Podróże po Europie

Hoorn w Holandii - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Ostatnia aktualizacja: 14 maja 2024

Chociaż niełatwo dziś w to uwierzyć, w trakcie holenderskiej złotego wieku Hoorn było jednym z najważniejszych miast całego regionu, mogącym konkurować z samym Amsterdamem.

Sprawdź też nasz przewodnik po największych atrakcjach Holandii oraz dowiedz się jakie inne ciekawe miejsca warto odwiedzić w okolicy stolicy - Jednodniowe wycieczki z Amsterdamu.
Hoorn - plac Roode Steen i widok na pomnik oraz Westfries Musuem
Hoorn - plac Roode Steen i widok na pomnik oraz Westfries Musuem

Kilka słów o historii

Hoorn uzyskało prawa miejskie już w 1357 roku i powoli stawało się istotnym punktem handlowym, czemu sprzyjało strategiczne położenie w zatoce Zuiderzee.

Prawdziwy rozkwit miasta nastąpił jednak w XVII wieku, gdy Hoorn jako jedno z sześciu miast zostało wybrane na siedzibę Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. To właśnie wtedy cały obszar doświadczył ogromnego rozwoju, powstały nowe kamienice oraz magazyny. Dzisiejsza architektura miasta jest owocem właśnie tego okresu.

O znaczeniu Hoorn w tamtych czasach może zaświadczyć chociażby fakt, że nazwa Przylądek Horn pochodzi właśnie od tego miasta. Nadał ją urodzony w Hoorn nawigator Willem Schouten, który jako pierwszy okrążył przylądek w 1616 roku.

Hoorn zaczęło tracić na znaczeniu wraz ze zmniejszeniem roli Republiki Holenderskiej i od końca XVIII wieku z roli potężnego miasta handlowego Hoorn przekształciło się w zwykłe miasto rybackie.

Hoorn - budynek Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej
Hoorn - budynek Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej

Jak zwiedzać Hoorn?

Hoorn najlepiej zwiedzać pieszo. Cała historyczna część oraz port znajdują się kilka minut spacerkiem od siebie. Warto jednak pamiętać, że od dworca do placu Roode Steen mamy do przejścia blisko kilometr. Z dworca do historycznej części miasta dojdziemy szeroką promenadą Grote Noord, która jest zarazem główną ulica handlową miasta.

Co warte podkreślenia, Hoorn nie przypomina typowo holenderskich małych miasteczek. Ulice są tu szersze, a budynki wydają się większe. Miasto jest bardzo zbite i nie jest poprzecinane kanałami.

Kiedy najlepiej odwiedzić Hoorn?

Główną wadą Hoorn z perspektywy turysty jest fakt, że po oficjalnych godzinach otwarcia sklepów miasto niemal zamiera - świetnym przykładem jest tutaj ulica Grote Noord. Właśnie dlatego najlepiej zajechać do Hoorn z samego rana lub w połowie dnia.

Hoorn pomimo swoich wielu walorów nie jest miastem typowo turystycznym i nie powinniśmy spodziewać się tu tłumów, chociaż w miesiące letnie na pewno nie będzie pustawo.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Hoorn?

W zależności od tego, czy chcemy wejść do muzeów - na zwiedzenie Hoorn powinno nam wystarczyć od połowy do całego dnia.

Hoorn - na placu Roode Steen
Hoorn - na placu Roode Steen

Co warto zobaczyć w Hoorn? Największe atrakcje oraz zabytki

Plac Roode Steen

Najważniejszą częścią Hoorn jest plac przy Roode Steen 1. Jest on otoczony kawiarniami, a na jego środku stoi pomnik Jana Pietersz Coena, założyciela dzisiejszej Dżakarty.

