Podróże po Europie

Punkty widokowe w Amsterdamie

Ostatnia aktualizacja: 20 lipca 2022

Biorąc pod uwagę ukształtowanie holenderskiego krajobrazu trudno oczekiwać, że w Amsterdamie czekać na nas będą naturalne wzniesienia.

Nie oznacza to jednak, że punkty widokowe w Amsterdamie nie występują - w historycznym centrum i jego okolicy odnajdziemy wieże kościelne oraz tarasy widokowe utworzone na szczytach współczesnych budowli, z których będziemy mogli podziwiać poprzecinane kanałami stare miasto.

Darmowy punkt widokowy w Amsterdamie - taras na dachu muzeum nauki NEMO

Zaprojektowany przez cenionego Renzo Piano gmach amsterdamskiego muzeum nauki NEMO należy do najbardziej intrygujących budowli w mieście. Nie każdy zdaje sobie zresztą sprawę, że architekt zaprojektował na jego dachu "najwyżej położony plac miejski w Holandii", który oferuje widok na panoramę historycznego centrum.

Dach na gmachu NEMO należy do mniej oczywistych atrakcji Amsterdamu i co warte podkreślenia - żeby go odwiedzić nie potrzeba kupować biletu wstępu do samego muzeum. Na miejscu znajduje się kawiarnia oraz niewielka wystawa.

A’DAM LOOKOUT - punkt widokowy na Amsterdam z... huśtawką na krawędzi dachu!

A'DAM to nazwa nowoczesnego wieżowca wzniesionego na terenie dzielnicy Amsterdam-Noord leżącej po przeciwnej stronie rzeki IJ. Na ostatnich poziomach budowli, na wysokości około 100 m, utworzono A’DAM LOOKOUT - panoramiczny taras obserwacyjny oferujący widok na poprzecinane kanałami historyczne stare miasto.

W trakcie wizyty na tarasie widokowym będziemy mogli skorzystać z około 30-minutowego przewodnika audio (dostępnego jako darmowa aplikacja w telefonie), z którym dowiemy się więcej o historii miasta. Budynek A’DAM znajduje się mniej więcej na wysokości dworca centralnego, więc gmach ten widoczny jest na pierwszym planie.

A’DAM LOOKOUT posiada w swojej ofercie jeszcze jedną atrakcję (nazwaną Over the Edge), która przyciąga licznych turystów łaknących nieco mocniejszych wrażeń. Na krawędzi dachu, na wysokości ponad 100 m, zainstalowano huśtawkę, która podczas huśtania wychodzi poza granicę budynku.

Mimo że samo "huśtanie" trwa zaledwie chwilę, to sprawia dużo frajdy. Na miejscu dostępne są trzy huśtawki - każda z nich posiada dwa miejsca siedzące.

Cena wjazdu windą na taras widokowy to 14,50 (62,49 zł) przy zakupie online lub 16,50 (71,11 zł) w kasie (w kasach dostępne są wyłącznie płatności bezgotówkowe).

Podniebna huśtawka Over the Edge jest dodatkowo płatna - jej cena wynosi 6,00 (25,86 zł). Wszystkie warianty cenowe oraz informacje na temat biletów ulgowych znajdziecie na oficjalnej stronie. Godziny otwarcia sprawdzimy tu.

Minimalny wzrost umożliwiający skorzystanie z huśtawki to 120 cm. Podczas zakupu biletu online rezerwujemy 20-minutowe okno czasowe na skorzystanie z atrakcji, którego nie możemy jednak przegapić, warto więc pojawić się na miejscu odpowiednio wcześniej.

Pozostaje nam jeszcze przedostać się na teren dzielnicy Amsterdam-Noord. Bezpośrednio za dworcem centralnym odnajdziemy przystań, skąd regularnie odpływają darmowe promy linii F3 (w kierunku Buiksloterweg). Po przepłynięciu na drugą stronę do przejścia zostaną nam dosłownie pojedyncze minuty.

Rozkład kursowania promu oraz położenie przystani znajdziecie tutaj.

Więcej informacji o poruszaniu się po stolicy Holandii umieściliśmy w artykule Komunikacja miejska w Amsterdamie: bilety, środki transportu, informacje praktyczne

Najlepsze punkty widokowe w Amsterdamie - wieże kościołów

Opisane poprzednio punkty widokowe znajdują się w nowoczesnych budynkach położonych poza ścisłym obszarem historycznego centrum. Na szczęście także w samym sercu Amsterdamu istnieje kilka tarasów umożliwiających spojrzenie z góry na zabytkową zabudowę oraz kanały. Mieszczą się one w wieżach zabytkowych kościołów i możemy wejść na nie wyłącznie w trakcie wycieczki z przewodnikiem.

Zwiedzanie jest płatne, a przewodnikami są najczęściej studenci. Warto też pamiętać, że podczas wycieczki czekać nas będzie wchodzenie po mało wygodnych schodach.

Oudekerkstoren - wieża Starego Kościoła (Oude Kerk)

Wysoka na około 70 m wieża Starego Kościoła (hol. Oude Kerk) na stałe wpisała się do amsterdamskiego krajobrazu. Co ciekawe, świątynia ta posiada status najstarszej budowli w mieście, jednak jej dzisiejszy kształt jest efektem XVI-wiecznej przebudowy.

Oude Kerk stoi w samym sercu starego miasta, na terenie dzielnicy czerwonych latarni (De Wallen). Jego wieża udostępniona jest do zwiedzania - chcąc dostać się na szczyt musimy liczyć się z potrzebą pokonania wielu mało wygodnych schodów.

Aby wejść na położony na wysokości około 30 m taras widokowy musimy skorzystać z trwającej około 30 minut wycieczki z przewodnikiem, w trakcie której dowiemy się więcej o historii kościoła oraz wieży.

Bilet wstępu kosztuje 9,00 (38,79 zł). Grupy ograniczone są do zaledwie 10 osób. Więcej informacji o godzinach otwarcia oraz formularz rezerwacyjny znajdziecie tutaj

Westertoren - wieża kościoła Westerkerk

Westerkerk (pol. kościół zachodni) to kolejna świątynia z tarasem widokowym utworzonym w wieży. Odnajdziemy ją kilka kroków od popularnego muzeum w domu Anny Frank. Kościół znany jest z faktu, że pochowano w nim Rembrandta.

Kościół Westerkerk i wieża widokowa Westertoren w Amsterdamie
Kościół Westerkerk i wieża widokowa Westertoren w Amsterdamie

Niestety, w dniu ostatniej aktualizacji naszego artykułu wieża kościoła Westerkerk była zamknięta z powodu renowacji. Warto jednak śledzić tę stronę, gdzie na pewno pojawi się informacja o ponownym udostępnieniu jej do zwiedzania.

Zuiderkerkstoren - wieża kościoła Zuiderkerk

Zuiderkerk (pol. kościół południowy) położony jest w malowniczej okolicy tuż obok domu Rembrandta i według legendy służył malarzowi za studio w trakcie prac nad słynną "Strażą Nocną"**, gdyż jego mieszkanie okazało się być zbyt małe.

Na taras widokowy wejdziemy wyłącznie w trakcie trwającej około 30 minut wycieczki z przewodnikiem.

Bilet wstępu kosztuje 9,00 (38,79 zł). Grupy ograniczone są do zaledwie 10 osób. Więcej informacji o godzinach otwarcia oraz formularz rezerwacyjny znajdziecie tutaj. W kościele organizowane są również inne wycieczki.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama