Podróże po Europie

Zoo i Oceanarium w Rotterdamie

Ostatnia aktualizacja: 8 czerwca 2024

Diergaarde Blijdorp to ogród zoologiczny w Rotterdamie, położony w północno-zachodniej części miasta. Jego działalność rozpoczęła się ponad 150 lat temu, więc dzierży status jednego z najstarszych zwierzyńców w Holandii. Pierwotnie ogród znajdował się w innym miejscu, jednak za sprawą zniszczeń II wojny światowej został przeniesiony do obecnej lokalizacji.

Dla wielu turystów to jednak nie sam zwierzyniec stanowi największą atrakcję, ale położone na jego terenie oceanarium z malowniczym tunelem. Według nas rotterdamskie zoo to idealne miejsce na rodzinny, choć nie tylko, wypad!

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach w Rotterdamu

Oceanium - oceanarium w zoo w Rotterdamie

Nasz artykuł rozpoczynamy od pawilonu nazwanego Oceanium, który każdego dnia przyciąga tłumy odwiedzających.

Jeszcze przed wejściem do środka oceanarium swój dom mają foki. Największą atrakcją pawilonu jest okazały przeszklony tunel, pod którym możemy swobodnie spacerować i podziwiać morskie stworzenie. Zobaczymy tam m.in. płaszczki, nieduże rekiny, żółwie, a także łososie i wiele innych gatunków morskich stworzeń.

W tunelu możemy obserwować pływające nad naszymi głowami stworzenia, stanąć "oko w oko" z rekinem, a także podziwiać niewielkie ławice ryb.

Tunel w ogrodzie zoologicznym w Rotterdamie
Tunel w ogrodzie zoologicznym w Rotterdamie

W kolejnych częściach oceanarium zobaczymy także pingwiny białobrewe oraz pingwiny królewskie , które zaskoczyć mogą szybkością w poruszaniu się w wodzie, a także skocznością podczas wyskoków z wody.

Inną atrakcją Oceanium są meduzy przebywające w specjalnych, jeszcze bardziej przyciemnionych akwariach.

Meduzy w zoo w Rotterdamie
Meduzy w zoo w Rotterdamie

W rotterdamskim oceanarium spotkamy zwierzęta zamieszkujące różne wody świata, w tym: Morze Północne, Ocean Atlantycki, Morze Karaibskie i Zatokę Kalifornijską.

Amazonica

Amazonica to to specjalny pawilon przykryty kopułą, w którym panuje tropikalny klimat. Wewnątrz przespacerujemy wśród tropikalnych roślin i fruwających motyli, których środowiskiem naturalnym jest Ameryka Południowa. Oprócz przepięknych owadów, które cały czas nam towarzyszą, zobaczymy tam również żółwia Matamata.

W zbiornikach wodnych zachwyca największa na świecie lilia wodna Wiktoria królewska [Victoria Regis]. Amazonica to jeden z największych i najpiękniejszych domów motyli w Europie.

Wiktoria królewska z zoo w Rotterdamie
Wiktoria królewska z zoo w Rotterdamie
Motyle w ogrodzie zoologicznym - Rotterdam
Motyle w ogrodzie zoologicznym - Rotterdam

Inne zwierzęta w zoo w Rotterdamie

Nieświszczuki czyli pieski preriowe to jedne ze zwierząt, które można oglądać z bardzo bliska, bowiem znajdują się na wyciągnięcie ręki. Ich "wybieg" wygląda jak "pole minowe", ponieważ znajduje się na nim bardzo dużo wykopanych nor. Dodatkową atrakcją jest możliwość zbliżenia się do nich, którą można porównać do wejścia na ich przestrzeń. Aby skorzystać z takiej okazji wystarczy odszukać nieduże wejście - tunel, którym przedostaniemy się praktycznie na środek terytorium tych zwierzątek. Nie staniemy całkowicie obok, ponieważ tylko górna część naszego ciała znajdzie się na wybiegu, ale dla wielu osób może się to okazać niesamowitym przeżyciem.

Nieświszczuki w zoo w Rotterdamie
Nieświszczuki w zoo w Rotterdamie

W tak cenionym zwierzyńcu nie mogło zabraknąć żyraf. Te wysokie zwierzęta możemy podziwiać zarówno na wybiegu, jak i w środku pawilonu, gdzie stoimy nieco wyżej, dzięki czemu możemy się zrównać z niektórymi z nich.

żyrafy z zoo w Rotterdamie
żyrafy z zoo w Rotterdamie

Oprócz standardowych wybiegów dla zwierząt zoo oferuje także kilka specjalnych, zamykanych "pomieszczeń" na wolnym powietrzu, które z góry osłonięte są siatką (technicznie są to wielkie woliery). W takich miejscach możemy pospacerować wśród ptaków. Niektóre z nich oferują interesujące udogodnienia dla zwiedzających, w tym podwieszane mostki, po których można przejść, aby spojrzeć na wszystko z góry.

Warto dodać, że rotterdamski ogród zoologiczny należy do EAZA - European Association of Zoos and Aquaria (Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów).
Wizyta w ZOO w Rotterdamie
Wizyta w ZOO w Rotterdamie

Zwiedzanie ogrodu zoologicznego w Rotterdamie

Jeśli jesteśmy miłośnikami tego typu miejsc, to warto zdawać sobie sprawę, że zoo w Rotterdamie należy do najciekawszych ogrodów zoologicznych w Europie. Oceanium, Amazonica - to tylko dwie z wielu atrakcji, które mogą skraść nam niemało czasu.

Na spokojną wizytę w zoo warto zaplanować przynajmniej 2 godziny. Na miejscu nie brakuje miejsc do odpoczynku oraz zabaw dla dzieci.

Warto wiedzieć, że rotterdamski zwierzyniec został podzielony na strefy odpowiadające sześciu kontynentom. Dzięki temu w każdej ze stref możemy poczuć się jakbyśmy byli w zupełnie innym zakątku świata.

Zoo w Rotterdamie - bilety, godziny otwarcia, dojazd

Do zoo w Rotterdamie można wejść z dwóch różnych stron:

  • główna brama zlokalizowana jest od strony wjazdu do miasta - jej adres to - Blijdorplaan 8 (3041 JG Rotterdam), po tej stronie znajdziemy ocanarium;
  • drugie wejście znajduje się od strony miasta pod adresem Van Aerssenlaan 49 (3039 KE Rotterdam).

Na miejsce najlepiej dojechać transportem publicznym, ponieważ parking jest płatny - i to słono (aż 10€).

Ogród zoologiczny otwarty jest codziennie. Aktualne godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie.

Bilety warto zakupić online na oficjalnej stronie, ponieważ są tańsze niż w kasach na miejscu.

Na podanej wyżej stronie znajdziemy również kalendarz karmienia zwierząt. Ogród zoologiczny przygotował dla odwiedzających darmową aplikację z mapą, harmonogramem oraz innymi przydatnymi informacjami. Jej nazwa to Blijdorp.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama