Komunikacja miejska w Amsterdamie

Za komunikacje publiczną w Amsterdamie odpowiada firma GVB. Będąc w Amsterdamie możemy korzystać z autobusów, metra, tramwajów oraz statku. Na oficjalnej stronie firmy GVB możemy sprawdzić dowolną trasę z punktu A do B razem z rozkładem i ceną za przejazd - wystarczy skorzystać z z tego adresu.

Wszystkie bilety w Amsterdamie są kartami z czipem typu OV-chipkaart. W Amsterdamie możemy zakupić bilety jednorazowe lub czasowe, albo korzystać z karty przedpłaconej.

W przypadku karty przedpłaconej płacimy jedynie za przejechaną odległość. Dokładny algorytm to kwota bazowa 0,89€ + opłata za każdy kilometr, która wynosi 0,154€. Jak to działa? Po wejściu do pojazdu odbijamy kartę i pobierany jest z niej depozyt 4€, a po odbiciu karty przy wyjściu depozyt jest zwracany i pobierana jest odpowiednia kwota. Oznacza to, że nie skorzystamy z komunikacji publicznej w Amsterdamie z kartą przedpłaconą mając na karcie mniej niż 4€.

Niestety, wyrobienie anonimowej karty przedpłaconej nie jest darmowe i kosztuje 7,50€. Karta jest ważna 5 lat.

Więcej o kartach OV-chipkaart w artykule Karta OV-chipkaart i podróżowanie po Holandii.

!Karta OV-chipkaart
Karta OV-chipkaart

Główny punkt informacji GVB znajduje się w budynku naprzeciwko dworca Amsterdam Centraal. Możemy tam zakupić wszystkie rodzaje kart, naładować kartę OV-chipkaart oraz otrzymać wszystkie niezbędne informacje.

Na przystankach w całym mieście znajdują się często wyświetlacze z godziną przyjazdu kolejnych autobusów.

Wybierasz się do Amsterdamu? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Amsterdamie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Wybierasz się do Amsterdamu?

Amsterdam

Amsterdam - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać stolicę Holandii. Największe atrakcje, opisane dzielnice i praktyczne wskazówki pomogą zaplanować Ci wyjazd.

Jak działa komunikacja miejska w Amsterdamie?

Bez względu na rodzaj środka transportu (oprócz darmowego statku) powinniśmy odbić bilet/kartę na wejściu oraz wyjściu z pojazdu. Do autobusów wsiadamy przodem i odbijamy kartę, a wysiadamy innym dowolnym wyjściem.

W przypadku tramwajów sposób wsiadania zależy od typu składu. W przypadku większych tramwajów na drzwiach zobaczymy informacje, czy można konkretnymi drzwiami wejść. W przypadku małych składów wchodzimy i wychodzimy dowolnym wejściem.

W dużym tramwajach w środku znajduje się budka z pracownikiem sprzedającym bilety, w przypadku mniejszych pojazdów takiej budki w środku nie ma.

W przypadku metra kartę odbijamy przed wejściem na peron i odbijamy wychodząc z peronu.

Rodzaje biletów jednorazowych i czasowych

Rodzaj biletu Cena
Bilet 60-minutowy przesiadkowy 2,90€
Bilet nocny 4,50€
Bilet dzienny (24h) 7,50€
Bilet 2-dniowy (48h) 12,50€
Bilet 3-dniowy (72h) 17,00€
Bilet 4-dniowy (96h) 22,00€
Bilet 5-dniowy (120h) 26,50€
Bilet 6-dniowy (144h) 30€
Bilet 7-dniowy (168h) 33€

Zawsze powinniśmy odbić bilet/kartę na wejściu i wyjściu, inaczej karta stanie się nieaktywna.

Karty czasowe możemy również nabić na karty przedpłacone. Możemy to zrobić w automacie OV lub w punkcie informacji GVB.

W przypadku pojedynczych przejazdów na krótkich odcinkach różnica w cenie jednorazowych biletów a przejazdów z użyciem kart przedpłaconych może być znaczna. Dla przykładu, koszt przejazdu z dworca głównego do Rijksmuseum w przypadku karty przedpłaconej wyniesie nas zaledwie 1,33€. W przypadku zakupu karty na jednorazowy przejazd zapłacimy aż 2,90€.

Karty turystyczne

W Amsterdamie znajdziemy także kilka typów kart dostosowanych dla turystów. Bilety te można zakupić na lotnisku Amsterdam Schiphol, w punktach NS na dworcach oraz w punktach informacji GVB. Na każdej z kart możemy dojechać na lotnisko Schiphol.

W przypadku kart regionalnych możemy dojechać autobusem do dowolnego miasteczka w regionie Amsterdamu.

Rodzaj biletu Cena
Amsterdam Travel Ticket - 1 dzień 16€
Amsterdam Travel Ticket - 2 dni 21€
Amsterdam Travel Ticket - 3 dni 26€
Amsterdam & Region Travel Ticket - 1 dzień 18,50€
Amsterdam & Region Travel Ticket - 2 dni 26€
Amsterdam & Region Travel Ticket - 3 dni 33,50€

Przed zakupem takiej karty warto dokładnie przeliczyć czy karta przedpłacona (OV-chipkaart) nie wyjdzie nas finalnie taniej.

!Karta 3-dniowa - Amsterdam Region Travel Ticket
Karta 3-dniowa - Amsterdam Region Travel Ticket

Gdzie można zakupić bilet jednorazowy lub czasowy?

Bilety jednorazowe i czasowe możemy zakupić w punktach informacyjnych GVB lub w specjalnych automatach GVB. W części automatów możemy zapłacić gotówką.

Bilety możemy zakupić również w budkach wewnątrz niektórych tramwajów.

Jak dostać się do dzielnicy Amsterdam-Noord?

Amsterdam-Noord to nowoczesna dzielnica z restauracjami, świetnym punktem widokowym A’DAM oraz szeroką ofertą kulturalną. Jeśli jednak spojrzymy na mapę, od razu rzuci nam się w oczy to, że pieszo nie za bardzo jest się jak tam dostać.

Na szczęście miasto Amsterdam zorganizowało specjalny statek, który co kilka minut wyrusza zza dworca Amsterdam Centraal (znajduje się na jego tyłach po stronie zachodniej). Na statek można wejść z rowerem, przepłynięcie jest darmowe. W godzinach szczytu powinniśmy spodziewać się tłumów na pokładzie.

Dojazdy regionalne

Większość linii autobusowych kursujących do miasteczek w "regionie Amsterdamu" wyjeżdża z dworca autobusowego znajdującego się na tyłach głównego dworca kolejowego Amsterdam Centraal.

Dworzec autobusowy znajduje się na wyższym piętrze, musimy przejść cały dworzec (w stronę wody) i później wjechać schodami ruchowymi lub wejść zwykłymi schodami na górę. Każdy z autobusów odjeżdża z innej platformy (oznaczone literami alfabetu), nie zapomnijmy od razu sprawdzić, z której platformy odjeżdża nas autobus.

Za przejazdy regionalne odpowiada firma Connexxion.

Dojazd z Amsterdamu do Zaanse Schans

Do skansenu Zaanse Schans dojedziemy tzw. autobusem linii industrialnej numer 391. Autobus odjeżdża z dworca głównego, musimy wysiąść na ostatnim przystanku. Czas trwania podróży to ok 50 minut. Cena przejazdu z kartą OV-chipkaart to 4,14€, natomiast bilet jednorazowy to koszt 5,00€

Lub pociągiem, który pokonuje trasę w ok 18 min, stacja kolejowa znajduje się po innej stronie skansenu niż przystanek autobusowy i trzeba do skansenu jeszcze kawałek dojść. Koszt przejazdu pociągiem wynosi 3,10€ (jeśli nie posiadamy karty OV-chipkaart to dopłacamy 1,00€).

Dojazd z Amsterdamu do Edam

Do miasteczka Edam dojedziemy autobusami linii 314 (ok 30 min, z kartą OV-chipkaart - 4,22€). Wysiadamy na przystanku Edam Busstation.

Dojazd z Amsterdamu do Volendam

Do miasteczka Volendam dojedziemy autobusem linii 316 z dworca głównego. Wysiadamy na przystanku Volendam Julianaweg/Centrum (ok 25-30 min, cena z OV-chipkaart 4,29€).

Dojazd z Amsterdamu do Marken

Do miasteczka Marken dojedziemy autobusem linii 315 z dworca głównego. Wysiadamy na przystanku Marken Kerkburt (ok 40 min, cena z OV-chipkaart 4,86€.

Dojazd z Amsterdamu do Haarlem

Do Haarlem możemy dojechać pociągiem w około 20 minut z dworca głównego (cena z OV-chipkaart 4,20€) lub w około 10 minut z dworca Amsterdam Sloterdijk (cena z OV-chipkaart 3,50€).

Dojazd z Amsterdamu do Keukenhof

Dojazd do ogrodów Keukenhof jest trochę bardziej skomplikowany, jeśli korzystamy z komunikacji publicznej. Musimy najpierw dojechać do lotniska Amsterdam Schiphol, a następnie skorzystać z autobusu 858, który dojeżdża bezpośrednio pod wejście do parku.

Dojazd z Amsterdamu do Muiden

Na zamek Muiden możemy dojechać z dworca Amsterdam Amstel autobusami linii 320, 322 i 327. Wysiadamy na przystanku Muiden P+R Terrein i stamtąd czeka nas około kilometrowy spacer historyczną częścią miasteczka.


Reklama