Podróże po Europie

Zoo i Oceanarium w Rotterdamie

Ostatnia aktualizacja: 24 września 2022

Diergaarde Blijdorp to ogród zoologiczny w Rotterdamie, który położony jest w północno-zachodniej części miasta. Jest to jeden z najstarszych zwierzyńców w Holandii, a jego działalność rozpoczęła się ponad 150 lat temu. Pierwotnie ogród znajdował się w innym miejscu, jednak za sprawą zniszczeń II wojny światowej został przeniesiony do obecnej lokalizacji.

Dla wielu turystów to jednak nie sam zwierzyniec stanowi największą atrakcję, ale położone w jego granicach Oceanarium z malowniczym tunelem.

Warto dodać, że rotterdamsi ogród zoologiczny należy do EAZA - European Association of Zoos and Aquaria (Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów).

Oceanarium w zoo w Rotterdamie

Nasz artykuł rozpoczynamy od pawilonu oceanarium przyciągającego codziennie tłumy odwiedzających. Zaraz przed wejściem do środka swój dom mają foki.

Największą atrakcją pawilonu jest okazały przeszklony tunel, pod którym możemy swobodnie spacerować i podziwiać morskie stworzenie. Zobaczymy tam m.in. płaszczki, nieduże rekiny, żółwie, a także łososie i wiele innych gatunków. W tunelu możemy obserwować pływające nad naszymi głowami stworzenia, stanąć "oko w oko" z rekinem, a także podziwiać niewielkie ławice ryb.

Tunel w ogrodzie zoologicznym w Rotterdamie
Tunel w ogrodzie zoologicznym w Rotterdamie

W kolejnych częściach Oceanarium znajdziemy także pingwiny białobrewe oraz pingwiny królewskie , które zaskoczyć mogą szybkością w poruszaniu się w wodzie, a także skocznością, podczas wyskoków z wody.

Kolejną atrakcją pawilonu są meduzy przebywające w specjalnych akwariach, które są jeszcze bardziej przyciemnione.

Meduzy w zoo w Rotterdamie
Meduzy w zoo w Rotterdamie

W Oceanarium spotkamy zwierzęta zamieszkujące różne wody na świecie, m.in.: Morze Północne, Ocean Atlantycki, Morze Karaibskie i Zatokę Kalifornijską.

Amazonica

Amazonica to to specjalny pawilon przykryty kopułą, w którym panuje tropikalny klimat. W środku przespacerujemy wśród tropikalnych roślin i fruwających motyli, których środowiskiem naturalnym jest Ameryka Południowa. Oprócz przepięknych owadów, które cały czas nam towarzyszą, zobaczymy tam również żółwia Matamata. W zbiornikach wodnych zachwyca największa na świecie lilia wodna Wiktoria królewska [Victoria Regis]. Amazonica to jeden z największych i najpiękniejszych domów motyli w Europie.

Wiktoria królewska z zoo w Rotterdamie
Wiktoria królewska z zoo w Rotterdamie
Motyle w ogrodzie zoologicznym - Rotterdam
Motyle w ogrodzie zoologicznym - Rotterdam

Inne zwierzęta w zoo w Rotterdamie

Nieświszczuki czyli pieski preriowe to jedne ze zwierząt, które można oglądać z bardzo bliska, gdyż znajdują się na wyciągnięcie ręki. Ich "wybieg" wygląda jak"pole minowe", ponieważ znajduje się na nim bardzo dużo wykopanych nor. Dodatkową atrakcją tutaj jest możliwość zbliżenia się do nich, którą można porównać do wejścia na ich przestrzeń. Aby skorzystać z takiej okazji wystarczy odszukać nieduże wejście - tunel, którym przedostaniemy się praktycznie na środek terytorium tych zwierzątek. Nie staniemy całkowicie obok, ponieważ tylko górna część ciała znajdzie się na wybiegu, ale dla wielu osób może się to okazać niesamowitym przeżyciem.

Nieświszczuki w zoo w Rotterdamie
Nieświszczuki w zoo w Rotterdamie

W tym zwierzyńcu nie mogło zabraknąć żyraf, które możemy podziwiać zarówno na wybiegu, jak i w środku pawilonu, stojąc nieco wyżej, dzięki czemu możemy się zrównać z niektórymi z nich.

żyrafy z zoo w Rotterdamie
żyrafy z zoo w Rotterdamie

Oprócz standardowych wybiegów dla zwierząt zoo oferuje także kilka specjalnych, zamykanych "pomieszczeń", które są nadal na wolnym powietrzu, ale z góry osłania je siatka. W takich miejscach możemy pospacerować, np. wśród ptaków. Niektóre prezentują się jeszcze ciekawiej ze względu np. na podwieszane mostki, po których można przejść, aby oglądać wszystko z góry.

Wizyta w ZOO w Rotterdamie
Wizyta w ZOO w Rotterdamie

Zwiedzanie ogrodu zoologicznego w Rotterdamie

Jeśli jesteśmy fanami tego typu miejsc to warto zdawać sobie sprawę, że zoo w rotterdamie należy do najciekawszych ogrodów zoologicznych w Europie. Oceanarium, Amazonica - to tylko niektóre z atrakcji, które mogą skraść nam niemało czasu.

Na spokojną wizytę w zoo warto zaplanować przynajmniej 2 godziny. Na miejscu nie brakuje miejsc do odpoczynku oraz zabaw dla dzieci.

Warto wiedzieć, iż rotterdamski zwierzyniec został podzielony na strefy odpowiadające sześciu kontynentom. Dzięki temu w każdej ze stref możemy poczuć się jakbyśmy byli w zupełnie innym zakątku świata.

Zoo w Rotterdamie - bilety, godziny otwarcia, dojazd

Do zoo w Rotterdamie można wejść z dwóch różnych stron:

  • główna brama zlokalizowana jest od strony wjazdu do miasta - jej adres to - Blijdorplaan 8 (3041 JG Rotterdam), po tej stronie znajdziemy Oceanarium;
  • drugie wejście znajduje się od strony miasta pod adresem Van Aerssenlaan 49 (3039 KE Rotterdam).

Ogród zoologiczny otwarty jest codziennie. Aktualne godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie.

Bilety możemy zakupić online na tej stronie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama