Podróże po Europie

Komunikacja miejska w Amsterdamie: bilety, środki transportu, informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 20 lipca 2022

Amsterdam posiada rozbudowaną siatkę transportu publicznego, na którą składają się: metro (5 linii), tramwaje (14 linii), kilkadziesiąt linii autobusowych oraz promy (7 połączeń).

Jak działa komunikacja miejska w Amsterdamie? Bilety i opłaty za przejazd

Za amsterdamski transport publiczny odpowiada firma GVB (Gemeentelijk Vervoerbedrijf).

Cały system transportu publicznego w Amsterdamie jest zintegrowany i we wszystkich środkach transportu obowiązują te same bilety.

Wszystkie bilety w Amsterdamie posiadają specjalny czip (chipkaart). Chcąc podróżować po stolicy Holandii możemy kupować droższe bilety jednorazowe (na jeden przejazd bądź czasowe) albo korzystać z tańszych przejazdów z kartą przedpłaconą OV-chipkaart, którą musimy jednak wcześniej zakupić oraz zasilić środkami.

Wybierasz się do Amsterdamu? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Amsterdamie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Bilety jednorazowe i czasowe w komunikacji miejskiej w Amsterdamie

Przyjeżdżając do Amsterdamu na krótko powinny wystarczyć nam bilety jednorazowe. W sprzedaży dostępne są bilety przesiadkowe na pojedynczy przejazd oraz bilety czasowe.

Rodzaj biletu Cena
Bilet 60-minutowy przesiadkowy 3,20 (15,48 zł)
Bilet na autobus nocny (ważny 90 minut) 5,00 (24,19 zł)
Bilet 24-godzinny 8,50 (41,12 zł)
Bilet 48-godzinny 14,50 (70,14 zł)
Bilet 72-godzinny 20,00 (96,74 zł)
Bilet 96-godzinny 25,50 (123,35 zł)
Bilet 120-godzinny 29,50 (142,69 zł)
Bilet 144-godzinny 34,00 (164,46 zł)
Bilet 168-godzinny 37,00 (178,97 zł)

Bilety jednorazowe zakupimy m.in.: w punktach informacyjnych firmy GVB, w automatach biletowych, w aplikacji firmy GVB (w formie kodu QR) lub w sklepie internetowym.

Bilety na pojedynczy przejazd zakupimy też bezpośrednio w autobusie lub tramwaju (płatność bezgotówkowa). W tramwaju zakupimy również bilety 24-godzinne (płatność bezgotówkowa).

Bilety komunikacji miejskiej w Amsterdamie - co warto wiedzieć?

 • bilet jednorazowy pozwala na dowolną ilość przesiadek w ciągu godziny we wszystkich środkach transportu oprócz autobusów nocnych,
 • bilety czasowe ważne są przez określony czas od momentu pierwszego użycia. Na przykład bilet 24-godzinny użyty po raz pierwszy w środę o 12:00 będzie ważny do godziny 12:00 w czwartek.
 • chcąc podróżować rowerem musimy dokupić suplement do biletu w kwocie 2,00 (9,67 zł) lub od razu zakupić specjalny bilet za 5,10 (24,67 zł) - Uwaga! rower możemy przewozić wyłącznie poza godzinami szczytu - więcej informacji można znaleźć tutaj,
 • bilety czasowe nabijemy także na karty przedpłacone OV-chipkaart. Możemy to zrobić w automacie OV lub w punkcie informacji GVB,
 • Zawsze powinniśmy odbić bilet/kartę na wejściu i wyjściu z pojazdu,
 • więcej informacji o biletach znajdziemy na oficjalnej stronie przewoźnika

Karta OV-chipkaart - zasady działania i opłaty za przejazd

Karta OV-chipkaart jest polecaną opcją dla turystów planujących podróże pociągami oraz poruszanie się po okolicznych miasteczkach - koszt jej wyrobienia to przynajmniej 7,50 (36,28 zł), więc w przypadku poruszania się wyłącznie po stolicy Holandii jej zakup może nam się nie zwrócić.

W przypadku karty przedpłaconej cena za podróż zależy od ilości przejechanych kilometrów. Na opłatę za przejazd składają się dwa składniki:

 • kwota bazowa 1,01 (4,89 zł) (stawka ulgowa 0,67 (3,24 zł)),
 • opłata za każdy przejechany kilometr, która wynosi 0,18 (0,87 zł) (wersja ulgowa 0,12 (0,58 zł)) - opłata aktualizuje się po każdych przejechanych 50 m.

W przypadku pojedynczych przejazdów na krótkich odcinkach różnica w cenie jednorazowych biletów a przejazdów z użyciem karty OV-chipkaart może być znaczna. Przykład: mamy do przejechania 3 kilometry - koszt przejazdu z kartą OV-chipkaart wyniesie nas: 1,55 (7,50 zł) (1,01€ + 3*0,18€) - niemal połowę mniej niż w przypadku biletu jednorazowego.

