Zwiedzanie stadionu Ajaxu Amsterdam - Amsterdam ArenA

Amsterdam ArenA to największy i najnowocześniejszy stadion w Holandii. Arena została wybudowana w latach 1993-1996 kosztem 140 milionów Euro. Na tamte czasy obiekt Ajaxu był w centrum zainteresowania całego świata. Dookoła stadionu powstał nowoczesny kompleks handlowy - nazwany ArenA Boulevard.

Oficjalna pojemność stadionu to blisko 53 500 miejsc dla wydarzeń sportowych oraz 68 000 dla koncertów. Właśnie koncerty, obok spotkań Ajaxu i reprezentacji Holandii, są głównymi imprezami odbywającymi się na Amsterdam ArenA. Grali tu między innymi: Michael Jackson, Luciano Pavarotti, Bon Jovi czy U2, i wielu, wielu więcej.

Trybuny stadionu Ajaxu Amsterdam

Istotnym czynnikiem przy projektowaniu stadionu były względy biznesowe i umożliwienie zarobku na klientach biznesowych. Z tego powodu powstało ponad 2000 miejsc biznesowych oraz blisko 820 miejsc w tzw. sky boxach.

Trybuny Amsterdam ArenA

Trybuny stadionu wyróżniają się przede wszystkim żywymi kolorami. Mimo, że oficjalne barwy Ajaxu to czerń, czerwień oraz biel to krzesełka tworzą ciekawe wzory zawierające wiekszą liczbę kolorów - między innymi niebieski, zielony czy pomarańczowy. Wygląda to fantastycznie, chociaż, gdyby nie herb klubu to ciężko było by odgadnąć kto jest gospodarzem obiektu.

Trybuny stadionu Ajaxu

Zwiedzanie stadionu Ajaxu odbywa się w dwóch językach, angielskim i holenderskim. Przewodnik jest kibicem i podczas jego opowieści nie można się nudzić. W każdym punkcie zwiedzania jest dużo czasu na spokojnie obejrzenie i zrobienie zdjęć. Niestety muzeum klubowe jest zamknięte.

Trybuny kibiców Ajaxu

Najciekawsze atrakcje

  • wizyta w szatni
  • wizyta na murawie
  • wizyta w sali konferencyjnej oraz w sali dla mediów
  • wejście na boisko tunelem - w trakcie wchodzenia w tle włączone są śpiewy kibiców, tak samo głośno jak podczas prawdziwego meczu
  • przechodzenie po całym obiekcie, możliwość oglądania zdjęć nawiązujących do największych gwiazd oraz sukcesów klubu
  • wgląd do pomieszczenia ochrony z monitoringiem i poznanie ciekawostek z zabezpieczeń podczas ligowych meczy Ajaxu

Szatnie Ajaxu Amsterdam Sala konferencyjna

Sklep klubowy

Oficjalny sklep Ajaxu imponuje rozmiarem, wybór pamiątek nie jest jednak specjalnie szeroki. Możemy na miejscu wydrukować koszulkę z własnym nazwiskiem.

Praktyczne informacje [aktualizacja marzec 2018]

Stadion znajduje się w dzielnicy Amsterdam Zuidoost, przy stacji metra Amsterdam-Bijlmer-ArenA linii 50 i 54. Bilety kupuje się sklepie klubowym.

Zwiedzać stadion można codziennie o 10:30, co około 30 minut wchodzi kolejna grupa (do 16:30). Nie można zwiedzać stadionu w dzień meczu. Warto sprawdzić na oficjalnej stronie godziny oraz informacje o tym, czy wszystko jest dostępne. Zdarza się, że zamknięte są np. szatnie z powodu remontu.

Koszt normalnego biletu wstępu to 16,50€, lub 15,00€ podczas zamówienia online. Bilet ulgowy (dla dzieci w wieku 5 - 12 lat) kosztuje odpowiednio 11,00€ lub 10,00€. Zwiedzanie trwa w przybliżeniu 60 minut.

Stadion Ajaxu Amsterdam

Przód stadionu Ajaxu

Ściana na stadionie Ajaxu


Reklama