Podróże po Europie

Komunikacja miejska w Amsterdamie: bilety, płatności, informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 8 lutego 2024

Komunikacja miejska w Amsterdamie jest obsługiwana przez firmę GVB (Gemeentelijk Vervoerbedrijf). Na sieć transportu publicznego składają się: metro (5 linii), tramwaje (14 linii), kilkadziesiąt linii autobusowych oraz promy (7 połączeń). Dzięki nim bez problemu dotrzemy do wszystkich największych atrakcji Amsterdamu.

W naszym przewodniku zgromadziliśmy najważniejsze informacje, które pomogą Ci w poruszaniu się po Amsterdamie. Zostając z nami dowiesz się, między innymi:

 • Ile kosztują bilety komunikacji miejskiej w Amsterdamie?
 • Jak działają płatności zbliżeniowe?
 • Jak dojechać do atrakcji i miast poza miastem?

Jak działa komunikacja miejska w Amsterdamie?

Cały system transportu publicznego w Amsterdamie jest zintegrowany, co oznacza, że we wszystkich środkach transportu obowiązują te same bilety.

Chcąc podróżować po stolicy Holandii możemy kupować droższe bilety fizyczne (na jeden przejazd bądź czasowe) lub korzystać z płatności zbliżeniowych, w przypadku których opłata za przejazd wyliczana jest na podstawie odległości.

Do niedawna opłaty zbliżeniowe możliwe były wyłącznie z wykorzystaniem specjalnej karty przedpłaconej OV-chipkaart, ale od jakiegoś czasu za przejazdy możemy płacić również korzystając z własnej karty (debetowej lub kredytowej) oraz urządzeń mobilnych obsługujących płatności zbliżeniowe.

Wybierasz się do Amsterdamu? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Amsterdamie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Bilety w komunikacji miejskiej w Amsterdamie - rodzaje i ceny

Jesli przyjeżdżamy do Amsterdamu na krótko i nie chcemy płacić za przejazdy zbliżeniowo, możemy korzystać z biletów fizycznych. W sprzedaży dostępne są bilety przesiadkowe na pojedynczy przejazd oraz bilety czasowe.

Wszystkie bilety fizyczne w Amsterdamie posiadają specjalny czip (chipkaart) i kasujemy je w sposób zbliżeniowy.

Rodzaj biletu Cena
Bilet 60-minutowy przesiadkowy 3,40 (14,65 zł)
Bilet na autobus nocny (ważny 90 minut) 5,40 (23,27 zł)
Bilet 24-godzinny 9,00 (38,79 zł)
Bilet 48-godzinny 15,00 (64,65 zł)
Bilet 72-godzinny 21,00 (90,51 zł)
Bilet 96-godzinny 26,50 (114,21 zł)
Bilet 120-godzinny 33,00 (142,23 zł)
Bilet 144-godzinny 37,50 (161,62 zł)
Bilet 168-godzinny 41,00 (176,71 zł)

Bilety jednorazowe zakupimy m.in.: w punktach informacyjnych firmy GVB, w automatach biletowych, w aplikacji firmy GVB (w formie kodu QR) lub w sklepie internetowym.

Bilety na pojedynczy przejazd zakupimy też bezpośrednio w autobusie lub tramwaju (płatność bezgotówkowa). W tramwaju zakupimy również bilety 24-godzinne (płatność bezgotówkowa).

Bilety komunikacji miejskiej w Amsterdamie - co warto wiedzieć?

 • Bilet jednorazowy pozwala na dowolną ilość przesiadek w ciągu godziny we wszystkich środkach transportu oprócz autobusów nocnych.
 • Zawsze powinniśmy odbić bilet/kartę na wejściu i wyjściu z pojazdu, także podczas przesiadek.
 • Bilety czasowe ważne są przez określony czas od momentu pierwszego użycia. Na przykład bilet 24-godzinny użyty po raz pierwszy w środę o 12:00 będzie ważny do godziny 12:00 w czwartek.
 • Chcąc podróżować rowerem musimy dokupić suplement do biletu w kwocie 2,20 (9,48 zł) lub od razu zakupić specjalny bilet za 5,60 (24,14 zł) - Uwaga! rower możemy przewozić wyłącznie poza godzinami szczytu - więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie,
 • Bilety czasowe nabijemy także na karty przedpłacone OV-chipkaart. Możemy to zrobić w automacie OV lub w punkcie informacji GVB.
 • Więcej informacji o biletach znajdziemy na oficjalnej stronie przewoźnika

Płatności zbliżeniowe - zasady działania i opłaty za przejazd

Alternatywnym sposobem korzystania z transportu publicznego w Amsterdamie są płatności zbliżeniowe, do których możemy wykorzystać własną kartę płatniczą (system OVpay) lub wyrobić specjalną kartę OV-chipkaart

Kartę OV-chipkaart polecamy przede wszystkim tym czytelnikom, którzy nie chcą korzystać z własnego środka płatniczego lub chcieliby nabijać na nią bilety czasowe. Koszt jej wyrobienia to przynajmniej 7,50 (32,32 zł), więc w przypadku zbyt małej liczby przejazdów jej zakup może nam się nie zwrócić.

W przypadku opłaty zbliżeniowej cena za podróż zależy od ilości przejechanych kilometrów. Na opłatę za przejazd składają się dwa składniki:

 • kwota bazowa 1,08 (4,65 zł) (stawka ulgowa 0,71 (3,06 zł)),
 • opłata za każdy przejechany kilometr, która wynosi około 0,20 (0,84 zł) (wersja ulgowa 0,13 (0,56 zł)) - opłata aktualizuje się po każdych przejechanych 50 m.

Czy warto korzystać z płatności zbliżeniowych?

W przypadku pojedynczych podróży na krótkich odcinkach różnica w cenie pomiędzy jednorazowymi biletami a płatnościami zbliżeniowymi może być znaczna. Przykład: mamy do przejechania 3 kilometry. Koszt przejazdu z kartą OV-chipkaart wyniesie nas: 1,65 (7,11 zł) (1,08€ + 3*0,19€) - niemal połowę mniej niż w przypadku biletu jednorazowego.

Dokładny koszt przejazdu z punktu A do B (razem z rozkładem i środkami transportu) sprawdzimy na oficjalnej stronie firmy GVB. Wystarczy wyszukać trasę, a następnie wyświetlić szczegóły połączenia.

Do korzystania ze stawki ulgowej upoważnione są dzieci w wieku 4-11 oraz osoby powyżej 65. roku życia.

Uwaga! W przypadku płatności zbliżeniowych nie istnieje górny dzienny limit wydatków (tzw. capping). Jeśli planujemy wielokrotne korzystanie z komunikacji miejskiej, to może zdarzyć się tak, że suma pojedynczych przejazdów przekroczy koszt zakupu biletu czasowego (np. 24- lub 48-godzinnego). Co ważne - bilety czasowe możemy nabić także na kartę OV-chipkaart.

A jak to wszystko działa w praktyce?

W przypadku własnej karty płatniczej:

 • Od razu po wejściu do pojazdu przykładamy kartę do czytnika i musimy zrobić to po raz drugi przy wysiadaniu (czyli w sumie odbijamy naszą kartę dwukrotnie podczas podróży jednym środkiem transportu). W metrze naszą kartę odbijamy na bramkach. Opłata za przejazd zostanie pobrana z karty następnego dnia.

W przypadku karty OV-chipkaart:

 • Rozpoczynamy od zakupu anonimowej karty przedpłaconej OV-chipkaart - jej sugerowany koszt wynosi 7,50 (32,32 zł). Opłata ta nigdy nie jest nam zwracana.
 • Zanim będziemy mogli skorzystać z komunikacji musimy zasilić naszą kartę środkami finansowymi (nazywa się to e-purse, czyli e-portmonetka).
 • Po wejściu do pojazdu odbijamy kartę i pobierany jest z niej depozyt 4€, a po odbiciu karty na wyjściu depozyt jest zwracany i pobierana jest wyliczona kwota za przejazd. Oznacza to, że nie skorzystamy z komunikacji publicznej w Amsterdamie mając na karcie mniej niż 4€. Powinniśmy też za każdym razem odbijać kartę po wyjściu z pojazdu.
 • Karta ważna jest przez 5 lat. Co ważne, karta OV-chipkaart działa w całym kraju - zarówno w pociągach, jak i komunikacji miejskiej i międzymiastowej we wszystkich regionach oraz miastach.

Kartę OV-chipkaart zakupimy m.in.: na dworcu w punktach sprzedaży i automatach, w punktach sprzedaży firmy GVB, automatach GVB oraz niektórych kioskach, sklepikach i księgarniach.

Więcej o kartach OV-chipkaart w artykule Karta OV-chipkaart i podróżowanie po Holandii.
Karta OV-chipkaart
Karta OV-chipkaart

Karty turystyczne

Oficjalna amsterdamska karta turystyczna I Amsterdam City umożliwia darmowe korzystanie z dziennych oraz nocnych połączeń. Więcej o niej przeczytacie w naszej recenzji I amsterdam City Card - recenzja amsterdamskiej karty turystycznej.

W Amsterdamie dostępnych jest również kilka kart przeznaczonych wyłącznie do podróży, umożliwiających dodatkowo dojazd z lotniska Amsterdam Schiphol. Bilety te można zakupić na lotnisku, w punktach sprzedaży firmy NS (Nederlandse Spoorwegen, holenderski przewoźnik kolejowy), w punktach informacji GVB oraz online.

Na każdej z kart możemy dojechać na lotnisko Schiphol oraz korzystać z całej sieci komunikacji miejskiej w Amsterdamie.W przypadku kart regionalnych dojedziemy autobusem lub pociągiem do dowolnego miasteczka w regionie Amsterdamu.

Rodzaj biletu Cena
Amsterdam Travel Ticket - 1 dzień 18,00 (77,58 zł)
Amsterdam Travel Ticket - 2 dni 24,00 (103,44 zł)
Amsterdam Travel Ticket - 3 dni 30,00 (129,30 zł)
Amsterdam & Region Travel Ticket - 1 dzień 21,00 (90,51 zł)
Amsterdam & Region Travel Ticket - 2 dni 31,50 (135,76 zł)
Amsterdam & Region Travel Ticket - 3 dni 40,50 (174,55 zł)

Karty Travel Ticket ważne są od godziny 04:00 w dniu użycia do godziny 03:59 dnia następnego. Nie są to karty 24-,48- ani 72-godzinne.

Przed zakupem regionalnej karty Travel Card warto dokładnie przeliczyć czy karta przedpłacona (OV-chipkaart) nie wyjdzie nas ostatecznie taniej.

Karta 3-dniowa - Amsterdam Region Travel Ticket
Karta 3-dniowa - Amsterdam Region Travel Ticket

Komunikacja miejska w Amsterdamie - wskazówki praktyczne

 • Bez względu na rodzaj środka transportu (oprócz darmowego promu) powinniśmy odbić bilet/kartę na wejściu oraz wyjściu z pojazdu. Do autobusów wsiadamy przodem i odbijamy kartę, a wysiadamy innym dowolnym wyjściem.
 • W przypadku tramwajów sposób wsiadania zależy od typu składu. W przypadku większych tramwajów na drzwiach zobaczymy informacje, czy można konkretnymi drzwiami wejść. W przypadku małych składów wchodzimy i wychodzimy dowolnym wejściem.
 • W dużym tramwajach w środku znajduje się budka z pracownikiem sprzedającym bilety, w przypadku mniejszych pojazdów takiej budki w środku nie ma.
 • Na przystankach w całym mieście znajdują się często wyświetlacze z godziną przyjazdu kolejnych autobusów.
 • Korzystając z metra kartę odbijamy przed wejściem na peron i odbijamy wychodząc z peronu.

Jak dostać się do dzielnicy Amsterdam-Noord (po drugiej stronie rzeki IJ)?

Amsterdam-Noord to położona po przeciwnej stronie rzeki IJ nowoczesna dzielnica z restauracjami, świetnym punktem widokowym na szczycie wieżowca A’DAM oraz szeroką ofertą kulturalną. Jeśli jednak spojrzymy na mapę, to od razu rzuci nam się w oczy fakt, że pieszo nie za bardzo jest się jak tam dostać.

Na szczęście pomiędzy historycznym centrum a dzielnicą Noord kursują darmowe promy, które co kilka do kilkunastu minut wyruszają z przystani na tyłach dworca Amsterdam Centraal (po stronie zachodniej). Na statek można wejść z rowerem, przepłynięcie jest darmowe. W godzinach szczytu możemy jednak spodziewać się na pokładzie tłumów.

Do wyboru mamy m.in.:

 • linię F3 kursującą na przeciwny brzeg, jej przystań po drugiej stronie znajduje się tuż obok wieżowca A’DAM (rozkład znajdziecie tutaj),
 • linię F4, którą dopłyniemy znacznie dalej (rozkład znajdziecie tutaj).

Inne darmowe linie rejsowe kursujące przez rzekę IJ znajdziecie na tej stronie.

Wyjazdy poza Amsterdam

Autobusy regionalne

Większość linii autobusowych kursujących do miasteczek w okolicy Amsterdamu wyjeżdża z dworca autobusowego znajdującego się na tyłach głównego dworca kolejowego Amsterdam Centraal.

Dworzec autobusowy znajduje się na wyższym piętrze i żeby się do niego dostać musimy przejść cały dworzec (kierując się w stronę wody), a później wjechać schodami ruchomymi lub wejść zwykłymi schodami na górę. Każdy z autobusów odjeżdża z innej platformy (oznaczone literami alfabetu) - nie zapomnijmy od razu sprawdzić, z której dokładnie startuje nas autobus.

Za przejazdy regionalne odpowiada firma Connexxion. Bilety autobusowe na przejazdy z firmą Connexxion możemy kupić w punktach sprzedaży, u kierowcy (tylko karta płatnicza) lub skorzystać z płatności zbliżeniowych (karty OV-chipkaart lub system OVPAY, w tej opcji przejazdy będą najtańsze). W autobusach obsługiwanych przez Connexxion możemy korzystać również z kart turystycznych Amsterdam & Region Travel Ticket.

Popularne miejsca, do których dojedziemy autobusem regionalnym:

 • Skansen Zaanse Schans - przyśpieszona linia industrialna 391,
 • miasteczko Edam (ok. 30 minut). Wysiadamy na przystanku Edam Busstation,
 • miasteczko Volendam (ok. 25-30 minut). Wysiadamy na przystanku Volendam Julianaweg/Centrum
 • miasteczko Marken (ok. 40 minut). Wysiadamy na przystanku Marken Kerkburt,
 • zamek Muiden, do którego dojedziemy z dworca Amsterdam Amstel. Wysiadamy na przystanku Muiden P+R Terrein i stamtąd czeka nas około kilometrowy spacer historyczną częścią miasteczka.

Numery linii autobusowych oraz rozkłady sprawdzimy na plannerze podróży firmy GVB, który dodatkowo w niektórych przypadkach wyświetli nam ceny przejazdów z kartą OV-chipkaart.

Pociągi

Do niektórych miejsc dojedziemy pociągiem. Przykładem popularnych jednodniowych wypadów są:

 • Haarlem podróż trwa około 20 minut z dworca głównego lub około 10 minut z dworca Amsterdam Sloterdijk.
 • Delft - podróż do tego urokliwego miasteczka słynącego z produkcji fajansu zajmie nam około godziny.

Kupując bilety na pociąg z kartą OV-chipkaart zapłacimy 1,00 (4,31 zł) taniej niż kupując bilet jednorazowy.

Aktualne rozkłady najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie holenderskiego przewoźnika

Jak dojechać z Amsterdamu do Keukenhof

Dojazd do ogrodów Keukenhof jest nieco bardziej skomplikowany. Żeby dostać się na miejsce musimy dojechać na przystanek Europaplein, skąd rusza autobus 852, który w około 30 minut dowiezie nas na miejsce. W sieci możemy kupić bilet łączony do ogrodów oraz na autobus. Rezerwując bilet będziemy musieli wybrać również godzinę, o której chcemy skorzystać z przejazdu.

Na przystanek Europaplein dojedziemy metrem 52 ze stacji przy dworcu centralnym w Amsterdamie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama