Podróże po Europie

Markthal - kolorowa hala targowa w Rotterdamie

Hala targowa Markthall należy do punktów obowiązkowych na liście atrakcji Rotterdamu nie do przegapienia.

Markthal w Rotterdamie
Markthal w Rotterdamie

Markthal - popularna atrakcja na kulinarnej mapie Rotterdamu

Markthal w Rotterdamie to otworzona 1 października 2014 roku hala targowa, gdzie zakupimy najróżniejsze produkty spożywcze oraz zjemy coś na szybko w jednej z restauracji. O wyjątkowości tego miejsca świadczy fakt, że sprzedawane i przyrządzane tu przysmaki wywodzą się z wielu zakątków świata, co nawiązuje do portowej tradycji miasta

Wśród wielu stoisk możemy skosztować najróżniejszych rzeczy - zaczynając od lokalnych wyrobów, poprzez słodkości i owoce morza, a kończąc na czekoladowym kebabie - choco kebab. To ostatnie przyciągnęło nas od razu, ponieważ nigdy wcześniej nie udało nam się jeść czegoś takiego. Polecamy przede wszystkim fanom czekolady i słodyczy.

Markthal w Rotterdamie od środka
Markthal w Rotterdamie od środka
choco kebab - czekoladowy kebab w Markthal w Rotterdamie
choco kebab - czekoladowy kebab w Markthal w Rotterdamie

Targowisko oraz budynek usługowo-mieszkalny w jednym

Markthal to jednak nie tylko hala targowa, ale również unikatowa realizacja architektoniczna. Jest to budynek mieszkalno-biurowy, którego budowa trwała 5 lat. Obiekt przypomina swoim kształtem podkowę, wewnątrz której znajduje się miejskie targowisko. Od zewnętrznej strony możemy zobaczyć okna należące do firm, które mają tam biura, lub do prywatnych osób posiadających tam swoje mieszkania. Podziemia to 4-piętrowy parking mieszczący ponad 1200 samochodów (jednocześnie jest on największym w centrum Rotterdamu).

Fasada obiektu powstała naturalnego szarego kamienia (ten sam materiał posłużył także do wyłożenia podłogi i terenu otaczającego obiekt), a elewacja wykonana została ze szkła.

Róg obfitości - monumentalne dzieło sztuki

Turystów do Markthal przyciąga wspaniała grafika autorstwa kilku artystów ozdabiająca sufit oraz boczne ściany targowiska. Reprezentuje ona obfitość produktów dostępnych na miejscu i umieszczono na niej m.in. owoce, warzywa, kwiaty, a także owady i zwierzęta. Z ciekawszych rzeczy można wypatrzeć ogromną pszczołę, która pokazana jest na tle kwiatów a także wielkiego ślimaka oraz historyczną wieżę.

Opisywana kompozycja nosi nazwę "Róg obfitości". Jej całkowita powierzchnia wynosi 11 000 mkw, co czyni ją prawdopodobnie największym dziełem sztuki w Holandii.

Ciekawostką jest, że autorzy korzystali z programu Pixar, który został stworzony przez znane studio o tej samej nazwie.

wnętrze Markthal w Rotterdamie i jego malowidła
wnętrze Markthal w Rotterdamie i jego malowidła
'Róg obfitości' w Markthal - Rotterdam
'Róg obfitości' w Markthal - Rotterdam

Markthal w Rotterdamie - informacje praktyczne

Targowisko położone jest na terenie dzielnicy Laurenskwartier. Na miejsce dojdziemy pieszo lub dojedziemy komunikacją publiczną (tuż obok znajduje się stacja Rotterdam Blaak). Aktualne godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama