Podróże po Europie

ZOO w Amsterdamie

Ostatnia aktualizacja: styczeń 2020

Planujesz wybrać się z dziećmi do stolicy Holandii? A może potrzebujesz atrakcje dla całej rodziny w mieście. Poznaj ogród zoologiczny w Amsterdamie i dowiedz się jakie zwierzęta i atrakcje są w nim dostępne.

Historia i ciekawostki

Amsterdamski ogród zoologiczny swoje początki datuje już na rok 1838, jednak dopiero w 1851 roku został udostępniony szerszej publiczności. Jest on najstarszym zwierzyńcem w Holandii i jednym z najstarszych w kontynentalnej Europie.

Nazwa tego ogrodu zoologicznego to Natura Artis Magistra (Artis) lub Artis Royal Zoo. Placówka jest jednym z członków Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów - European Association of Zoos and Aquaria – EAZA.

Lew w ZOO w Amsterdamie
Lew w ZOO w Amsterdamie

Pomimo, że w amsterdamskim ogrodzie zoologicznym nie spotkamy niedźwiedzi polarnych, to placówka wspiera rozwój organizacji zajmujących się badaniem i utrzymaniem tego gatunku.

Zwiedzanie

Duży obszar zoo został bardzo ciekawie zagospodarowany na wybiegi dla zwierząt, miejsce na odpoczynek czy mniejsze lub większe obszary do zabaw dla dzieci. Na terenie tego ogrodu znajdziemy duży plac zabaw przy restauracji, oprócz tego przy wejściu znajduje się kawiarnia, w której zjemy również dania na ciepło np. pizzę. Dzieci będą mogły pozjeżdżać na zjeżdżalni żyrafie, a dorośli odpocząć w japońskim ogrodzie.

Niemal w całym obiekcie znajdziemy opisy zarówno w języku holenderskim, jak i angielskim. Wyjątek stanowi planetarium oraz część akwarium.

Poza żywymi zwierzętami na terenie całego zoo zobaczyć można kilka figur zwierząt (również zabawnych, np. człowiek wdrapując się po drabinie, zagląda żyrafie do ucha) czy też trzeciego dyrektora zoo - A. L. J. Sunier.

Rzeźba w ZOO w Amsterdamie - weterynarz wspinający się po drabinie zagląda do ucha żyrafy
Rzeźba w ZOO w Amsterdamie - weterynarz wspinający się po drabinie zagląda do ucha żyrafy

Zwierzęta i wybiegi

Oprócz standardowych wybiegów dla zwierząt będziemy mieli możliwość odwiedzić również specjalne pawilony, w których panuje odpowiedni klimat dla zamieszkujących tam stworzeń. Obiektem godnym uwagi jest Akwarium, Motylarnia czy Insektarium.

Akwarium

Akwarium to duży budynek, na którego piętrach zobaczymy liczne akwaria, mniejsze i większe ukazujące podwodne życie stworzeń morskich.

Do ciekawych rzeczy w tym budynku należy na pewno akwarium, w którym przez szybę zobaczymy okazy żyjące w amsterdamskich kanałach. Sama prezentacja wizualna tego akwarium jest dość ciekawa, ponieważ od razu przyciąga wzrok tabliczką "Z Waterleiding Amsterdam" oraz ustawionymi nad stworzonym kanałem samochodami.

Akwarium w ZOO w Amsterdamie - 'wystawa' Z Waterleiding
Akwarium w ZOO w Amsterdamie - 'wystawa' Z Waterleiding

Po obejrzeniu tej części idąc dalej możemy obserwować wiele ciekawych gatunków, takich jak: ambystoma meksykańska (interesujący z wyglądu płaz słodkowodny), drapieżną rybę słodkowodną - Pirania Natterera (czyli pirania czerwona lub pirania czarnoogonowa). Wśród innych przedstawicieli gromady płazów mieszkają tam jeszcze np. żaby z rodziny drzewołazowatych.

[Akwarium - ZOO Amsterdam]
[Akwarium - ZOO Amsterdam]

Kolejny ciekawy mieszkaniec akwarium to strętwa, ryba której łacińska nazwa to Electrophorus electricus przez co często bywa mylona z węgorzem elektrycznym, z którym nie jest spokrewniona, a nazwa gatunku nawiązuje do: a) węgorzowatego kształtu oraz b) obecności narządów elektrycznych (electricus - elektryczny).

Oko nacieszyć możemy również spoglądając na przedstawiciela jeżowców - Diadema setosum. Znajdziemy tam również akwaria z rekinami.

W górnej części budynku zobaczymy wystawę z reklamami i plakatami z zoo oraz odrobinę informacji o historii biologii.

Akwarium w ZOO w Amsterdamie
Akwarium w ZOO w Amsterdamie

Motylarnia

Interesujący pawilon, w którym możemy przechodzić się pośród bujnej roślinności, wśród latających dookoła nas pięknych, barwnych motyli. Owady te możemy wypatrywać wszędzie, niejednokrotnie przelatują kilka centymetrów przed odwiedzającymi ten obiekt. Jeśli chcemy poszukać odpoczywających motyli zwracajmy uwagę na wszelkie gałęzie i liście (których nie jest mało :) ) oraz poszukajmy miejsca, w którym się dodatkowo stołują (ułożone na niewielkiej platformie pokrojone owoce).

Motyle w ZOO w Amsterdamie (Motylarnia)
Motyle w ZOO w Amsterdamie (Motylarnia)

Panda mała

Panda małe to zwierzę cieszące się coraz większą popularnością i coraz lepiej rozpoznawane wśród osób odwiedzających ogrody zoologiczne. W Amsterdamie także możemy obejrzeć zwierzęta z tego gatunku. Wybieg pandki rudej oglądamy mniej więcej w połowie jego wysokości. Mniej więcej a wysokości odwiedzających zamocowane są drewniane domki zwierząt. Są one całkiem niedaleko, dlatego przy odrobinie szczęścia, jeśli panda właśnie znajduje się przy takim obiekcie zobaczymy ją z całkiem bliska.

Panda mała w ZOO w Amsterdamie
Panda mała w ZOO w Amsterdamie

Więcej informacji tym gatunku zwierząt w artykule: Panda Wielka - ZOO w Europie.

Wilki

Zapewne wiele osób, które od czasu do czasu odwiedzają ogrody zoologiczne wie, że zobaczenie wilka może graniczyć niemal z cudem. W Amsterdamie może być inaczej. Chociaż uwarunkowane w pewnym stopniu może to być przez znajdujące się w tym ogrodzie młodych osobników wilka (czerwiec 2017 - kilka młodych + 2 dorosłe wilki). Warto jednak zwrócić tu uwagę na sprytny i dosyć interesujący podział wybiegu. Otóż wilki możemy obejrzeć po dwóch stronach, przechodząc alejką, przy której zarówno z prawej jak i z lewej zobaczymy zabezpieczoną zagrodę możemy być początkowo zdezorientowani.

Wilki w ZOO w Amsterdamie
Wilki w ZOO w Amsterdamie

Pamiętajmy, żeby zwierząt wypatrywać po obu stronach. Jak zwierzęta mogą przechodzić pomiędzy tymi dwiema częściami? Oba wybiegi połączone są ze sobą podziemnym tunelem, który wygląda trochę jak "podkop". :) Dzięki temu zwierzęta kiedy chcą mogą mieć odrobinę więcej prywatności, a młode bardzo lubią biegać pomiędzy jedną i drugą stroną. Jedną z części możemy jeszcze zobaczyć z innej strony, gdzie wypatrzymy jeszcze niewielkie oczko wodne, idealne podczas upalnych dni oraz do zabawy.

Lemur Wari

Wari to gatunek ssaka należący do rodziny lemurowatych, w zoo w Amsterdamie możemy obejrzeć go z bardzo bliska. Stworzono specjalny wybieg, w którym nie znajdziemy ani krat ani szyb. Wchodząc do środka jesteśmy jego częścią i możemy podchodzić blisko tych zwierząt. Oczywiście należy zachować szczególną ostrożność, żeby np. nie nadepnąć jednego z lemurów, gdyż zwierzęta te leżą sobie czasami nawet na środku ścieżki, nie przejmując się w ogóle ludźmi.

ZOO w Amsterdamie - lemury Wari
ZOO w Amsterdamie - lemury Wari

Pamiętajmy, że zwierząt nie można dotykać. Jeśli chcemy sobie zrobić z nimi zdjęcie i mamy ze sobą plecak, pamiętajmy, aby wcześniej go zdjąć, aby obsługa zoo nie musiała się martwić o to, że zahaczymy jedno ze zwierząt.

Kangury rdzawoszyi

Kangur rdzawoszyi jest przedstawicielem rodziny kangurowatych, znany również pod inną nazwą, jako: kangur Bennetta czy walabia Bennetta. Te piękne torbacze możemy oglądać z podobnej odległości co Wari. Przygotowano dla nich wybieg, na który wchodząc znajdujemy się pomiędzy nimi. Nie wolno nam schodzić ze ścieżki, więc to z jak bliska je obejrzymy zależy wyłącznie od tych zwierząt.

Kangur rdzawoszyi - ZOO w Amsterdamie
Kangur rdzawoszyi - ZOO w Amsterdamie

Uwaga! - Ciekawostka: kangury rdzawoszyje możemy też obejrzeć podczas odpoczynku w przylegającej do wybiegu restauracji, której okna wychodzą właśnie nich. Przy odrobinie szczęścia możemy zjeść posiłek w towarzystwie kangura znajdującego się kilka centymetrów od nas. :)

Pozostałe zwierzęta

Wiele ciekawych wybiegów to krótki opis pasujący do tego zwierzyńca. Podczas odwiedzin czasami można zboczyć z trasy i zapomnieć odwiedzić różne niesamowite zwierzęta, zarówno te bardziej znane, jak i mniej. Wypiszemy tutaj kilka zwierząt, na które z różnych powodów warto zwrócić uwagę i poszukać ich podczas zwiedzania.

  • Żółw olbrzymi - jeden z największych żółwi na świecie, jego średnia masa to ok 250 kg, a długość ciała ok 120 cm (oczywiście jak prawie zawsze są wyjątki, odnotowano żółwia z tego gatunku, ważącego ok 360 kg - ZOO Fort Worth w Teksasie);
  • Koczkodan Diany (koczkodan diana) i Makak czubaty (czarny makak czubaty / czubaty pawian) - interesujące ssaki z rodziny koczkodanowatych;
  • Likaon pstry to drapieżnik z rodziny psowatych, który aktualnie jest jednym z dużych mięsożerców o najmniej licznej populacji;
  • Nutria amerykańska - gryzoń, którego wiele osób myli z piżmakiem lub bobrem. Wyróżniają się charakterystycznym długim ogonem oraz dużymi, wystającymi siekaczami w kolorze pomarańczowym;
  • Tapir i wikuna - dwa całkiem różne gatunki zwierząt, należące do różnych rodzin dzielą ze sobą jeden wybieg. Jeśli nie możemy zobaczyć ich z jednej strony, śmiało przejdźmy dookoła, szukając wejścia do domku tapirów, to właśnie tutaj z bliska będziemy mogli obejrzeć odpoczywające tapiry. Tuż obok znajdziemy jeszcze gryzonie z gatunku mara patagońska, niewielkie i bardzo urokliwe zwierzęta, a z innej strony niedaleko jeszcze możemy zobaczyć kapibarę.
  • Renifer, bydło domowe i wielbłąd - przedstawiciele tych gatunków dzielą ze sobą kolejny ciekawy wybieg. Wśród bydła zobaczymy np. WatussI (Bos taurus) - rasę bydła z ogromnymi, rozłożystymi rogami.
  • Flaming chilijski - ptaki te można obserwować zarówno z terenu ogrodu, jak i z za ogrodzenia.

Pozostałe wybiegi zamieszkują kolejne interesujące zwierzęta, a w śród nich, np. żyrafy (zamieszkują bardzo duży wybieg; w czerwcu 2017 można było zobaczyć młodą żyrafę) czy potężny goryl. Na terenie zoo znajdziemy także pawilony z ptakami: jeden w budynku - możemy chodzić w środku, a nad nami spodziewać się latających ptaków (w jednym z krańców tego pawilonu zobaczymy też nietoperze, drugi - wyglądający jak okratowany stelaż przypominający niewielki tunel, do którego można wejść na specjalny podest i stąd obserwować zwierzęta.

Niedaleko żyraf znajdziemy też jedne z bardziej lubianych zwierząt, potężne i fascynujące słonie. W czerwcu 2017 roku można było zobaczyć jeszcze malutkiego słonika.

Żyrafy w ZOO w Amsterdamie
Żyrafy w ZOO w Amsterdamie

Ciekawą atrakcją będzie jeszcze karmienie fok, które odbywa się o 11:30 i 12:30. Jeśli nie uda nam się zjawić w porze karmienia i foki nie będą zbyt widoczne w basenie, spróbujmy udać się do szyby, znajdującej się obok pawilonu z motylami, przez którą może wypatrzeć foki pływające pod wodą.

Ze zwierząt, które jeszcze lubią wodę możemy spotkać pingwiny afrykańskie, stado tych niewielkich

W pawilonie z gadami zobaczymy ogromne krokodyle oraz węże i jaszczurki. Każde z tych zwierząt trzeba wypatrywać, ponieważ wtapiają się w otoczenie i czasami ciężko jest je zauważyć.

Ciekawy, półotwarty wybieg zamieszkują zwierzęta z gatunku nieświszczuk czarnoogonowy znane również jako pieski preriowe. Możemy się im przyglądać z bardzo bliska podczas zabaw czy kopania kolejnych tuneli.

Piesek preriowy (nieświszczuk czarnoogonowy) - ZOO w Amsterdamie
Piesek preriowy (nieświszczuk czarnoogonowy) - ZOO w Amsterdamie

Jak w większości dużych ogrodów zoologicznych, również i tutaj nie mogło zabraknąć dużych kotów. Poszukać możemy jaguara, którego znajdziemy na lekkim wzniesieniu, a obserwować go można zza grubej szyby. Poza jaguarami spotkać możemy jeszcze lwy.

Interesującym zwierzęciem może być również dzikan rzeczny (świnia rzeczna), ciekawie umaszczona świnia zwłaszcza w okolicy łba przykuwa wzrok.

Dzikan rzeczny - ZOO w Amsterdamie
Dzikan rzeczny - ZOO w Amsterdamie

Inne atrakcje

Oprócz rzeczy oczywistych i wymienionych już wcześniej takich jak: place zabaw, miejsc do odpoczynku, np. ogród japoński w zoo możemy jeszcze raz na chwilę oderwać się od zwierząt.

Ogród japoński w ZOO w Amsterdamie
Ogród japoński w ZOO w Amsterdamie

Planetarium

Niewielka wystawa planetarium niestety nie została dodatkowo opatrzona napisami w języku angielskim. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani naukami astronomicznymi, zwróćmy chociaż na kombinezon wystawiony w szybie, który widać również z zewnątrz.

Informacje praktyczne

Zoo w Amsterdamie jest naprawdę dużym ogrodem zoologicznym, na którego odwiedziny powinniśmy zaplanować sobie przynajmniej 4 godziny. Zarówno mnogość wybiegów, jak i miejsca do odpoczynku (restauracja czy ławeczki nie znajdujące się na głównej ścieżce do zwiedzania) czy plac zabaw dla dzieci powinny urozmaicić nam czas spędzony w tym zwierzyńcu.

Więcej informacji oraz aktualności można znaleźć na oficjalnej stronie zoo w Amsterdamie.

Dni i godziny otwarcia [stan na styczeń 2020]

Amsterdamski ogród zoologiczny czynny jest codziennie, godziny zależne są od sezonu.

  • sezon letni (marzec - październik): 9:00 - 18:00
  • sezon zimowy (listopad - luty): 9:00 - 17:00

Dodatkowo od czerwca do sierpnia w soboty odbywają się "letnie noce" (Zoomeravonden), podczas których ogród czynny jest do zachodu słońca, a odwiedzający mają dodatkową okazję na poznanie zoo z innej strony. Odbywają się wtedy różne wydarzenia: warsztaty dla dzieci, występu muzyczne czy rozmowy z weterynarzami, mikrobiologami i innymi ekspertami. Na koniec organizowany jest jeszcze specjalny spacer po parku.

Ceny biletów wstępu [stan na styczeń 2020]

Do ZOO w Amsterdamie możemy zakupić bilety również łączone wejściem do atrakcji położonej obok Micropia.

Bilety do samego ZOO.

rodzaj biletu / dla kogo bilet w kasach bilet on-line
bilet normalny (od 10. roku życia) 24,00€ 22,00€
bilet ulgowy (dzieci 3 - 9 lat) 20,50€ 18,50€
dzieci poniżej 3. roku życia bezpłatnie bezpłatnie

Wspólny bilet Amsterdam ZOO + Micropia

rodzaj biletu / dla kogo bilet w kasach bilet on-line
bilet normalny (od 10. roku życia) 30,50€ 28,50€
bilet ulgowy (dzieci 3 - 9 lat) 26,50€ 24,50€
dzieci poniżej 3. roku życia bezpłatnie bezpłatnie
Wylegujące się w słońcu kapibary w ZOO w Amsterdamie
Wylegujące się w słońcu kapibary w ZOO w Amsterdamie

Osoby niepełnosprawne

Większość ogrodu dostosowana jest do odwiedzania przez osoby niepełnosprawne, ścieżki są dosyć szerokie i płaskie, dostęp do różnych pawilonów i budynków również nie jest utrudniony, ponieważ większość znajduje się na poziomie chodnika. Natomiast w budynku akwarium znajduje się winda, dzięki której ułatwiony jest dostęp na poszczególne piętra tego obiektu.

Lokalizacja

Adres: Plantage Kerklaan 38-40, 1018 CZ Amsterdam, Holandia

Parking [stan na 2017 rok]

ARTIS Amsterdam Zoo dysponuje własnym parkingiem. Goście mogą skorzystać ze zniżek za parkowanie. Obiekt parkingowy znajduje się zaledwie 150 metrów od głównego wejścia ogrodu zoologicznego, dostępne są również miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych (5 miejsc). Opłaty parkingowe dla odwiedzających to 9,00€. Parking czynny jest od 8:30 do 23:30.

Wózeczki dla dzieci

Jeśli do ZOO wybieramy się z dzieckiem i martwimy się, że po jakimś czasie maluch straci ochotę na chodzenie na własnych nogach, po wejściu do ogrodu (tuż za wybiegiem dla małp) znajdziemy miejsce, z którego możemy sami wypożyczyć taki wózeczek. Depozyt to 2,00€, odzyskać go możemy po odprowadzeniu wózka. Jak wypożyczamy wózek? - sposób działania jest identyczny do tego z dużych sklepów, w których wkładamy monetę aby skorzystać z wózka podczas zakupów.

Dziękujemy zespołowi Natura Artis Magistra za zaproszenie.

Reklama