Podróże po Europie

Utrecht - największe atrakcje i zwiedzanie

Ostatnia aktualizacja: 24 września 2022

Holenderski Utrecht kojarzony jest bardziej jako miasto uniwersyteckie (swoją siedzibę ma tu największy holenderski uniwersytet) aniżeli destynacja turystyczna.

Warto jednak pamiętać, że Utrecht zalicza się do najważniejszych miast w historii Holandii i dopiero w trakcie holenderskiego “Złotego wieku” stracił dominującą pozycję na rzecz Amsterdamu. Utrecht był również religijnym centrum Holandii od VIII wieku.

Do dzisiaj w mieście pozostało wiele historycznych budynków - niektóre pochodzą już z wczesnego średniowiecza, a część z nich znajduje się w zupełnie niepozornych miejscach. Jednym z takich ukrytych klejnotów jest kościół św. Wilibrorda (Sint Willibrordkerk), którego pełne kolorów wnętrze oszałamia.

Zwiedzanie Utrechtu

Utrecht możemy swobodnie zwiedzać pieszo, gdyż większość największych Utrechtu leży w granicach historycznego centrum. Jedną z nielicznych oddalonych atrakcji jest znajdujący się poza miastem zamek De Haar.

Odwiedzając Utrecht nie powinniśmy się także nudzić, szczególnie wieczorami i w weekendy. W mieście odbywa się najwięcej imprez kulturalnych w Holandii (zaraz po Amsterdamie), mieszka tu wielu studentów i młodszych mieszkańców, przez co Utrecht żyje do późnych godzin nocnych.

Atrakcje Utrechtu. Co warto zobaczyć w Utrechcie?

Katedra bez nawy (katedra św. Marcina)

Największym turystycznym wyróżnikiem miasta jest katedra św. Marcina. Budowę tej gotyckiej świątyni (jedyna w Holandii nawiązująca do francuskiego gotyku) rozpoczęto w 1254 roku i trwała blisko dwa wieki. W swoim czasie była to największa budowla sakralna w regionie, a jej imponująca wieża (112 metrów wysokości) była częstym motywem obrazów tamtego okresu.

Historia budowli w oryginalnym kształcie kończy się 1 sierpnia 1674 roku, gdy wielka burza (i wywołane przez nią tornado) zburzyła środkową nawę, oddzielając część z ołtarzem od wieży. Katedra do dziś, pomimo wielu planów, nie została odbudowana i dziś jest największą atrakcją turystyczną miasta.

Oczywiście, pozostałość katedry jest również warta odwiedzenia, pamiętajmy jednak, że jest to aktywny kościół i w weekendy odbywają się normalne msze święte.

Widok na bok Katedry Świętego Marcina w Utrechcie
Widok na bok Katedry Świętego Marcina w Utrechcie

Plac katedralny oraz urokliwe krużganki

Miejsce po nawie oraz okoliczne budynki tworzą plac katedralny, znajdziemy tam wiele przyjemnych kafejek i restauracji, jest to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc do odpoczynku w mieście.

Będąc przy katedrze zdecydowanie warto odwiedzić przepiękny katedralny ogród oraz krużganki.

Wejście na wieżę katedry - najlepszy punkt widokowy w Utrechcie

Wieża (Domtoren) dominuje w utrechckim krajobrazie, a z jej tarasu widokowego rozpościera się wspaniały widok na miasto oraz okolicę z góry (przy dobrej pogodzie i małej ilości chmur sięgniemy wzrokiem dziesiątki kilometrów w dal).

Warto ruszyć na wycieczkę z przewodnikiem, w trakcie której poznamy historię katedry oraz samej wieży, zobaczymy olbrzymie dzwony, a także popatrzymy na miasto oraz okolicę z góry.

Na wieżę możemy wejść pieszo (do pokonania jest 495 schodów!) lub wjechać windą. Aktualne ceny biletów sprawdzimy na oficjalnej stronie

Miasto oplecione kanałami - spacer i rejs

Występowanie kanałów w holenderskim mieście nie powinno dziwić, ale utrechckie ciągi wodne różnią się znacznie od tych znanych z Delft czy Amsterdamu. W wielu miejscach w Utrechcie znajdują się one pod poziomem ulicy i schodzimy do nich schodkami, gdzie możemy spacerować deptakiem. Co jeszcze ciekawsze - w wielu miejscach znajdziemy tam normalne pomieszczenia, niektóre zamienione są na restauracje, a inne służą jako biura lub schowki mieszkańców.

Szczególnie kanał położony tuż za wieżą katedralną wyróżnia się swoim urokiem - warto przejść się nim kawałek, szczególnie wczesnym wieczorem, i jeśli znajdziemy, to usiąść i odpocząć przy wolnej ławce.

kanały w Utrechcie
kanały w Utrechcie

Jeśli mamy odpowiednią ilość czasu, warto wybrać się także na godzinny rejs kanałami. W przeciwieństwie do Amsterdamu chętnych nie ma wielu, przez co podróż jest przyjemniejsza i bardziej kameralna.

Kościół św. Wilibrorda (Sint Willibrordkerk)

Neogotycki Kościół św. Wilibrorda to bodaj największa perełka Utrechtu. Praktycznie każda ściana tej świątyni pokryta jest różnokolorowymi malowidłami, które zachwycają odwiedzających. Pełne ozdób kościoły są w protestanckiej Holandii rzadkością, ale w tym przypadku warto podkreślić, że mamy do czynienia ze świątynią katolicką.

Muzeum konwentu św. Katarzyny

Museum Catharijneconvent to nie lada gratka dla wszystkich sympatyków historii. W placówce przechowywana jest największa holenderska kolekcja średniowiecznych dzieł sztuki sakralnej.

Co jeszcze warto zobaczyć w Utrechcie? Muzea!

  • Speelklok - muzeum automatycznie grających sprzętów muzycznych, takich jak zegary, organy czy pozytywki,
  • Centraal Museum - muzeum sztuki znajdujące się w dawnych stajniach, znajdziemy tu prace artystów związanych z Utrechtem i nie tylko, kostiumy, srebra oraz rzeźb,
  • muzeum kolejnictwa (Spoorwegmuseum), gdzie każdy fan tego środka transportu znajdzie coś dla siebie, znajdziemy tu chociażby lokomotywy oraz wagony, plus wiele ciekawostek.

Atrakcje Utrechtu poza centrum - zamek De Haar

Do najpopularniejszych atrakcji Utrechtu należy urokliwy zamek De Haar położony kilkanaście kilometrów od centrum miasta. Budowla będąca jednym z największych holenderskich zamków, choć na pierwszy rzut oka może wydać się wiekowa, powstała dopiero w 1822 roku.

Współcześnie w komnatach zamkowych działa muzeum. Zamek możemy zwiedzić podczas wycieczki z przewodnikiem lub samodzielnie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama