Podróże po Europie

Volendam (Holandia) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Volendam, położone nad zatoką Zuiderzee, to jedno z najpiękniejszych miasteczek rybackich w Holandii. Zachwyca niesamowitą zabudową wzdłuż nabrzeża oraz pięknymi drewnianymi fasadami budynków.

Miasto zmieniło swój charakter w momencie, gdy zatoka została w większej części zamknięta w 1932 roku. Od tego czasu miasto zaczęło stawać się miejscowością turystyczną, do czego przyczyniły się na pewno także bliska odległość od Amsterdamu oraz występowanie miasta w sztuce. Wielu artystów znajdowało w porcie w Volendam inspiracje do swoich prac.

Dzisiaj Volendam przez wielu uważane jest za pułapkę turystyczną. Taka opinia nie jest pozbawiona sensu - niestety nie spotkamy tu dziś domów zamieszkałych przez rybaków ani żadnego przetwórstwa rybnego. Wszystkie budynki przy promenadzie zostały zamienione na restauracje czy sklepy nastawione na turystów. Mimo to, nadal zachowały się oryginalne fasady budynków i całość wygląda naprawdę fajnie.

Czasem też na promenadzie tłum jest ciężki do zniesienia, dzieje się tak często falami - i są to fale turystów przybyłych tu grupowo. Niekiedy wystarczy chwilę zaczekać aż na ulicy zrobi się zdecydowanie luźniej.

Volendam - spacer po Haven
Volendam - spacer po Haven

Jak zwiedzać Volendam?

Turystyczna część Volendam, czyli promenada nad wodą i jej najbliższa okolica, nadają się jedynie do zwiedzania pieszo i raczej ciężko wyobrazić sobie inny sposób ich eksplorowania.

Kiedy najlepiej odwiedzić Volendam?

Szczególnie w sezonie na promenadzie spotkamy tłumy. Najlepiej odwiedzić miasteczko poza weekendem (i piątkiem) oraz po godzinie 17:00, kiedy często trafimy nawet na niemal puste fragmenty ulic. Nie powinniśmy się jednak spodziewać, że w ciepły dzień promenada będzie całkowicie pozbawiona odwiedzających.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie miasta?

Wszystko zależy od tego, jak zaplanujemy wizytę. Od zewnątrz promenadę przejdziemy w ciągu maksymalnie 2 godzin (zaglądając w tym czasie również do sklepików czy kupując śledzia w bułce w jednej z budek). Jeśli jednak chcemy wejść do muzeum i usiąść gdzieś na posiłek - potrzebujemy mniej więcej połowy dnia.

Zwiedzanie Volendam

Nim wybierzemy się na nabrzeże i port, warto rozważyć wizytę w Muzeum Volendam (adres: Zeestraat 41). W muzeum przedstawiono stare dzieje miasta i mieszkańców oraz wiele dzieł sztuki związanych z Volendam, w tym obrazy przedstawiające miasto w różnych okresach. Oprócz tego zobaczymy m.in. odwzorowane części pomieszczeń, tradycyjne ubrania, zastawę czy narzędzia wykorzystywane w rybołówstwie. Przed wejściem do muzeum stoi model wiatraka.

Volendams Museum
Volendams Museum

Koszt wstępu do muzeum: bilet normalny - 3,00€, ulgowy - 1,75-2,50€. Zwiedzać można codziennie od 10:00 do 17:00.

Kolejnym miejscem wartym spaceru jest ulica Rokersgracht wzdłuż której zobaczymy jedne z najpiękniejszych domków w mieście. Przed każdym z domów stoją śliczne ławeczki. Na końcu ulicy stoi drewniany kościół Stolphoevekerk z 1658 roku. Kościół ten uznany został za zabytek i część dziedzictwa narodowego. Nie można wejść do środka, jednak wciąż odbywają się tu msze święte oraz śluby. Adres: Burgemeester Kolfschotenplein 1A. Msza święta odbywa się w niedzielę o 11:00.

Volendam - ulica Rokersgracht
Volendam - ulica Rokersgracht

Na północ od promenady przy Kerkepad 1 możemy odwiedzić masywny kościół St. Vincentiuskerk. Świątynia jest stosunkowo młoda i została otwarta w 1860 roku.

Drewniany Kościół - Stolphoevekerk w Volendam
Drewniany Kościół - Stolphoevekerk w Volendam

Promenada

Najważniejszym miejscem dla turystów jest oczywiście nadmorska promenada której główna część znajduje się na pieszej ulicy Haven. Co tam na nas czeka? Drewniane fasady, restauracje oraz sklepy i atrakcje przeznaczone dla turystów. Spacerując warto rozglądać się za rzeźbami z brązu przedstawiającymi mieszkańców w codziennych pracach - np. kobietę z koszem z rybami.

Volendam - rzeźby na promenadzie
Volendam - rzeźby na promenadzie

Zdecydowanie warto przespacerować całą promenadę. Nie zajmie nam to bardzo dużo czasu, a możemy zobaczyć kilka ciekawych budynków.

