Haga - jak zwiedzać?

Zwiedzanie Hagi

Haga to małe miasto, z dobrze rozbudowaną siecią transportu publicznego. Odwiedzając Hagę zorientować się można, że większość atrakcji turystycznych zlokalizowanych jest w centrum miasta. Główne i historyczne zabytki skupione są w jednym okręgu. Są jednak pewne wyjątki. Odrobinę poza centrum, jednak w odległości równie dobrej na dłuższy spacer znajduje się Pałac Pokoju mieszczący w swoich ścianach Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.

Komunikacja publiczna w Hadze dysponuje dużą liczbą autobusów i tramwai. Centrum miasta jest bardzo dobrze zorganizowane , a w okolice bardzo szybko i łatwo można dojechać. Wyjątek mogą stanowić dalsze części miasta. Przykładowo jeśli się chcemy dostać do Louwman Museum, położonego w pobliżu autostrady A44, to powinniśmy uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Autobus dojeżdżający do najbliższego muzeum przystanku nie kursuje często, dlatego najlepiej wcześniej sprawdzić rozkład na dany dzień, żeby dzień przebiegał sprawnie i bez przeszkód.

Planowanie poruszania się po Hadze

Miasto ze rozwiniętą siecią komunikacji miejskiej ułatwia podróżującym poruszanie się po Hadze. Wcześniej można wszystko dokładnie posprawdzać i zaplanować na jednej ze stron: 9292.nl lub htm.nl.

Gdy dojechaliśmy już do docelowego miejsca - jest nim zazwyczaj Haga Centralna czyli Den Haag Centraal lub Den Haag C, będąca największym dworcem w mieście. Najchętniej i zapewne najczęściej (o ile oczywiście nie mamy zakwaterowania w innej części miasta i nie chcemy się "pozbyć" bagażu) prosto z dworca ruszamy w kierunku historycznego centrum, wyznaczonego przez Binnenhof. Dojazd autobusem tam jest doskonały, ponieważ to zaledwie 2 przystanki, a tramwajem tylko 1 przystanek. Korzystając z autobusu wysiądźmy na przystanku Centrum.

komunikacja miejska

W Hadze komunikacja miejska nie należy do najtańszych, na krótkie wizyty proponujemy wybór pomiędzy biletami jednorazowymi, a jedno- lub trzydniowymi:

  • bilet jednorazowy - ważny 60 minut od momentu skasowania - 3,50 Euro;
  • bilet jednodniowy - Individual day pass (HTM Dagkaart) - 6,50 Euro;
  • bilet trzydniowy - 3 Day The Hague Travelcard - 16,50 Euro.

dworzec Den Haag Centraal

Z racji tego, że Haga Centralna jest skupiskiem wielu form komunikacji, jest on dosyć rozbudowany i można potrzebować chwili, aby dostać się na interesującą nas platformę z przystankiem tramwajowym, tudzież autobusowym.

Duża część przystanków autobusowych zlokalizowana jest w górnej części dworca, na wyższych platformach. Na dworcu znajdują się oznaczenia, a jeśli sobie nie radzimy, bądź nie wiemy z której linii skorzystać możemy zapytać osoby zajmujące się pomocą podróżnym w tym gmachu.


Reklama