Podróże po Europie

Euromast - punkt widokowy w Rotterdamie

Ostatnia aktualizacja: 24 września 2022

Euromast to wieża obserwacyjna stanowiąca najlepszy punkt widokowy w Rotterdamie. Po zakupie biletu będziemy mogli podziwiać słynny most Erazma (Erasmusbrug) oraz panoramę miasta i obszaru portowego.

[Widok z wieży widokowej Rotterdam]
[Widok z wieży widokowej Rotterdam]

Historia wieży Euromast w Rotterdamie

Wieża Euromast powstała w latach 1958-1960. Początkowo wysokość budowli wynosiła "zaledwie" 101 m, a jej kraniec wyznaczała restauracja. W momencie budowy był to najwyższy budynek w mieście. Gdy dekadę później Euromast stracił palmę pierwszeństwa zdecydowano o dobudowaniu do istniejącej konstrukcji stalowej iglicy o wysokości około 85 m, odzyskując w ten sposób tytuł najwyższego budynku Rotterdamu.

Obecna całkowita wysokość wieży Euromast to 186 m. Kształt budowli nawiązuje do masztu, podobnie zresztą jak nazwa.

Punkt widokowy Euromast

Wieża posiada tak naprawdę kilka punktów widokowych usytuowanych na różnej wysokości. Zaczynamy od poziomu restauracyjnego składającego się z dwóch kondygnacji położonych na 96 i 101 metrze. Widok stamtąd ograniczony jest przez szybę.

Czternaście metrów powyżej znajduje się otwarty taras wraz z wejściem do atrakcji zwanej Euroscoop. Jest to oszklona kapsuła, do której wchodzą odwiedzający i zajmują miejsca siedzące. Następnie zostaje ona zamknięta i powoli rusza w stronę szczytu wieży, jednocześnie delikatnie obracając się wokół własnej osi.

Całość kręci się przez cały czas - nawet wtedy, gdy osiągnie już ostateczną wysokość, podobnie jak podczas zjazdu w dół. Pozwala to na spokojne obejrzenie panoramy miasta z różnych wysokości.

W pogodne dni z wieży roztacza się widok nawet do 30 km, więc mając trochę szczęścia wypatrzymy stamtąd nawet Hagę.

O jakiej porze dnia wjechać na wieżę?

My polecamy wybrać się chwilę przed zachodem słońca i zostać aż do zmroku, dzięki czemu zobaczymy miasto zarówno w świetle dziennym, jak i ze sztucznym oświetleniem. Rotterdam w nocy wygląda naprawdę zjawiskowo!

Widok z wieży widokowej Euromast na Rotterdam
Widok z wieży widokowej Euromast na Rotterdam

Wieża Euromast - ceny, dni i godziny otwarcia

Aktualne ceny biletów oraz godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie, gdzie możemy również dokonać zakupu biletu oraz rezerwacji stolika.

Pamiętajmy, że Euromast to nie tylko punkt widokowy, to także restauracja - więc w konkretnym okresie roku każda z "części" może mieć inne godziny zamknięcia.

Do wieży najlepiej dojść pieszo lub dojechać tramwajem - wysiadamy na przystanku Euromast.

Galeria widoków z punktu widokowego Euromast

widok z wieży widokowej Euromast - Rotterdam
widok z wieży widokowej Euromast - Rotterdam
widok z wieży widokowej w Rotterdamie
widok z wieży widokowej w Rotterdamie
widok z wieży widokowej Rotterdam
widok z wieży widokowej Rotterdam
Wieczorny widok z wieży widokowej Euromast na Rotterdam
Wieczorny widok z wieży widokowej Euromast na Rotterdam

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama