Podróże po Europie

Jak podróżować po Holandii? OV-chipkaart, komunikacja międzymiastowa i komunikacja miejska

Ostatnia aktualizacja: luty 2018

Komunikacja publiczna w Holandii jest na bardzo rozwiniętym poziomie. Pociągi są nowoczesne (korzystają z energii odnawialnej), autobusy oraz tramwaje również, a w niektórych z miast skorzystamy także z metra.

Co jednak warte odnotowania, komunikacja publiczna w całej Holandii przeszła na system OV-chipkaart, co w wolnym tłumaczeniu oznacza karty czipowe dla publicznego transportu. Dziś nawet kupując bilet pojedynczy lub czasowy, tak naprawdę kupujemy kartę czipową do jednorazowego wykorzystania.

System ten początkowo został wdrożony w metrze w Rotterdamie w 2005 roku, i przez kolejne lata aż do 2014 roku zastępował istniejące rozwiązania, od tego czasu stając się standardem w całym kraju.

Karta OV-chipkaart
Karta OV-chipkaart

Karta OV-chipkaart

Jeśli nie chcemy za każdym razem kupować biletów/kart jednorazowych możemy zakupić anonimową kartę przedpłaconą OV-chipkaart. Karta taka kosztuje 7,50€ i jest ważna 5 lat.

W przypadku, gdy planujemy zostać w Holandii na stałe lub dłużej możemy wyrobić spersonalizowaną kartę z naszym zdjęciem oraz danymi, dzięki czemu w razie kradzieży lub zgubienia możemy ją zablokować i odzyskać środki. W przypadku odwiedzania Holandii w celach turystycznych karta anonimowa powinna nam jednak w zupełności wystarczyć.

Czy opłaca się kupić przedpłaconą kartę OV-chipkaart?

Jeśli planujemy korzystać z komunikacji publicznej częściej, to prawdopodobnie karta ta pozwoli nam zaoszczędzić. Jeśli jednak planujemy korzystać jedynie z pociągów, musimy sobie to dokładnie przeliczyć.

Jak korzystać z karty OV-chipkaart?

Każdą z kart, bez względu czy to karta przedpłacona czy karta do jednorazowego wykorzystania, odbijamy na wejściu oraz na wyjściu. W autobusach odbijamy ją wchodząc do autobusu i wychodząc, w przypadku pociągów automaty do odbicia karty znajdują się przy wejściu na dworzec lub na peronie. Jeśli przesiadamy się z pociągu do innego pociągu odbijamy kartę tylko po ostatnim punkcie podróży.

W momencie odbicia przy wyjściu automat wyświetli nam saldo oraz opłatę.

Aktualne saldo po odbiciu karty Ov-chipkaart
Aktualne saldo po odbiciu karty Ov-chipkaart

Gdzie kupić kartę OV-chipkaart?

Anonimową kartę przedpłaconą możemy zakupić w kilku miejscach.

  • na dworcach w punktach informacji, opłata za kartę 7,50€
  • w automatach NS na dworcach, opłata za kartę 7,50€, płatność kartami Visa lub Master Card to dodatkowa opłata 0,50€
  • w kioskach, np w kiosku AKO na lotnisku w Eindhoven. Niestety, często zakup karty możliwy jest jedynie z doładowaniem oraz opłatą manipulacyjna, np. we wspomnianym kiosku możemy kupić pakiet za 18€ (8€ karta + 10€ doładowania)

W przypadku maszyn nie zawsze można płacić gotówką, a jeśli jest taka możliwość to automaty przyjmują jedynie monety.

Wszystkie maszyny posiadają interfejs w języku angielskim.

Gdzie można nabić kartę OV-chipkaart?

Kartę możemy nabić na dworcach w punktach informacji, w maszynach NS oraz specjalnych maszynach OV. W przypadku maszyn najpierw musimy przyłożyć kartę do specjalnego czynnika i dopiero później wybrać odpowiednią opcję lub kwotę doładowania. W przypadku płatności kartami Visa lub Master Card naliczana jest dodatkowa opłata 0,50€.

Gdzie można sprawdzić stan karty?

Stan karty możemy sprawdzić w maszynach NS, w specjalnych maszynach dla kart OV oraz w punkcie informacji na dworcach.

Stan karty możemy sprawdzić także online na oficjalnej stronie. Uwaga! Historia online aktualizowana jest z opóźnieniem około jednego dnia.

Informacje praktyczne

Opłata za przejazd a bilet czasowy

W przeciwieństwie do Londynu, na karcie OV-chipkaart nie działa tzw. system górnego limitu wydatków dziennych (capping). Oznacza to, że za każdy przejazd zapłacimy oddzielnie bez górnego limitu w ciągu dnia.

Jeśli chcemy skorzystać z biletu dziennego np. w Amsterdamie musimy wcześniej nabić go na naszą kartę.

Więcej o komunikacji miejskiej w samym Amsterdamie w osobnym artykule - pod tym linkiem.

Zwrot środków z karty

Jeśli na karcie mamy poniżej 30€ możemy udać się do kasy np. na dworcu i odebrać zwrot środków. Za każdy zwrot pobierana jest opłata administracyjna w wysokości 1€.

Uwaga! Koszt zakupu samej karty nigdy nie jest zwracany.

Wyszukiwanie połączeń w Holandii

Planując podróżowanie po Holandii powinniśmy zapoznać się ze stroną 9292, na której znajdziemy dokładną trasę z punktu A do punktu B ze szczegółową rozpiską oraz ceną dla karty przedpłaconej.

