Podróże po Europie

Atrakcje Holandii - 18 miejsc, które warto zwiedzić i zobaczyć

Ostatnia aktualizacja: 24 maja 2024

Holandia w szerokiej świadomości kojarzona jest z wiatrakami, liberalnym Amsterdamem oraz rowerami. Jest to jednak spore uproszczenie - kraj ten pełen jest wspaniałych muzeów oraz urokliwych miasteczek, pamiętających czasy holenderskiego złotego wieku, z kanałami, ratuszami i domami bogatych kupców. Trudno jednak nie zgodzić się z opiniami, że holenderska architektura jest monotonna i przy dłuższym wypadzie może zacząć nas nużyć!

Z naszego przewodnika dowiesz się co warto zobaczyć i zwiedzić w Holandii. Obok największych atrakcji, takich jak Amsterdam czy skansen Zaanse Schaans, na naszej liście umieściliśmy wiele innych ciekawych miejsc.

Wiatraki w Holandii - Skansen z wiatrakami Zaanse Schans (w Zaandam)
Wiatraki w Holandii - Skansen z wiatrakami Zaanse Schans (w Zaandam)

Amsterdam - liberalna stolica Holandii

Trudno stworzyć przewodnik po atrakcjach Holandii bez wspomnienia o Amsterdamie - stolicy Królestwa Niderlandów, miejsca narodzin giełdy papierów wartościowych oraz kolebki liberalizmu. Miasto słynie ze swoich kanałów, urokliwych kamieniczek i swobodnego podejścia do życia. Do tego wręcz kipi historią. Spacerując po historycznym centrum raz po raz natrafimy na wspaniałą fasadę zabytkowego budynku lub inny ślad po najlepszych czasach w dziejach miasta, kiedy stanowiło jeden z najważniejszych ośrodków handlowych.

W Amsterdamie odnajdziemy kilka najpopularniejszych holenderskich atrakcji takich jak:

  • Muzeum van Gogha poświęcone w pełni twórczości tego artysty (do skarbów kolekcji należą "Słoneczniki").
  • Rijksmuseum - muzeum narodowe przechowujące największe skarby holenderskiego złotego wieku (w tym słynny obraz Rembrandta "Straż Nocna" oraz "Mleczarka" Vermeera).
  • Heineken Experience - muzeum w dawnym browarze.
  • dom Anne Frank.
  • pierścienie kanałów wpisane na listę UNESCO.

I wiele, wiele więcej.

W ostatnich latach udało nam się kilkukrotnie odwiedzić stolicę Holandii, w efekcie czego powstał rozbudowany przewodnik Amsterdam - atrakcje, zwiedzanie, zabytki.
Co warto zobaczyć w Holandii? Kanały w Amsterdamie!
Co warto zobaczyć w Holandii? Kanały w Amsterdamie!

Skansen Zaanse Schaans - holenderskie wiatraki

Nie ma chyba bardziej kojarzonych z Holandią budynków niż wiatraki, które do czasu rewolucji przemysłowej napędzały cały tutejszy przemysł. Służyły jako młyny, tartaki, a nawet były wykorzystywane do wypompowywania wody. Według ostrożnych szacunków w czasach największego rozkwitu Holandii w kraju działało blisko 10 000 wiatraków, z których do dziś zachowało się około 1000.

Przynajmniej jeden wiatrak znajdziemy w większości najważniejszych miast na północy kraju. Chcąc jednak zobaczyć ich więcej powinniśmy ruszyć poza największe ośrodki. Nie wszystkie wiatraki będziemy mogli jednak odwiedzić - niektóre zostały zamienione na muzea, a inne możliwe są do zwiedzania zaledwie w pojedyncze dni (czasem kiedy pracują).

Atrakcje Holandii - Skansen Zaanse Schaans
Atrakcje Holandii - Skansen Zaanse Schaans

Do najlepszych miejsc umożliwiających zobaczenie wiatraków przy pracy należy położony w bliskiej okolicy Amsterdamu skansen Zaanse Schans, gdzie będziemy mieć szansę zobaczyć kilka wiatraków od środka, a także zajrzeć do innych zabytkowych budynków. Szczególnie ciekawy jest tartak, który pozwala zrozumieć w jaki sposób był możliwy tak prężny rozwój holenderskiej floty.

Wstęp na teren skansenu jest bezpłatny. Płatny, i to słono, jest parking. Ponadto, należy zakupić bilety wstępu, by odwiedzić konkretne atrakcje.

Na zwiedzenie Zaanse Schans powinniście zarezerwowąć sobie przynajmniej pół dnia.

Więcej o skansenie napisaliśmy w artykule Zaanse Schans - zwiedzanie i informacje praktyczne

Wiatraki i sztuka

Wiatraki od zawsze zachwycały artystów - od holenderskich Starych Mistrzów po słynnych europejskich malarzy jak Claude Monet. Słynny francuski impresjonista spędził trochę czasu w regionie Zaandam i namalował 25 obrazów przedstawiających ten przemysłowy obszar. Jeden z nich znajduje się w muzeum Zaanse Schans.

Dzieło Moneta w tutejszym muzeum
Dzieło Moneta w tutejszym muzeum

Keukenhof - słynny wiosenny ogród

Dla wielu turystów do największych atrakcji Holandii zalicza się ogród Keukenhof, który czynny jest wyłącznie w okresie wiosennym (w 2025 roku od 20 marca do 11 maja). Każdego roku rozkwitają tu miliony kwiatów, w tym tulipanów, przyciągając setki tysięcy turystów.

Do ogrodu Keukenhof łatwo dojedziemy z Amsterdamu - od jakiegoś czasu kursuje tam specjalna linia autobusowa.

Haga - holenderska stolica i "Dziewczyna z Perłą"

Mimo że to Amsterdam jest stolicą Holandii, to parlament oraz król rezydują w Hadze. W mieście tym odnajdziemy jedną z największych atrakcji Holandii - Królewską Galerię Malarstwa Mauritshuis, w zbiorach której znajduje się słynna "Dziewczyna z perłą" Johannesa Vermeera** oraz inne arcydzieła niderlandzkich mistrzów (w tym **"Lekcja anatomii doktora Tulpa" pędzla Rembrandta).

Oprócz królewskiej galerii warto odwiedzić również Muzeum M.C. Eschera poświęcone twórczości słynnego holenderskiego grafika wykorzystującego w swoich pracach zasady logiki matematycznej.

Więcej o innych atrakcjach Hagi przeczytacie w naszym przewodniku Haga - największe atrakcje i zwiedzanie holenderskiego centrum władzy
Plac Binnenhof w Hadze
Plac Binnenhof w Hadze

Scheveningen - kurort plażowy w Hadze

Po odwiedzeniu muzeów oraz zabytków Hagi warto wybrać się do Scheveningen, popularnego kurortu plażowego, słynącego z molo o długości 400 m oraz deptaków. Na miejscu zjemy śledzia i inne holenderskie przysmaki oraz będziemy mogli odpocząć po trudach zwiedzania. Nie mamy niestety dużego doświadczenia ze Scheveningen w sezonie letnim, ale na wiosnę plaże były pustawe.

Zachód słońca na plaży w Hadze
Zachód słońca na plaży w Hadze

Delft - poznajmy uroki miasta fajansu

To położone pomiędzy Hagą a Rotterdamem miasteczko niemal zawsze pojawia się na szczycie rankingów najpiękniejszych miejsc w Holandii, a każdy czytelnik odwiedzający europejskie muzea i pałace na pewno niejednokrotnie natrafił na niebieskie naczynia wyprodukowane w tutejszej manufakturze fajansu. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru Delft ma do zaoferowania turystom kilka interesujących atrakcji takich jak:

  • Rynek Grote Markt z renesansowym ratuszem.
  • Nowy Kościół z barokowym mauzoleum Wilhelma Orańskiego - świątynia pełni funkcję mauzoleum holenderskiej rodziny królewskiej.
  • Punkt widokowy na wieży Nowego Kościoła.
  • Muzeum w zabytkowej fabryce słynnego niebieskiego fajansu.
  • Prinsenhof - muzeum poświęcone Wilhelmowi Orańskiemu - powstało ono w dawnym klasztorze, gdzie bohater narodowy Holendrów został zamordowany.

Rotterdam - miasto odrodzone z ruin

Rotterdam to jedyne z opisywanych przez nas miast, w którym próżno szukać wielowiekowych zabytków, ponieważ praktycznie cała tutejsza zabudowa została zmieciona z powierzchni ziemi w trakcie niemieckich nalotów. Słynne miasto portowe pełne jest za to nowoczesnej zabudowy oraz interesujących muzeów.

Markthal w Rotterdamie
Markthal w Rotterdamie

Do największych atrakcji Rotterdamu należą:

  • Markthal - jedna z najbardziej unikatowych hal targowych Europy
  • domy-sześciany Pieta Bloma,
  • Muzeum Boijmans Van Beuningen z dziełami takich artystów jak Rembrandt, Van Gogh, Pieter Bruegel i Rubens - obecnie znajduje się w trakcie renowacji, ale możemy odwiedzić magazyn z dziełami sztuki.
  • Ogród zoologiczny i oceanarium.

