Podróże po Europie

Marken (Holandia) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Ostatnia aktualizacja: 24 maja 2024

Marken to niewielkie, rybackie miasteczko, które dzięki swojemu urokowi stało się jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w kraju.

Spacerując wąskimi uliczkami, wśród uroczych drewnianych domków, możemy poczuć się tak, jakbyśmy odwiedzali skansen lub otwarte muzeum. Nic bardziej mylnego - Marken nadal funkcjonuje i jest zamieszkane przez blisko 2000 mieszkańców, którzy dbają o jego dziedzictwo. Przy wielu domkach znajdziemy oryginalne zdobienia czy świeże kwiaty, a w niektórych miejscach całość wygląda niczym wycięta z obrazu.

Marken jest popularnym pomysłem na krótką wycieczkę podczas zwiedzania Amsterdamu.
Marken - podczas spaceru
Marken - podczas spaceru

Od wioski rybackiej do atrakcji turystycznej

Marken leży na wodach sztucznego jeziora IJsselmeer. Zbiornik ten powstał po tym, jak zatoka Zuiderzee została zamknięta tamą Afsluitdijk (oddaną do użytku w 1932 roku). Budowa tamy uniemożliwiła dalsze funkcjonowanie w miasteczku rozwiniętego rybołówstwa, co nie wpłynęło jednak na popularność tego miejsca.

W przeszłości Marken nie miało bezpośredniego połączenia z częścią lądową i było wyspą w zatoce Zuiderzee. W połowie XX wieku miasto zostało połączone z lądem stając się de facto półwyspem, dzięki czemu dziś można bez problemu dojechać tu autobusem lub samochodem.

Obszar zabudowany zajmuje tylko niewielką część terenu. Reszta to przyjemne połacie zieleni i pastwiska, gdzie można poczuć typowy klimat małej holenderskiej osady trudniącej się rolnictwem.

Z powodu swojego położenia Marken w przeszłości było narażone na powodzie i zalania. Spacerując po mieście warto rozglądać się za różnymi wzniesieniami oraz innymi rozwiązaniami, które chroniły mieszkańców przed żywiołem wody.
Marken - spacer po obszarze Kerkbuurt
Marken - spacer po obszarze Kerkbuurt

Jak zwiedzać Marken?

Marken jest na tyle niewielkim miasteczkiem, że ciężko wyobrazić sobie inny sposób zwiedzania go niż pieszo. Tak naprawdę można wydzielić w nim dwa obszary - port oraz historyczną część miasta wzdłuż ulicy Kerkbuurt (co oznacza w wolnym tłumaczeniu obszar kościelny).

Lekkim problemem może być zobaczenie latarni, która oddalona jest od miasteczka o nieco ponad 30 minut spacerem. W takim wypadku możemy podjechać jeden przystanek autobusem lub wybrać pieszą wędrówkę.

Kiedy najlepiej odwiedzić Marken?

Najwięcej osób odwiedza miasto w godzinach kursowania promu z Volendam. Po godzinie 18:00 miasteczko powoli zaczyna pustoszeć i z czasem na miejscu spotkamy głównie mieszkańców oraz Holendrów odwiedzających miejscowe tawerny.

Marken - widok na knajpki i tawerny nad wodą
Marken - widok na knajpki i tawerny nad wodą

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie miasta?

Zwiedzenie Marken nie powinno nam zająć więcej niż 2 godziny. Jeśli zdecydujemy wybrać się do latarni morskiej, muzeum czy usiąść w jednej z tawern potrzebujemy oczywiście odpowiednio więcej czasu.

Co warto zobaczyć i zrobić w Marken?

Obszar portowy

W porcie czekają na nas przede wszystkim tawerny, zacumowane statki oraz typowo rybacki klimat. Sam port jest jednym z najstarszych w Holandii - aż trudno uwierzyć, że w czasach jego świetności zacumowanych bywało tu ponad 100 łodzi.

Spacer po Marken
Spacer po Marken

W południowej części portu mieszkańcy wznieśli pomnik mający przypominać o powodzi z 13 stycznia 1916 roku, będący hołdem dla mieszkańców, którzy stracili wtedy życie (adres: Havenbuurt 50). To właśnie powódź sprzed ponad 100 lat wymusiła zmiany w zabudowie portu. Przebudowano wtedy sporo budynków i wzniesiono tamy mające zapobiec takiemu zdarzeniu w przyszłości.

Grote Kerk

Wartym uwagi zakątkiem Marken jest również obszar Kerkbuurt. Głównym punktem jest kościół Grote Kerk, wzniesiony na początku XX wieku.

Kościół powinien być otwarty w ciągu dnia. Wewnątrz zobaczymy między innymi pięć niewielkich zawieszonych modeli statków.

Pod adresem Kerkbuurt 90 odnajdziemy monument poświęcony mieszkańcom Marken, którzy zginęli lub zostali poszkodowani w trakcie II wojny światowej.

Muzeum Marken

Innym miejscem wartym odnotowania jest Muzeum Marken, niezbyt bogate w eksponaty. W środku czekają na nas wystawy poświęcone historii miasta. Zobaczymy tu lokalne stroje czy odwzorowane pomieszczenie, w jakim żyli tutejsi mieszkańcy na początku XX wieku. Muzeum mieści się w sześciu budynkach, które w przeszłości służyły m.in. jako wędzarnie ryb.

Marken - muzeum - Marker Museum
Marken - muzeum - Marker Museum

Latarnia morska

Popularnym punktem orientacyjnym półwyspu jest wysoka na 16 metrów latarnia morska Het Paard van Marken. Biała budowla ma bardzo ciekawy kształt, bowiem do jej wieży dołączony został budynek mieszkalny. Niestety, znajduje się ona na północno-wschodnim krańcu półwyspu blisko 3 kilometry od portu i nie jest możliwa do zwiedzania.

Tawerny i kawiarnie

W przeciwieństwie do Volendam, knajpy i tawerny w porcie w Marken nie są nastawione jedynie na turystów. W godzinach popołudniowych spotkamy tu zwykłych Holendrów, którzy przyjechali zjeść świeżą rybę i napić się piwa lub drinka.

Skosztujemy tu trochę dań typowych dla regionu, takich jak zupy rybne i serowe oraz inne dania z owoców morza. Smaczną kuchnię możemy znaleźć w tawernach De Visscher oraz w Land en Zeezicht. W przypadku tej drugiej zachęca oryginalny drewniany wystrój. Niestety, obie restauracje są stosunkowo drogie.

Zupa serowa zjedzona w Marken
Zupa serowa zjedzona w Marken

Rejsy pomiędzy Marken i Volendam

W trakcie sezonu turystycznego codziennie kursuje statek łączący Marken oraz Volendam.

Czas podróży wynosi około 30 minut. Cena jest niestety wysoka. Statek nazywa się Rederij Volendam-Marken Express.

Oprócz Volendam, w trakcie wypadu do Marken warto zahaczyć również o Edam.
Marken - spacer po miasteczku
Marken - spacer po miasteczku

Marken - informacje praktyczne

Punkt informacji turystycznej

Punkt informacji turystycznej znajdziemy się w budynku znajdującym się mniej więcej na środku zatoki (ulica Havenbuurt 19c). W środku otrzymamy mapę oraz podstawowe informacje.

Dojazd z Amsterdamu

Do miasteczka Marken dojedziemy autobusem z Amsterdamu. Wysiadamy na przystanku Marken Kerkburt. Alternatywnie możemy dostać się najpierw do Volendam, a stamtąd promem do Marken.

Więcej informacji o poruszaniu się komunikacją publiczną znajdziecie w naszym artykule Transport publiczny w Holandii: pociągi, bilety, komunikacja miejska
Podczas wizyty w holenderskim miasteczku Marken
Podczas wizyty w holenderskim miasteczku Marken

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama