Podróże po Europie

Marken (Holandia) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Marken, czyli małe rybackie miasto znajdujące się na sztucznym jeziorze IJsselmeer. Jezioro powstało po tym jak zatoka Zuiderzee została zamknięta tamą Afsluitdijk (oddaną do użytku w 1932 roku). Budowa tamy uniemożliwiła dalsze funkcjonowanie w Marken rozwiniętego rybołówstwa. Nie wpłynęło to jednak na popularność tego miejsca. Dzięki swojemu bezdyskusyjnemu urokowi miasto stało się jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w kraju.

Spacerując wąskimi uliczkami i wśród uroczych drewnianych domków możemy poczuć się tak, jakbyśmy odwiedzali skansen lub otwarte muzeum. Nic bardziej mylnego, miasto nadal funkcjonuje i jest zamieszkałe przez blisko 2000 mieszkańców. Mieszkańcy bardzo dbają o swoje miasto. Przy wielu domkach znajdziemy oryginalne zdobienia czy świeże kwiaty, a w niektórych miejscach całość wygląda niczym wycięta z obrazu.

Marken - podczas spaceru
Marken - podczas spaceru

W przeszłości Marken nie miało bezpośredniego połączenia z częścią lądową i było wyspą na zatoce Zuiderzee. W połowie XX wieku Marken zostało połączone z lądem stając się półwyspem, dzięki czemu dziś można bez problemu dojechać tu autobusem lub samochodem.

Teren zabudowany zajmuje tylko część półwyspu. Reszta to przyjemne tereny zielone i pastwiska, można tu poczuć typowy klimat małej holenderskiej osady zajmującej się rolnictwem.

Z powodu swojego położenia miasto w przeszłości było narażone na powodzie i zalania. Spacerując warto rozglądać się za różnymi wzniesieniami oraz innymi rozwiązaniami, które chroniły mieszkańców przed wodą.

Marken - spacer po obszarze Kerkbuurt
Marken - spacer po obszarze Kerkbuurt

Jak zwiedzać Marken?

Marken jest na tyle małym miasteczkiem, że ciężko wyobrazić sobie inny sposób zwiedzania niż zwiedzanie piesze. Lekkim problemem może być zobaczenie latarni. W takim wypadku możemy podjechać jeden przystanek autobusem i podejść spacerem.

Kiedy najlepiej odwiedzić Marken?

Najwięcej osób odwiedza miasto w godzinach kursowania promu z Volendam. Po godzinie 18:00 i 19:00 miasteczko niemal pustoszeje i spotkamy tu jedynie mieszkańców oraz Holendrów odwiedzających miejscowe tawerny, a czasem pojedynczych turystów.

Marken - widok na knajpki i tawerny nad wodą
Marken - widok na knajpki i tawerny nad wodą

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie miasta?

Zwiedzenie Marken nie powinno nam zająć więcej niż 2 godziny. Jeśli zdecydujemy wybrać się do latarni morskiej, muzeum czy usiąść w jednej z tawern potrzebujemy oczywiście odpowiednio więcej czasu.

Zwiedzanie Marken

Marken z turystycznego punktu widzenia jest bardzo małym miastem. Tak naprawdę można wydzielić w nim dwa obszary - port oraz historyczną część miasta wzdłuż ulicy Kerkbuurt (co oznacza w wolnym tłumaczeniu obszar kościelny).

W porcie czekają na nas przede wszystkim tawerny, zacumowane statki oraz typowo rybacki klimat. Sam port jest jednym z najstarszych portów w Holandii, w czasach świetności zacumowanych tu było ponad 100 łodzi.

[Spacer po Marken]
[Spacer po Marken]

W południowej części portu mieszkańcy wznieśli pomnik mający przypominać o powodzi z 13 stycznia 1916 roku i będący hołdem dla mieszkańców, którzy stracili wtedy życie. (adres: Havenbuurt 50). To właśnie powódź sprzed ponad 100 lat spowodowała zmiany w zabudowie portu. Przebudowano część budynków oraz zbudowano tamy mające zapobiec takiemu zdarzeniu w przyszłości.

Bardzo ciekawym miejscem jest również obszar Kerkbuurt. Głównym punktem jest tu oczywiście kościół Grote Kerk. Kościół powinien być otwarty w ciągu dnia. W środku możemy zobaczyć niewielkie wiszące modele statków. Innym miejscem wartym odnotowania jest Muzeum Marken. Muzeum nie jest duże. W środku znajdziemy wystawy poświęcone historii miasta. Zobaczymy tu stroje czy pomieszczenie, w którym zobaczymy jak żyli mieszkańcy na początku XX wieku. Muzeum mieści się w sześciu budynkach, które w przeszłości służyły m.in. jako wędzarnie ryb.

Marken - muzeum - Marker Museum
Marken - muzeum - Marker Museum

Pod adresem Kerkbuurt 90 możemy znaleźć monument poświęcony mieszkańcom Marken, którzy zginęli lub zostali poszkodowani w trakcie II Wojny Światowej.

Popularnym punktem orientacyjnym półwyspu jest wysoka na 16 metrów latarnia morska Het Paard van Marken. Biała latarnia ma bardzo ciekawy kształt, do wieży dołączony został budynek mieszkalny. Niestety, znajduje się ona na północno-wschodnim krańcu półwyspu blisko 3 kilometry od portu i nie jest możliwa do zwiedzania.

Tawerny i kawiarnie

W przeciwieństwie do Volendam knajpy i tawerny w porcie w Marken nie są nastawione jedynie na turystów. W godzinach popołudniowych spotkamy tu zwykłych Holendrów, którzy przyjechali zjeść świeżą rybę i napić się piwa lub drinka.

Zjemy tu trochę dań typowych dla regionu, takich jak zupy (rybne czy serowe) oraz inne dania z owoców morza. Smaczną kuchnię możemy znaleźć w tawernach De Visscher oraz w Land en Zeezicht. W przypadku tej drugiej zachęca oryginalny drewniany wystrój. Niestety, obie restauracje są stosunkowo drogie.

Rejsy pomiędzy Marken i Volendam

W trakcie sezonu turystycznego codziennie kursuje statek łączący Marken oraz Volendam.

Pierwszy rejs wypływa z Volendam o 10:00 (z Marken o 11:15), ostatni rejs 18:30, ostatni powrót 19:00. W szczycie sezonu często dostępne są jeszcze rejsy godzinę później oraz 45 minut wcześniej niż pierwszy rejs. Koszt w jedną stronę to 8,50€ (bilet w dwie strony 11,50€). Dzieci mają zniżkę 50%.

Marken - spacer po miasteczku
Marken - spacer po miasteczku

Informacje praktyczne

Punkt informacji turystycznej

Punkt informacji turystycznej znajdziemy się w budynku znajdującym się mniej więcej na środku zatoki (ulica Havenbuurt 19c). W środku otrzymamy mapę oraz podstawowe informacje.

Za budynkiem znajduje się toaleta publiczna. Koszt to 0,50€.

Dojazd z Amsterdamu

Do miasteczka Marken dojedziemy autobusem linii 315 z dworca głównego. Wysiadamy na przystanku Marken Kerkburt (ok 40 min, cena z OV-chipkaart 4,86€).

[Podczas wizyty w holenderskim miasteczku Marken]
[Podczas wizyty w holenderskim miasteczku Marken]

Reklama