Dwoma wyróżniającymi się punktami na placu są:

  • Muzeum Westfries (Muzeum Zachodniofryzyjskie) mieszczące się w budynku z 1632 roku, wyróżniającym się piękną renesansową fasadą;
  • Znajdujący się naprzeciwko muzeum budynek wagi (De Waag) - było to miejsce, gdzie w przeszłości odbywało się ważenie towarów przed ich sprzedażą.

Muzeum Westfries

Muzeum Zachodniofryzyjskie jest stosunkowo obszerne, a w jego wnętrzu wystawiono wiele eksponatów świadczących o dawnej potędze miasta.

Na trzech piętrach (+ podziemia) zobaczymy m.in. historyczne pomieszczenia, makietę miasta z 1650 roku przedstawiającą jego rozrost oraz wystawę z narzędziami tortur. W środku poznamy historię miasta i rozwoju handlu. W jednym z pomieszczeń przygotowano wystawę z produktami, którymi handlowano w okresie holenderskiej złotej ery. Na ostatnim piętrze wystawiono modele statków.

Niestety, od 2023 roku muzeum jest nieczynne z powodu renowacji. Niektóre z eksponatów wystawiane są w Statenpoort. Mimo to warto dokładniej obejrzeć piękną fasadę gmachu,

Hoorn - zwiedzanie Westfries Museum (Muzeum Zachodniofryzyjskie)
Hoorn - zwiedzanie Westfries Museum (Muzeum Zachodniofryzyjskie)

Oosterpoort (Brama Wschodnia)

Innym historycznym zabytkiem w Hoorn jest brama Oosterpoort (Brama Wschodnia, adres: Kleine Oost 41), ostatni zachowany element historycznych fortyfikacji miejskich. Brama została zbudowana w 1578 roku i warto ją obejrzeć z dwóch stron, także od frontu z poziomu brukowanego mostu.

Wschodnia Brama - Oosterpoort w Hoorn
Wschodnia Brama - Oosterpoort w Hoorn

Historyczne budynki i zabytki warte uwagi

Na przednich fasadach niektórych domów możemy zaobserwować herby określające czym zajmowali się mieszkańcy lub jaki rodzaj działalności był prowadzony w konkretnym budynku. Stosunkowo łatwo rozpoznać również miejsca, gdzie w przeszłości znajdowały się magazyny.

Hoorn - na budynku Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej
Hoorn - na budynku Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej

Ciekawe miejsca oraz budynki w Hoorn:

  • Stary ratusz (adres: Nieuwstraat 23) - oryginalna fasada budynku, w którym w przeszłości znajdował się ratusz miejski.
  • Kerkplein - plac kościelny przy którym znajduje się masywny kościół Grote Kerk. Przy placu warto odnaleźć także były szpital św. Jana (St Jansgasthuis, adres: Kerkplein 39) z bardzo ciekawą fasadą i bogatymi zdobieniami.
  • Dom Bossuhuizen (adres: Slapershaven 1) - dom zachwycający fasadą, na której przedstawiono bitwę morską z 1573 roku w zatoce Zuiderzee. Podczas bitwy pokonana została flota hiszpańska.
  • Kosciół Oosterkerk (adres: Grote Oost 58) - kościół początkowo zbudowany jako miejsce modlitwy dla rybaków i żeglarzy, dziś zachwyca pięknym zegarem znajdującym się na szczycie.
  • Magazyny Kompanii Wschodnioindyjskiej (adres: Onder de Boompjes 22) - historyczne magazyny, na fasadzie możemy zobaczyć herb kompanii.

Najstarszy targ serowy w Holandii

Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale w Hoorn organizowany jest najstarszy targ serowy w Holandii.

Jest on organizowany w każdy czwartek, od 25. do 35. tygodnia roku, z wyjątkiem tygodnia numer 32. Targ odbywa się na placu Roode Steen. Aktualny harmonogram znajdziecie tutaj.

Targ w Hoorn przypomina inne wydarzenia tego typu. Polega na inscenizacji całego procesu zakupu sera - od dostarczenia, po negocjacje nad położonymi na platformach okrągłymi kawałami sera, aż do ważenia. Oczywiście wszyscy uczestniczący w inscenizacji ubrani są w tradycyjne stroje.

Wieża Hoofdtoren i część portowa

Cześć portowa Hoorn chyba najlepiej pokazuje dawną potęgę miasta. Kilkusetletnie budynki, z których część służyła jako magazyny oraz domy żeglarzy i siedziby firm handlowych, do dzisiaj zachwycają swoim wyglądem. Wybierając się do części portowej warto wybrać trasę wzdłuż wewnętrznej zatoki Binnenhaven.

Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest wieża Hoofdtoren (Główna Wieża, adres: Hoofd 2). Dziś w wieży działa restauracja i nie jest możliwe jej zwiedzanie.

Główna Wieża - Hoofdtoren w Hoorn
Główna Wieża - Hoofdtoren w Hoorn

Za wieżą możemy wejść na drewniane molo z 1464 roku. Na tylnej części wieży widać herb miasta. Po jej północnej stronie stoi monument De Scheepsjongens van Bontekoe (towarzysze rejsu kapitana Bontekoe), który nawiązuje do książki opisującej XVII wieczną wyprawę kapitana Bontekoe do wschodnich Indii.

Hoorn - monument 'De Scheepsjongens van Bontekoe' - towarzysze rejsu kapitana Bontekoe
Hoorn - monument 'De Scheepsjongens van Bontekoe' - towarzysze rejsu kapitana Bontekoe

Oostereiland i Muzeum XX wieku

Idąc na południe od bramy dojdziemy do sztucznej wyspy Oostereiland. Początkowo wybudowano tu magazyny, które potem zamieniono na więzienie. Dzisiaj kompleks unowocześniono i zamieniono na coś w stylu galerii handlowej - znajdziemy tu kino oraz restauracje. Znajdziemy tu również punkt informacji (adres: Schuijteskade 1), w którym możemy zarezerwować rejs łodzią Watertaxi.

Południowa część kompleksu, w której mieściły się w przeszłości magazyny sera, została zamieniona na Muzeum XX wieku (Museum van de Twintigste Eeuw). Na wystawach zobaczymy tu eksponaty z ostatnich kilkudziesięciu lat.

Rejs taksówką wodną Watertaxi

Za komunikację wodną w Hoorn odpowiada firma Watertaxi. Firma oferuje pojedyncze przejazdy, a także 60-minutowe wycieczki po porcie w Hoorn. Cena za osobę to 15€.

Listę przystanków można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika.

Historyczna kolejka parowa - Stoomtram

Jedną z najbardziej oryginalnych atrakcji w Hoorn jest przejażdżka koleją parową. W ciągu około 20-kilometrowej przejażdżki poznamy historię regionu oraz samej kolei parowej. Po drodze zatrzymamy się na kilku stacjach z 1887 roku.

Możliwe są różne warianty wycieczki. Możemy dojechać do miasta Medemblik i wrócić z powrotem tą samą koleją. Możemy również będąc w Medemblik wsiąść na statek płynący do Enkhuizen i stamtąd pociągiem wrócić do Hoorn (musimy zakupić dodatkowy bilet kolejowy). Na całość powinniśmy zarezerwować przynajmniej pół dnia (około 4 godzin).

Cena wycieczki jest wysoka. Rozkład jazdy pociągu dostępny jest pod tym adresem (w języku angielskim). Wycieczka rusza z dworca głównego (adres: Van Dedemstraat 8).

Hoorn - informacje praktyczne

Dojazd z Amsterdamu

Ze stacji Amsterdam Centaal do stacji Hoorn dojedziemy w około 30-34 minuty, natomiast ze stacji Amsterdam Sloterdijk dojedziemy w około 25 do 32 minut.

Więcej informacji o poruszaniu się transportem publicznym znajdziecie w naszym artykule Transport publiczny w Holandii: pociągi, bilety, komunikacja miejska

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama