Podróże po Europie

Rotterdam - największe atrakcje i zwiedzanie

Ostatnia aktualizacja: 24 września 2022

Rotterdam to miasto portowe o bogatej historii, które zostało niemalże doszczętnie starte z powierzchni ziemi przez niemieckie bombowce podczas II wojny światowej.

Wybierając się tu turystycznie nie powinniśmy więc nastawiać się na zwiedzanie zabytków, ale nowoczesnej zabudowy oraz atrakcji w Rotterdamie nie brakuje i każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Współczesny Rotterdam to wciąż miasto żyjące z handlu morskiego - dawniej tutejszy port był największy na świecie, a dziś dzierży "skromniejszy" tytuł największego w Europie.

Jak zwiedzać Rotterdam?

Centrum miasta, gdzie odnajdziemy najwięcej atrakcji Rotterdamu, nie należy do nazbyt rozległych i właściwie wszędzie z łatwością powinniśmy dostać się pieszo. W przypadku dalszych atrakcji możemy skorzystać z nowoczesnej siatki transportu publicznego i dojechać do nich metrem bądź autobusem.

Planując aktywne zwiedzanie Rotterdamu warto rozważyć zakup oficjalnej karty turystycznej Rotterdam Welcome Card. Występuje ona w wariantach 1-, 2- i 3-dniowym oraz w dwóch wersjach:

  • wyłącznie jako karta zniżkowa do miejskich atrakcji,
  • jako karta zniżkowa oraz bilet umożliwiający nielimitowane korzystanie z transportu publicznego.
Widok na Rotterdam z wieży widokowej Euromast
Widok na Rotterdam z wieży widokowej Euromast

Atrakcje Rotterdamu. Co warto zobaczyć w Rotterdamie?

Punkt widokowy Euromast i spojrzenie na most wiszący Erasmusbrug

Nazwany imieniem Erazma z Rotterdamu wiszący most łączy ze sobą dwie strony miasta - jego fragment stanowi most zwodzony, będący największą konstrukcją tego typu w tej części świata. Po jego południowej stronie znajduje się obszar pełen nowoczesnych drapaczy chmur.

Słynny wiszący most w Rotterdamie - Erasmusbrug
Słynny wiszący most w Rotterdamie - Erasmusbrug

Chcąc spojrzeć na most Erazma oraz nowoczesną zabudowę z wyższej perspektywy najlepiej wybrać się na taras widokowy utworzony na tutejszej wieży obserwacyjnej Euromast. Taras posiada część otwartą, więc w podziwianiu panoramy Rotterdamu nie będzie przeszkadzać nam szyba ani siatka.

Na wieży Euromast oprócz tarasu widokowego znajduje się również restauracja. Aktualne ceny biletów oraz dni i godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie atrakcji.

Więcej informacji o punkcie widokowym oraz zdjęć znajdziecie w naszym artykule Euromast.

Markthal - jedna z najbardziej unikatowych hal targowych Europy

Wizyta w Rotterdamie nie może się obyć bez odwiedzenia słynnej hali targowej Markthal, w której spróbujemy przysmaków z całego świata, co nawiązuje do wielokulturowych portowych tradycji miasta. Na miejscu odnajdziemy sklepy, stoiska handlowe oraz restauracje.

Markthal w Rotterdamie
Markthal w Rotterdamie

Wielu turystów nie przybywa tu jednak w celu smakowania orientalnych przysmaków, a pragnąc zobaczyć budynek w kształcie podkowy, którego sufit oraz boczne ściany ozdobiono przepięknymi grafikami. Kompozycja nosi nazwę „Róg obfitości” i przedstawia pełne wielorakich barw grafiki wykonane przy pomocy programu studia Pixar. Malownicze dzieło przedstawia m.in.: ogromne owady, owoce, warzywa oraz kwiaty.

Więcej informacji znajdziecie w artykule Markthal - kolorowa hala targowa w Rotterdamie

Domy-sześciany Pieta Bloma

Całkiem niedaleko targowiska Markthal odnajdziemy domy sześciany (Kijk-Kubus) będące efektem odważnej wizji architekta Pieta Bloma. W latach 70. poprzedniego stulecia zaprojektował on niezwykle założenie - domy, których ostatni poziom miał formę kostki. Początkowo planowano utworzyć ponad 180 takich domów, ale ostatecznie powstało mniej niż 20. Mimo że mają one już swoje lata, to to wciąż zachwycają odważną wizją architekta.

Muzeum Boijmans Van Beuningen

Ta placówka o nieco enigmatycznie brzmiącej nazwie należy do najważniejszych muzeów sztuki w całej Holandii. W jej zbiorach znajdują się przede wszystkim obrazy datowane od epoki gotyku, ale również rzeźba i szkice. Zobaczymy tam dzieła takich artystów jak Rembrandt, Van Gogh, Pieter Bruegel i Rubens. Turyści najczęściej fotografują jednak dzieło Maurizio Cattelana przedstawiające człowieka wychodzącego z podłogi.

Muzeum Sztuki w Rotterdamie

W Rotterdamie działa jeszcze drugie muzeum sztuki o nazwie Kunsthal. Nie ma ono jednak stałej kolekcji, a wystawiane są w nim wystawy tymczasowe. Jeśli planujemy się tam wybrać to dokładnie sprawdźmy co znajduje się na rozkładzie.

Muzeum Morskie w Rotterdamie z najstarszym zachowanym modelem statku

Rotterdamskie muzeum poświęcone morskim wojażom składa się de facto z dwóch części - wystawy zamkniętej oraz przystani z zabytkowymi jednostkami pływającymi. Muzeum posiada trochę unikatowych eksponatów - jak dawne dzienniki czy najstarszy zachowany model statku w Europie (Mataró), ale my jako fani tego typu placówek czuliśmy lekki niedosyt, który uratował dopiero skansen łodzi i statków.

Ogród zoologiczny i Oceanarium

Do chlub Rotterdamu należy tutejszy ogród zoologiczny, w skład którego wchodzi Oceanarium z jednym z ciekawszych tuneli w Europie, będące świetną atrakcją zarówno dla tych starszych, jak i najmłodszych turystów.

Wiktora Królewska w zoo w Rotterdamie
Wiktora Królewska w zoo w Rotterdamie
Dowiedz się więcej: Zoo oraz Oceanarium w Rotterdamie

Zwiedzanie stadionu Feyenoordu Rotterdam

Stadion “De Kuip" jest doskonale znany każdemu kibicowi piłki nożnej. Ta legendarna arena Feyenoordu Rotterdam oraz reprezentacji Holandii jest otwarta dla zwiedzających - i zdecydowanie warto znaleźć czas i wybrać się na trwającą około 90 minut wycieczkę z przewodnikiem.

W trakcie zwiedzania zobaczymy m.in. szatnię dla gości, salkę konferencyjną oraz staniemy na płycie boiska - na którą wejdziemy tunelem przeznaczonym dla piłkarzy. Dodatkowo będziemy mogli odwiedzić klubowe muzeum.

Podczas wizyty na płycie stadionu De Kuip
Podczas wizyty na płycie stadionu De Kuip

Sam stadion jest dość wiekowy, gdyż oddano go do użytku już w 1937 roku, ale czuć w nim tę magię, której brakuje często nowym obiektom. W ostatnich latach planowano budowę całkiem nowego obiektu, ale ostatecznie projekt ten przełożono na przyszłość.

Ratusz i jego dziedziniec

Ratusz w Rotterdamie powstał w latach 1914-1920 i jest jednym z nielicznych budynków w centrum miasta, który przetrwał niemieckie naloty.

Ratusz w Rotterdamie
Ratusz w Rotterdamie

Ratusz posiada dzwonnice o wysokości 71 m, na szczycie którego umieszczono posąg złotego anioła pokoju rzeźbiarza Johan'a Kellera.

Będąc w okolicy warto rzucić okiem do rotterdamskiego ratusza i obejrzeć główny hol, a następnie udać się na urokliwy dziedziniec, wokół którego powstało całe założenie.

Dziedziniec ratusza
Dziedziniec ratusza

Kościół św. Wawrzyńca - ostatnie świadectwo średniowiecznego miasta

Kościół św. Wawrzyńca w Rotterdamie (Grote of Sint-Laurenskerk) to ostatnie zachowane świadectwo średniowiecznego Rotterdamu. Ta protestancka świątynia powstała pomiędzy XV a XVI stuleciem i była pierwszym budynkiem w mieście wykonanym w całości z kamienia.

Budowla również ucierpiała znacznie w trakcie bombardowań i przetrwały z niej wyłącznie wieża oraz mury. Szczęśliwie podjęto jednak decyzję o odbudowie, pozostawiając w centrum ostatni relikt dawnych czasów.

Pomnik ropy Cascade

Ropa w Rotterdamie doczekała się własnego pomnika - "Cascade" (autorstwa grupy Atelier Van Lieshout), który składa się z baryłek (jest ich osiemnaście) oraz ludzkich sylwetek. Oba elementy zlewają się w jedność, a postacie nabierają często dramatycznych kształtów.

Pomnik ropy Cascade
Pomnik ropy Cascade

Pomnik Rozdarte miasto

Kolejnym z ważniejszych rotterdamskim pomników jest dzieło z brązu zatytułowane De Verwoeste Stad ("Rozdarte Miasto"). Rzeźba poświęcona jest zniszczeniu centrum Rotterdamu przez Niemców w 1940. Autorem jest Ossip Zadkine i jest to najbardziej znana praca jego autorstwa.

Pomnik - Rozdarte miasto - Rotterdam
Pomnik - Rozdarte miasto - Rotterdam

Atrakcje Rotterdamu - co jeszcze warto zobaczyć?

Rotterdam to miasto o interesującej architekturze. Nasz artykuł rozpoczęliśmy od wspomnienia moście Erasmusburg, po którym warto się przespacerować.

Oprócz samego mostu polecamy wybrać się na spacery po nabrzeżach z obu jego stron, gdzie natrafimy na wiele wartych uwagi obiektów. Należą do nich m.in.: Willemsbrug i Witter Huis.

Willemsbrug to drogowy most wantowy (podwieszany) znajdujący się nad Nową Mozą. Wygląda on dosyć charakterystycznie z powodu koloru - jego czerwona barwa sprawia, że jest on wyrazisty i widoczny z daleka.

Witte Huis (Biały Dom) to z kolei budynek, który jako jeden z niewielu przetrwał niemieckie bombardowania. Powstał on w stylu secesyjnym na wzór amerykańskich budynków biurowych. W chwili ukończenia jego budowy był najwyższym budynkiem w Europie, choć jego wysokość to zaledwie 43 metry.

Witte Huis i most Willemsbrug w Rotterdamie
Witte Huis i most Willemsbrug w Rotterdamie

Innym wartym zobaczenia budynkiem jest Holland-Amerika Lijn. Obecnie działa w nim hotel, ale niegdyś obiekt ten był siedzibą największej na świecie firmy rejsowej - Holland-Amerika Lijn (H.A.L.), która dziś mieści się w Seattle.

Holland-Amerika Lijn - Hotel New York - Rotterdam
Holland-Amerika Lijn - Hotel New York - Rotterdam

W okolicach mostu Erazma zobaczymy także wiele nowoczesnych drapaczy chmur, z których najciekawszy jest kompleks De Rotterdam.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama