Komunikacja miejska w Amsterdamie: bilety, środki transportu, informacje praktyczne

Za komunikacje publiczną w Amsterdamie odpowiada firma GVB. Odwiedzając stolicę Holandii możemy korzystać z autobusów, metra, tramwajów oraz statku.

Bilety i opłaty za przejazd

Wszystkie bilety w Amsterdamie posiadają czip. Chcąc podróżować po stolicy Holandii możemy kupować droższe bilety jednorazowe (na jeden przejazd lub czasowe), albo korzystać z tańszych przejazdów z kartą przedpłaconą OV-chipkaart.

Karta przedpłacona OV-chipkaart - zasady działania

W przypadku karty przedpłaconej płacimy jedynie za przejechaną odległość. Dokładny algorytm to: kwota bazowa 0,98€ (wersja ulgowa 0,65€) + opłata za każdy kilometr, która wynosi 0,170€ (wersja ulgowa 0,112€). Przykład: mamy do przejechania 3 kilometry - koszt przejazdu z kartą przedpłaconą wyniesie nas: 1,49€ (0,98€+3*0,170€)

Dokładny koszt przejazdu z punktu A do B (razem z rozkładem i środkami transportu) sprawdzimy na oficjalnym plannerze podróży firmy GVB. Wystarczy wyszukać trasę, a następnie sprawdzić szczegóły połączenia.

Uwaga! W przypadku karty przedpłaconej nie istnieje system górnego limitu (tzw. cappingu). Jeśli planujemy wielokrotne korzystanie z komunikacji miejskiej to może zdarzyć się tak, że suma pojedynczych przejazdów przekroczy koszt zakupu biletu czasowego (np. 24- lub 48-godzinnego). W dalszej części artykuły wypisaliśmy typy biletów czasowych dostępnych w Amsterdamie. Co ważne - bilety czasowe możemy także nabić na kartę OV-chipkaart.

A jak to wszystko działa w praktyce? Po wejściu do pojazdu odbijamy kartę i pobierany jest z niej depozyt 4€, a po odbiciu karty na wyjściu depozyt jest zwracany i pobierana jest wyliczona kwota za przejazd. Oznacza to, że nie skorzystamy z komunikacji publicznej w Amsterdamie z kartą przedpłaconą mając na karcie mniej niż 4€. Powinniśmy też za każdym razem odbijać kartę po wyjściu z pojazdu.

Niestety, wyrobienie anonimowej karty przedpłaconej nie jest darmowe i kosztuje 7,50€. W przypadku pojedynczego korzystania zakup karty może się nam nie opłacić.

Karta ważna jest przez 5 lat. Co ważne, karta OV-chipkaart działa w całym kraju - zarówno w pociągach, jak i komunikacji miejskiej i międzymiastowej w wielu regionach oraz miastach.

Więcej o kartach OV-chipkaart w artykule Karta OV-chipkaart i podróżowanie po Holandii.

!Karta OV-chipkaart
Karta OV-chipkaart

Główny punkt informacji GVB znajduje się w budynku naprzeciwko dworca Amsterdam Centraal. Możemy tam zakupić wszystkie rodzaje kart, naładować kartę OV-chipkaart oraz otrzymać wszystkie niezbędne informacje.

Na przystankach w całym mieście znajdują się często wyświetlacze z godziną przyjazdu kolejnych autobusów.

Wybierasz się do Amsterdamu? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Amsterdamie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Wybierasz się do Amsterdamu?

Amsterdam

Amsterdam - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać stolicę Holandii. Największe atrakcje, opisane dzielnice i praktyczne wskazówki pomogą zaplanować Ci wyjazd.

Bilety jednorazowe

W Amsterdamie dostępne są również bilety jednorazowe, do których nie jest potrzebne wyrobienie karty OV-chipkaart. Poniżej zebraliśmy najważniejsze warianty.

Rodzaj biletu Cena
Bilet 60-minutowy przesiadkowy 3,20€
Bilet nocny 4,50€
Bilet dzienny (24h) 7,50€
Bilet 2-dniowy (48h) 12,50€
Bilet 3-dniowy (72h) 17,00€
Bilet 4-dniowy (96h) 22,00€
Bilet 5-dniowy (120h) 26,50€
Bilet 6-dniowy (144h) 30€
Bilet 7-dniowy (168h) 33€

Zawsze powinniśmy odbić bilet/kartę na wejściu i wyjściu z pojazdu, inaczej karta stanie się nieaktywna.

Uwagi:

  • bilet jednorazowy pozwala na dowolną ilość przesiadek w ciągu godziny we wszystkich środkach transportu oprócz autobusów nocnych; musimy jednak odbić nasz bilet także przy wysiadaniu z pojazdu,
  • chcąc podróżować rowerem musimy dokupić dopłatę do biletu w kwocie 1,80€; rower możemy przewozić jedynie poza godzinami szczytu - więcej informacji można znaleźć tutaj,
  • karty czasowe możemy nabić także na karty przedpłacone OV-chipkaart. Możemy to zrobić w automacie OV lub w punkcie informacji GVB.

W przypadku pojedynczych przejazdów na krótkich odcinkach różnica w cenie jednorazowych biletów a przejazdów z użyciem karty przedpłaconej może być znaczna. Dla przykładu - opłata za przejazd z dworca głównego do Rijksmuseum w przypadku karty przedpłaconej wyniesie nas zaledwie 1,56€, podczas gdy koszt biletu 60-minutowego to aż 3,20€.

Karty turystyczne

W Amsterdamie funkcjonuje też kilka kart stworzonych dla turystów, którzy korzystają z lotniska Amsterdam Schiphol. Bilety te można zakupić na lotnisku Amsterdam Schiphol, w punktach sprzedaży firmy NS (Nederlandse Spoorwegen, holenderski przewoźnik kolejowy) oraz w punktach informacji GVB.

Na każdej z kart możemy dojechać na lotnisko Schiphol oraz korzystać z całej sieci komunikacji miejskiej w Amsterdamie.

Karty Travel Ticket ważne są od godziny 04:00 w dniu użycia do godziny 03:59 dnia następnego. Nie są to karty 24-,48- ani 72-godzinne.

W przypadku kart regionalnych możemy dojechać autobusem lub pociągiem do dowolnego miasteczka w regionie Amsterdamu.

Rodzaj biletu Cena
Amsterdam Travel Ticket - 1 dzień 17€
Amsterdam Travel Ticket - 2 dni 22,50€
Amsterdam Travel Ticket - 3 dni 28€
Amsterdam & Region Travel Ticket - 1 dzień 19,50€
Amsterdam & Region Travel Ticket - 2 dni 28€
Amsterdam & Region Travel Ticket - 3 dni 36,50€

Przed zakupem karty Travel Card warto dokładnie przeliczyć czy karta przedpłacona (OV-chipkaart) nie wyjdzie nas ostatecznie taniej.

!Karta 3-dniowa - Amsterdam Region Travel Ticket
Karta 3-dniowa - Amsterdam Region Travel Ticket

Gdzie kupimy bilety komunikacji miejskiej w Amsterdamie?

Bilety jednorazowe i czasowe możemy zakupić w punktach informacyjnych GVB lub w specjalnych automatach GVB. W części automatów możemy zapłacić gotówką.

Bilety możemy zakupić również w budkach wewnątrz niektórych tramwajów.

Jak działa komunikacja miejska w Amsterdamie?

Bez względu na rodzaj środka transportu (oprócz darmowego statku) powinniśmy odbić bilet/kartę na wejściu oraz wyjściu z pojazdu. Do autobusów wsiadamy przodem i odbijamy kartę, a wysiadamy innym dowolnym wyjściem.

W przypadku tramwajów sposób wsiadania zależy od typu składu. W przypadku większych tramwajów na drzwiach zobaczymy informacje, czy można konkretnymi drzwiami wejść. W przypadku małych składów wchodzimy i wychodzimy dowolnym wejściem.

W dużym tramwajach w środku znajduje się budka z pracownikiem sprzedającym bilety, w przypadku mniejszych pojazdów takiej budki w środku nie ma.

W przypadku metra kartę odbijamy przed wejściem na peron i odbijamy wychodząc z peronu.

Jak dostać się do dzielnicy Amsterdam-Noord?

Amsterdam-Noord to nowoczesna dzielnica z restauracjami, świetnym punktem widokowym A’DAM oraz szeroką ofertą kulturalną. Jeśli jednak spojrzymy na mapę, od razu rzuci nam się w oczy to, że pieszo nie za bardzo jest się jak tam dostać.

Na szczęście miasto Amsterdam zorganizowało specjalny statek, który co kilka minut wyrusza zza dworca Amsterdam Centraal (znajduje się na jego tyłach po stronie zachodniej). Na statek można wejść z rowerem, przepłynięcie jest darmowe. W godzinach szczytu powinniśmy spodziewać się tłumów na pokładzie.

Dokładny rozkład możemy sprawdzić tutaj

Inne darmowe linie rejsowe kursujące przez rzekę IJ znajdziecie na tej stronie.

Dojazdy regionalne

Większość linii autobusowych kursujących do miasteczek w "regionie Amsterdamu" wyjeżdża z dworca autobusowego znajdującego się na tyłach głównego dworca kolejowego Amsterdam Centraal.

Dworzec autobusowy znajduje się na wyższym piętrze, musimy przejść cały dworzec (w stronę wody) i później wjechać schodami ruchowymi lub wejść zwykłymi schodami na górę. Każdy z autobusów odjeżdża z innej platformy (oznaczone literami alfabetu), nie zapomnijmy od razu sprawdzić, z której platformy startuje nas autobus.

Za przejazdy regionalne odpowiada firma Connexxion. Bilety autobusowe na przejazdy z firmą Connexxion możemy kupić w punktach sprzedaży lub u kierowcy (tylko karta płatnicza).

Dojazd z Amsterdamu do Zaanse Schans

Do skansenu Zaanse Schans dojedziemy tzw. autobusem linii industrialnej numer 391. Autobus odjeżdża z dworca głównego, musimy wysiąść na ostatnim przystanku. Czas trwania podróży to ok 50 minut. Cena przejazdu z kartą OV-chipkaart to 4,52€, natomiast bilet jednorazowy to koszt 6,50€

Alternatywą do autobusu jest pociąg, który pokonuje trasę w ok 18 min, stacja kolejowa znajduje się po innej stronie skansenu niż przystanek autobusowy i trzeba do skansenu jeszcze kawałek dojść. Koszt przejazdu pociągiem wynosi 3,40€ (jeśli nie posiadamy karty OV-chipkaart to dopłacamy 1,00€).

Dojazd z Amsterdamu do miasteczka Edam

Do miasteczka Edam dojedziemy autobusami linii 314 (ok 30 min, z kartą OV-chipkaart - 4,70€). Wysiadamy na przystanku Edam Busstation.

Dojazd z Amsterdamu do Volendam

Do miasteczka Volendam dojedziemy autobusem linii 316 z dworca głównego. Wysiadamy na przystanku Volendam Julianaweg/Centrum (ok 25-30 min, cena z OV-chipkaart 4,48€).

Dojazd z Amsterdamu do Marken

Do miasteczka Marken dojedziemy autobusem linii 315 z dworca głównego. Wysiadamy na przystanku Marken Kerkburt (ok 40 min, cena z OV-chipkaart 5,05€).

Dojazd z Amsterdamu do Haarlemu

Do miasta Haarlem możemy dojechać pociągiem w około 20 minut z dworca głównego (cena z OV-chipkaart 4,50€) lub w około 10 minut z dworca Amsterdam Sloterdijk (cena z OV-chipkaart 3,80€).

Dojazd z Amsterdamu do Keukenhof

Dojazd do ogrodów Keukenhof jest trochę bardziej skomplikowany, jeśli korzystamy z komunikacji publicznej. Musimy najpierw dojechać do lotniska Amsterdam Schiphol, a następnie skorzystać z autobusu 858, który dojeżdża bezpośrednio pod wejście do parku.

Dojazd z Amsterdamu do Muiden

Na zamek Muiden dojedziemy z dworca Amsterdam Amstel autobusami linii 320, 322 i 327. Wysiadamy na przystanku Muiden P+R Terrein i stamtąd czeka nas około kilometrowy spacer historyczną częścią miasteczka.


Reklama