"De Kuip" - zwiedzanie stadionu Feyenoordu Rotterdam

“De Kuip", czyli legendarna arena Feyenoordu Rotterdam oraz przez dziesiątki lat podstawowe miejsce rozgrywania spotkań przez reprezentację Holandii. Stadion kultowy, którego budowa rozpoczęła się już w 1935 i trwała zaledwie 10 miesięcy, jednak oficjalnie do użytku obiekt oddano dopiero w 1937 roku z powodu opóźnień w rozbudowie architektury dookoła obiektu. Na dziś dzień stadion posiada ranking pięciu gwiazdek UEFA, oznacza to, że można na nim rozgrywać finały najważniejszych rozgrywek europejskich. Nadal część swoich najważniejszych meczów rozgrywa tutaj reprezentacja Holandii, jednak miano domu “Oranje” musi dzielić z Amsterdamem.

Jako ciekawostkę warto podkreślić, że do dzisiaj rozegrano na nim aż 11! europejskich finałów, co jest dotychczasowym rekordem wśród wszystkich stadionów europejskich. Na “De Kuip” rozegrano także finał EURO 2000, kiedy to mistrzostwa odbywały się w Belgii i Holandii.

Sama nazwa w języku holenderskim oznacza.. wannę! Obiekt podczas swojego istnienia przeszedł wiele modernizacji - największe na początku lat 90, gdy zmniejszono pojemność z 64 000 do dzisiejszych 51 117 oraz zmodernizowano trybuny i przylegające budynki.

Obiekt robi z zewnątrz duże wrażenie, od razu rzuca się w oczy jego architektura - trybuny i murawa oddzielone są od części biznesowo-gastronomicznej znajdującej się w budynku przylegającym do obiektu, trybuny służą kibicom tylko do oglądania spotkań. Sam kształt trybun jest bardzo “tradycyjny” i różni się od tych spotykanych na nowszych obiektach, co zdecydowanie nadaje mu klimatu.

Trybuny stadionu Feyenoordu

Stadion Feyenoordu Rotterdam

Zwiedzanie

Jak można się spodziewać, stadion Feyenoordu otwarty jest dla odwiedzających poprzez tzw. “stadium tour”. Niestety, tutaj pierwsza niemiła niespodzianka, zwiedzanie odbywa się tylko w języku holenderskim. Dla znających angielski możliwe jest ściągnięcie aplikacji z przetłumaczonymi opowieściami dla różnych części stadionu (na stadionie dostępne jest darmowe wi-fi) , są one jednak skrócone do minimum. Po tym jak zdążymy je wysłuchać przewodnik opowiada jeszcze kilka minut, i jedyne co można zrozumieć to moment, w którym zgromadzeni śmieją się z Ajaxu lub PSV ;)

Trasa zwiedzania jest dość standardowa, wypiszemy kilka najważniejszych elementów:

szatnia (niestety, udostępniona jest jedynie szatnia dla przyjezdnych, nie ma możliwości wejścia do szatni Feyenoordu oraz kadry Holandii)

tunel prowadzący na boisko - który jest dość oryginalny i kolorowy, głównie przez kilka malowideł, w tym listę meczów oficjalnych rozegranych przez reprezentację Holandii

Wejście do tunelu znajduje się przy drzwiach do pomieszczeń dla zawodników pierwszego zespołu, zdarza się więc spotkać piłkarza przychodzącego do klubu (nam się udało, chociaż jako jedyni go nie rozpoznaliśmy).

Tunel na stadionie Feyenoordu Rotterdam

płyta boiska - można usiąść na ławce rezerwowych i zrobić sobie zdjęcie, możliwe jest również swobodne poruszanie się po linii boiska

Płyta boiska na stadionie Feyenoordu Rotterdam

Ławka rezerwowych na stadionie Feyenoordu Rotterdam

Kibice holenderscy nigdy nie słynęli ze spokoju, przez co płyta od trybun oddzielona jest.. fosą, wysoką na prawie 2 metry, niczym wybieg dla lwów.

Fosa na stadionie Feyenoordu Rotterdam

salka konferencyjna - z portretami wszystkich trenerów w historii

W każdym z miejsc spędzimy trochę czasu, cała trasa może zająć aż do półtorej godziny, niestety wiele z niej nie wyniesiemy - z powodu bariery językowej. Jednak tunel oraz wizyta na płycie boiska rekompensuje te niedogodności.

Na całym obiekcie możemy znaleźć nawiązania do jednego z największych sukcesów Feyenoordu, które miało miejsce właśnie na "De Kuip", czyli do zwycięstwa w Pucharze UEFA nad Borussią Dortmund 3-2 w 2012 roku.

Z powodu remontu muzeum zostało wyjęte z planu zwiedzania i zostanie udostępnione za kilka miesięcy po zakończeniu prac modernizacyjnych.

Polskie akcenty

Wśród polskich akcentów Feyenoordu możemy wymienić dwa nazwiska, które jednak należą do trzech osób. W barwach drużyny z Rotterdamu występowali Włodzimierz Smolarek, jego syn Euzebiusz oraz Jerzy Dudek. Ebi znalazł się nawet na jednej z kilku grafik znajdujących się za płytą boiska.

Euzebiusz Smolarek na stadionie Feyenoordu

Ważnym trenerem Feyenoordu był rownież znany z pracy z polską kadrą Leo Beenhakker.

Dojazd

Stadion położony jest w dzielnicy Feijenoord, około 4,5 kilometra od centrum miasta, i 5,5 kilometra od dworca głównego. Dojazd jest jednak banalny, pod sam stadion dojeżdża tramwaj numer 23.

Praktyczne informacje [aktualizacja 2017]

Bilety: Bilety na zwiedzanie można zakupić w sklepie kibica obok stadionu. Co ważne, zwiedzanie rozpoczyna się właśnie przed wejściem do sklepu, a nie przy głównym wejściu na stadion.

  • dorosły 13,50€
  • dziecko 9,50€

Dni i godziny otwarcia: Obecnie stadion dostępny jest do zwiedzania tylko z przewodnikiem.

środa czwartek - sobota
12:30 i 14:30 10:30, 12:30 i 14:30
Obok stadionu znajdziemy dwa sklepy, jeden przy parkingu, w tym sklepie kupimy bilety na zwiedzanie. Obok budynku klubowego istnieje również drugi sklep, w którym znajdziemy troszkę inny asortyment - jeśli więc chcemy kupić pamiątkę warto odwiedzić oba, tym bardziej, że oddalone są od siebie o nie więcej niż 50 metrów.

Sklep kibica na stadionie Feyenoordu

Przyszłość

Sam obiekt, mimo historycznego znaczenia, nie spełnia norm nowoczesnego futbolu i blokuje klubowi wiele możliwości zarobku. Został zbudowany w czasach, gdy nikomu nie śniło się jak olbrzymim biznesem stanie się piłka nożna. Brakuje w nim miejsc biznesowych z prawdziwego zdarzenia oraz infrastruktury gastronomicznej na trybunach.

Aby wyjść naprzeciw wyzwaniom stawianym przez współczesny futbol wdrożono plany budowy nowego obiektu na 70 000 miejsc, który powinien zostać ukończony w 2018 roku.


Reklama