Volendam - spacer po ulicy Haven
Volendam - spacer po ulicy Haven

Najciekawsze punkty oraz atrakcje promenady:

  • De Visafslag (Haven 43) - budynek, w którym odbywał się targ rybny. To tutaj dostarczano ryby po złowieniu, które następnie były sprzedawane handlowcom. Sprzedaż odbywała się na podstawie aukcji. Rybacy podawali cenę, i zniżali ją do momentu, aż ktoś zdecydował się na zakup.
De Visafslag - budynek, w którym odbywał się targ rybny w Volendam (adres: Haven 43)
De Visafslag - budynek, w którym odbywał się targ rybny w Volendam (adres: Haven 43)
  • Muzeum oraz sklep z serem (Haven 25) - ciekawe połączenie. Wchodząc drzwiami po prawej stronie przechodzimy przez małe (darmowe) muzeum poświęcone produkcji sera, następnie możemy wziąć udział w degustacji i wyjść sklepem. W sklepie także możemy spróbować kilku smaków sera przed zakupem.
[Volendam - wystawa dotycząca produkcji sera (Cheese Factory)]
[Volendam - wystawa dotycząca produkcji sera (Cheese Factory)]
  • Volendam Experience (Haven 156) - jest to interaktywna prezentacja pokazująca historię miasta. Czym różni się od innych atrakcji tego typu? Film oglądamy w specjalnych okularach Oculus Rift, czyli w technologii wirtualnej rzeczywistości.
Volendam - widok na promenadę od strony wody
Volendam - widok na promenadę od strony wody

A skąd najlepiej obejrzeć promenadę? Zdecydowanie na cyplu, do którego prowadzi ulica Havendijkje. Znajdziemy tam ławeczki, na których możemy usiąść i spokojnie popatrzeć na piękną część portową. Z cypla widać również z oddali półwysep Marken. Znajduje się on jednak na tyle daleko, że nie powinniśmy oczekiwać spektakularnych widoków.

Volendam - spokojny odpoczynek na cyplu
Volendam - spokojny odpoczynek na cyplu

Tradycyjnie stroje i zdjęcia

Volendam słynie z tradycyjnym strojów, nie jest niczym niespotykanym zobaczyć tu kobiety (i mężczyzn) ubranych w tradycyjne stroje. Oczywiście, także ta część została skomercjalizowana - na promenadzie znajdziemy specjalne punkty, w których możemy przebrać się i zrobić sobie zdjęcie w tradycyjnym lokalnym ubiorze. Wzdłuż ulicy Haven znajdziemy kilka punktów, w których możemy zrobić sobie taką sesję.

Owoce morza

Wpaść do Volendam i nie spróbować śledzia po holendersku lub w kanapce, albo innego dania rybnego lub z owoców morza? Nie wydaje się to dobrym pomysłem! Wybór jest duży. Możemy zajść do restauracji, gdzie zjemy np. dorsza, lub do jednej z budek lub do knajpy z daniami na szybko. Z dań na szybko warto spróbować danie o nazwie kibbeling, czyli smażone kawałki ryb lub kanapkę ze śledziem. Jeśli jesteśmy odważni możemy zamówić śledzia po holendersku, czyli śledzia, którego trzymając za ogon w górze próbujemy zjeść w całości.

Volendam - spacer wzdłuż promenady - widok na budkę z rybami
Volendam - spacer wzdłuż promenady - widok na budkę z rybami

Informacje praktyczne

Punkt informacji turystycznej

Główny punkt informacji turystycznej znajduje się w budynku Muzeum Volendam (Zeestraat 37), po lewej stronie. Otrzymamy tam mapę oraz możemy otrzymać niezbędne informacje.

Dojazd z Amsterdamu

Do miasteczka Volendam dojedziemy autobusem linii 316 z dworca głównego. Wysiadamy na przystanku Volendam Julianaweg/Centrum (ok 25-30 min, cena z OV-chipkaart 4,29€).

Jak dostać się do Marken?

Większość odwiedzających wpadających do Volendam decyduje się także odwiedzić miasteczko Marken. Możemy tam dostać się na dwa sposoby:

  • Autobusami - niestety, nie ma możliwości bezpośredniego dostania się do Markeen. Musimy skorzystać z autobusu linii 316, przesiąść się na przystanku Bushalte Dorp, Broek (musimy przejść na drugą stronę ulicy), i wsiąść w autobus linii 315;
  • Statkiem - w sezonie turystycznym z portu kilka razy dziennie odpływa statek nastawiony na turystów. Pierwszy rejs 10:00, ostatni rejs 18:30, ostatni powrót 19:00 - w szczycie sezonu często dostępne są jeszcze rejsy godzinę później oraz 45 minut wcześniej niż pierwszy rejs. Koszt w jedną stronę to 8,50€ (bilet w dwie strony 11,50€). Dzieci mają zniżkę 50%.
Volendam - Cheese Factory - sklep i wystawa dotycząca sera
Volendam - Cheese Factory - sklep i wystawa dotycząca sera

Jak dostać się do miasta Edam?

Jeśli nam się śpieszy, możemy skorzystać z autobusów linii 110 lub 316, które jadą około 11-13 minut. Z kartą OV-chipkaart zapłacimy 1,89€ (linia 110) lub 1,58€ (linia 316).

Jeśli jednak mamy więcej czasu, do miasteczka Edam, warto wybrać się na spacer trasą Edammerpad. Pomimo, że blisko trasy znajduje się ulica - jest ona bardzo przyjemna, przez większość drogi spacerujemy blisko kanałów i małych zbiorników wodnych oraz zieleni. Niektóre fragmenty nie są wydzielone dla rowerzystów i pieszych, powinniśmy wtedy uważać.. Spacer powinien nam zająć 30-45 minut.

Cheese Factory - wystawa dotycząca produkcji sera w Volendam
Cheese Factory - wystawa dotycząca produkcji sera w Volendam

Reklama