Markthal - hala targowa w Rotterdamie

Z pozoru niczym niewyróżniająca się konstrukcja. W praktyce, po dokładniejszym przyjrzeniu się jej zarówno z zewnątrz jak i od środka mamy wrażenie, że jest to coś niespotykanego, w zasadzie wnętrze to dzieło sztuki.

Mowa tu o Markthal (The Market Hall) w Rotterdamie lub Koopboog. Dosłowne znaczenie słowa markthal to hala targowa. Jest to dosyć nietypowe "centrum handlowe", a dokładniej budynek mieszkalno-biurowy z częścią handlową. Obiekt przypomina swoim kształtem podkowę, wewnątrz której znajduje się miejskie targowisko. Od zewnętrznej strony możemy zobaczyć okna należące albo do firm, które mają tam biura, albo do prywatnych osób posiadających tam swoje mieszkania. Podziemia to 4-piętrowy parking / garaż mieszczący ponad 1200 samochodów (jednocześnie jest on największym w centrum Rotterdamu).
Markthal w Rotterdamie
Markthal w Rotterdamie
Markthal w Rotterdamie widziane od boku
Co zachwyca w tym niepozornym budynku? Wchodząc do środka zobaczymy liczne sklepy, sklepiki i stoiska przede wszystkim z różnymi przysmakami, lecz nie to przyciąga uwagę. Wnętrze budynku jest całe pomalowane w bardzo wyrazisty sposób. Kolory i mnogość przedstawionych tam rzeczy mogą przywrócić o zawrót głowy, jednak wystarczy się odrobinę przyjrzeć. Malowidło przedstawia obfitość w produkty (które można zakupić na miejscu), np. owoce, warzywa, kwiaty, a także owady. Z ciekawszych rzeczy można wypatrzeć ogromną pszczołę, która pokazana jest na tle kwiatów a także wielkiego ślimaka oraz historyczną wieżę.

Nowe miejsce w Rotterdamie

Hala jest bardzo młoda, ponieważ jej oficjalne otwarcie nastąpiło 1. października 2014 roku. Budowa tej specyficznej konstrukcji trwała 5 lat. Miasto ma nadzieję przyciągnąć w swoje progi dzięki nowej atrakcji jeszcze więcej turystów. Warto dodać, że właścicielem nie jest prywatna firma, a miasto.

Projekt

Projekt została zrealizowany dzięki projektantom z biura architektonicznego MVRDV. Fasada obiektu zrobiona jest z naturalnego szarego kamienia (ten sam materiał posłużył także do wyłożenia podłogi i terenu otaczającego obiekt). Frontowa i tylna elewacja wykonane zostały ze szkła. Cały „sufit”, razem z bokami wnętrza tej hali pokryte są dziełem kilku artystów. Opisywana kompozycja nosi nazwę „Róg obfitości”, jest bardzo duże, jej powierzchnia to 11 000 mkw. Tak duże przestrzeń, na której została popełniona kompozycja jest jedną z największych dzieł sztuki w Holandii.

Ciekawostką jest, że autorzy korzystali z programu Pixar, znanego studia o tej samej nazwie.


wnętrze Markthal w Rotterdamie i jego malowidła


fragment "Rogu obfitości" z Markthal w Rotterdamie


"Róg obfitości" w Markthal - Rotterdam

Informacje o hali

Godziny otwarcia hali:

poniedziałek - czwartek piątek sobota niedziela
10:00 - 20:00 10:00 - 21:00 10:00 - 20:00 12:00 - 18:00

Lokalizacja:

  • hala położona jest w centrum, w zabytkowej dzielnicy miasta - Laurenskwartier;
  • adres: Ds. Jan Scharpstraat 298, 3011 GZ Rotterdam;
  • dojazd: najbliższym przystankiem jest stacja Rotterdam Blaak;

Markthal w Rotterdamie od środka

Wśród wielu stoisk można skosztować dużo ciekawych rzeczy, zaczynając od lokalnych wyrobów, poprzez słodkości i owoce morza, a kończąc na czekoladowym kebabie - choco kebab. To ostatnie przyciągnęło nas od razu, ponieważ nigdy wcześniej nie udało nam się jeść czegoś takiego. Polecamy przede wszystkim fanom czekolady i słodyczy.


choco kebab - czekoladowy kebab w Markthal w Rotterdamie


Reklama