisiaj znajdziemy w nim muzea, w tym muzeum archeologiczne Haarlemu umiejscowione w starych piwnicach.

!Rynek i Kościół Św. Bawona w Haarlemie
Rynek i Kościół Św. Bawona w Haarlemie

Nie powinniśmy jednak zamykać się na samym rynku, mając czas pospacerujmy trochę pobliskimi uliczkami, znajdziemy tam kawiarnie, piękne historyczne budynki oraz sklepiki - np. z olbrzymim wyborem sera.

Święty Bawon

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o kościele św. Bawona. Była to niegdyś katedra protestancka, i nie należy go mylić ze znajdującą się poza centrum katedrą katolicką, nazwaną również imieniem tego świętego. Katolicka Katedra św. Bawona jest możliwa do odwiedzenia, można również wejść na jej wieżę.

!Katedra św. Bawona w Haarlemie
Katedra św. Bawona w Haarlemie

A czemu oba kościoły mają wspólnego patrona? Według legendy, św. Bawon pomagał miastu podczas oblężenia w 1274 roku stępując regularnie z nieba.

Haarlem, a II Wojna Światowa

W Haarlemie przed II Wojną Światową mieszkało wielu Żydów, których wielu zostało deportowanych, a istniejąca w mieście Synagoga została zniszczona.

Dzisiaj jedną z unikalnych atrakcji jest muzeum The Corrie ten Boom, mieści się w domu rodziny ukrywającej Żydów oraz holenderskich przeciwników nazistów podczas wojny. W środku możemy zobaczyć jak wyglądało życie osób pomagających Żydom i ich samych w praktyce. Budynek znajduje się niedaleko rynku, przed przyjazdem powinniśmy sprawdzić godziny otwarcia.

Oferta kulturalna

Odwiedzając Haarlem każdy szukający ciekawych muzeów znajdzie coś dla siebie. Szczególnie warte polecenia są dwie placówki.

Pierwszą jest muzeum Teylersa, niesamowite miejsce poświęcone nauce oraz sztuce. Muzeum uważane jest za jedno z najważniejszych w Holandii, a eksponaty w nim zebrane naprawdę imponują. Znajdziemy tutaj rzadkie minerały, szkielety, mapy, globusy i inne przyrządy wspomagające pracę naukowców w XIX i XX wieku.

Warto mieć na uwadze, że również sam budynek w którym mieści się instytucja ma duszę i jest warto zobaczenia, chociaż imponuje dopiero w środku, gdzie znajdziemy między innymi słynny “Pokój Owalny” z 1784 roku. Muzeum znajduje się na liście 100 najważniejszych miejsc Holandii, zostało również zgłoszone na listę dziedzictwa UNESCO w 2011 roku, jednak podanie zostało odrzucone.

Drugą placówką wartą szczególnego polecenia jest muzeum sztuki Fransa Halsa, które jest uważane za jedno z najważniejszych muzeów sztuki w Holandii. Założona w 1913 roku placówka skupia się na pracach Akademii Haarlemu (Haarlem Academy), czyli grupie artystycznej założonej w XVII wieku przez Fransa Halsa. W środku znajdziemy również inne prace holenderskie z różnych okresów oraz prace sztuki nowoczesnej.

Innym ciekawym miejscem jest muzeum-młyn Molen De Adriaan. Nawet, jeśli nie planujemy wejść do środka, warto podejść pod sam młyn - mieści się on w budynku z zamontowanym wielkim wiatrakiem, przy samej wodzie.

Co zjeść w Haarlemie?

W Haarlemie niedaleko centrum znajdziemy wiele knajpek i restauracji, warto jednak spróbować podawanych z różnymi sosami frytek holenderskich w budkach znajdujących się przy rynku. Przy kościele św. Bawona znajdziemy również małą kawiarnię, gdzie zjemy smaczny deser.


Reklama