Zoo w Rotterdamie

Diergaarde Blijdorp (Rotterdam Zoo) - ogród zoologiczny w Rotterdamie położony jest w północno-zachodniej części miasta. Jest to jeden z najstarszych zwierzyńców w Holandii. Jego działalność wynosi już ponad 150 lat. Pierwotnie ogród znajdował się w innym miejscu, jednak za sprawą II Wojny Światowej został przeniesiony do obecnej lokalizacji.

Warto dodać, że placówka należy do EAZA - European Association of Zoos and Aquaria (Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów).

Oceanarium

W ZOO w Rotterdamie znajduje się specjalny pawilon Oceanarium, które jest największą atrakcją tego miejsca. Przed wejściem do środka zobaczymy foki w basenie. Samo Oceanarium to m.in. duży przeszklony tunel, pod którym możemy przechodzić i podziwiać zwierzęta morskie. Zobaczymy tam m.in. płaszczki, rekiny (nieduże), żółwie, a także łososie i wiele innych gatunków. Spacer pomiędzy tymi zwierzętami należy do najciekawszych w całym mieście. W tunelu możemy obserwować pływające nad naszymi głowami stworzenia, stanąć "oko w oko" z rekinem, a także podziwiać niewielkie ławice ryb.

Tunel w Oceanarium

!Tunel w ogrodzie zoologicznym w Rotterdamie
Tunel w ogrodzie zoologicznym w Rotterdamie

W kolejnych częściach Oceanarium znajdziemy także pingwiny, które zaskoczyć mogą szybkością w poruszaniu się w wodzie, a także skocznością, podczas wyskoków z wody.

Krótki filmik z Oceanarium:

Meduzy:

!Meduzy w zoo w Rotterdamie
Meduzy w zoo w Rotterdamie

Więcej szczegółów dotyczących Oceanarium znajdziesz we wpisie: Oceanarium w ZOO w Rotterdamie.

Amazonica

Amazonica to nic innego jak raj dla motyli. Jest to specjalny pawilon, o kształcie kopuły, w którym panuje tropikalny klimat. W środku znajdziemy się wśród tropikalnych roślin i fruwających motyli, których środowiskiem naturalnym jest Ameryka Południowa. Oprócz przepięknych owadów, które cały czas nam towarzyszą zobaczyć tam możemy żółwia Matamata. W zbiornikach wodnych zobaczymy największą na świecie lilię wodną Wiktoria królewska [Victoria Regis]. Amazonica to największy i najpiękniejszy dom motyli w Europie.

!Wiktoria królewska z zoo w Rotterdamie
Wiktoria królewska z zoo w Rotterdamie

!Motyle w ogrodzie zoologicznym - Rotterdam
Motyle w ogrodzie zoologicznym - Rotterdam

Inne zwierzęta

Nieświszczuki czyli pieski preriowe to jedne ze zwierząt, które można oglądać z bardzo bliska. Znajdują po prostu na wyciągnięcie ręki. Ich "wybieg" wygląda jak"pole minowe", ponieważ znajduje się na nim bardzo dużo wykopanych nor. Dodatkową atrakcją tutaj jest możliwość zbliżenia się do nich, którą można porównać do wejścia na ich przestrzeń. Aby skorzystać z takiej okazji wystarczy odszukać nieduże wejście - tunel, którym przedostaniemy się praktycznie na środek terytorium tych zwierzątek. Nie staniemy całkowicie obok, ponieważ tylko górna część ciała znajdzie się na wybiegu. Jednak może się to okazać dla wielu osób niesamowitym przeżyciem.

!Nieświszczuki w zoo w Rotterdamie
Nieświszczuki w zoo w Rotterdamie

W tym zwierzyńcu nie mogło zabraknąć żyraf, które możemy podziwiać zarówno na wybiegu, jak i w środku pawilonu, stojąc nieco wyżej, dzięki czemu możemy się zrównać z niektórymi z nich.

żyrafy z zoo w Rotterdamie

Informacje praktyczne

Ceny biletów wstępu

ceny wstępu w kasach biletowych zakup przez internet
dorośli
(12 lat i więcej)
22,00€ 20,00€
dzieci
(od 3 do 12 lat)
17,50€ 15,50€
dzieci
poniżej 3 lat
bezpłatnie bezpłatnie

Dni i godziny otwarcia

Codziennie od 09:00 do 17:00 (wyjątek: 05., 24. i 31. grudzień 09:00-16:00 oraz 01. stycznia 10:00-17:00).

Wejścia

Do zoo w Rotterdamie można wejść z dwóch różnych stron:

  • główna brama zlokalizowana jest od strony wjazdu do miasta, jej adres to - Blijdorplaan 8 (3041 JG Rotterdam), po tej stronie znajdziemy Oceanarium;
  • wejście od strony miasta - Van Aerssenlaan 49 (3039 KE Rotterdam)

Więcej informacji na oficjalnej stronie zoo

Oprócz standardowych wybiegów dla zwierząt zoo oferuje także kilka specjalnych, zamykanych "pomieszczeń", które są nadal na wolnym powietrzu, a z góry osłonięta są np siatką. W takich miejscach możemy pospacerować np. wśród ptaków. Niektóre prezentują się jeszcze ciekawiej ze względu np. na podwieszane mostki, po których można przejść, aby oglądać wszystko z góry.

Wizyta w ZOO w Rotterdamie

ZOO w Rotterdamie należy do ciekawszych ogrodów zoologicznych w Europie. Jedną z rzeczy o tym świadczących jest Oceanarium z tunelem, kolejną Amazonica. Planując odwiedzić to miejsce trzeba przeznaczyć trochę więcej czasu, ponieważ jest tam naprawdę dużo do zobaczenia. Nie zabraknie też miejsc do odpoczynku i zabaw dla dzieci. Warto wiedzieć, iż rotterdamski zwierzyniec został podzielony na strefy odpowiadające sześciu kontynentom. Dzięki temu w każdej ze stref możemy się poczuć jakbyśmy byli w zupełnie innym odległym od poprzedniego miejscu.

Film z pobytu w tym ogrodzie (zawiera także fragmenty z odwiedzin Oceanarium):


Reklama