Delft - jak zwiedzać?

Delft, urokliwe miasteczko znajdujące się pomiędzy Hagą i Rotterdamem, jest jedną z największych pereł Holandii. Ciężko znaleźć kogokolwiek, kto je odwiedził, i nie poczuł się nim zauroczony od pierwszego spaceru. Uliczki, które wyglądają tak samo jak wieki temu, wspaniałe kanały, puby i restauracje w niesamowitych historycznych budynkach - to wszystkie znajdziemy w tym jednym z najstarszych niderlandzkich miast (Delft w dzisiejszym kształcie powstało w XI wieku).

widok na kanały w Delft

Zwiedzanie Delft

Podobne do większości historycznych miast Niderlandów, tak samo Delft było budowane wokół imponującego rynku (Grote Markt), który także dzisiaj jest najważniejszym punktem miasta. Przy rynku stoi Nowy Kościół z wysoką wieżą, na którą można wejść i obejrzeć miasto i okolicę. (opisywaliśmy wieżę w artykule Wieża widokowa nowego kościoła w Delft ).

!Widok na rynek - Grote Markt z wieży widokowej Nowego Kościoła w Delft
Widok na rynek - Grote Markt z wieży widokowej Nowego Kościoła w Delft

W kościele znajdziemy słynne mauzoleum Williama Cichego, zbudowane w 1584 roku, a samo wnętrze kościoła bardzo często możemy zobaczyć na obrazach malarzy holenderskich, jest to jeden z popularniejszych motywów.

Przy rynku znajdziemy również piękny ratusz, oraz wiele interesujących sklepików (szczególnie polecamy sklep z serami, gdzie możemy spróbować wiele różnych rodzajów sera i zakupić nawet mniejsze kawałki tego holenderskiego przysmaku).

Gdy już się zmęczymy spacerami w okolicach rynku, niedaleko znajdziemy Beestenmarkt - czyli jeden z najbardziej klimatycznych placów w mieście - znajdziemy tam zagłębie restauracji i pubów, bardzo dużo stolików na zewnątrz. Wieczorami często grana jest tu również muzyka na żywo i mieszkańcy bawią się do rana.

Nie zapomnijmy podejść pod budynek Starego Kościoła (jego budowę rozpoczęto w 1246 roku), i popatrzeć na jego wieżę z odpowiedniego kąta - która jest przekrzywiona niczym słynną wieża w Pizie.

Historyczna część Delft nie jest duża, jeśli uda nam się znaleźć zakwaterowanie w niedalekiej odległości od rynku, powinniśmy wszędzie bez większego problemu dostać się piechotą.

!spacer po Delft
spacer po Delft

Słynna porcelana z Delft

To historyczne miasto słynęło z produkcji niebieskiej porcelany, którą możemy spotkać w wielu muzeach w całej Europie. Oprócz wszelkich możliwych do zakupienia pamiątek w niebieskim kolorze, w mieście znajdziemy także Muzeum Królewskiej Porcelany, Koninklijke Porceleyne Fles. Niestety, samo muzeum znajduje się kawałek drogi od centrum.

Delft czyli kopanie

Miasto jest nierównomiernie poprzecinane zielonkawymi kanałami (o których pisaliśmy w jednym z artykułów: Kanały w Delft) i stanowią one podstawę miasta. Nawet nazwa Delft związana jest ze starym słowem kopanie, i nawiązuje do prac nad kanałami.

Chyba najciekawszym kanałem do zobaczenia jest Stary Kanał, znajdujący się niedaleko historycznej części miasta - odnajdziemy przy nim wiele niesamowitych budynków, w tym muzeum Prinsenhof poświęcone Wilhelmowi III Orańskiemu znajdujące się w budynkach powstałych w okolicach 1400 roku. Warto przejść cały kanał wzdłuż, ale też pospacerować wzdłuż innych kanałów, w trakcie spaceru możemy napotkać na wiele ciekawych budynków.

Brama miejskie

!widok na Oostpoort - wschodnią bramę miejską w Delft
widok na Oostpoort - wschodnią bramę miejską w Delft

W Delft zachowała się historyczna brama miejska, Wschodnia brama (Oostpoort). Znajduje się ona na końcu wschodniego kanału, za nią kończy się historyczna część miasta, ale niedaleko znajdziemy ławeczki, na których możemy usiąść i odpocząć. Gotycka brama została zbudowana około 1400 roku, a dzisiaj służy jako mała galeria sztuki oraz znajdują się w niej prywatne rezydencje.


Reklama