Możemy też "dogrzebać się" do cen pojedynczych kart jednorazowych i biletów czasowych. Aby to zrobić musimy kliknąć Show discounts and details, i następnie View all prices (Dutch). W zależności od przeglądarki zobaczymy okno informacyjne. Jeśli nic się nie stało, powinniśmy zjechać scrollem w dół. Niestety, opisy są po holendersku, nas z reguły powinna interesować zakładka Regionaal.

Komunikacja międzymiastowa

Pociągi

Najwygodniejszym środkiem transportu pomiędzy większymi miastami w Holandii są pociągi obsługiwane przez narodowego przewoźnika Nederlandse Spoorwegen (w skrócie NS). Przejazdy obsługiwane są dwoma typami pociągów, Sprinter oraz Intercity. Warto pamiętać, że w przypadku pociągów Sprinter na pokładzie nie ma toalety. Ma to się jednak zmienić w niedalekiej przyszłości z nową generacją Sprinterów.

W niektórych pociągach (głownie Intercity) dostępny jest darmowy Internet, działa jednak dość wolno. Aby z niego skorzystać powinniśmy wybrać sieć WiFi in the train.

W przypadku pociągów różnica pomiędzy kartą jednorazowego użytku a skorzystaniem z karty przedpłaconej wynosi 1€, czyli kupując bilet jednorazowy dopłacamy 1€. Korzystając z prostej matematyki, koszt karty przedpłaconej zwróci się nam po 8 przejeździe pociągiem.

Gdy korzystamy z karty przedpłaconej z naszej karty przy odbiciu na stacji początkowej pobierany jest depozyt 20€. Oznacza to, że musimy mieć przynajmniej taką kwotę dostępną na karcie aby móc wejść do pociągu.

Przechowalnie bagażu na dworcach

Poszukiwanie przechowalni bagażu najlepiej rozpocząć od dworców kolejowych. Na wielu holenderskich dworcach znajdują się samoobsługowe przechowalnie bagażu dostępne cąłą dobę. Aby sprawdzić dostępność przechowali powinniśmy wejść na oficjalną stronę holenderskiego przewoźnika, znaleźć stację i pod sekcją Facilities poszukać Luggage Lockers. Po kliknięciu zobaczymy szczegóły.

Wejście na teren dworca

W przypadku stacji kolejowej możemy wejść na jej teren i wyjść w ciągu 60 minut bez żadnej opłaty. Musimy jednak zawsze odbić się na wejściu i na wyjściu.

Pierwsza klasa

Jeśli chcielibyśmy korzystać z przedziałów pierwszej klasy, musimy przestawić naszą kartę na inny tryb. Możemy to łatwo zrobić w maszynach NS lub OV. Bilety na 1 klasę w Holandii są jednak zdecydowanie droższe od klasy 2.

Przejazdy autobusowe

W niektórych przypadkach tańszym sposobem komunikacji międzymiastowej są autokary. Ciekawym rozwiązaniem może być FlixBus, który obsługuje np trasę Amsterdam - Haga z biletami zaczynającymi się od 5€. Jest to kwota około połowę tańsza od pociągu. Jednak na wszystkie połączenia, aby bilet był w dolnej granicy cenowej, należy wcześniej kupować bilety przez internet - często z dużym wyprzedzeniem.

FlixBus obsługuje także trasę z Amsterdamu do Rotterdamu (od 7€).

Komunikacja miejska oraz regionalna

W przypadku korzystania z komunikacji miejskiej lub regionalnej (autobusy, tramwaje, metro) możemy zakupić bilety jednorazowe u kierowcy lub w maszynie, albo skorzystać z karty przedpłaconej. W przeciwieństwie do przejazdów pociągami różnice w przypadku obu typów płatności będą z reguły większe niż 1€.

W przypadku komunikacji miejskiej i regionalnej koszt przejazdu wyliczany jest algorytmem - kwota bazowa (0,89€ w całej Holandii) + opłata za każdy kilometr (zależna od miasta, np. 0,154€ w Amsterdamie). Cena karty na przejazd jednorazowy jest często realnie wyższa niemal o połowę w porównaniu do skorzystania z karty przedpłaconej.

Gdy korzystamy z karty przedpłaconej z naszej karty przy odbiciu na wejściu pobierany jest depozyt 4€. Oznacza to, że musimy mieć przynajmniej taką kwotę dostępną na karcie aby móc wejść do autobusu lub innego środka transportu.

Jeśli chcemy zakupić bilet autobusowy, np. na lotnisko w Eindhoven, nigdy nie powinniśmy kupować go w maszynach NS - zawsze doliczana jest do nich kwota 1€.

Wchodzenie do autobusu

Do autobusu zawsze wchodzimy przodem i odbijamy kartę lub kupujemy bilet. Nigdy nie wychodzi również pierwszymi drzwiami, i zawsze odbijamy kartę przy wyjściu.

Przesiadka

Jeśli skorzystamy z komunikacji miejskiej w czasie krótszym niż 35 minut od poprzedniego odbicia karty na wyjściu, do opłaty nie doliczona zostanie kwota bazowa 0,89€.

Wejście na teren metra

W przypadku metra możemy wejść na stację i wyjść w ciągu 20 minut bez żadnej opłaty. Musimy jednak zawsze odbić się na wejściu i na wyjściu.

Reklama