Dokładny koszt przejazdu z punktu A do B (razem z rozkładem i środkami transportu) sprawdzimy na oficjalnej stronie firmy GVB. Wystarczy wyszukać trasę, a następnie wyświetlić szczegóły połączenia.

Do korzystania ze stawki ulgowej upoważnione są dzieci w wieku 4-11 oraz osoby powyżej 65. roku życia.

Uwaga! W przypadku karty OV-chipkaart nie istnieje górny dzienny limit wydatków (tzw. capping). Jeśli planujemy wielokrotne korzystanie z komunikacji miejskiej to może zdarzyć się tak, że suma pojedynczych przejazdów przekroczy koszt zakupu biletu czasowego (np. 24- lub 48-godzinnego). Co ważne - bilety czasowe możemy nabić także na kartę OV-chipkaart.

A jak to wszystko działa w praktyce?

 • Rozpoczynamy od zakupu anonimowej karty przedpłaconej OV-chipkaart - jej sugerowany koszt wynosi 7,50 (36,28 zł). Opłata ta nigdy nie jest nam zwracana.
 • Zanim będziemy mogli skorzystać z komunikacji musimy zasilić naszą kartę środkami finansowymi (nazywa się to e-purse, czyli e-portmonetka).
 • Po wejściu do pojazdu odbijamy kartę i pobierany jest z niej depozyt 4€, a po odbiciu karty na wyjściu depozyt jest zwracany i pobierana jest wyliczona kwota za przejazd. Oznacza to, że nie skorzystamy z komunikacji publicznej w Amsterdamie mając na karcie mniej niż 4€. Powinniśmy też za każdym razem odbijać kartę po wyjściu z pojazdu.
 • Karta ważna jest przez 5 lat. Co ważne, karta OV-chipkaart działa w całym kraju - zarówno w pociągach, jak i komunikacji miejskiej i międzymiastowej we wszystkich regionach oraz miastach.

Kartę OV-chipkaart zakupimy m.in.: na dworcu w punktach sprzedaży i automatach, w punktach sprzedaży firmy GVB, automatach GVB oraz niektórych kioskach, sklepikach i księgarniach.

Więcej o kartach OV-chipkaart w artykule Karta OV-chipkaart i podróżowanie po Holandii.
Karta OV-chipkaart
Karta OV-chipkaart

Karty turystyczne

Oficjalna amsterdamska karta turystyczna I Amsterdam City* umożliwia darmowe korzystanie z dziennych oraz nocnych połączeń. Więcej o niej przeczytacie w naszej recenzji I amsterdam City Card - recenzja amsterdamskiej karty turystycznej.

W Amsterdamie dostępnych jest również kilka kart przeznaczonych wyłącznie do podróży, które umożliwiają dodatkowo dojazd z lotniska Amsterdam Schiphol. Bilety te można zakupić na lotnisku, w punktach sprzedaży firmy NS (Nederlandse Spoorwegen, holenderski przewoźnik kolejowy), w punktach informacji GVB oraz online.

Na każdej z kart możemy dojechać na lotnisko Schiphol oraz korzystać z całej sieci komunikacji miejskiej w Amsterdamie.W przypadku kart regionalnych dojedziemy autobusem lub pociągiem do dowolnego miasteczka w regionie Amsterdamu.

Rodzaj biletu Cena
Amsterdam Travel Ticket - 1 dzień 17,00 (82,23 zł)
Amsterdam Travel Ticket - 2 dni 22,50 (108,83 zł)
Amsterdam Travel Ticket - 3 dni 28,00 (135,44 zł)
Amsterdam & Region Travel Ticket - 1 dzień 19,50 (94,32 zł)
Amsterdam & Region Travel Ticket - 2 dni 28,00 (135,44 zł)
Amsterdam & Region Travel Ticket - 3 dni 36,50 (176,55 zł)

Karty Travel Ticket ważne są od godziny 04:00 w dniu użycia do godziny 03:59 dnia następnego. Nie są to karty 24-,48- ani 72-godzinne.

Przed zakupem regionalnej karty Travel Card warto dokładnie przeliczyć czy karta przedpłacona (OV-chipkaart) nie wyjdzie nas ostatecznie taniej.

Karta 3-dniowa - Amsterdam Region Travel Ticket
Karta 3-dniowa - Amsterdam Region Travel Ticket

Komunikacja miejska w Amsterdamie - wskazówki praktyczne

 • Bez względu na rodzaj środka transportu (oprócz darmowego promu) powinniśmy odbić bilet/kartę na wejściu oraz wyjściu z pojazdu. Do autobusów wsiadamy przodem i odbijamy kartę, a wysiadamy innym dowolnym wyjściem.
 • W przypadku tramwajów sposób wsiadania zależy od typu składu. W przypadku większych tramwajów na drzwiach zobaczymy informacje, czy można konkretnymi drzwiami wejść. W przypadku małych składów wchodzimy i wychodzimy dowolnym wejściem.
 • W dużym tramwajach w środku znajduje się budka z pracownikiem sprzedającym bilety, w przypadku mniejszych pojazdów takiej budki w środku nie ma.
 • Na przystankach w całym mieście znajdują się często wyświetlacze z godziną przyjazdu kolejnych autobusów.
 • Korzystając z metra kartę odbijamy przed wejściem na peron i odbijamy wychodząc z peronu.

Jak dostać się do dzielnicy Amsterdam-Noord (po drugiej stronie rzeki IJ)?

Amsterdam-Noord to położona po przeciwnej stronie rzeki IJ nowoczesna dzielnica z restauracjami, świetnym punktem widokowym na szczycie wieżowca A’DAM oraz szeroką ofertą kulturalną. Jeśli jednak spojrzymy na mapę to od razu rzuci nam się w oczy fakt, że pieszo nie za bardzo jest jak się tam dostać.

Na szczęście pomiędzy historycznym centrum a dzielnicą Noord kursują darmowe promy, które co kilka do kilkunastu minut wyruszają z przystani na tyłach dworca Amsterdam Centraal (po stronie zachodniej). Na statek można wejść z rowerem, przepłynięcie jest darmowe. W godzinach szczytu możemy jednak spodziewać się na pokładzie tłumów.

Do wyboru mamy m.in.:

 • linię F3 kursującą na przeciwny brzeg, jej przystań po drugiej stronie znajduje się tuż obok wieżowca A’DAM (rozkład znajdziecie tutaj),
 • linię F4, którą dopłyniemy znacznie dalej (rozkład znajdziecie tutaj).

Inne darmowe linie rejsowe kursujące przez rzekę IJ znajdziecie na tej stronie.

Wyjazdy poza Amsterdam

Autobusy regionalne

Większość linii autobusowych kursujących do miasteczek w okolicy Amsterdamu wyjeżdża z dworca autobusowego znajdującego się na tyłach głównego dworca kolejowego Amsterdam Centraal.

Dworzec autobusowy znajduje się na wyższym piętrze i żeby się do niego dostać musimy przejść cały dworzec (kierując się w stronę wody), a później wjechać schodami ruchomymi lub wejść zwykłymi schodami na górę. Każdy z autobusów odjeżdża z innej platformy (oznaczone literami alfabetu) - nie zapomnijmy od razu sprawdzić, z której dokładnie startuje nas autobus.

Za przejazdy regionalne odpowiada firma Connexxion. Bilety autobusowe na przejazdy z firmą Connexxion możemy kupić w punktach sprzedaży, u kierowcy (tylko karta płatnicza) lub skorzystać z karty OV-chipkaart (w tej opcji przejazdy będą najtańsze). W autobusach obsługiwanych przez Connexxion możemy korzystać również z kart turystycznych Amsterdam & Region Travel Ticket.

Popularne miejsca, do których dojedziemy autobusem regionalnym:

 • skansen Zaanse Schans - przyśpieszona linia industrialna 391,
 • miasteczko Edam (ok. 30 minut). Wysiadamy na przystanku Edam Busstation,
 • miasteczko Volendam (ok. 25-30 minut). Wysiadamy na przystanku Volendam Julianaweg/Centrum
 • miasteczko Marken (ok. 40 minut). Wysiadamy na przystanku Marken Kerkburt,
 • zamek Muiden, do którego dojedziemy z dworca Amsterdam Amstel. Wysiadamy na przystanku Muiden P+R Terrein i stamtąd czeka nas około kilometrowy spacer historyczną częścią miasteczka.

Numery linii autobusowych oraz rozkłady sprawdzimy na plannerze podróży firmy GVB, który dodatkowo w niektórych przypadkach wyświetli nam ceny przejazdów z kartą OV-chipkaart.

Pociągi

Do niektórych miejsc dojedziemy pociągiem. Przykładem popularnych jednodniowych wypadów są:

 • Haarlem podróż trwa około 20 minut z dworca głównego lub około 10 minut z dworca Amsterdam Sloterdijk.
 • Delft - podróż do tego urokliwego miasteczka słynącego z produkcji fajansu zajmie nam około godziny.

Kupując bilety na pociąg z kartą OV-chipkaart zapłacimy 1,00 (4,84 zł) taniej niż kupując bilet jednorazowy.

Aktualne rozkłady najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie holenderskiego przewoźnika

Dojazd z Amsterdamu do Keukenhof

Dojazd do ogrodów Keukenhof jest nieco bardziej skomplikowany. Żeby dostać się na miejsce musimy dojechać na przystanek Europaplein, skąd rusza autobus 852, który w około 30 minut dowiezie nas na miejsce. W sieci możemy kupić bilet łączony do ogrodów oraz na autobus. Rezerwując bilet będziemy musieli wybrać również godzinę, o której chcemy skorzystać z przejazdu.

Na przystanek Europaplein dojedziemy metrem 52 ze stacji przy dworcu centralnym w Amsterdamie.

Reklama