Podróże po Europie

Wyspa Capri: zwiedzanie, atrakcje, informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 16 października 2023

Capri to jedna z najpiękniejszych wysp w Europie. Położona jest w Zatoce Neapolitańskiej, zaledwie sześć kilometrów od wybrzeża. W odróżnieniu od sąsiedniej wyspy Ischia, Capri nie ma pochodzenia wulkanicznego, gdyż oddzieliła się od Półwyspu Sorrento.

Nie da się ukryć, że w sezonie wyspa Capri tętni życiem i jest pełna turystów z różnych zakątków świata. Na szczęście większość odwiedzających skupia się na kilku placach i uliczkach w historycznym centrum oraz bierze udział w rejsach turystycznych. Aby uniknąć tłumów, wystarczy oddalić się nieco od głównych atrakcji i wybrać się na jedną z malowniczych tras spacerowych, które nie wiedzieć czemu przyciągają tylko nielicznych.

Widok na skały Faraglioni - wyspa Capri
Widok na skały Faraglioni - wyspa Capri

Historia i geografia

Wyspa Capri była zamieszkana już w czasach prehistorycznych. Służyła jako ważny punkt handlowy dla Greków i Fenicjan, a następnie przeszła pod władanie Imperium Rzymskiego. Cesarz Tyberiusz, następca Oktawiana Augusta, wybrał ją na swoją siedzibę. Spędził tam ostatnie lata swojego życia, a w jego willach miały miejsce uciechy cielesne, o których do dziś krążą legendy.

Po jego śmierci wyspa przez wiele wieków traciła na znaczeniu. Wiek X ponownie tchnął w to miejsce trochę życia. Otoczono ją wówczas murami obronnymi, a sama stała się ważnym, strategicznym portem. W czasach nowożytnych zyskała jeszcze na popularności, zdobywając status jednej z największych atrakcji Kampanii. Niestety, masowa turystyka i zainteresowanie ze strony najbogatszych stopniowo pozbawiają wyspę jej niezwykłego uroku

Widok na włoską wyspę Capri
Widok na włoską wyspę Capri

Capri, będąc jednym z najbardziej egzotycznych i często odwiedzanych miejsc nad Morzem Śródziemnym, kryje w sobie mnóstwo fascynujących widoków. Jej krajobraz zdobią wysokie klify, spośród których najwyższy, Monte Solaro, wznosi się na wysokość prawie 590 m. Capri słynie także z licznych jaskiń, wśród których wyróżnia się Grotta Azzurra (Lazurowa Grota), oraz z imponujących formacji skalnych wynurzających się z morza. Długość wyspy to 7 km, a w najszerszym miejscu jest szeroka na około 3km.

Zwiedzanie

Na wyspie Capri istnieją dwa miasta, oddzielone skalistym wzniesieniem: wschodnie Capri oraz zachodnie Anacapri. To pierwsze skupia większość atrakcji. Rozciąga się nad portem Marina Grande, gdzie przypływają promy z Neapolu. Wielu turystów ogranicza swoje zwiedzanie tylko do tego miejsca.

Anacapri natomiast to spokojniejsza, bardziej mieszkalna część wyspy. Główną atrakcją, która przyciąga tu turystów, jest możliwość wjazdu kolejką linową na Monte Solaro.

Choć wielu odwiedzających skupia się głównie na przechadzkach po historycznym centrum Capri, zachęcamy Was do odkrycia bardziej oddalonych zakątków wyspy. Na północno-wschodnim krańcu znajdują się urokliwe wille: Villa Lysis i Villa Jovis (Willa Jowisza). Obydwie są zlokalizowane zaledwie 2 km od głównego placu miasta, a dojście tam zajmuje około 30 minut. Warto również wybrać się na mało uczęszczane szlaki piesze po stronie południowo-wschodniej. Pozwoli to spojrzeć na wyspę z innej perspektywy, podziwiać niezwykłe krajobrazy i formacje skalne, takie jak "Naturalny Łuk" (wł. Arco naturale). Szlaki te cieszą się mniejszym zainteresowaniem wśród turystów, co pozwoli uniknąć tłumów. My przemierzyliśmy je w maju oraz wrześniu, napotykając jedynie na pojedynczych spacerowiczów.

Wskazówka Po dotarciu na wyspę, warto udać się do położonego przy porcie punktu informacji turystycznej, gdzie za niewielką kwotę zakupimy mapkę wyspy z zaznaczonymi atrakcjami oraz trasami spacerowymi. Pozwoli nam ona lepiej zorientować się w terenie oraz dokładniej zaplanować trasę zwiedzania.
Spacer po wyspie Capri
Spacer po wyspie Capri

Jeśli planujecie wypłynąć w rejs wokół wyspy, możecie to zrobić od razu po przybyciu do portu. W przeciwnym razie, warto skierować się do centrum miasteczka Capri, ku placowi Piazza Umberto I, potocznie nazywanemu Piazzetta. Aby tam dotrzeć, możecie wybrać jedną z poniższych opcji:

  • Pieszo - trasa liczy około kilometra, prowadząc pod górę. Spacer powinien zająć Wam około 20 minut. W gorący dzień może nas trochę zmęczyć, ale bez tragedii.
  • Kolejka linowa Funicular - pojazdy odjeżdżają co 15 minut, a przejazd trwa zaledwie cztery minuty. Należy jednak pamiętać, że kolejka ma ograniczoną liczbę miejsc, więc w sezonie kolejki bywają długie! My skorzystaliśmy z funiculara jedynie raz, przybywając na Capri wcześnie rano. Wobec długich kolejek w trakcie kolejnej wizyty, postanowiliśmy wybrać spacer. Opłata za przejazd wynosi 2,20€. Na mapie stację dolną znajdziecie wpisując "Funicolare di Capri - Stazione a Valle (Marina Grande)".
  • Autobus - alternatywą jest skorzystanie z autobusu, który zatrzymuje się nieopodal placu. Tutaj też musimy się liczyć z kolejkami, a dodatkowo po wysie kursują jedynie minibusy. Bilet kosztuje 2,40€.

Więcej o transporcie publicznym napisaliśmy w dalszej części przewodnika.

Jak dużo czasu przeznaczyć na wizytę na Capri?

Jeśli planujecie skupić się głównie na historycznym centrum, wybrać się w rejs dookoła wyspy i odwiedzić jedną z willi, pół dnia powinno Wam wystarczyć. Tym, którzy chcieliby również wybrać się na szlak pieszy i wjechać na Monte Solaro, sugerujemy przyjazd na cały dzień, najlepiej od wczesnych godzin porannych. Jeśli macie zamiar poznać również zachodnią część wyspy, warto rozważyć dwudniowy pobyt.

Atrakcje Capri. Co warto zobaczyć i zrobić na wyspie?

Rejs wokół wyspy

Jednym z najbardziej atrakcyjnych doświadczeń na Capri jest rejs wokół wyspy, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Możliwość zobaczenia wyspy od strony morza okazała się dla nas niezapomnianym przeżyciem.

Na Capri znajdziemy kilka firm oferujących różnorodne rejsy. Można wybrać się na godzinne wycieczki grupowe, podczas których opłyniemy całą wyspę, bądź zdecydować się na bardziej indywidualne, kilkugodzinne wycieczki z możliwością kąpieli w morzu.

Standardowe wycieczki grupowe kosztują w granicach 20-22€ od osoby. Dostępne są dwie główne opcje: jedne koncentrują się wyłącznie na przedstawieniu geografii wyspy i trwają około godziny, podczas gdy drugie mają dodatkowo w planie przewiezienie turystów pod Lazurową Grotę. Wybierając ten drugi wariant, warto pamiętać, że do Lazurowej Groty można wpłynąć tylko niewielkimi łodziami. Będzie więc konieczna przesiadka (możliwe, że na otwartym morzu) oraz oczekiwanie, aż wszyscy uczestnicy wycieczki odwiedzą słynną morską jaskinię, co sprawia, że trudno jest dokładnie określić czas tej eskapady.

Faraglioni - w trakcie rejsy podpłyniemy pod te słynne formacje skalne
Faraglioni - w trakcie rejsy podpłyniemy pod te słynne formacje skalne

Lazurowa Grota (Grotta Azzurra)

Słynna Lazurowa Grota stanowi symbol Capri. Jest to jaskinia morska o długości 60 m i szerokości około 25 m. Swoją nazwę bierze od barwy wody w jej wnętrzu, która jest efektem promieni słońca wpadających do środka.

Zwiedzanie Lazurowej Groty - informacje praktyczne

Wejście do Lazurowej Groty umiejscowione jest od strony morza i ma jedynie około metra wysokości. Z tego powodu do środka mogą wpłynąć jedynie niewielkie łódki, mieszczące maksymalnie cztery osoby. Podczas kilkuminutowego pobytu w jaskini, można usłyszeć śpiew gondoliera – chociaż atmosfera nie wszystkim może przypaść do gustu, widoki są niewątpliwie zachwycające. W sezonie należy jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż czas oczekiwania w kolejce może sięgać nawet dwóch godzin.

Lazurowa Grota jest dostępna dla zwiedzających codziennie, z wyjątkiem 1 stycznia i 25 grudnia, w godzinach od 9:00 do 17:00. W przypadku złych warunków atmosferycznych, zwiedzanie jest niemożliwe. Cena biletu wynosi 18€.

Aby dotrzeć do Lazurowej Groty, mamy do wyboru dwa środki transportu. Możemy wybrać opcję morską, przy czym albo zostaniemy podwiezieni bezpośrednio pod wejście, albo będziemy musieli przesiąść się z większej jednostki na niewielką łódź w trakcie rejsu. My musieliśmy się przesiadać na otwartym morzu, co było nieco stresujące.

Drugą możliwością jest dojazd autobusem z miejscowości Anacapri.

Piazzetta - Piazza Umberto I

Piazza Umberto I, powszechnie nazywana Piazzetta, stanowi serce wyspy Capri. Zazwyczaj tętni życiem, głównie za sprawą górnej stacji kolejki linowej, która tu się znajduje. Choć plac ma swój urok, nie różni się znacząco od wielu innych włoskich rynków. Warto zwrócić uwagę na wieżę z zegarem, która dodaje mu charakteru.

Z Piazzetta rozpoczynają się trasy do innych atrakcji wyspy, co czyni ją naturalnym punktem początkowym podczas zwiedzania.

Villa Jovis - ruiny dawnej rezydencji cesarza Tyberiusza

Villa Jovis - Willa Jowisza - to jedno z najważniejszych miejsc na wyspie Capri, świadczące o bogatej historii tego regionu. Położona na wschodnim cyplu wyspy, na wysokości 354 m n.p.m., była kiedyś letnią rezydencją cesarza Tyberiusza. Spacer po jej ruinach przenosi nas w czasie, dając wyobrażenie o imperialnych rezydencjach starożytnego Rzymu. Warto też zwrócić uwagę na zapierające dech w piersiach widoki na morze, które rozciągają się z tego miejsca.

Chociaż zachowało się mniej ruin, niż mogli byśmy oczekiwać, wizyta w tym miejscu z pewnością zadowoli miłośników starożytności.

Jak dotrzeć do Willi Jowisza?

Aby dotrzeć do Willi Jowisza, rozpoczynamy trasę z Piazza Umberto I. Należy przejść pod łukiem i podążać ulicą Via Longano. Następnie skręćmy w prawo w Via Sopramonte. Po jej pokonaniu dojdziemy do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo, w Via Tiberio. Dalsza część trasy zaczyna się delikatnie wznosić. Całkowita odległość wynosi nieco mniej niż 2 km, a jej przebycie powinno zająć około 30 minut.

Villa Jovis - atrakcje Capri
Villa Jovis - atrakcje Capri

Arco Naturale - naturalny łuk skalny

Po powrocie z Willi Jowisza do skrzyżowania Via Tiberino z Via Matermania, warto skręcić w lewo w kierunku znanej formacji skalnej - Arco Naturale. To jedno z najbardziej charakterystycznych i często fotografowanych miejsc na Capri.

Arco Naturale jest oddalony o zaledwie 25 minut spaceru od Piazza Umberto I. Droga jest łatwa do przebycia, dlatego miejsce to jest polecane nawet osobom, które nie są w najlepszej formie fizycznej.

trasa do zejścia do jaskini Grotta di Matromania na wyspie Capri
trasa do zejścia do jaskini Grotta di Matromania na wyspie Capri

Szlak pieszy wzdłuż wybrzeża od Arco Naturale

Z okolic Arco Naturale do centrum Capri możemy powrócić tą samą drogą, ale istnieje także alternatywna, nieco bardziej wymagająca trasa wzdłuż wybrzeża. Serdecznie polecamy Wam tę drugą opcję ze względu na zapierające dech w piersiach widoki, w tym na słynne skały Faraglioni majestatycznie wynurzające się z morza.

Początkowy odcinek trasy prowadzi schodami w stronę jaskini Grotta di Matermania. Chociaż zejście schodami może być nieco męczące, nie jest ono szczególnie trudne. Spotkaliśmy po drodze turystów, którzy znosili wózki dziecięce - jednak radzimy ostrożność przy decyzji o wyborze tej trasy z małymi dziećmi.

Spacer od Arco Naturale do centrum Capri wzdłuż wybrzeża powinien zająć nam około 80-90 minut. Poza schodami na początku, reszta trasy jest stosunkowo łatwa i nie powinna dostarczyć większych wyzwań.

Zejście schodami w stronę szlaku wzdłuż wybrzeża
Zejście schodami w stronę szlaku wzdłuż wybrzeża

Certosa di San Giacomo - dawna kartuzja

Dawny klasztor św. Jakuba jest jednym z najstarszych zabytków Capri. Został założony w połowie XIV wieku przez Giacomo Arcucciego. Ten kompleks, który niegdyś należał do zakonu kartuzów i obejmuje kilka budynków, dzisiaj pełni rolę muzeum i centrum kulturalnego. Warto odwiedzić to miejsce, aby podziwiać późnorenesansowy Wielki Krużganek (Chiostro Grande) i przechadzać się po historycznych wnętrzach.

Wstęp do Certosa di San Giacomo jest płatny. Kompleks znajduje się na obrzeżach wyspy, ale jest oddalony o zaledwie kilka minut spaceru od Piazza Umberto I. Cena biletu wynosi 6€.

Ogrody Augusta oraz schody Via Krupp

Kolejnym miejscem godnym uwagi na Capri są malownicze Ogrody Augusta (Giardini di Augusto). Za niewielką opłatą mamy możliwość spędzenia tam miłych chwil w otoczeniu pięknych uroków przyrody. Te tarasowe ogrody oferują nie tylko wspaniałe widoki na otaczające krajobrazy, ale również na historyczne schody Via Krupp,, które zostały wybudowane z inicjatywy niemieckiego przedsiębiorcy na początku XX wieku.

Ogrody Augusta są położone zaledwie kilka minut spacerem od Piazza Umberto I. Wstęp kosztuje 1,50€. Istnieje także opcja zakupienia biletu łączonego z klasztorem św. Jakuba.

Widok na historyczną, brukowaną drogę - Via Krupp z Ogrodów Augusta na wyspie Capri
Widok na historyczną, brukowaną drogę - Via Krupp z Ogrodów Augusta na wyspie Capri

Villa Lysis - willa z pięknym tarasem widokowym

Villa Lysis to jedna z pereł Capri, choć nie tak znana jak inne atrakcje wyspy. Została wzniesiona na początku XX wieku z inicjatywy Jacques'a d'Adelswärd Fersena, francuskiego poety, który osiedlił się na Capri. Architektonicznie willa prezentuje mieszankę stylów, łącząc w sobie elementy klasycystyczne z secesyjnymi.

Mimo że nie cieszy się taką popularnością jak inne miejsca na wyspie, Villa Lysis z pewnością przyciągnie tych, którzy pragną chwili spokoju oraz podziwiać zachwycającą panoramę z jej malowniczego tarasu. Miłośników architektury na pewno wciągną też bogato zdobione pomieszczenia.

Villa Lysis - informacje praktyczne

Villa Lysis leży nieco na uboczu bardziej popularnych atrakcji Capri. Znajduje się w odległości około 2 km od Piazza Umberto I. Aby do niej dotrzeć, musimy wybrać się na około 45 minutowy spacer trasą, która nieco się wznosi. Zwiedzanie Villi Lysis możemy połączyć z odwiedzinami w Willi Jowisza, gdyż obie te atrakcje leżą stosunkowo blisko siebie.

