Zamek Muiderslot - historia, zwiedzanie i informacje praktyczne

Amsterdam kojarzy się często z kanałami, dzielnicą czerwonych latarnii, coffee shopami czy zbiorami sztuki. Mało kto jednak wie, że tuż za granicami miasta znajduje się piękny średniowieczny zamek o mrocznej i krwawej historii.

Floris V Holenderski

Budowniczym zamku był Floris V Holenderski - hrabia panujący w tym czasie w Niderlandach. Ten wybitny władca jest uważany za jednego ze zdolniejszych panów tamtych ziem. Mimo kilku niepowodzeń w wojnach z sąsiadami zdołał powiększyć terytorium swojego małego państwa. Szybko zjednał sobie chłopów wydając szereg przywilejów, które chroniły ten stan społeczny. Zajął też Amsterdam wraz z przyległościami, odbierając miasto biskupowi Utrechtu. Polecił ufortyfikować nowo pozyskane ziemie budując szereg twierdz. Jedną z nich był właśnie zamek Muiden (Muiderslot).

!Zamek w Muiden - Muiderslot
Zamek w Muiden - Muiderslot

Krwawy koniec hrabiego

Floris V Holenderski cieszył się popularnością wśród chłopów, ale nie był zbyt lubiany przez szlachtę. Pod koniec XIII wieku zawiązał się spisek przeciwko władcy. Na jego czele stanął Gerard van Velsen. W 1296 roku wraz z Hermanem van Woerden i Gijsbrechtem z Amstel porwali Florisa podczas polowania i wywieźli skrępowanego hrabiego do zamku Muiden. Trudno dziś jednoznacznie stwierdzić co było powodem tego czynu. Według historyków mogła to być zmiana polityki zagranicznej prowadzonej przez władcę Holendrów. Początkowo popierał on króla angielskiego, jednak gdy Edward I odmówił mu udzielenia posiłków na wojnę z Flandrią, Floris podjął rokowania z obozem Filipa Pięknego. Gerard mógł też próbować wymusić na swoim panu abdykację na rzecz następcy tronu Jana I Holenderskiego.

Inną wersję wydarzeń przekazuje literatura piękna. Według niej Floris miał zgwałcić żonę Gerarda, a ta w następstwie napadu popełniła samobójstwo. Władca dopuścił się takiego czynu z zemsty. Związek Gerarda nie miał błogosławieństwa suwerena, ponieważ hrabia bezskutecznie usiłował zmusić arystokratę do poślubienia swojej nałożnicy. Część badaczy uważa jednak, że ta opowieść to próba usprawiedliwienia zbrodniarzy przez ich zwolenników i nie ma ona wiele wspólnego z rzeczywistymi pobudkami spiskowców.

Wieść o porwaniu Florisa dość szybko rozeszła się po okolicy. Pod zamek zaczęli ściągać rozwścieczeni chłopi chcąc odbić swojego pana. Przerażony Gerard próbował zbiec, ale podczas ucieczki doszło do dramatycznych wydarzeń. Związany władca zdołał uwolnić nogi i zeskoczył z konia. Widząc, że cały plan bierze w łeb van Velsen dopadł i wielokrotnymi ciosami miecza zabił Florisa. Nie uszedł jednak sprawiedliwości. Schwytano go niedługo później i skazano na poćwiartowanie.

Krwawa opowieść od samego początku inspirowała holenderskich twórców. Historię spisał żyjący w tamtych czasach mnich Melis Stoke (umieścił ją w swojej kronice), a jego przekaz stał się inspiracją dla późniejszych poetów i pisarzy.

Dalsze losy zamku Muiden

Po śmierci hrabiego i jego syna (zmarł na czerwonkę rok później, chociaż pojawiły się plotki o otruciu) warownia przeszła w ręce biskupa Utrechtu Willema II. Ten kazał zamek zburzyć.

Odbudowano go dopiero po stu latach z polecenia Albrechta I Bawarskiego. Czasy świetności nadeszły w XVII wieku kiedy to Muiderslot trafił w ręce… poety Pietera Corneliszoona Hoofta. Spędzał on na zamku każde lato, spraszając grono swoich przyjaciół. Należeli do nich wybitni pisarze, poeci i humaniści ówczesnych Niderlandów. Można tu wymienić chociażby Hugona Grocjusza (prawnika, filozofa i dyplomaty), organistę Jana Pieterszoona Sweelincka, poetę Constantijna Huygensa czy poetkę Maria Tesselschade Roemers Visscher. Grupa przybrała nazwę od zamku w którym się spotykała - Muiderkring (krąg z Muiden). Jej działalność wywarła olbrzymi wpływ na literaturę holenderską (można ją w pewnym stopniu przyrównać do polskich “obiadów czwartkowych”). Spotkania ustały wraz ze śmiercią Hoofta.

Zamek podupadł w XIX wieku. Początkowo był wykorzystywany jako więzienie, a później został porzucony. W jego okolicy wybudowano nowoczesny fort Pampus więc warownia przestała spełniać swoją rolę. Myślano nawet o jej rozbiórce, ale tym planom sprzeciwił się król Wilhelm I. Musiało jednak minąć 70 lat aby Muiden mógł odzyskać dawną świetność. Dziś zamek jest częścią Rijksmuseum (holenderskie muzeum narodowe) i rokrocznie ściąga licznych turystów.

Zwiedzanie i informacje praktyczne

Podczas pobytu na zamku mamy możliwość obejrzenia wielu ciekawych miejsc i eksponatów. Możemy przespacerować się fragmentem murów oraz obejść twierdzę i spojrzeć na miasteczko i zacumowane łodzie.

Zwiedzanie dzielimy na dwie części: samodzielne oraz z przewodnikiem. Samodzielnie zwiedzamy sale z eksponatami, chodzimy po całym terenie oraz ogrodzie, zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się o zaplanowanych godzinach, o które należy pytać przy kasie. Przewodnik oprowadza nas po zamkniętych pomieszczeniach mieszkalnych, w których zobaczymy zarówno przedmioty użytkowe (takie jak meble, naczynia itp.) oraz np. obrazy. Spacer po pomieszczeniach tego zamku daje możliwość cofnięcia się odrobinę w czasie i spojrzenia na dawną kuchnię, jadalnię, sypialnię czy inne odrestaurowane komnaty.

Wśród eksponatów zdobiących inne z sal, które zwiedzamy już samodzielnie zobaczyć można jeszcze chociażby zabytkowe zbroje czy broń.

Więcej szczegółów oraz aktualności znaleźć można na oficjalnej stronie.

Dni i godziny otwarcia [styczeń 2020]

  • sezon letni (kwiecień - październik):
    • poniedziałek - niedziela: 10:00 - 17:00
  • sezon zimowy (listopad - marzec):
    • poniedziałek: nieczynne
    • wtorek - niedziela: 10:00 - 17:00

Kasa biletowa czynna do godziny 16:30, do tej godziny możliwe jest także ostatnie wejście na teren atrakcji.

Przed wizytą najlepiej sprawdzić aktualne dni i godziny na oficjalnej stronie: LINK.

Ceny biletów wstępu [styczeń 2020]

  • bilet normalny (od 12. roku życia) - 15,50€
  • bilet ulgowy dla dzieci (4 - 11 lat) - 9,00€

Aktualne ceny: LINK.

Lokalizacja

Adres: Herengracht 1, 1398 AA Muiden, Holandia

Dojazd: [stan na 2017 rok]

Do Zamku komunikacją publiczną możemy dojechać z dworca autobusowego Amsterdam Amstel autobusami linii 320, 322 i 327. Wysiadamy na przystanku (po ok 20 minutach) Muiden P+R Terrein i stamtąd czeka nas spacer o długości ok 1 kilometra.

Podróż możemy zaplanować na stronie 9292.nl.


Reklama