Podróże po Europie

Lotnisko Eindhoven (EIN): dojazd do Amsterdamu, Eindhoven i innych holenderskich miast

Ostatnia aktualizacja: sierpień 2021

Lotnisko w Eindhoven, choć leży w południowo-zachodniej części kraju, może być rozsądną opcją na w miarę budżetową podróż do popularnych wśród turystów holenderskich miejscowości takich jak Amsterdam czy Haga (inne ciekawe miejsca znajdziecie w naszym zestawieniu największych atrakcji Holandii).

Lotnisko oddalone jest o około 8 km od centrum Eindhoven i głównego dworca kolejowego, z którego dojedziemy do najważniejszych miast.

Port lotniczy Eindhoven

Do Eindhoven latają przede wszystkim tanie linie lotnicze. Z Polski są to Wizz Air oraz Ryanair. W sierpniu 2021 roku Wizz Air latał na lotnisko Eindhoven z następujących portów lotniczych: Gdańsk (GDN), Katowice (KTW), Kraków (KRK), Lublin (LUZ), Poznań (POZ), Rzeszów (RZE), Warszawa Chopin (WAW) i Wrocław (WRO). W tym samym czasie Ryanair latał z lotnisk w Krakowie (KRK) i Modlinie (Warszawa-Modlin / WMI).

Bilety na loty do Eindhoven, zwłaszcza jeśli zakupimy je z wyprzedzeniem, potrafią kosztować zaledwie 10€. Wybór tego lotniska jako miejsce lądowania jest więc doskonałą propozycja dla tych, którzy szukają tanich lotów do Holandii i chcą zobaczyć nie tylko Eindhoven, ale też stolicę i inne miasta.

Najważniejsze dane lotniska Eindhoven:

 • nazwa po angielsku: Eindhoven Airport,
 • kod IATA - EIN,
 • ilość terminali: 1,
 • adres: Luchthavenweg 25, 5657 EA Eindhoven, Holandia.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie WWW.

Informacja ogólna o podróżowaniu komunikacją publiczną po Holandii

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych informacji o środkach transportu warto wspomnieć kilka słów o praktycznych aspektach podróżowania po Holandii. Planując częste korzystanie z komunikacji miejskiej oraz pociągów warto zdawać sobie sprawę, że w kraju tym istnieje karta przedpłacona OV-chipkaart, która umożliwia tańsze podróżowanie. Działa ona w ten sposób, że opłata za przejazd obliczana jest na podstawie liczby przejechanych kilometrów.

Dla przykładu - zwykły bilet za przejazd z lotniska w Eidnhoven do centrum miasta kosztuje 4,46€, a przejazd z kartą OV-chipkaart około 2,53€. Nieco mniejsze są różnice w przypadku przejazdu koleją, gdzie do biletu papierowego dopłacamy zawsze dokładnie 1€. Minusem jest jednak fakt, że wyrobienie karty OV-chipkaart kosztuje około 8€, więc żeby się zwróciła musimy skorzystać przynajmniej z kilku przejazdów.

Karta OV-chipkaart i podróż z lotniska

Dla osób planujących częste korzystanie z holenderskiej komunikacji publicznej najtańszym sposobem na dostanie się do centrum miasta będzie skorzystanie z karty OV-chipkaart, dzięki której cena przejazdu będzie znacznie niższa. Karta działa tak, że wcześniej "ładujemy" na nią środki i za każdym razem korzystając z transportu publicznego "meldujemy się" (check-in) podczas wsiadania poprzez odbicie karty i analogicznie "wymeldowujemy się" (check-out) podczas wysiadania, dzięki czemu system może wyliczyć opłatę na podstawie pokonanej przez nas trasy.

Karta nie jest jednak bezpłatna - jej wyrobienie kosztuje około 7,50€ lub 8,00€, dlatego warto pamiętać, że nie każdemu się ona opłaci.

Karta ważna jest około 4-5 lat, więc możemy korzystać z niej także podczas następnych odwiedzin.

Gdzie kupić kartę OV-chipkaart w Eindhoven?

 • na lotnisku - w księgarni / kiosku AKO, kosztuje ona 8,00€ i od razu dopłacamy do niej kwotę doładowania (tutaj 10,00€);
 • na dworcu w Eindhoven w punktach sprzedaży biletów i kart oraz w automatach - koszt 7,50€;

Jak dojechać z lotniska Eindhoven do dworca i do centrum Eindhoven?

Lotnisko w Eindhoven położone jest na obrzeżach. Do centrum miasta i do głównego dworca kolejowego dojedziemy autobusem linii 400 lub 401. Przejazdy te obsługuje firma Hermes, a ich przystanek znajduje się bezpośrednio przy terminalu.

Za przejazd możemy zapłacić wspomnianą już kartą OV-chipkaart lub zakupić pojedynczy bilet. Pojedyncze bilety zakupimy u kierowcy (płatność tylko kartą), w automatach niedaleko przystanku lub w sklepie Hermes na lotnisku.

Zarówno jeden jak i drugi autobus pokonuje trasę w około 25 minut.

Autobus 400

Linia nr 400 łączy lotnisko w Eindhoven z głównym dworcem kolejowym, po drodze zatrzymując się tylko na przystanku Woensxl/Zh Catharina (adres: 257 Winston Churchilllaan, Eindhoven).

Autobusy linii 400 kursują co około 15 minut.

Za przejazd zapłacimy 4,46€ lub około 2,53€ w przypadku, gdy skorzystamy z karty OV-chipkaart.

Autobus 401

Linia nr 401 kursuje pomiędzy lotniskiem a głównym dworcem kolejowym, ale po drodze zatrzymuje się na większej liczbie przystanków. Dokładną rozpiskę przystanków można sprawdzić tutaj

Autobusy linii 401 kursują średnio co około 10 minut.

Cena przejazdu wynosi 4,46€ lub około 2,53€ w przypadku, gdy skorzystamy z karty OV-chipkaart.

Taksówka

Możliwy jest również dojazd taksówką, co jednak wiąże się z o wiele wyższymi opłatami. Najlepiej przed zapytać o cenę na interesującą nas trasę.

Lotnisko na swojej stronie ostrzega przed korzystaniem z nieoficjalnych taksówek, oficjalne to Connexxion Taxi Services.

Jak dojechać z lotniska Eindhoven do innych holenderskich miast?

Planując wybrać się z lotniska w Eindhoven do największych holenderskich miast mamy zazwyczaj dwie opcje do wyboru.

 • dojazd autobusem lotniskowym na dworzec kolejowy i przesiadka w pociąg (opcja droższa),
 • dojazd autobusem lotniskowym na dworzec kolejowy i przesiadka w autobusy firmy FlixBus (przy odpowiednio wcześniejszym zakupie biletu opcja znacznie tańsza).

W niektórych przypadkach dostępne są również połączenia autobusowe startujące bezpośrednio z lotniska.

Jak dojechać z lotniska Eindhoven do Amsterdamu?

Dojazd z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu możliwy jest z wykorzystaniem jednej z kilku opcji.

Autobus lotniskowy + pociąg

Najpierw korzystamy z autobusu lotniskowego nr 400 lub 401, żeby w około 20 minut dostać się do dworca głównego. Więcej o obu liniach napisaliśmy we wcześniejszej części artykułu. Koszt przejazdu autobusem ok 2,53€ (z kartą OV-chipkaart) lub 4,46€ (bilet kupowany u kierowcy).

Następnie na dworcu w Eindhoven przesiadamy się w pociąg zatrzymujący się na stacji Amsterdam Centraal, który jedzie około 78 min. Pociągi bez przesiadek kursują co około 30 min (można skorzystać również z przesiadki w Utrechcie - taka sama cena). Cena biletu na tej trasie to koszt 21,10€ + 1,00€ (opłata za wydrukowanie biletu - nie dotyczy posiadaczy karty OV-chipkaart, którzy nie drukują biletów, tylko sama karta jest już biletem) = 22,10€.

Razem:

 • z kartą OV-chipkaart = około 2,53€ + 21,10€ = 23,63€
 • bilet autobusowy u kierowcy + bilet pociągowy bez karty = 4,46€ + 22,20€ = 26,46€

Na miejscu warto też sprawdzić, czy w automacie firmy NS (holenderski przewoźnik kolejowy) nie ma możliwości zakupu biletu typu Combo, który umożliwia zakup wspólnego biletu na autobus lotniskowy oraz pociąg. W takim przypadku jako stacja początkowa (a przy powrocie docelowa) powinniśmy móc wpisać Eindhoven Airport.

Aktualne ceny i rozkłady jazdy pociągów można sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika ns.nl.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Autobus lotniskowy + FlixBus

Nieco tańszą opcją na przejazd z Eindhoven do Amsterdamu jest kombinacja autobusu lotniskowego oraz połączenia autokarowego obsługiwanego przez popularnego przewoźnika FlixBus. Minusem jest jednak fakt, że ich przystanki w Amsterdamie nie znajdują się w samym centrum. Do wyboru mamy przystanek Amsterdam Sloterdijk zlokalizowany przy stacji kolejowej oddalonej o jeden przystanek (około 5 km) od stacji Amsterdam Centraal) lub przystanek Amsterdam Bijlmermeer.

FlixBus w Eindhoven zatrzymuje się w okolicy dworca kolejowego (adres: John F. Kennedylaan 2, 5612 AB Eindhoven, Holandia). Przystanek ten oddalony jest o około 400 metrów od dworca, czyli mniej więcej 5 min pieszo.

Ceny biletów zaczynają się już od 9,99€. W tym przypadku obowiązuje jednak zasada, że czym szybciej tym taniej. Późniejsze taryfy potrafią być znacznie wyższe. Podróż trwa od około 2 do 4 godzin (w zależności od wybranego autobusu i jego trasy).

Pamiętajmy, że musimy jeszcze dojechać z lotniska Eindhoven do dworca kolejowego.

Aktualne rozkłady oraz ceny sprawdzimy na oficjalnej stronie FlixBus

Jak dojechać z lotniska Eindhoven do Hagi?

Do Hagi (Den Haag) dojedziemy korzystając z jednej z dwóch kombinacji:

 • autobus lotniskowy + pociąg (opłata za przejazd pociągiem to około 22€),
 • autobus lotniskowy + FlixBus (ceny biletów zaczynają się od 6,99€, więcej szczegółów tutaj ).

Więcej szczegółów o autobusie lotniskowym znajdziecie we wcześniejszej części artykułu.

Jak dojechać z lotniska Eindhoven do Rotterdamu?

Do Rotterdamu dojedziemy korzystając z jednej z dwóch kombinacji:

 • autobus lotniskowy + pociąg (opłata za przejazd pociągiem to około 19,70€),
 • autobus lotniskowy + FlixBus (ceny biletów zaczynają się od 6,99€, więcej szczegółów tutaj ).

Więcej szczegółów o autobusie lotniskowym znajdziecie we wcześniejszej części artykułu.

Jak dojechać z lotniska Eindhoven do Utrechtu?

Do Utrechtu dojedziemy kombinacją autobusu lotniskowego oraz pociągu, a w trakcie podróży koleją nas będzie przesiadka.

Koszt biletu na pociąg to około 15,60€.

Więcej szczegółów o autobusie lotniskowym znajdziecie we wcześniejszej części artykułu.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama