Podróże po Europie

Hoorn w Holandii - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Chociaż dziś trudno w to uwierzyć, w trakcie holenderskiej złotej ery Hoorn było jednym z najważniejszych miast całego regionu konkurującym nawet z Amsterdamem. Hoorn uzyskało prawa miejskie już w 1357 roku i powoli stawało się istotnym punktem handlowym, czemu na pewno sprzyjało dobre położenie w zatoce Zuiderzee.

Prawdziwy rozkwit miasta nastąpił jednak w XVII wieku, gdy Hoorn jako jedno z sześciu miast zostało wybrane na siedzibę Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. To właśnie w tym okresie nastąpił ogromny rozkwit całego obszaru, powstały nowe budynki oraz magazyny. Dzisiejsza architektura miasta jest efektem właśnie tego okresu.

Hoorn - plac Roode Steen i widok na pomnik oraz Westfries Musuem
Hoorn - plac Roode Steen i widok na pomnik oraz Westfries Musuem

O zanczeniu Hoorn w tamtych czasach może zaświadczyć chociażby fakt, że nazwa Przylądek Horn pochodzi właśnie od tego miasta. Nazwę nadał mu urodzony w Hoorn nawigator Willem Schouten, który jako pierwszy okrążył przylądek w 1616 roku.

Niestety, miasto zaczęło tracić na wartości razem ze zmniejszeniem roli Republiki Holenderskiej i od końca XVIII wieku z roli potężnego miasta handlowego Hoorn przekształciło się w zwykłe miasto rybackie.

Hoorn nie przypomina typowo holenderskich małych miasteczek. Ulice są tu szersze, a budynki wydają się większe. Miasto jest bardzo zbite i nie jest poprzecinane kanałami.

Z dworca do historycznej części miasta dojdziemy szeroką promenadą Grote Noord, która jest zarazem główną ulica handlową miasta.

Hoorn - budynek Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej
Hoorn - budynek Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej

Jak zwiedzać Hoorn?

Hoorn najlepiej zwiedzać pieszo. Cała historyczna część oraz port znajdują się kilka minut spacerkiem od siebie. Warto jednak pamiętać, że od dworca do placu Roode Steen mamy do przejścia blisko kilometr.

Kiedy najlepiej odwiedzić Hoorn?

Głównym problemem Hoorn jest to, że po oficjalnych godzinach otwarcia sklepów miasto niemal zamiera - świetnym przykładem jest tutaj ulica Grote Noord. Najlepiej zajechać do Hoorn z samego rana lub w połowie dnia.

Hoorn pomimo swoich wielu walorów nie jest miastem typowo turystycznym i nie powinniśmy spodziewać się tu tłumów, chociaż w miesiące letnie na pewno nie będzie pustawo.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Hoorn?

W zależności od tego, czy chcemy wejść do muzeów - na zwiedzenie Hoorn powinno nam wystarczyć od połowy do całego dnia.

Hoorn - na placu Roode Steen
Hoorn - na placu Roode Steen

Zwiedzanie Hoorn

Najważniejszą częścią Hoorn jest plac przy Roode Steen 1. Plac otoczony jest kawiarniami, a na środku stoi pomnik Jana Pietersz Coena, założyciela dzisiejszej Dżakarty.

Dwoma wyróżniającymi się punktami na placu są:

  • Muzeum Westfries (Muzeum Zachodniofryzyjskie) mieszczące się w budynku z 1632 roku, który wyróżnia się piękną renesansową fasadą;
  • Znajdujący się naprzeciwko muzeum budynek wagi (De Waag), czyli miejsce w którym w przeszłości odbywało się ważenie towarów przed ich sprzedażą.

Muzeum Westfries jest stosunkowo obszerne i w środku wystawiono wiele eksponatów przedstawiających dawną potęgę miasta. Na trzech piętrach (+ podziemia) zobaczymy m.in. historyczne pomieszczenia, makietę miasta z 1650 roku przedstawiającą jego rozrost oraz wystawę z narzędziami tortur. W środku poznamy historię miasta i rozwoju handlu. W jednym z pomieszczeń przygotowano wystawę z produktami, którymi handlowano w okresie holenderskiej złotej ery. Na ostatnim piętrze znajdziemy modele statków.

Koszty wstępu do muzeum: bilet normalny 8,50€, ulgowy (dla osób 65+) 7,00€, bezpłatnie - poniżej 18. roku życia. Dni i godziny otwarcia: od wtorku do piątku 11:00 - 17:00, soboty i niedziele 13:00 - 17:00. W sezonie letnim (kwiecień - październik) czynne również w poniedziałki, w sezonie zimowym (listopad - marzec) w poniedziałki zamknięte.

Hoorn - zwiedzanie Westfries Museum (Muzeum Zachodniofryzyjskie)
Hoorn - zwiedzanie Westfries Museum (Muzeum Zachodniofryzyjskie)

Spokojnie na wizytę można zaplanować nawet do dwóch godzin. Warto pobrać przewodnik audio w języku angielskim, na miejscu opisy pojedynczych eksponatów przeważnie w języku holenderskim.

Wschodnia Brama - Oosterpoort w Hoorn
Wschodnia Brama - Oosterpoort w Hoorn

Innym historycznym zabytkiem w Hoorn jest brama Oosterpoort (Brama Wschodnia, adres: Kleine Oost 41), ostatnia zachowana część z historycznej fortyfikacji miejskiej. Brama została zbudowana w 1578 roku i warto ją obejrzeć z dwóch stron, także od frontu z poziomu brukowanego mostu.

Na przednich fasadach niektórych domów w mieście możemy zaobserwować herby określające czym zajmowali się mieszkańcy lub jaki rodzaj działalności był prowadzony w konkretnym budynku. Stosunkowo łatwo rozpoznać również miejsca, w których w przeszłości znajdowały się magazyny.

Hoorn - na budynku Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej
Hoorn - na budynku Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej

Ciekawe miejsca oraz budynki w Hoorn:

  • Stary ratusz (adres: Nieuwstraat 23) - oryginalna fasada budynku, w którym w przeszłości znajdował się ratusz miejski.
  • Kerkplein - plac kościelny przy którym znajduje się masywny kościół Grote Kerk. Przy placu warto odnaleźć także były szpital św. Jana (St Jansgasthuis, adres: Kerkplein 39) z bardzo ciekawą fasadą i bogatymi zdobieniami.
  • Dom Bossuhuizen (adres: Slapershaven 1) - dom zachwycający fasadą, na której przedstawiono bitwę morską z 1573 roku w zatoce Zuiderzee. Podczas bitwy pokonana została flota hiszpańska.
  • Kosciół Oosterkerk (adres: Grote Oost 58) - kościół początkowo zbudowany jako miejsce modlitwy dla rybaków i żeglarzy, dziś zachwyca pięknym zegarem znajdującym się na szczycie.
  • Magazyny Kompanii Wschodnioindyjskiej (adres: Onder de Boompjes 22) - historyczne magazyny, na fasadzie możemy zobaczyć herb kompanii.

Część portowa

Cześć portowa Hoorn chyba najlepiej pokazuje dawną potęgę miasta. Kilkusetletnie budynki, z których część służyła jako magazyny oraz domy żeglarzy i siedziby firm handlowych, do dzisiaj zachwycają swoim wyglądem. Wybierając się do części portowej warto wybrać drogę wzdłuż wewnętrznej zatoki Binnenhaven.

Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest wieża Hoofdtoren (Główna Wieża, adres: Hoofd 2). Dziś w wieży działa restauracja i nie jest możliwe jej zwiedzanie.

Główna Wieża - Hoofdtoren w Hoorn
Główna Wieża - Hoofdtoren w Hoorn

Za wieżą możemy wejść na drewniane molo z 1464 roku. Na tylnej części wieży widać herb miasta. Po północnej stronie wieży stoi monument De Scheepsjongens van Bontekoe (towarzysze rejsu kapitana Bontekoe), który nawiązuje do książki opisującej XVII wieczną wyprawę kapitana Bontekoe do wschodnich Indii.

Hoorn - monument 'De Scheepsjongens van Bontekoe' - towarzysze rejsu kapitana Bontekoe
Hoorn - monument 'De Scheepsjongens van Bontekoe' - towarzysze rejsu kapitana Bontekoe

Idąc na południe od bramy dojdziemy do sztucznej wyspy Oostereiland. Początkowo wybudowano tu magazyny, które potem zamieniono na więzienie. Dzisiaj kompleks unowocześniono i zamieniono na coś w stylu galerii handlowej - znajdziemy tu kino oraz restauracje. Znajdziemy tu również punkt informacji (adres: Schuijteskade 1), w którym możemy zarezerwować rejs łodzią Watertaxi.

Południowa część kompleksu, w której mieściły się w przeszłości magazyny sera, została zamieniona na Muzeum XX wieku (Museum van de Twintigste Eeuw). Na wystawach zobaczymy tu eksponaty z ostatnich kilkudziesięciu lat.

Na końcu wyspy znajduje się jedna z największych atrakcji Hoorn, Muzeum Morskie, w którego skład wchodzą stare doki oraz replika statku Halve Maen (pół księżyca). Statki tego typu pływały po morzach i oceanach w czasach działalności Kompanii Wschodnioindyjskiej. Żeby zobaczyć statek w pełnej okazałości musimy wejść na teren muzeum, nie decydując się na wejśie do środka możemy zobaczyć jedynie jego dziób oraz rufę.

Rejs taksówką wodną Watertaxi

Za komunikację wodną w Hoorn odpowiada firma Watertaxi. Firma oferuje pojedyncze przejazdy, a także 60-minutowe wycieczki po porcie w Hoorn. Cena za osobę to 12,50€ (6,50€ dla dzieci). Niestety, rejsy nie odbywają się cyklicznie - powinniśmy z wyprzedzeniem napisać na adres info@outdoorhoorn.nl i zapytać o możliwe rejsy. Nie ma gwarancji, że w oczekiwanej dacie rejs będzie możliwy.

Listę przystanków można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika (niestety jest tylko w języku holenderskim).

Targ serowy

Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale w Hoorn od połowy czerwca do końca sierpnia w każdy czwartek odbywa się tradycyjny targ serowy. Wyjątkiem są 10. oraz 17. sierpnia. Targ trwa od 13:00 do 16:00 i odbywa się oczywiście na placu Roode Steen.

Targ w Hoorn przypomina inne wydarzenia tego typu. Polega na inscenizacji całego procesu zakupu sera - od dostarczenia, po negocjacje nad położonymi na platformach okrągłymi kawałami sera, aż do ważenia. Oczywiście wszyscy uczestniczący w inscenizacji ubrani są w tradycyjne stroje.

Historyczna kolejka parowa - Stoomtram

Jedną z najbardziej oryginalnych atrakcji w Hoorn jest przejażdżka koleją parową. W ciągu 20 kilometrowej przejażdżki poznamy historię regionu oraz samej kolei parowej. Po drodze zatrzymamy się na kilku stacjach z 1887 roku.

Możliwe są różne warianty wycieczki. Możemy dojechać do miasta Medemblik i wrócić z powrotem tą samą koleją. Możemy również będąc w Medemblik wsiąść na statek płynący do Enkhuizen i stamtąd pociągiem wrócić do Hoorn (musimy zakupić dodatkowy bilet kolejowy). Na całość powinniśmy zarezerwować przynajmniej pół dnia (około 4 godzin).

Cena wycieczki jest wysoka. Niestety, karty nie zakupimy w kasie, musimy zakupić ją przed przyjazdem.

Rozkład jazdy pociągu dostępny jest pod tym adresem (w języku angielskim). Wycieczka rusza z dworca głównego (adres: Van Dedemstraat 8).

Informacje praktyczne

Punkt informacji turystycznej

Główny punkt informacji turystycznej działa w miesiące letnie na placu Roode Steen 1 przy wejściu do Muzeum Westfries. Z reguły przed muzeum stoi specjalne stoisko oraz pracownik, od którego możemy otrzymać mapę oraz potrzebne informacje.

Dojazd z Amsterdamu

Ze stacji Amsterdam Centaal do stacji Hoorn dojedziemy w ok 30-34 minuty, koszt przejazdu z kartą OV-chipkaaart to 8,20€, natomiast ze stacji Amsterdam Sloterdijk dojedziemy w ok 25 do 32 minut, a za bilet zapłacymi 7,50€ (posiadając kartę OV-chipkaart). Osoby nie posiadające karty OV-chipkaart powinny doliczyć do każdego biletu 1,00€.

Reklama