Ons’ Lieve Heer op Solder (Amstelkring, ukryty kościół w Amsterdamie) - zwiedzanie, historia, ciekawostki
Holandia (a już Amsterdam zwłaszcza) kojarzy się z tolerancją. Dotyczy to zwłaszcza sfery religijnej człowieka. Mimo że początki niderlandzkiego poszanowania dla cudzych wierzeń sięgają epoki nowożytnej to często zapomina się, że holenderska tolerancja rodziła się w bólach. Ons' Lieve Heer op Solder (w luźnym tłumaczeniu Kościół Naszego Pana na Poddaszu) jest jednym z dowodów, że nie zawsze było różowo.
Rys historyczny
Aby zrozumieć okoliczności powstania Ons' Lieve Heer op Solder (Amstelkring) należy cofnąć się w czasie do XVI wieku. Niderlandy należały wówczas do olbrzymiego imperium Habsburgów. Sprawujący władzę w połowie XVI wieku Filip II nie umiał jednak postępować ze swoimi podwładnymi. Polityka silnej ręki przyniosła efekt odwrotny od zamierzonego. Niderlandy powstały przeciwko swoim panom żądając wolności. Powstanie miało charakter narodowy, ale też religijny. Z racji tego, że hiszpańscy okupanci byli katolikami, niderlandzcy protestanci swoją złość skierowali przeciwko kościołowi katolickiemu. Niszczono kościoły, wypędzano katolików i dokonywano brutalnych mordów (męczennicy z Gorkum). Po zwycięstwie nowe władze kontynuowały politykę represji wymierzoną w katolików – odebrano im kościoły i przez wiele lat traktowano jak obywateli drugiej kategorii.
Historia Ons' Lieve Heer op Solder
Tak się jednak złożyło, że prawo Niderlandów posiadało pewną furtkę, z której mogli skorzystać katolicy chcący brać udział w niedzielnych mszach. Prawo nie ingerowało bowiem w religijność, o ile nie wykraczała ona poza próg domu. Sprytni katolicy zakładali więc kaplice i kościoły w prywatnych domostwach.
Były one nazywane tajnymi kościołami (Schuilkerk), a najsłynniejszy z nich powstał w Amsterdamie. Ons' Lieve Heer op Solder założony został w 1661 roku, kiedy rozpoczęto przekształcenia jednego z pięter amsterdamskich kamienic. Prace zakończono w 1663 roku - budowla zajęła najwyższe piętro i część dwóch sąsiednich domów. Funkcjonował do XIX wieku, kiedy to katolicy odzyskali część ze swoich świątyń. Ukryty kościół został więc przerobiony na muzeum.
Użytkowana przez ponad dwieście lat budowla była w złym stanie technicznym i na gwałt potrzebowała renowacji. Za sprawą grupy amsterdamskich historyków i konserwatorów Ons' Lieve Heer op Solder ocalał i odzyskał dawny blask. Od tego wydarzenia wzięła się jedna z nazw muzeum (Amstelkring oznacza krąg lub grupę znad Amstel). W ten sposób ukryty kościół stał się jednym z pierwszych muzeów Amsterdamu.
Ukryta świątynia
Wielu turystów omija tę placówkę skupiając się raczej na podziwianiu pobliskiej Dzielnicy Czerwonych Latarni. To duży błąd, bo z gwarnego centrum stolicy Holandii można się tu w parę sekund przenieść do czasów dawnych Niderlandów. Olśniewające wnętrze kryje w sobie kilka prawdziwych perełek, między innymi obrazy Jacoba de Wit wykonane specjalnie dla tej świątyni. Ons' Lieve Heer op Solder posiada też własne organy i całkiem niezłą akustykę. Podobno odprawiane nabożeństwa były słyszalne w całej okolicy.
Nie tylko kościół
Muzeum to nie tylko świątynia. Turystom udostępniono też zachowane wnętrza starego niderlandzkiego domostwa. Jest tutaj kuchnia, której wystrój został zrekonstruowany częściowo dzięki odkryciu w 2013 roku dobrze zachowanego… szamba! Z jednego dna wydobyto wiele resztek ceramicznych naczyń. Poza tym zwiedzający mogą obejrzeć pokój gościnny, zabytkowy konfesjonał, jadalnię i kaplicę poświęconą Maryi.
Zwiedzanie Amstelkring - informacje praktyczne
Ukryty kościół w Amsterdamie - Ons’ Lieve Heer op Solder (angielska nazwa Our Lord in the Attic) to miejsce niezwykłe, które zachwyca unikatową historią. Z wierzchu niepozorny budynek omijany jest przez większość turystów, choć jego wnętrza skrywają niezwykłe wydarzenia.
Atrakcja jest bardzo przyjemna do zwiedzania. Chociaż bilet wstępu należy do drogich, na miejscu bez dodatkowych opłat dostajemy audio-przewodnik z językiem angielskim.
Na wizytę warto zarezerwować sobie pomiędzy 45 a 60 minut.
Więcej informacji oraz aktualności można znaleźć na oficjalnej stronie.
Ceny biletów wstępu
- dorośli - 16,50€,
- dzieci w wieku 5 - 17 lat - 7,50€
- dzieci poniżej 5. roku życia - bezpłatnie
Dni i godziny otwarcia
Muzeum Amstelkring można zwiedzać codziennie. Aktualne godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie.
Lokalizacja
Muzeum znajduje się około 10 minut spacerem od głównego dworca kolejowego w Amsterdamie i stacji metra Nieuwmarkt.
Na miejsce możemy dojechać tramwajem - wysiadamy na przystanku Dam, skąd trzeba przejść jeszcze około 8 minut spacerem.