Oprócz nich na odwiedzających czekają nowoczesne wieżowce i inne przykłady współczesnej architektury.

Więcej dowiecie się z naszego artykułu Rotterdam - atrakcje, zabytki, zwiedzanie
Słynny wiszący most w Rotterdamie - Erasmusbrug
Słynny wiszący most w Rotterdamie - Erasmusbrug

Kinderdijk - wiatrakowe zagłębie na obrzeżach Rotterdamu

Turyści odwiedzający Amsterdam wybierają się do Zaanse Schans, a ci przybywający do Rotterdamu ruszają do niewielkiej wsi Kinderdijk, gdzie przetrwało prawie 20 zabytkowych wiatraków wpisanych w 1997 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Do Kinderdijk dostaniemy się na wiele sposobów - autobusem, tramwajem wodnym, a nawet rowerem. Na miejscu czekać na nas będzie wiele atrakcji przybliżających rozwój holenderskiej techniki.

Zamek Muiderslot

Położony całkiem niedaleko stolicy zamek Muiderslot w 2021 roku wraz z wodnymi fortyfikacjami Amsterdamu trafił na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Chociaż nie każdego zachwyci rozmiarem, a komnat do odwiedzenia jest zaledwie kilka, to należy on do naszych ulubionych zabytków Holandii i polecamy go każdemu, kto lubi zwiedzać warowne twierdze.

Nawet jeśli nie planujecie zwiedzać pomieszczeń, a podróżujecie samochodem, to warto podjechać tylko po to, by go obejrzeć.

Więcej o historii i zwiedzaniu zamku napisaliśmy w artykule Zamek Muiderslot - historia, zwiedzanie, informacje praktyczne
Atrakcje Holandii - Zamek w Muiden - Muiderslot
Atrakcje Holandii - Zamek w Muiden - Muiderslot

Haarlem i najstarsze muzeum w Holandii

To liczące ponad 750 lat miasto położone jest zaledwie około 20 km od Amsterdamu i stanowi idealne miejsce na krótki wypad (choć my zostaliśmy w nim na noc i nie żałujemy!). Miasto słynie ze swojego rozległego rynku (Grote Markt), przy którym stoi kościół św. Bawona, który do czasu reformacji posiadał godność katedry. Świątynia ta jest największym symbolem Haarlemu i na pewno nie raz zobaczymy jej wnętrza lub bryłę oglądając pejzaże miejskie niderlandzkich malarzy.

Haarlem znany jest również z trzech muzeów:

  • Muzeum Teylersa - najstarsze i jedno z najciekawszych muzeów w całej Holandii (do jego największych skarbów należą szkice postaci ludzkich wykonane przez Michała Anioła podczas przygotowań do udekorowania Kaplicy Sykstyńskiej).
  • The Corrie ten Boom - muzeum mieszczące się w domu rodziny chrześcijańskiej ukrywającej Żydów podczas wojny.
  • Muzeum Fransa Halsa z kilkunastoma pracami tego artysty, a także malarzy z jego warsztatu oraz innych niderlandzkich twórców. Obecnie posiada dwie siedziby - druga z nich skupia się na sztuce współczesnej.

Oprócz nich do zobaczenia są też liczne zabytki takie jak chociażby XVII-wieczny wiatrak Molen De Adriaan, Brama Amsterdamska czy neoromańska katolicka katedra św. Bawona.

Więcej o atrakcjach tego miasta przeczytacie w artykule Haarlem - największe atrakcje i zwiedzanie
Rynek i Kościół Św. Bawona w Haarlemie
Rynek i Kościół Św. Bawona w Haarlemie

Gouda - zwiedzanie miasta sera

Miasto Gouda znane jest przede wszystkim z sera i to na nim opiera swoją komunikację marketingową. W sezonie letnim (od kwietnia do września) w niemal każdy czwartkowy poranek na rynku organizowana jest inscenizacja targu serowego prezentująca w sposób nieco teatralny jak wyglądały takie wydarzenia w przeszłości (od momentu targowania się o cenę, przez załadowanie sera na wozy aż do ważenia go w budynku Wagi)

Podczas targu serowego w Goudzie na placu Markt
Podczas targu serowego w Goudzie na placu Markt

Przy rynku w Goudzie stoją dwa zabytki udostępnione do zwiedzania: XV-wieczny ratusz oraz budynek wagi De Goudse Waag. Dosłownie kawałek dalej odnajdziemy muzeum miejskie - jak dla nas jedno z ciekawszych w kraju. Warto też pospacerować po urokliwych uliczkach starego miasta.

Budynki Wagi - symbole holenderskich miast

Potęga Holandii w jej najlepszych czasach opierała się na handlu. Z tego względu w każdym z najważniejszych miast znajdowały się tzw. budynki Wagi (Waag), wewnątrz których odbywało się ważenie sprzedawanych produktów. Wagi znajdowały się blisko głównego rynku bądź tuż obok kanału, którym towary wpływały do miasta, i obok ratuszy należały one do najwspanialszych gmachów publicznych.

Oprócz Goudy warte uwagi "Wagi" zachowały się w Alkmaar, Amsterdamie i Lejdzie. Współcześnie w ich wnętrzach mieszczą się zazwyczaj muzea, punkty informacji turystycznej czy restauracje. Wszystkie jednak zachowały przynajmniej częściowy wystrój i klimat.

Alkmaar - Amsterdam w miniaturze

Gdybyśmy otrzymali zadanie opisania miasta Alkmaar w jednym zdaniu, to prawdopodobnie użylibyśmy określenia Amsterdam w miniaturze. Podobnie jak w stolicy czekają tu nas nas kanały (warto wybrać się na krótki rejs turystyczny i uważać na głowę pod mostkami!), niska zabudowa czy monumentalny budynek Wagi. W kościele Grote Kerk zobaczymy najstarsze wciąż grające organy w Holandii (o nazwie Koororgel), a w muzeum piwa dowiemy się więcej o warzeniu tego trunku.

W Alkmaar bogate są również tradycje produkcji sera - w budynku Wagi powstało muzeum poświęconemu wyrobowi tego przysmaku, a w sezonie letnim organizowany jest targ serowy.

Na dziedzińcu dawnego przytułku Wildemanshofje w Alkmaar
Na dziedzińcu dawnego przytułku Wildemanshofje w Alkmaar

Lejda - holenderskie miasto uniwersyteckie i egipskie mumie

Lejda słynie z najstarszego w Holandii uniwersytetu oraz naprawdę licznych zabytków i muzeów. W naszej opinii perełką jest Narodowe Muzeum Antyków (Rijksmuseum van Oudheden), gdzie prezentowane są między innymi egipskie mumie. Oprócz nich na odwiedzających czekają wspaniałe greckie i rzymskie eksponaty.

Do innych atrakcji tego miasta zaliczają się:

  • Muzeum Historii Naturalnej.
  • Jeden z najstarszych ogrodów botanicznych świata (jego historia sięga 1590 roku!).
  • Zabytkowy młyn Molen de Valk przekształcony w muzeum.

Do kategorii atrakcje dla ambitnych zalicza się niewielkie muzeum poświęcone grupie osób zwanych pielgrzymami, którzy wyruszyli do Ameryki na statku Mayflower.

Utrecht i jego katedra bez nawy

Współczesny Utrecht kojarzony jest jako ośrodek uniwersytecki, ale warto pamiętać, że zalicza się on do najważniejszych miast w historii Holandii i dopiero w okresie "złotego wieku" stracił dominującą pozycję na rzecz Amsterdamu.

Dziś turystów do Utrechtu przyciąga przede wszystkim katedra św. Marcina, której centralna nawa zawaliła się 1674 roku nie wytrzymując potęgi tornada. W efekcie katastrofy oddzielone od siebie zostały dzwonnica (najwyższa w kraju, możemy się na nią wdrapać i spojrzeć na całą okolicę) oraz tylna część świątyni. Do katedry przylegają urokliwe krużganki, jedne z najpiękniejszych w całej Holandii.

Do innych atrakcji Utrechtu zaliczają się:

  • Kanały położone znacznie poniżej poziomu ulicy (prowadzą wzdłuż nich klimatyczne deptaki).
  • Kościół św. Wilibrorda ze wspaniałymi malowidłami ściennymi (tutaj uprzedzimy Wasze zdziwienie - jest to świątynia katolicka!).
  • Położony kawałek za miastem zamek De Haar.
Widok na bok Katedry Świętego Marcina w Utrechcie
Widok na bok Katedry Świętego Marcina w Utrechcie

Park rozrywki Efteling

Bajkowy park rozrywki Efteling to jedyne miejsce w naszym artykule, którego nie mieliśmy jeszcze okazji odwiedzić, ale z racji tego, że nasz "zespół" już jakiś czas temu powiększył się o jedną małą osobę, to mamy nadzieję, że już niedługo się to zmieni ;-)

Hoorn - w cieniu dawnej chwały

Spacerując dziś po uliczkach Hoorn aż trudno uwierzyć, że w trakcie holenderskiej złotej ery miasto to rywalizowało z samym Amsterdamem. Wpływ na to miał przede wszystkim fakt, że jako jedno z zaledwie sześciu miejsc Hoorn wybrane zostało na siedzibę Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej (jej herb do dziś widnieje na dawnych magazynach).

Mimo że zwiedzanie Hoorn nie zajmie nam zbyt dużo czasu, to na miejscu czeka na nas kilka interesujących atrakcji, takich jak plac miejski, Muzeum Zachodniofryzyjskie (w momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu w remoncie) oraz zabytkowe wieże. Dla miłośników techniki ciekawą informacją będzie, że z Hoorn możemy wyruszyć zabytkowym pociągiem (prowadzonym przez parowóz) do Medemblik.

Musimy jednak podkreślić, że Hoorn nie zalicza się do czołówki największych atrakcji Holandii i warto tam zajechać tylko wtedy, gdy zostajemy w kraju tulipanów na dłużej.

Więcej o mieście przeczytacie w naszym przewodniku Hoorn w Holandii - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne
Atrakcje Holandii - Muzeum Zachodniofryzyjskie
Atrakcje Holandii - Muzeum Zachodniofryzyjskie

Edam, Volendam i Marken

Wszystkie te trzy miasteczka znajdują się na tyle blisko siebie, że umieściliśmy je w jednym punkcie.

W Edam odbywa się targ serowy i zachowało się kilka zabytków. Volendam to typowo turystyczne miasteczko nadmorskie, które w sezonie jest przepełnione ludźmi, a Marken było dawniej osadą rybacką mieszczącą się na wyspie.

Dla nas najbardziej urokliwe było miasteczko Marken, a najmniej czasu spędziliśmy w Volendam. Wszystkie z nich odwiedzimy w ciągu maksymalnie kilkugodzinnego wypadu.

Widok na plac Dam i Ratusz w holenderskim mieście Edam
Widok na plac Dam i Ratusz w holenderskim mieście Edam
Marken - widok na knajpki i tawerny nad wodą
Marken - widok na knajpki i tawerny nad wodą

Zwiedzanie Holandii - wskazówki i informacje praktyczne

Jak dostać się do Holandii?

Najtańszym sposobem jest skorzystanie z samolotu i lądowanie na lotnisku w Eindhoven, które obsługuje tanich przewoźników. Po dotarciu na miejsce możemy skorzystać z autobusu lotniskowego lub transportu publicznego, aby ruszyć dalej w podróż. Znacznie droższy będzie lot do Amsterdamu, ale pozwoli nam na znaczną oszczędność czasu.

Jak poruszać się po Holandii?

Holandia jest stosunkowo małym krajem, więc łatwo podróżować po niej nowoczesnymi pociągami, które są czyste oraz przyjeżdżają na czas. Niestety, ceny biletów nie należą do najniższych i nawet Holendrzy narzekają na ich wysokość.

Zdecydowana większość transportu publicznego w Holandii oparta jest o karty czipowe (OV-chipkaart) oraz płatności zbliżeniowe (OVpay) - dotyczy to zarówno pociągów obsługiwanych przez narodowego kolejowego przewoźnika NS jak i autobusów miejskich oraz regionalnych. Oba sposoby płatności umożliwiają tańsze podróżowanie niż w przypadku kupowania biletów fizycznych. Musimy jednak wspomnieć, że w momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu płatności zbliżeniowe OVpay nie były jeszcze dostępne we wszystkich środkach transportu.

Wszystkiego o poruszaniu się po Holandii komunikacją publiczną dowiezie się z naszego rozbudowanego przewodnika Transport publiczny w Holandii - komunikacja miejska i międzymiastowa

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Holandii?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie - nasz przewodnik powstał na bazie kilkukrotnych odwiedzin tego kraju. Z jednej strony wszystkie opisane miejsca dałoby się zwiedzić w około 7-10 dni, ale w założeniu, że w dużych miastach wybieramy do zobaczenia co najwyżej kilka największych atrakcji. W innym wypadku w samym Amsterdamie można by spędzić 5 dni!

Ile kosztuje zwiedzanie Holandii?

Holandia należy do najdroższych europejskich kierunków turystycznych, o czym więcej dowiecie się z naszego zestawienia Ceny w Holandii.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama