Podróże po Europie

Zwiedzanie wyspy Capri - informacje praktyczne

Włoska wyspa Capri to jedna z najpiękniejszych europejskich wysp. Leży w Zatoce Neapolitańskiej (podobnie jak wyspa Ischia), nie jest ona jednak pochodzenia wulkanicznego, odłączyła się ona od Półwyspu Sorrento. Jest bardzo popularna i przyciąga ogromne ilości turystów z całego świata.

Nie da się ukryć, że w sezonie na Capri jest bardzo tłoczno. Turyści są wszędzie, jednak nie w każdym miejscu w tak dużych ilościach. Są miejsca i trasy, gdzie nie wiedzieć czemu udają się naprawdę nieliczni.

Widok na skały Faraglioni - wyspa Capri
Widok na skały Faraglioni - wyspa Capri

Historia i ciekawostki

Wyspa Capri zamieszkiwana była już w czasach prehistorycznych, stanowiła ważną bazę handlową Greków i Fenicjan. Następnie przeszła pod panowanie Imperium Rzymskiego, niestety śmierć Tyberiusza (spędził tam ostatnie dni swojego życia) uśmierciła na jakiś czas również i wyspę. Wiek X ponownie tchnął w to miejsce trochę życia. Wtedy też otoczono ją murami obronnymi, a sama stała się znaczącym, strategicznym portem. W późniejszych czasach stawała się coraz chętniej odwiedzanym miejscem, co chyba nikogo nie dziwi, dzisiaj jest jeszcze popularniejsza. Niestety rzesze osób przybywających na Capri pozbawiają jej stopniowo dziewiczego piękna.

[Widok na włoską wyspę Capri]
[Widok na włoską wyspę Capri]

Capri jako jedna z najbardziej egzotycznych i najchętniej odwiedzanych miejsc w obrębie Morze Śródziemnego oferuje naprawdę wiele ciekawych dla oka widoków. Piękne wybrzeża, plaże, wynurzające się z morza formacje skalne i ukryte wapienne jaskinie zachęcają do aktywnego wypoczynku i obejścia wyspy z każdej strony.

Warto wiedzieć, że wyspa podzielona jest na dwa główne ośrodki - miasta: Capri oraz Anacapri. Większość atrakcji znajduje się w pierwszym z nich.

Zwiedzanie

Jeśli podczas odwiedzin wyspy chcemy sobie w jakiś sposób ułatwić, warto udać się do znajdującego się zaraz przy porcie (Marina Grande) punktu informacji turystycznej i zakupić w nim mapkę wyspy z zaznaczonymi atrakcjami oraz trasami spacerowymi - koszt 1,00€. Pozwoli nam ona lepiej zorientować się w terenie oraz dokładniej zaplanować trasę zwiedzania.

Jednym z podstawowych punktów, od których zaczynamy zwiedzanie wyspy może być rejs wokół Capri, cieszący się ogromną popularnością. Większość osób decydujących się na tą atrakcję chce zobaczyć Lazurową Grotę, tutaj jednak potrzeba cierpliwości i czasu. :)

Faraglioni - formacja skalna przy brzegu wyspy Capri
Faraglioni - formacja skalna przy brzegu wyspy Capri

Jeśli nie chcemy wpływać do słynnej groty ani też nie interesują nas rejsy wokół, warto ruszyć od razu na spacer jedną z tras widokowych. Jak wspominaliśmy wcześniej, nie wszędzie na wyspie jest pełno ludzi. Właśnie na drodze spacerowej można bez większych przeszkód cieszyć się pięknymi widokami, bez hałasujących dookoła ludzi.

Niektórzy, żeby zacząć odkrywanie Capri najpierw udają się do w kolejkę na kolejkę linową - Funicular, która zawiezie nas w kilka chwil na główny plac Capri - Piazza Umberto I. Uwaga, Funicular to fantastyczne rozwiązanie, szczególnie dla osób mniej sprawnych fizycznie, które chcą łatwiej dostać się na wyższe partie wyspy, jednak ustawienie się do kolejki z wagonikami wiozącymi na górę wiąże się z długim czasem oczekiwania. Aby dostać się na Piazza Umberto I potrzeba naprawdę kilku minut, najgorszym wrogiem może być wtedy doskwierający upał. Warto wcześniej oszacować swój czas oraz siły i zdecydować czy idziemy pieszo czy wjeżdżamy.

Z Piazza Umberto I możemy udać się na odkrywanie pierwszego miasteczka - Capri. To tutaj, po wybraniu odpowiedniego kierunku zaczynamy podróż po turystycznych i widokowych ścieżkach Capri.

Jeden ze szlaków poprowadzi nas na górę Monte Tiberio, gdzie znajdują się ruiny - Villa Jovis, obecnie to doskonały punkt widokowy na wyspę. Trasa powinna zająć w jedną stronę ok 30 minut.

Villa Jovis - wyspa Capri
Villa Jovis - wyspa Capri

Wracając do "skrzyżowania" Via Tiberino z Via Matermania możemy rozpocząć obejście drugim spacerowym szlakiem. Wybierając ta trasę po drodze zobaczymy zejście do jaskini Grotta di Matermania (Matromania, Mitromania lub Matrimonio), obok jest również ścieżka prowadząca do miejsca z którego dobrze widać Naturalny Łuk Triumfalny - Arco Naturale.

[trasa do zejścia do jaskini Grotta di Matromania na wyspie Capri]
[trasa do zejścia do jaskini Grotta di Matromania na wyspie Capri]

Powrót na trasę to kolejna okazja na przyjrzenie się, tym razem z innej perspektywy najsłynniejszej formacji skalnej znajdującej się przy brzegu wyspy - Faraglioni. Ta trasa to również duża ilość schodów do pokonania, przed wyprawą niech zastanowią się rodzice z wózkami, będzie dużo dźwigania. Zatoczenie kółka na trasie powinno zająć około godziny (może mniej), bez podziwiania widoków.

Trasa ze schodami na jednej ze ścieżek na wyspie Capri
Trasa ze schodami na jednej ze ścieżek na wyspie Capri

Jeśli mamy jeszcze czas i siłę, nie zawracajmy aż do Piazza Umberto I, na "skrzyżowaniu" Via Camerelle z Via Federico Serena skręćmy w lewo w stronę Giardini di Augusto - Ogródów Augusta i za symboliczną opłatą wejdźmy i podziwiajmy ogród oraz piękną, historyczną, brukowaną drogę - Via Krupp, widoczną doskonale z tego miejsca.

Widok na historyczną, brukowaną drogę - Via Krupp z Ogrodów Augusta na wyspie Capri
Widok na historyczną, brukowaną drogę - Via Krupp z Ogrodów Augusta na wyspie Capri

Po powrocie na główny plac - Piazza Umberto I możemy jeszcze się udać do portu - Marina Piccola, gdzie znajdował się rzymski port. Zlokalizowana jest tutaj tak zwana "Skała Syren". W okolice można się dostać autobusem lub pieszo w ok 20 minut, pamiętajmy, że droga powrotna wiąże się z pokonaniem dużej ilości schodów.

Skała Syren przy porcie Marina Piccola na wyspie Capri
Skała Syren przy porcie Marina Piccola na wyspie Capri

Monte Solaro (Anacapri)

Po drugiej stronie wyspy, w części nazywanej Anacapri, wznosi się wysoka na niemal 600 metrów góra Monte Solaro, z której rozpościera się świetny widok na okolicę. Jest to główna atrakcja zachodniej części wyspy.

Na górę można wjechać specjalną kolejką linową, której historia sięga lat 50. poprzedniego wieku. Dla wielu turystów już sam wjazd na górę będzie atrakcją samą w sobie. Stacje kolejki znajdziemy przy placu Piazza Vittoria. Do Piazza Vittoria z centrum Capri możemy podjechać autobusem lub dojść pieszo.

[Widok z góry Monte Solaro - wyspa Capri]
[Widok z góry Monte Solaro - wyspa Capri]

Bilety na wjazd kolejką kosztują 9€ za trasę w jedną stronę lub 12€ w obie. Na górę dostaniemy się w kilkanaście minut. Osoby z lękiem wysokości mogą podczas wjazdu (lub bardziej zjazdu) zamknąć oczy, ponieważ w trakcie jazdy będziemy siedzieć w zwyczajnym foteliku (jedna osoba na fotelik) ze zwisającymi w dół nogami.

Z góry rozpościera się kolejny wspaniały widok na Capri oraz Półwysep Sorrento. Zobaczymy stąd chociażby grupę skał nazywaną Faraglioni.

Podczas wjazdu na górę Monte Solaro na wyspie Capri
Podczas wjazdu na górę Monte Solaro na wyspie Capri

Informacje praktyczne

Noclegi

Wyspa Capri jest jednym z najdroższych miejsc we Włoszech. Znajdujące się tu hotele i inne miejsca noclegowe są o wiele droższe niż miejsca o podobnym standardzie na kontynentalnej części Włoch.

Oczywiście poza sezonem można na Capri upolować bardziej promocyjne ceny, ale zimowa pogoda może nas nie rozpieszczać.

Wyszukaj noclegi na wyspie Capri

Restauracje oraz sklepy

Ceny restauracji na wyspie Capri również nie rozpieszczają i jest tu po prostu drogo. Pamiętajmy, że w restauracji do rachunku zostaniemy doliczona nam opłata za nakrycie, czyli tzw. coperto. Opłata ta może wynosić nawet 2-3€ za każdą z osób.

Mimo wysokich cen warto na miejscu spróbować tradycyjnych lodów, które wytwarzane są z lokalnych produktów i warte są każdej ceny!

Dla porównania przygotowaliśmy również ogólny tekst o przykładowych cenach we Włoszech.

Spacer po wyspie Capri
Spacer po wyspie Capri

Jak dostać się na wyspę Capri? [ostatnia aktualizacja czerwiec 2019]

Na wyspę Capri możemy dopłynąć szybkim wodolotem (Hydrofoil) lub wolniejszym promem (Ferry).

Promy oraz wodoloty odpływają z Neapolu z dwóch różnych portów. Promy startują z Porta di Massa i płyną około 70 minut. Wodoloty z kolei wypływają ze znajdującego się tuż obok Castel Nuovo portu Molo Beverello i dopływają na miejsce w około 50 minut. Dokładne rozkłady, dni oraz godziny najlepiej sprawdzać na stronie jednego z przewoźników - Caremar, SNAV lub NLG (Navigazione Libera del Golfo).

Bilety możemy zakupić online lub na miejscu w kasie. Bilety zakupione online są droższe, ponieważ doliczana jest do nich opłata rezerwacyjna. Z drugiej jednak strony, teoretycznie w szczycie sezonu w kasach może zabraknąć biletów. Ceny bazowe za rejs w jedną stronę wynoszą około 20-21€.

Na wyspę Capri dopływają również promy z Sorrento oraz niektórych miast wybrzeża Amalfi.

Komunikacja publiczna [ostatnia aktualizacja czerwiec 2019]

Na Capri działają dwa środki transportu publicznego: kolejka linowa Funicular (z Marina Grande do Piazza Umberto I) oraz niewielkie autobusy. Korzystając z każdego z nich możemy dostać się z przystani Marina Grande (gdzie znajdziemy się po wyjściu ze statku) do centrum miasta.

Kolejka linowa

Kolejka linowa łącząca Marina Grande z centrum Capri całą trasę pokonuje w dosłownie kilka minut, a wagoniki kursują regularnie co 15 minut. Niestety, czasami kolejki turystów oczekujących na wjazd potrafią być ekstremalnie długie. Jeśli lubimy spacery i jesteśmy w dobrej formie fizycznej to lepiej po prostu wejść pieszo. W innym przypadku możemy stać nawet godzinę w słońcu oczekując cierpliwie na swoją kolej.

Opłata za wjazd kolejką linową wynosi 2€. Bilet zakupimy w punkcie sprzedaży w porcie.

Autobusy

Po Capri kursuje kilka linii autobusowych obsługiwanych przez firmę ATC. Korzystając z niewielkich autobusów możemy przemieścić się na przykład pomiędzy Capri a Anacapri, czy pomiędzy Capri a Marina Grande. Oznacza to, że autobus może być dla nas alternatywym sposobem na dojazd z portu do miasta.

Ceny biletów komunikacji publicznej na wyspie Capri:

  • bilet jednorazowy na autobus - 2€;
  • bilet jednorazowy na autobus zakupiony na pokładzie autobusu - 2,50€;

Bilety możemy zakupić w jednym z kiosków lub w punkcie sprzedaży na przystani.

Uwaga! Do autobusu możemy wejść jedynie z bagażem podręcznym. Za większy bagaż obowiązuje dopłata 2€. Dokładne wymiary dopuszczalnych bagaży można sprawdzić na miejscu.

Reklama