Cena biletu wynosi 6€.

Monte Solaro - wjazd kolejką linową na najwyższy punkt wyspy

Pomiędzy miastami Capri a Anacapri góruje klif klif Monte Solaro, wznoszący się na wysokość 590 m n.p.m. Na jego szczyt możemy dostać się kolejką linową w stylu górskim, której początki sięgają lat 50. XX wieku. Jej dolna stacja dolna znajduje się na terenie miasta Anacapri. Jej stacja początkowa ulokowana jest w Anacapri. Ze szczytu roztacza się malowniczy widok na całą wyspę Capri, Półwysep Sorrento oraz słynną formację skalną Faraglioni.

Wjazd na Monte Solaro - informacje praktyczne

Na szczyt można dostać się pieszo, co zajmuje około godziny, bądź skorzystać z kolejki linowej. Cena biletu to 11€ w jedną stronę lub 14€ za bilet w dwie strony. Podróż trwa nieco ponad 10 minut.

Stacja początkowa kolejki znajduje się blisko Piazza Vittoria, gdzie zatrzymuje się autobus z Capri. W sezonie na przystanku tym gromadzi się wielu turystów. Jeśli chcemy mieć pewność miejsca w minibusie, możemy poszukać wcześniejszego przystanku na mapie i się tam udać. Alternatywą jest spacer z Capri.

Warto wiedzieć Osoby z lękiem wysokości mogą odczuwać dyskomfort podczas jazdy, zwłaszcza podczas zjazdu, ponieważ pasażerowie siedzą na zwykłych fotelikach z nogami zwisającymi w dół. W każdym foteliku mieści się jedna osoba, co sprawia, że nie jest to atrakcja odpowiednia dla najmłodszych czy tych dzieci, które mają trudności z usiedzeniem w miejscu!
Widok z góry Monte Solaro - wyspa Capri
Widok z góry Monte Solaro - wyspa Capri
Podczas wjazdu na górę Monte Solaro na wyspie Capri
Podczas wjazdu na górę Monte Solaro na wyspie Capri

Marina Piccola

Osoby mające nieco więcej czasu, mogą zdecydować się na wizytę w Marina Piccola, które znane jest jako skalista plaża. To właśnie tam, w przeszłości, znajdował się rzymski port. Jednym z głównych magnesów tego miejsca jest "Skała Syren (Lo Scoglio delle Sirene)". Nazwa tej formacji nawiązuje do legendy, według której to właśnie tutaj Odyseusz miał zostać uwiedziony przez syreny.

Do Marina Piccola można się dostać autobusem lub pieszo z Piazza Umberto I w około 20 minut. Pamiętajmy jednak, że droga powrotna wiąże się z pokonaniem dużej ilości schodów.

Skała Syren przy porcie Marina Piccola na wyspie Capri
Skała Syren przy porcie Marina Piccola na wyspie Capri

Wyspa Capri - wskazówki i informacje praktyczne

Jak dostać się na wyspę Capri?

Do wyboru mamy dwa główne środki transportu na wyspę Capri: szybki wodolot (Hydrofoil) oraz nieco wolniejszy prom (Ferry).

Promy wyruszają z Porta di Massa w Neapolu i ich podróż trwa około 70 minut. Wodoloty natomiast odpływają z portu Molo Beverello, usytuowanego w pobliżu Castel Nuovo, docierając na Capri w ciągu około 50 minut. Aby poznać aktualne rozkłady, dni oraz godziny odjazdów, warto odwiedzić strony internetowe przewoźników takich jak Caremar, SNAV czy NLG (Navigazione Libera del Golfo).

Bilety można zakupić online lub bezpośrednio w kasie. Chociaż rezerwacja przez internet może być nieco droższa z uwagi na opłatę rezerwacyjną, zapewnia ona gwarancję miejsca na pokładzie, zwłaszcza w szczycie sezonu, kiedy bilety mogą być wcześniej wyprzedane.

Standardowe ceny biletów w jedną stronę rozpoczynają się od około 25€.

Na wyspę Capri dopływają również promy z Sorrento oraz z niektórych miast Wybrzeża Amalfitańskiego.

Komunikacja publiczna

Na Capri dostępne są dwa środki komunikacji publicznej: kolejka linowa Funicular łącząca Marina Grande z Piazza Umberto I oraz kompaktowe autobusy, kursujące do różnych miejsc na wyspie.

Kolejka linowa

Kolejka linowa łączy Marina Grande (główny port wyspy) z historycznym centrum. Dolna stacja - Funicolare di Capri • Stazione a Valle (Marina Grande) - usytuowana jest przy samym terminalu promowym. Górna stacja - Funicolare di Capri • Stazione a Monte (Piazzetta) - położona jest przy placu Piazza Umberto I, znanym lepiej jako Piazzetta.

Podróż trwa zaledwie 4 minuty, a wagoniki odjeżdżają co 15 minut. Niestety, w sezonie turystycznym kolejki oczekujących na przejazd mogą być bardzo długie. Jeśli lubimy spacery i jesteśmy w dobrej formie fizycznej, lepiej po prostu wejść pieszo. W przeciwnym razie możemy spędzić nawet kilkadziesiąt minut czekając w kolejce, często pod palącym słońcem.

Opłata za wjazd kolejką linową wynosi 2,20€.

Autobusy

Po Capri kursuje kilka linii autobusowych obsługiwanych przez lokalnego przewoźnika. Te niewielkie pojazdy, które przypominają minibusy i mogą pomieścić około tuzina osób, umożliwiają przemieszczanie się między głównymi punktami wyspy. Do popularnych tras należą:

  • Capri - Anacapri,
  • Marina Grande - Capri,
  • Anacapri - Grotta Azzurra.

Dla tych, którzy szukają alternatywnego środka transportu z Marina Grande do historycznego centrum, autobusy mogą być dobrym wyborem. Dla turystów ważna jest również linia do Anacapri, która zatrzymuje się przy Piazza Vittoria - nieopodal miejsca, gdzie znajduje się stacja kolejki linowej na Monte Solaro. W sezonie autobusy te mogą być zatłoczone. Aby mieć pewność miejsca podczas podróży powrotnej, warto rozważyć krótki spacer do wcześniejszego przystanku.

Ceny biletów autobusowych na Capri:

  • bilet jednorazowy na autobus - 2,40€,
  • bilet jednorazowy na autobus zakupiony na pokładzie u kierowcy - 2,90€.
  • bilet dzienny - 7,20€.

Bilety możemy zakupić w jednym z kiosków lub w punkcie sprzedaży przy przystani.

Uwaga! Do autobusu możemy wejść jedynie z niewielkim bagażem podręcznym. Za większy bagaż obowiązuje dopłata 2,40€. Istnieją jednak ograniczenia dotyczące wielkości bagażu. W przypadku przekroczenia maksymalnych wymiarów konieczne będzie skorzystanie z taksówki, ponieważ kierowca nie wpuści nas do autobusu.

Noclegi

Capri jest jednym z najdroższych miejsc wakacyjnych we Włoszech. Hotele oraz inne obiekty noclegowe na wyspie mają zwykle wyższe ceny w porównaniu do miejsc o podobnym standardzie na włoskim kontynencie.

Oczywiście, poza sezonem można upolować bardziej promocyjne ceny. Trzeba jednak pamiętać, że zimą pogoda nie zawsze jest tu łaskawa.

Wyszukaj noclegi na wyspie Capri

Restauracje oraz sklepy

Restauracje na Capri nie są tanie – to miejsce po prostu ma swoją cenę. Warto pamiętać, że w wielu lokalach do rachunku doliczana jest opłata za nakrycie, zwana coperto. Może ona wynieść nawet 2-3€ od osoby!

Pomimo wysokich cen, zdecydowanie polecamy spróbować tradycyjnych lodów podczas wizyty na wyspie. Robione są one z lokalnych składników i są warte każdego wydanego euro!

Dla porównania przygotowaliśmy również ogólny tekst o przykładowych cenach we Włoszech.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama