Rotterdam - jak zwiedzać?

Zwiedzanie Rotterdamu

Jak zwiedzać miasto Rotterdam? Rotterdam nie jest dużym miastem, większość atrakcji znajdujących się w tym mieście znajduje się w centrum i okolicy. W te miejsca z łatwością dostaniemy się pieszo. Jednak są taż takie miejsca, które są zlokalizowane nieco dalej lub na obrzeżach miasta i najlepiej dostać się tam metrem lub autobusem.

Rotterdam, jak wiele innych europejskich miast oferuje sposób na tańsze zwiedzanie tego miasta. W sprzedaży dostępna jest karta „Rotterdam Welcome Card” - RWC, która oferuje zniżki na poszczególne atrakcje, a opcjonalnie również transport miejski.

widok na Rotterdam z wieży widokowej Euromast

Dostępne są 3 warianty czasowe: 1 dzień oraz 2 lub 3 dni. Należy jednak pamiętać, że nie przekłada się to na godziny (np. 1 dzień to nie 24 godziny). Ważność biletu jest ograniczona do tego samego dnia.

Więcej informacji i aktualności znajdziemy na oficjalnej stronie karty.

Atrakcje

Miasto wyróżnia się nowoczesnym wyglądem, oryginalną architekturą i świeżą formą, niewiele znajdziemy tutaj zabytkowych obiektów. W wielu miejscach honorowana jest karta zniżkowa. Oprócz atrakcji, na które dostępne są zniżki z RWC miasto oferuje także wiele innych wartych zobaczenia miejsc.

Wśród rzeczy koniecznych do obejrzenia jest most wiszący Erasmusbrug i hala targowa Markthal, o ciekawym kształcie i jeszcze bardziej ciekawym wnętrzu.

Warto wejść także do Ratusza i wyjść na jego dziedziniec, który prezentuje się znakomicie. Jak to również zwykle bywa, do zobaczenia są także obiekty sakralne - tutaj: Kościół św. Wawrzyńca w Rotterdamie (Grote of Sint-Laurenskerk / Laurenskerk Rotterdam).

Jeśli lubimy podziwiać widoki z góry, to nie możemy ominąć wieży widokowej Euromast.

W mieście coś dla siebie znajdą również fani piłki nożnej, stadion De Kuip - Freynoordu Rotterdam jest możliwy do zwiedzania.

Dla rodzin z dziećmi i dla samych dorosłych znajdzie się jeszcze jedna szczególna atrakcja - ZOO, w którym zlokalizowany jest interesujący tunel - małe Oceanarium z morskimi zwierzętami.

Jedziesz do Rotterdamu i masz mało czasu na zwiedzanie? Nie wiesz co najlepiej zobaczyć? Wybraliśmy kilka rzeczy, które uznaliśmy za najciekawsze atrakcje w Rotterdamie.

!Słynny wiszący most w Rotterdamie - Erasmusbrug
Słynny wiszący most w Rotterdamie - Erasmusbrug

Bilety komunikacji

[stan na 2017 rok]

ilość dni cena normalna cena ulgowa
dla osób w wieku od 4 do 11 lat i 65+
1 dzień 7,50 Euro 3,75 Euro
2 dni 12,50 Euro 6,25 Euro
3 dni 16,50 Euro 8,25 Euro

Warto wiedzieć

W Rotterdamie, podobnie jak w całej Holandii komunikacja miejska działa w trochę inny sposób niż w Polsce. W autobusach i tramwajach korzystając z biletów długo-okresowych (w tym dobowych, 2-dniowych itp) bilet przykładamy do "kasownika" zarówno podczas wchodzenia, jak i wychodzenia z tego środka transportu. Obowiązują tu tak zwane "check-in" i "check-out". Tutaj szczególna uwagę należy zwrócić zwłaszcza wtedy, gdy wiemy, że będziemy korzystać z metra. Może się zdarzyć tak, że w autobusie czy tramwaju zapomnimy zrobić "check-out", to następnie podczas wchodzenia do metra "bramka wejściowa" uzna to za "check-out", a podczas wychodzenia "bramka wyjściowa" może niezaakceptować akcji "check-in".

Więcej informacji o mieście

Rotterdam położony w zachodniej Holandii jest miastem dosyć nowoczesnym. Wszystko za sprawą bombardowania wojennego, po którym praktycznie całe miasto zostało zniszczone. Zachowało się bardzo niewiele, np. kościół.

Miasto przez lata słynęło z największego na świecie portu, obecnie jest on największy w Europie. W 2003 roku inny port (Singapur) zaczął pełnić funkcję największego na świecie (licząc według wielkości przeładunku), ten natomiast w 2005 roku również został "pokonany" (przez Szanghaj).

Miasto słynie również z pomnika z brązu zatytułowanego - De Verwoeste Stad ('The Destroyed City' / "Rozdarte Miasto"). Rzeźba jest poświęcona zniszczeniu centrum Rotterdamu przez Niemców w 1940. Autorem jest Ossip Zadkine i jest to najbardziej znana praca jego autorstwa.

Pomnik - Rozdarte miasto - Rotterdam

Nie masz jeszcze noclegu w Rotterdamie? Sprawdź aktualne oferty i promocje na stronie Booking.com (kliknij tutaj aby sprawdzić!)
ReklamaReklama