Podróże po Europie

Jednodniowe wycieczki z Amsterdamu

Muzea, restauracje, knajpki, piękne fasady budynków - w Amsterdamie ciężko się nudzić i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, że stolica Holandii jest dużą metropolią i nie oddaje w pełni klimatu kraju tulipanów - na szczęście dookoła Amsterdamu znajdziemy wiele ciekawych miejsc, do których dojedziemy w około 30-45 minut komunikacją publiczną.

Gdzie wybrać się poza miasto podczas pobytu w Amsterdamie?

W najbliższej okolicy Amsterdamu jest przynajmniej kilka miejsc, które warto odwiedzić. Każde z nich jest inne, jednak do większości dojedziemy komunikacją regionalną (autobusy) lub pociągiem.

Zaanse Schans

Wiele osób zapytanych o pierwsze skojarzenie z Holandią bez zastanowienia odpowie - wiatraki. Kiedyś w całym kraju było ich blisko 10 000, dziś jednak zostało mniej niż tysiąc. Najważniejszym regionem przemysłowym w Holandii był region Zaan, uważany za pierwszy prawdziwy obszar przemysłowy w zachodniej Europie. Jego potęgę przystopowała dopiero rewolucja przemysłowa i wynalezienie maszyny parowej.

Zaanse Schans to unikalny projekt mający na celu zachowanie dziedzictwa regionu. W latach 60 i 70 ubiegłego wieku założono tu skansen i przywieziono oryginalne budynki z całego regionu. Dziś znajdziemy tu działające wiatraki (możemy je odwiedzić i zobaczyć jak wyglądała np. produkcja w tartaku), jeden z pierwszych sklepów Alberta Heijna oraz wiele innych domków i manufaktur. Bardzo popularne jest chociażby manufaktura drewnianych butów oraz kolekcja historycznych zegarów.

W muzeum Zaanse Schans zobaczymy jeden z obrazów Claude Moneta namalowanych w trakcie pobytu artysty w regionie Zaan, a w przylegającym budynku otworzono muzeum czekolady i ciastek.

Wejście na teren skansenu jest darmowe, tak samo jak wejście do manufaktur. Płatne są muzea oraz wiatraki. Po drugiej stronie skansenu znajduje się miasteczko Zaandijk, do którego możemy przespacerować lub przepłynąć łodzią (za niewielką opłatą w wysokości 1,00€) znajdującą się przy jednym z ostatnich wiatraków. Oprócz ciekawej architektury miasto słynie z domu jednego z magnatów zamienionego na muzeum, czyli Honig Breethuis.

Do skansenu Zaanse Schans dojedziemy tzw. autobusem linii industrialnej numer 391. Autobus odjeżdża z dworca głównego, musimy wysiąść na ostatnim przystanku. Czas trwania podróży to ok 50 minut. Cena przejazdu z kartą OV-chipkaart to 4,14€, natomiast bilet jednorazowy to koszt 5,00€.

Dojedziemy tam również pociągiem, który pokonuje trasę w ok 18 min, stacja kolejowa znajduje się po innej stronie skansenu niż przystanek autobusowy i trzeba do skansenu jeszcze kawałek dojść. Koszt przejazdu pociągiem wynosi 3,10€ (jeśli nie posiadamy karty OV-chipkaart to dopłacamy 1,00€).

Widok na wiatraki w skansenie Zaanse Schans
Widok na wiatraki w skansenie Zaanse Schans

Alkmaar

Bez większej przesady można powiedzieć, że Alkmaar (szczególnie historyczna część) jest jednym z najpiękniejszym miast w Holandii. Co warte podkreślenia - nie spotkamy tu wielu turystów! Miasto znane jest z historycznego targu serowego, który do dziś dzień odbywa się w każdy piątek od 10:00 do 12:30 (w ciepłe miesiące).

Historyczna średniowieczna zabudowa mieszkalna, imponujący budynek Wagi (znajduje się w nim małe Muzeum Sera) czy piękna fasada ratusza (niestety, jest to jedynie rekonstrukcja) to tylko niektóre miejsca warte zobaczenia. Będąc na miejscu koniecznie wybierzmy się na rejs po kanałach! Gwarantuje on niesamowite przeżycia, część mostków jest tak niska, że musimy niemal kłaść się w środku, żeby nie zahaczyć głową.

W Alkmaar znajdziemy również dwa wiatraki, jeden w historycznej części miasta, drugi kawałek dalej.

