Podróże po Europie

Johan Cruyff Arena (Amsterdam ArenA) - zwiedzanie stadionu Ajaksu Amsterdam

Ostatnia aktualizacja: 25 października 2022

Johan Cruyff Arena (dawniej Amsterdam ArenA) to stadion w stolicy Holandii, na którym swoje mecze rozgrywa słynny Ajax. Mimo że obiekt ma już swoje lata, to wciąż stanowi chlubę klubu.

Zwiedzanie obiektu nie należy może do największych atrakcji Amsterdamu, ale na pewno zainteresuje wielu kibiców piłkarskich.

Fasada stadionu Ajaksu Amsterdam
Fasada stadionu Ajaksu Amsterdam

Stadion Johan Cruyff Arena - historia i pojemność

Dawna Amsterdam ArenA posiada status największego oraz najnowocześniejszego holenderskiego stadionu piłkarskiego. Obiekt został wybudowany już dość dawno, bo w latach 1993-1996, a koszt budowy wyniósł w przeliczeniu 140 milionów Euro. W momencie powstania stadion Ajaksu znalazł się w centrum zainteresowania całego świata. Dookoła obiektu powstał nowoczesny kompleks handlowy nazwany ArenA Boulevard.

Ile osób może pomieścić Johan Cruyff Arena?

Oficjalna pojemność stadionu wynosi nieco ponad 56 000 w przypadku organizacji meczów piłkarskich oraz aż 68 000 dla koncertów i wydarzeń kulturalnych. To właśnie koncerty, obok spotkań Ajaksu i reprezentacji Holandii, przyciągają na stadion największe rzesze widzów. Grali tu między innymi: Michael Jackson, Luciano Pavarotti, Bon Jovi czy U2, i wielu, wielu innych.

Trybuny stadionu Ajaksu Amsterdam
Trybuny stadionu Ajaksu Amsterdam

Kluczowym czynnikiem przy projektowaniu stadionu były względy komercyjne i umożliwienie zarobku na klientach biznesowych. Z tego powodu powstało ponad 2000 miejsc biznesowych oraz blisko 820 miejsc w formie tzw. sky-box-ów.

Trybuny Johan Cruyff Arena
Trybuny Johan Cruyff Arena

Trybuny stadionu wyróżniają się przede wszystkim żywymi kolorami. Mimo, że oficjalne barwy Ajaksu to czerń, czerwień oraz biel to krzesełka tworzą ciekawe wzory zawierające większą liczbę kolorów - między innymi niebieski, zielony czy pomarańczowy. Wygląda to malowniczo, chociaż, gdyby nie herb klubu to ciężko było by odgadnąć kto jest gospodarzem obiektu.

Trybuny stadionu Ajaksu
Trybuny stadionu Ajaksu

Zwiedzanie stadionu Ajaksu - jakie są możliwości?

Od jakiegoś czasu istnieją trzy warianty zwiedzania Johan Cruyff Arena:

 • Classic Tour - zwiedzanie samodzielne, czas trwania zależy od naszego tempa, ale można planować do godziny,
 • Classic Tour z przewodnikiem audio - zwiedzamy samodzielnie, ale z pomocą przewodnika audio w języku angielskim,
 • Guided Tour - wycieczka z przewodnikiem w języku holenderskim oraz angielskim trwająca około 75 minut.

W przypadku dwóch pierwszych opcji zwiedzanie rozpoczynamy od razu po dotarciu na obiekt. Chcąc zwiedzać z przewodnikiem musimy zarezerwować konkretne okno czasowe. W sezonie letnim lepiej nie zostawiać tego na ostatni dzień, bo może zabraknąć miejsc.

Czy warto wybrać opcję z przewodnikiem?

Jeśli wyższa cena nas nie blokuje, to naszym zdaniem zdecydowanie tak. Przewodnik jest kibicem i podczas jego opowieści trudno się nudzić. W każdym punkcie zwiedzania jest dużo czasu na spokojnie obejrzenie i zrobienie zdjęć.

Trybuny kibiców Ajaksu
Trybuny kibiców Ajaksu

Ile kosztuje zwiedzanie stadionu Ajaksu?

Poniżej przedstawiliśmy ceny biletów dla osób dorosłych:

 • Classic Tour - 20,00 (86,20 zł),
 • Classic Tour z przewodnikiem audio - 22,50 (96,97 zł),
 • Guided Tour z przewodnikiem - 30,00 (129,30 zł).

Aktualne ceny oraz informacje o biletach ulgowych najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie, gdzie możemy od razu dokonać rezerwacji.

Najciekawsze atrakcje zwiedzania Johan Cruyff Arena

 • wizyta w szatni gospodarzy oraz gości,
 • możliwość stanięcia na poziomie murawy,
 • wizyta w sali konferencyjnej oraz w strefie mieszanej,
 • przejście tunelem - podczas naszej wycieczki z przewodnikiem w tle włączone były śpiewy kibiców, tak samo głośne jak podczas prawdziwego meczu,
 • spacer po całym obiekcie, możliwość oglądania zdjęć nawiązujących do największych gwiazd oraz sukcesów klubu.

Uwaga! W dni spotkań wyjazdowych Ajaksu szatnie dla gospodarzy mogą być niedostępne.

Wizyta w szatniach Ajaksu
Wizyta w szatniach Ajaksu
Sala konferencyjna
Sala konferencyjna

Dni i godziny zwiedzania

Zwiedzanie stadionu możliwe jest wyłącznie w dni niemeczowe.

Aktualne dni i godziny zwiedzania najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie - możemy to zrobić korzystając z systemu rezerwacyjnego.

Jak dojechać do Johan Cruyff Arena?

Stadion znajduje się w dzielnicy Amsterdam Zuidoost, kilka kroków od stacji metra Amsterdam-Bijlmer-ArenA. Z dworca centralnego na miejsce dojedziemy liniami 50 oraz 54.

Więcej o korzystaniu z amsterdamskiego transportu publicznego przeczytacie w naszym przewodniku Komunikacja miejska w Amsterdamie: bilety, środki transportu, informacje praktyczne

Wszystkie w wycieczki rozpoczynają się przy wejściu E, tuż obok sklepu klubowego i restauracji.

Sklep klubowy

Oficjalny sklep Ajaksu znajduje się na stadionie i imponuje swoim rozmiarem, choć wybór pamiątek mógłby być nieco większy. Do ciekawszych produktów należy możliwość wydrukowania na miejscu własnego nazwiska/imienia na koszulce.

Sklep klubowy Ajaksu
Sklep klubowy Ajaksu

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama