Utrecht - jak zwiedzać?

Zwiedzanie Utrechtu

Utrecht dzisiaj nie jest kojarzony jako miasto turystyczne, myśląc o Utrechcie myślimy przede wszystkim o mieście uniwersyteckim, znajduje się tu największy uniwersytet w Holandii oraz wiele instytucji związanych z nauką wyższą.

Warto jednak pamiętać, że Utrecht jest jednym z najważniejszych miast w historii Holandii, i aż do holenderskiego “Złotego wieku” był najważniejszym miastem w historycznej Holandii aż do czasu zastąpienia przez Amsterdam. Utrecht był również religijnym centrum Holandii od VIII wieku.

Do dzisiaj w mieście pozostało wiele historycznych budynków, niektóre z nich pochodzą już z wczesnego średniowiecza, część z nich znajduje się w zupełnie niepozornych miejscach. Jednym z takich ukrytych klejnotów jest kościół św. Wilibrorda (Sint Willibrordkerk). Kolorowy środek kościoła jest oszałamiający.

Utrecht posiada rozwiniętą sieć komunikacji publicznej, jeśli jednak znajdziemy zakwaterowanie w odpowiednim miejscu, powinniśmy bez problemu wszędzie trafić piechotą. Jedną z nielicznych oddalonych atrakcji jest znajdujący się poza miastem zamek De Haar.

Odwiedzając Utrecht nie powinniśmy się także nudzić, szczególnie wieczorami i w weekendy. W mieście odbywa się najwięcej imprez kulturalnych w Holandii (zaraz po Amsterdamie), mieszka tu wielu studentów i młodszych mieszkańców, przez co w mieście nie powinien się nudzić nikt, kto lubi wieczorem dobrze się bawić.

Katedra bez nawy

Największym turystycznym wyróżnikiem miasta jest katedra św. Marcina. Budowę tej gotyckiej świątyni (jedyna w Holandii nawiązująca do francuskiego gotyku) rozpoczęto w 1254 roku i trwała blisko dwa wieki. W swoim czasie była to największa budowla kościelna w regionie, a jej imponująca wieża (112 metrów wysokości) była częstym motywem obrazów tamtego okresu.

Historia budowli w oryginalnym kształcie kończy się 1 sierpnia 1674 roku, gdy wielka burza (i wywołane przez nią tornado) zburzyła środkową nawę, oddzielając część z ołtarzem od wieży. Katedra do dziś, pomimo wielu planów, nie została odbudowana i dziś jest największą atrakcją turystyczną miasta.

Wieżę można odwiedzić podczas wizyt grupowych z przewodnikiem, podczas których poznamy historię katedry oraz samej wieży, zobaczymy olbrzymie dzwony, a także popatrzymy na miasto oraz okolicę z góry. Przy dobrej pogodzie i małej ilości chmur widok sięga wiele kilometrów w dal.

Oczywiście, pozostałość katedry jest również warta odwiedzenia, pamiętajmy jednak, że jest to aktywny kościół i w weekendy odbywają się normalne msze święte. Będąc przy katedrze zdecydowanie warto odwiedzić przepiękny katedralny ogród oraz krużganki.

Miejsce po nawie oraz okoliczne budynki tworzą plac katedralny, znajdziemy tam wiele przyjemnych kafejek i restauracji, jest to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc do odpoczynku w mieście.

Więcej: Katedra Świętego Marcina w Utrechcie - historia, zwiedzanie i informacje praktyczne

Miasto oplecione kanałami

Kanały w holenderskim mieście? Nie powinno być to wielkim zaskoczeniem. Kanały Utrechtu jednak są inne niż pozostałe, różnią się swoją budową. W wielu miejscach w mieście znajdują się pod poziomem ulicy, schodzimy do nich schodkami i na dole możemy spacerować deptakiem. Co jeszcze ciekawsze, w wielu miejscach znajdziemy tam normalne pomieszczenia, niektóre zamienione są na restauracje, inne służą jako biura lub schowki mieszkańców.

Szczególnie kanał znajdujący się tuż za wieżą katedralną jest niesamowity, warto przejść się kawałek w jego wzdłuż, szczególnie wczesnym wieczorem, i jeśli znajdziemy, to usiąść i odpocząć przy wolnej ławce.

kanały w Utrechcie

Jeśli mamy odpowiednią ilość czasu, warto wybrać się także na godzinny rejs kanałami. W przeciwieństwie do Amsterdamu chętnych nie ma wielu, przez co podróż jest przyjemniejsza i bardziej kameralna.

Zobacz więcej zdjęć ze spaceru wzdłuż kanałów oraz rejsu pod tym linkiem: kanały w Utrechcie.

Kulturalny Utrecht

W Utrechcie znajdziemy szeroką ofertę różnego typu muzeów, niektórych dość oryginalnych. Wartymi odwiedzenia są między innymi:

muzeum Speelklok (muzeum automatycznie grających sprzętów muzycznych, takich jak zegary, organy czy pozytywki);

Centraal Museum (muzeum sztuki znajdujące się w starych stajniach, znajdziemy tu prace artystów związanych z Utrechtem i nie tylko, kostiumy, srebra oraz rzeźb);

muzeum konwentu św. Katarzyny (*Museum Catharijneconvent *, znajdziemy tutaj sztukę religijną, ale również różne manuskrypty, ubrania czy wyroby ze srebra oraz złota)

muzeum kolejnictwa (Spoorwegmuseum), gdzie każdy fan tego środka transportu znajdzie coś dla siebie, znajdziemy tu chociazby lokomotywy oraz wagony, plus wiele informacji.


Reklama