Podróże po Europie

Haga - największe atrakcje i zwiedzanie holenderskiego centrum władzy

Ostatnia aktualizacja: 22 września 2022

Haga stanowi główny ośrodek administracyjny władzy Królestwa Niderlandów. To tu, a nie w Amsterdamie - stolicy kraju - zbiera się holenderski parlament i to w Hadze znajduje się siedziba rodziny królewskiej. Miasto może pochwalić się wieloma wartymi uwagi atrakcjami oraz muzeami, a bliskość morza daje szansę na krótki wypad na plażę.

Zwiedzanie Hagi

Mimo że administracyjnie i pod względem ludności Haga jest sporawym miastem, to jej historyczne centrum, gdzie znajdziemy najwięcej atrakcji, nie zajmuje nazbyt rozległego obszaru i możemy swobodnie zwiedzać je pieszo. Jeśli będziemy chcieli ruszyć się poza centrum (np. do Pałacu Pokoju, muzeum Louwmana czy na plażę), to pozostanie nam skorzystać z dobrze rozwiniętej sieci komunikacji publicznej.

Przyjeżdżając do Hagi pociągiem wysiadamy na stacji Den Haag Centraal (lub inaczej Den Haag C), będącej największym dworcem w mieście. Z dworca możemy ruszyć w kierunku Binnenhof pieszo, autobusem (2 przystanki) lub tramwajem (1 przystanek).

Atrakcje Hagi. Co warto zwiedzić i zobaczyć w Hadze?

Binnenhof

Binnenhof to nazwa dziedzińca w centrum Hagi otoczonego zespołem gotyckich budynków tworzących wspólnie główny holenderski ośrodek władzy. To właśnie tu obraduje lokalny parlament i swoją siedzibę ma premier kraju. Do najważniejszych zabytków Binnenhof należy Sala Rycerska (Ridderzaal).

Obecnie kompleks poddawany jest renowacji, która ma zakończyć się w 2026 roku, więc przed tym czasem zobaczymy go przykrytego rusztowaniem.

Plac Binnenhof w Hadze
Plac Binnenhof w Hadze

Wieczorny spacer i staw Hofvijver

Staw Hofvijver sąsiaduje z kompleksem Binnenhof i wspaniale wpasowuje się w klimat miasta. W ciągu dnia pasy zieleni otaczające zbiornik są pełne ludzi, ale warto tu wpaść wieczorem, kiedy panuje senna atmosfera.

Wieczorny spacer w okolicy stawu Hofvijver
Wieczorny spacer w okolicy stawu Hofvijver

Dziewczyna z perłą oraz inne skarby muzeum Mauritshuis

Tuż obok zespołu rządowego odnajdziemy jedną z najwspanialszych galerii sztuki w Holandii - Królewską Galerię Malarstwa (Koninklijk Kabinet van Schilderijen), która mieści się w zabytkowym domu Mauritshuis (Domu Maurycego) z 1640 roku.

Placówka każdego dnia przyciąga tłumy turystów pragnących zobaczyć słynne dzieło Johannesa Vermeera Dziewczyna z perłą. Obraz ten często tytułowany jest takę jako Dziewczyna w perłowych kolczykach, a potocznie bywa nazywany również Mona Lisą północy lub Holenderską Mona Lisą. Praca jest uznawana za jeden z najwybitniejszych przykładów XVII-wiecznego malarstwa.

Dziewczyna z perłą w kolekcji muzeum narodowego Mauritshuis
Dziewczyna z perłą w kolekcji muzeum narodowego Mauritshuis

Oprócz arcydzieła Vermeera w Mauritshuis zobaczymy również prace m.in.: Rembrandta (słynna Lekcja anatomii doktora Tulpa), Jana Steena oraz Fransa Halsa.

Muzeum M.C. Eschera

Maurits Cornelis Escher to holenderski malarz i grafik, którego prace znane są na całym świecie. Artysta ten zasłynął przede wszystkim jako grafik, który w swoich pracach wykorzystywał logikę matematyczną oraz podział plastyczny. Najsłynniejsze obrazy Eschera przypominają puzzle. W poświęconym mu muzeum, pośród ogromnej ilości prac oprócz grafik i obrazów znajdziemy tam także kolekcję figur niemożliwych i złudzeń optycznych. Za najciekawszy punkt wystawy uznaje się 7-metrową grafikę o tytule Metamorphosis III.

Muzeum swoją kolekcję prezentuje w równie ciekawym budynku, który także ma swoją historię - jest to Zimowy Pałac królowej matki Emmy.

Dla nas Muzeum M.C. Eschera to druga największa atrakcja Hagi zaraz po muzeum Mauritshuis.

!Metamorphosis III - Muzeum Escher'a w Hadze

Kościół Sint-Jacobskerk i punkt widokowy na wieży

Położona w centrum Hagi gotycka świątynia jest surowa w środku. Warto jednak zwrócić na nietypowy sześcioboczny kształt jej wysokiej na 100 m dzwonnicy.

Taras widokowy

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że na wieżę można wejść w trakcie wycieczki z przewodnikiem i spojrzeć na okoliczną zabudowę z góry. W trakcie wizyty będziemy mieć do pokonania 288 schody, a przewodnik opowie nam więcej o historii miasta.

Pałac Pokoju - zwiedzanie siedziby Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości

Położony nieco dalej od centrum Pałac Pokoju (Vredespaleis) w Hadze jest siedzibą Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Jego neorenesansowy gmach powstał na początku poprzedniego stulecia, a jego wnętrza wypełniają dary od różnych uczestników międzynarodowej konferencji pokojowej.

Pałac Pokoju możemy zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Aktualne ceny biletów oraz godziny zwiedzania najlepiej jest sprawdzić na oficjalnej stronie.

Najlepiej dokonajmy rezerwacji z wyprzedzenie, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

Pałac Pokoju w Hadze
Pałac Pokoju w Hadze

Louwman Museum - raj dla fanów motoryzacji

Położone przy autostradzie A44 na obrzeżach Hagi Muzeum Louwmana zachwyci wszystkich fanów zabytkowych aut. W kolekcji placówka znajduje się ponad 200 pojazdów, w tym kilka naprawdę unikatowych, które wykorzystywane były w produkcjach filmowych Dodatkiem do kolekcji są wozy strażackie, jednoślady oraz małe modele samochodów.

Wskazówka

Chcąc dojechać do Muzeum Louwmana komunikacją publiczną sprawdźmy wcześniej rozkłady autobusów.

CHASE HIGHWHEELER DELIVERY VAN 1908 - Louwman Museum (Haga)
CHASE HIGHWHEELER DELIVERY VAN 1908 - Louwman Museum (Haga)

Panorama Mesdaga

Wrocław ma Panoramę Racławicką, a Haga Panoramę Mesdaga, która została namalowana w Belgii w 1881 roku przez Hendrika Willema Mesdaga.

Jest to jedna z największych panoram na świecie. Przedstawia ona widok na wybrzeże nad Morzem Północnym, Hagę i Scheveningen. Jest to cylindryczny obraz o imponujących wymiarach. Jego wysokość to 14 metrów, średnica 40 metrów a obwód wynosi w okolicach 120-130 metrów. Warto jeszcze dodać, że jest to także najstarsze na świecie dzieło z kategorii panorama.

Panorama Mesdaga w Hadze
Panorama Mesdaga w Hadze

Dzielnica Scheveningen - szybki wypad na plażę

Scheveningen to nadmorska dzielnica Hagi słynąca z długiej i szerokiej piaszczystej plaży. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w Holandii - z centrum Hagi dojedziemy tam tramwajem lub autobusem już w 15 minut.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Hadze - Hotel Kurhaus na plaży w Scheveningen
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Hadze - Hotel Kurhaus na plaży w Scheveningen

Na ciągnącej się wzdłuż plaży promenadzie działa wiele barów oraz restauracji, gdzie zjemy świeżą rybę.

Do największych atrakcji plaży należy długie molo, a najbardziej znanym budynkiem jest dawny ośrodek wypoczynkowy Kurhaus.

Międzynarodowy festiwal fajerwerków

W lato w Scheveningen organizowany jest międzynarodowy festiwal fajerwerków, które wystrzeliwane są m.in. z łodzi i ze statków. Jeśli wybierzemy się tam komunikacją publiczną musimy liczyć się z trudnym powrotem, ponieważ dostępne składy nie są zazwyczaj w stanie pomieścić tłumów turystów i miejscowych.

Śledź w bułce - nie przegap tutejszego przysmaku!

Śledzie w bułce serwowane z niewielkich budek to naszym zdaniem obowiązkowy punkt do zaliczenia w Hadze. Oprócz śledzia oferują one również pasty z krewetek i innych morskich stworzeń na kanapce oraz smażone kawałki ryb.

Śledź w bułce w Hadze
Śledź w bułce w Hadze

Okolica Hagi - co warto zobaczyć?

Holandia jest stosunkowo małym i dobrze skomunikowanym krajem. Z Hagi w mniej niż 30 minut dojedziemy do Rotterdamu, a w około godzinę do Amsterdamu.

Do najlepszych miejsc na krótki wyjazd należy jednak malownicze Delft znane na całym świecie z produkcji fajansu.

Reklama