Podróże po Europie

Wezuwiusz: zwiedzanie wulkanu, wejście oraz dojazd

Ostatnia aktualizacja: wrzesień 2021

Jednym z największych symboli Neapolu oraz Zatoki Neapolitańskiej jest górujący nad nimi wulkan Wezuwiusz, który wznosi się na wysokość 1281 metrów. Średnica krateru wynosi ponad 500 metrów, a jego głębokość 230 metrów.

Obecnie Wezuwiusz kojarzony jest przede wszystkim z wielkiego wybuchu w 79 roku. Podczas erupcji zniszczone zostały m.in. pobliskie antyczne miasta: Pompeje oraz Herkulanum. Od 1944 roku wulkan nie daje niebezpiecznych oznak aktywności.

W ostatnich dekadach Wezuwiusz stał się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Każdego roku tłumy turystów wchodzą na jego szczyt.

Wezuwiusz jest jednym z najbardziej niebezpiecznych wulkanów świata. Jego aktywność bez przerwy rejestruje i bada znajdujące się w połowie drogi na szczyt obserwatorium wulkaniczne - Osservatorio Vesuviano.

Widok na przysłonięty Wezuwiusz z drogi na Zamek Sant'Elmo w Neapolu
Widok na przysłonięty Wezuwiusz z drogi na Zamek Sant'Elmo w Neapolu

Zwiedzanie Wezuwiusza

W 1995 roku teren wulkanu oraz jego okolicę ustanowiono parkiem narodowym (wł. Parco Nazionale del Vesuvio). Chcąc zobaczyć krater z bliska musimy zakupić bilet wstępu. Do wyboru mamy samodzielny zakup wejściówki (we wrześniu 2021 roku jedynie online) lub skorzystanie z wycieczki zorganizowanej oferowanej przez firmę Vesuvio Express.

Zwiedzanie krateru Wezuwiusza rozpoczynamy od bramy wejściowej znajdującej się tuż przy parkingu dla autobusów. Od wejścia do szczytu krateru prowadzi nieutwardzona ścieżka oraz fragment drewnianych schodów, a dojście na górę zajmie nam kilkanaście minut. Różnica wysokości pomiędzy wejściem a górą krateru wynosi około 250 metrów, lecz w około 15-20 minut powinniśmy dostać się na szczyt.

Na szczęście trasa nie jest bardzo wymagająca, choć w przypadku mocnego wiatru wejście może okazać się mało przyjemne.

Widok w głąb krateru Wezuwiusza
Widok w głąb krateru Wezuwiusza

Po dojściu na górę możemy pospacerować wokół krateru. Co kawałek znajduje się ławka, na której można usiąść i ekscytować się widokami samego krateru oraz Zatoki Neapolitańskiej (o ile pogoda na to pozwoli!). Sam krater z bliska nie wygląda tak majestatycznie jak wulkan widziany z dołu. Przypomina raczej fragment górki, z którego co jakiś czas wydobywa się lekki dym.

[Sklepik na szczycie Wezuwiusza]
[Sklepik na szczycie Wezuwiusza]

Na szczycie działa sklepik, w którym zakupimy wodę, herbatę, pamiątki, słodycze czy nalewany z plastikowej butelki likier o smaku cytrynowym lub melonowym. Oczywiście, ceny są bardzo wysokie, dobrze więc zabrać jakiś napój ze sobą.

Widok z drogi na szczyt Wezuwiusza
Widok z drogi na szczyt Wezuwiusza

Kiedy najlepiej wybrać się na Wezuwiusz?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Powinniśmy pamiętać, że u góry jest zdecydowanie chłodniej i wietrzniej niż na dole. Największym problemem jest jednak zachmurzenie - jeśli z dołu widzimy chmury na wysokości szczytu, to prawdopodobnie widoczność na miejscu będzie ograniczona lub bardzo mała. Czasami zdarza się tak, że widoczne rano chmury w południe już nie występują - warto więc je bacznie obserwować i wybrać odpowiedni moment na wizytę.

Droga prowadząca na szczyt wulkanu Wezuwiusz
Droga prowadząca na szczyt wulkanu Wezuwiusz

Innym problemem może być mgła w samym kraterze. Z naszego doświadczenia - jeśli widok zasłania mgła, ale jednocześnie wieje wiatr - to warto cierpliwie poczekać, możliwe, że wiatr na jakiś czas odsłoni wnętrze krateru.

Niestety, zachmurzenie nie zależy od pory roku - zdarza się, że na dole jest bezchmurnie i ciepło, a nad wulkanem ciągle unoszą się chmury. Jeśli zostajemy w Neapolu lub w okolicy na dłużej, to warto obserwować sytuacje i wyczekiwać sprzyjających warunków atmosferycznych.

Podczas wejścia na Wezuwiusz
Podczas wejścia na Wezuwiusz

W zimę na Wezuwiuszu może zalegać śnieg lub ścieżka może być cała w błocie. W takim wypadku wejście na górę może być zabronione. Niestety, zdarza się czasami, że korzystając z autobusu dojeżdżamy na górę i dopiero wtedy dowiadujemy się o zamknięciu wejścia.

Odpowiedni ubiór

Wybierając się na Wezuwiusza nie powinnismy sugerować się pogodą w Neapolu. U góry niemal na pewno będzie zimniej i wietrzniej. Szczególnie podczas miesięcy zimowych lub w sytuacji, gdy góra pokryta jest chmurami, warto mieć na sobie ciepłe ubranie. Sugerujemy też mieć na sobie wygodne obuwie. Na całej trasie leżą mniejsze lub większe kamyki i wszędzie unosi się pył wulkaniczny. Wejście w zwykłych sandałach może okazać się złym pomysłem (nie mówiąc o klapkach czy butach na obcasie!).

Wejście na wulkan Wezuwiusz
Wejście na wulkan Wezuwiusz

Bilety wstępu - samodzielny zakup wejściówek

stan na wrzesień 2021

Uwaga! Od jakiegoś czasu nie ma możliwości zakupu biletu bezpośrednio w kasach. Bilety kupujemy online na tej stronie. Podczas zakupu biletu musimy wybrać godzinę wstępu.

Cena biletu normalnego wynosi około 11€. Dostępny jest również nieco tańszy bilet ulgowy, a dzieci poniżej 6. roku życia wchodzą za darmo. Pamiętajmy, że przy wejściu musimy okazać dokument potwierdzający prawo do skorzystania ze zniżki lub darmowego wejścia.

[Widoki na wulkan Wezuwiusz]
[Widoki na wulkan Wezuwiusz]

Godziny otwarcia

stan na sierpień 2021

Wejście na Wezuwiusz możliwe jest przez cały rok, o ile krater nie został zamknięty z powodu warunków atmosferycznych.

Miesiące i godziny otwarcia:

  • od listopada do lutego: 9:00 - 15:00,
  • marzec i październik: 9:00 - 16:00,
  • od kwietnia do czerwca i we wrześniu: 9:00 - 17:00,
  • od lipca do sierpnia: 9:00 - 18:00.

W przypadku samodzielnej wizyty bilety rezerwujemy na konkretne okno czasowe, ponieważ co 10 minut wpuszczanych jest maksymalnie 25 osób. Warto więc w takiej sytuacji dobrze zaplanować wizytę i zakupić bilet z odpowiednim wyprzedzeniem.

Dojazd komunikacją publiczną z Neapolu

stan na luty 2020

Poniżej przedstawiliśmy dwa najpopularniejsze sposoby na zwiedzenie Wezuwiusza komunikacją publiczną z Neapolu. Każdy z nich rozpoczyna się od przejazdu kolejką podmiejską Circumvesuviana.

Jej stacja początkowa to Napoli Porta Nolana i to na nią sugerujemy się udać. Druga i lepiej znana ze stacji to Napoli Garibaldi, ale na niej potrafią gromadzić się niezliczone tłumy. Jeśli będziemy ruszać ze stacji Napoli Garibaldi pamiętajmy, że stacja Circumvesuviana znajduje się poniżej głównego poziomu dworca - na dół zejdziemy schodami z głównej hali.

Bilet na przejazd kupimy w okienku na stacji.

Dojazd do miasta Ercolano i skorzystanie z usług firmy Vesuvio Express

Najwygodniejszym sposobem na dostanie się na szczyt Wezuwiusza jest dojazd kolejką Circumvesuviana do miasta Ercolano (stacja Ercolano Scavi) i skorzystanie tam z usług firmy Vesuvio Express. W Neapolu musimy wsiąść w pociąg jadący w jednym z trzech kierunków: Sorrento, Poggiomarino lub Torre Annunziata.

Firma Vesuvio Express organizuje przejazdy w dwie strony. Autobusy kursują codziennie co około 40 minut, zaczynając od 9:30. Ostatni autobus odjeżdża z okolic dworca Ercolano Scavi około trzy godziny przed zamknięciem samego Wezuwiusza. Czas przejazdu to około 20 minut w jedną stronę.

Po wyjściu z dworca Ercolano Scavi powinniśmy skręcić w lewo i podejść do biura Vesuvio Express

Koszt wycieczki to 20€, w co wliczony jest już bilet wstępu na Wezuwiusza. Niestety, korzystając z usług Vesuvio Express na miejscu spędzimy jedynie 90 minut.

Po dojechaniu do celu kierowca oznajmia godzinę odjazdu, której nie możemy przegapić. Każda grupa musi wrócić swoim autokarem o wyznaczonej godzinie. Nie możemy skorzystać z kolejnego przejazdu powrotnego tego przewoźnika.

Rozkład jazdy kolejki Circumvesuviana do Sorrento dostępny jest w wygodnej formie na tej stronie (uwaga! na rozpisce nie ma wszystkich stacji pośrednich) lub na oficjalnej stronie tutaj. W drugim przypadku klikamy ORARIO TRENI i następnie pobieramy interesujący nas rozkład.

Koszt przejazdu z Neapolu do Ercolano Scavi to 2,20€ w jedną stronę.

Dojazd do Pompejów i skorzystanie z autobusu EAV

Trochę tańszym rozwiązaniem na dostanie się na szczyt Wezuwiusza jest skorzystanie z autobusu obsługiwanego przez przewoźnika EAV, który wyrusza z Pompejów.

Chcąc skorzystać z tego rozwiązania powinniśmy w Neapolu wsiąść w pociąg Circumvesuviana jadący w kierunku Sorrento i dojechać do stacji Pompei Scavi-Villa dei Misteri. Koszt biletu w jedną stronę to 2,80€.

W Pompejach przesiadamy się w autobus, który jedzie około 50 minut i kosztuje 2,70€ za przejazd w jedną stronę. Bilety na autobus zakupimy na pokładzie.

Aktualny rozkład autobusu relacji Pompeje - Wezuwiusz znajdziecie tutaj. Jeśli jesteście już w Pompejach, to możecie swoją podróż rozpocząć od pierwszego przystanku (Piazza Anfiteatro), który powinien być mniej zatłoczony.

Rozkład jazdy kolejki Circumvesuviana dostępny jest w wygodnej formie na tej stronie lub na oficjalnej stronie tutaj. W drugim przypadku klikamy ORARIO TRENI i następnie pobieramy interesujący nas rozkład.

[Widok w głąb krateru wulkanu Wezuwiusz]
[Widok w głąb krateru wulkanu Wezuwiusz]

Samodzielny wjazd samochodem

Jeśli wynajęliśmy samochód lub przyjechaliśmy własnym z Polski, możemy samodzielnie wjechać na górę. Wjazd jest kręty i może okazać się problematyczny, szczególnie gdy zakleszczymy się na którymś z zakrętów razem z autobusem. Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności powinniśmy jednak wjechać bez problemów. Z Neapolu jedziemy autostradą A3, następnie skręcamy w Ercolano i dalej wystarczy podążać śladem znaków Vesuvio.

Niestety, nie dojedziemy pod samo wejście, a na parking, który kosztuje 6€. Z parkingu możemy wejść piechotą w około 40 minut lub za dodatkową opłatą skorzystać z autobusu wahadłowego (czas przejazdu około 20 minut). [stan na wrzesień 2021] Więcej informacji o parkingu znajdziecie tutaj.

Wejście piesze od stacji Ercolano

Niektórzy turyści decydują się na piesze wejście na szczyt i zaczynają od stacji Ercolano. Jest to jednak pomysł dla świadomych turystów i jednocześnie będących w dobrej formie - do przejścia jest blisko 15 km, pod górę, często wzdłuż drogi. Aby skrócić odległość wejścia do około 6 km możemy podjechać autobusem lokalnym do miasteczka San Vitto, i stamtąd udać się pieszo w górę. Rozkład autobusu najwygodniej znaleźć w aplikacji moovit.

Na pewno trudy wejścia rekompensują widoki oraz napotykane co jakiś czas powulkaniczne skały. Jeśli zdecydujemy się ma taką opcję, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze.

Reklama