Dojaz ze stacji Amsterdam Centraal trwa ok 34-37 min i kosztuje 7,50€ - z kartą OV-chipaakrt, natomiast ze stacji Amsterdam Sloterdijk dojedziemy w ok 28-31 min za 6,80€ - cena dla posiadaczy OV-chipkaart (osoby bez karty dopłacają 1,00€ do każdego biletu).

Więcej w artykule: Alkmaar - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Alkmaar - Spacer wzdłuż kanału Luttik Oudorp
Alkmaar - Spacer wzdłuż kanału Luttik Oudorp

Hoorn

Hoorn jest jednym z miast, które zyskały najwięcej w trakcie holenderskich złotej ery. To właśnie w Hoorn znajdowała się jedna z siedzib mocarnej Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Spacerując po mieście raz po raz napotkamy piękne fasady i zobaczymy imponującą architekturę miasta.

Jedną z kluczowych atrakcji jest Muzeum Zachodniofryzyjskie (Westfries Museum), w którym poznamy historię miasta i handlu. Muzeum mieści się w pięknym budynku z oryginalną fasadą. Muzeum znajduje się przy placu Roode Steen 1. Na tym samym placu w czwartki odbywa się targ serowy od 12:30 do 13:30 (w ciepłe miesiące). Spacerując po mieście rozglądajmy się po fasadach budynków, na wielu z nich zobaczymy zdobienia mówiące o tym jakim fachem trudnili się zamieszkujący go mieszkańcy.

Kawałek dalej w części portowej zachwyca słynna wieża De Hoofdtoren, w której dziś znajduje się restauracja i kawiarnia. Ciekawą budowlą jest również ostatnia zachowana brama miejska, Oosterpoort, która została wybudowana w 1578 roku.

Ze stacji Amsterdam Centraal dojedziemy w ok 30-34 minuty, koszt przejazdu z kartą OV-chipkaaart to 8,20€, natomiast ze stacji Amsterdam Sloterdijk dojedziemy w ok 25 do 32 minut, a za bilet zapłacimy 7,50€ (posiadając kartę OV-chipkaart). Osoby bez karty OV-chipkaart powinny doliczyć do każdego biletu 1,00€.

Więcej w artykule: Hoorn - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Hoorn - plac Roode Steen i widok na pomnik oraz Westfries Musuem
Hoorn - plac Roode Steen i widok na pomnik oraz Westfries Musuem

Edam, Marken i Volendam

Pomimo, że każde z tych trzech miast jest inne - to wszystkie znajdują się na tyle blisko siebie, że warto zaplanować jeden dzień i odwiedzić je wszystkie na raz. Każde z nich jest również całkowicie inne!

  • Edam słynie z sera, do dziś w ciepłe miesiące w środy od 10:30 do 12:30 odbywają się tu targi serów. Oprócz budynku wagi oraz rynku serowego w Edamie zachwycają uliczki i fasady budynków w starej części miasta. W ratuszu oraz w starym budynku po drugiej stronie rzeki znajduje się dziś muzeum miasta - ciekawe miejsce dla każdego, kto chciałby zobaczyć jak wyglądało życie w dawniejszych czasach. Więcej w artykule: Edam - zwiedzanie i informacje praktyczne.
Edam
Edam
  • Marken to była wioska rybacka, kiedyś znajdowała się na wyspie bez dostępu z lądu, dziś natomiast bez problemu dojedziemy tam autobusem lub przepłyniemy statkiem z Volendam. Na wyspie zachwycają drewniane budynki - szczególnie w starej części miasta oraz w porcie nad wodą. Jeśli nie straszny nam dłuższy spacer, możemy pospacerować na jeden z końców wyspy i zobaczyć latarnie morską. Więcej w artykule: Marken - zwiedzanie i informacje praktyczne.

  • Volendam to z kolei przede wszystkim nabrzeże z pięknymi budynkami i zacumowanymi statkami. Niestety, dziś nie spotkamy tu rybaków ani innych drobnych przetwórców. Cała promenada została zamieniona na jedną długą atrakcję turystyczną z restauracjami i sklepami z pamiątki. Mimo to, warto tu wpaść, szczególnie poza godzinami szczytu - oryginalne fasady i widok na morze rekompensują turystyczny charakter tego miejsca. Możemy tu zjeść świeżego śledzia lub inne rybne danie. Trochę dalej od nabrzeża znajdziemy Muzeum miasta Volendam, przed którym stoi makieta wiatraka. Więcej w artykule: Volendam - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Do Volendam możemy dojechać autobusem z Edam, lub przespacerować przyjemną trasą wzdłuż ulicy Edammerpad.

Do miasteczka Edam dojedziemy autobusami linii 314 (ok 30 min, z kartą OV-chipkaart - 4,22€). Wysiadamy na przystanku Edam Busstation.

Do miasteczka Volendam dojedziemy autobusem linii 316 z dworca głównego. Wysiadamy na przystanku Volendam Julianaweg/Centrum (ok 25-30 min, cena z OV-chipkaart 4,29€).

Do miasteczka Marken dojedziemy autobusem linii 315 z dworca głównego. Wysiadamy na przystanku Marken Kerkburt (ok 40 min, cena z OV-chipkaart 4,86€).

Haarlem

Niecałe 20 kilometrów za Amsterdamem znajduje się jedno z najstarszych holenderskich miast, liczący ponad 750 lat Haarlem. Podobnie jak w wielu innych średniowiecznych i holenderskich miastach, najważniejszym punktem miasta jest rynek, przy którym stoją m.in. okazała katedra oraz ratusz.

W Haarlemie odnajdą się także fani sztuki i nauki. To tu znajduje się jedno z najważniejszych muzeów w Holandii, Muzeum Teylersa, a także muzeum sztuki Fransa Halsa skupiające się na Akademii Haarlemu (Haarlem Academy), czyli grupie artystycznej założonej w XVII wieku przez Fransa Halsa.

Może się okazać, że jeden dzień na odwiedzeniu Haarlemu to za mało - dlatego warto przyjechać jak najwcześniej i dobrze zaplanować wizytę.

Więcej w artykule: Haarlem - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Do Haarlem możemy dojechać pociągiem w około 20 minut z dworca głównego (cena z OV-chipkaart 4,20€) lub w około 10 minut z dworca Amsterdam Sloterdijk (cena z OV-chipkaart 3,50€).

Rynek i Kościół Św. Bawona w Haarlemie
Rynek i Kościół Św. Bawona w Haarlemie

Keukenhof

Jeśli zobaczycie gdzieś zdjęcia holenderskiego ogrodu pełnego tulipanów, możecie śmiało zakładać, że zostało zrobione w słynnych ogrodach Keukenhof. Historia tego ogrodu sięga XV wieku, a w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu “ogród kuchenny”. Początkowo hodowano w ogrodzie warzywa oraz zioła wykorzystywane w zamkowej kuchni.

Od 1949 roku ogród został zamieniony na centrum wystawowe dla hodowców kwiatów. Dziś zobaczymy tu ponad 7 milionów roślin wystawionych przez ponad 100 firm. Niestety, ogród dla zwiedzających otwarty jest jedynie około dwa miesiące w roku. W 2018 roku ogród otwarty będzie od 22 marca do 13 maja.

Dojazd do ogrodów Keukenhof jest trochę bardziej skomplikowany, jeśli korzystamy z komunikacji publicznej. Musimy najpierw dojechać do lotniska Amsterdam Schiphol, a następnie skorzystać z autobusu 858, który dojeżdża bezpośrednio pod wejście do parku.

Zamek Muiderslot

Całkiem niedaleko od Amsterdamu możemy odwiedzić jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Europie, pochodzący z XIV wieku zamek Muiderslot. Zamek możemy zwiedzić, w środku czeka na nas kilka komnat do zobaczenia z przewodnikiem. Komnaty zostały odrestaurowane aby nawiązywać do czasów świetności twierdzy. Zamek otoczony jest wodą i prowadzi do niego drewniany mostek zwodzony oraz większy kawałek mostu drewnianego. Na środku dziedzińca stoi studnia.

Zamek Muiderslot został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO razem z linią fortyfikacji Amsterdamu.

W miesiące letnie naprzeciwko zamku rozkwita piękny ogród, a całkiem niedaleko znajdziemy ruiny wieży widokowej i małą plażę.

Na zamek Muiderslot możemy dojechać z dworca Amsterdam Amstel autobusami linii 320, 322 i 327. Wysiadamy na przystanku Muiden P+R Terrein i stamtąd czeka nas około kilometrowy spacer historyczną częścią miasteczka.

Więcej informacji w osobnym artykule: Zamek Muiderslot - historia, zwiedzanie i informacje praktyczne.

Zamek w Muiden - Muiderslot
Zamek w Muiden - Muiderslot

Reklama