Wulkan Wezuwiusz - dojazd, wejście oraz informacje praktyczne

Jednym z największych symboli Neapolu oraz Zatoki Neapolitańskiej jest górujący nad nimi wulkan Wezuwiusz, wznoszący się na wysokość 1281 metrów. Średnica krateru wynosi ponad 500 metrów, a jego głębokość 230 metrów.

Dziś Wezuwiusz kojarzony jest przede wszystkim z wielkiego wybuchu w 79 roku, podczas którego zniszczył pobliskie antyczne miasta - Pompeje oraz Herkulanum. Na szczęście od 1944 roku wulkan nie daje oznak aktywności. Wezuwiusz stał się jednocześnie jedną z największych atrakcji turystycznych regionu i tysiące turystów każdego roku wchodzi na jego szczyt.

Wezuwiusz jest jednym z najbardziej niebezpiecznych wulkanów świata, jego aktywność bez przerwy rejestruje i bada znajdujące się w połowie drogi na szczyt obserwatorium wulkaniczne - Osservatorio Vesuviano. W obserwatorium znajdziemy również małe muzeum poświęcone wulkanowi.

!Widok na przysłonięty Wezuwiusz z drogi na Zamek Sant'Elmo w Neapolu
Widok na przysłonięty Wezuwiusz z drogi na Zamek Sant'Elmo w Neapolu

Wybierasz się do Neapolu?

Neapol

Gdzie spać w Neapolu? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Neapolu. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w stolicy włoskiego regionu Kampania.

Kiedy najlepiej wybrać się na Wezuwiusz?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Warto przede wszystkim pamiętać, że u góry jest zdecydowanie chłodniej i wietrzniej niż na dole, jednak największym problemem jest zachmurzenie - jeśli z dołu widzimy chmury na wysokości szczytu, prawdopodobnie widoczność na miejscu będzie ograniczona lub mała.

!Droga prowadząca na szczyt wulkanu Wezuwiusz
Droga prowadząca na szczyt wulkanu Wezuwiusz

Innym problemem jest występująca czasami mgła w samym kraterze. Z doświadczenia, jeśli widok zasłania mgła, ale również wieje wiatr - warto cierpliwie poczekać, często wiatr na jakiś czas odsłoni wnętrze krateru.

Niestety, zachmurzenie nie zależy od pory roku - zdarza się, że na dole jest bezchmurnie i ciepło, a nad wulkanem ciągle unoszą się chmury. Jeśli zostajemy w Neapolu lub w okolicy dłużej, warto obserwować sytuacje i skorzystać z dobrego dnia.

!Podczas wejścia na Wezuwiusz
Podczas wejścia na Wezuwiusz

W zimę na Wezuwiuszu może zalegać śnieg lub ścieżka może być cała w błocie. W takim wypadku wejście na górę może być zabronione. Niestety, zdarza się, że korzystając z autobusu dojeżdżamy na górę i dopiero wtedy dowiadujemy się o zamknięciu wejścia.

Zwiedzanie Wezuwiusza (aktualizacja 2017)

Zwiedzanie Wezuwiusza rozpoczynamy od bramy wejściowej znajdującej się przy parkingu dla autobusów. Niestety, od wejścia do szczytu krateru jest kawałek drogi i dojście na górę zajmie nam kilkanaście minut (różnica wysokości pomiędzy wejściem a górą krateru wynosi 250 metrów, jednak w około 15-20 minut powinniśmy dostać się na szczyt). Na szczęście trasa nie jest bardzo skomplikowana, chociaż w przypadku mocnego wiatru wejście może okazać się mało przyjemne.

!Widok w głąb krateru Wezuwiusza
Widok w głąb krateru Wezuwiusza

Po dojściu na górę możemy pospacerować wokół krateru. Co kawałek znajduje się ławka, na której można usiąść i ekscytować się widokami samego krateru, oraz Zatoki Neapolitańskiej i całej okolicy (o ile pogoda na to pozwoli!).

Sam krater z bliska nie wygląda tak majestatycznie jak wulkan widziany z dołu. Przypomina raczej fragment górki, z którego co jakiś czas wydobywa się lekki dym.

Sklepik na szczycie Wezuwiusza

Na szczycie na końcu trasy znajduje się sklepik, w którym zakupimy wodę, herbatę, pamiątki, słodycze czy nalewany z plastikowej butelki likier o smaku cytrynowym lub melonowym. Oczywiście, ceny są bardzo wysokie, dobrze więc zabrać jakiś napój ze sobą.

!Widok z drogi na szczyt Wezuwiusza
Widok z drogi na szczyt Wezuwiusza

Odpowiedni ubiór

Wybierając się na Wezuwiusza nie powinnismy sugerować się pogodą w Neapolu. U góry prawie na pewno będzie zimniej i wietrzniej. Szczególnie w zimniejszych miesiącach lub w sytuacji, gdy góra pokryta jest chmurami, zabierzmy ze sobą długie ubranie. Warto również wybrać zamknięte obuwie, na całej trasie leżą mniejsze lub większe kamyki i wszędzie unosi się pył wulkaniczny. Wejście w sandałach może okazać się bardzo złym pomysłem (nie mówiąc o innych rodzajach odsłoniętego obuwia!).

!Wejście na wulkan Wezuwiusz
Wejście na wulkan Wezuwiusz

Bilety wstępu

Cena biletu normalnego wynosi 10€. Możliwy jest zakup biletu ulgowego za 8€ dla studentów (za okazaniem ważnego dokumentu), a dzieci poniżej 120 cm wzrostu wchodzą za darmo.

Widoki na wulkan Wezuwiusz

Godziny otwarcia

Wejście na Wezuwiusz możliwe jest przez cały rok, o ile nie zostało zamknięte z powodu warunków atmosferycznych.

W okresach styczeń-luty oraz listopad-grudzień teren otwarty jest od 9:00 do 15:00, w marcu i w październiku od 9:00 do 16:00, od kwietnia do czerwca i we wrześniu od 9:00 do 17:00, i w lipcu i sierpniu od 9:00 do 18:00.

Dojazd (aktualizacja 2017)

Aby dostać się na Wezuwiusza z Neapolu (odjazd ze stacji - Stazione di Napoli Piazza Garibaldi) powinniśmy skorzystać z kolejki / pociągu Circumvesuviana w kierunku Sorrento i wysiąść na stacji Ercolano (Scavi). Rozkład jazdy znajdziemy na tej stronie (rozkład na trasie Napoli - Sorrento) (lub w kierunku Poggiomarino (rozkład na trasie Napoli - Poggiomarino)). Koszt przejazdu w jedną stronę to 2€, bilety kupimy w automacie w Neapolu.

Po wyjściu z dworca Ercolano powinniśmy skierować się w lewo i podejść do biura Vesuvio Express. Firma ta oferuje dojazd do wulkanu i z powrotem w cenie 10€, koszt razem z biletem wstępu wynosi 20€.

Niestety, korzystając z usług Vesuvio Express mamy jedynie 90 minut na miejscu.

Po dojechaniu do celu kierowca oznajmia godzinę odjazdu, której nie możemy przegapić. Każda grupa musi wrócić swoim autokarem o wyznaczonej godzinie. Nie możemy skorzystać z kolejnego przejazdu powrotnego tego przewoźnika.

Autobus odjeżdża codziennie, zaczynając od 9:30, co 40 minut.

Widok w głąb krateru wulkanu Wezuwiusz

Samodzielny wjazd samochodem

Jeśli wynajęliśmy samochód lub przyjechaliśmy własnym z Polski, możemy samodzielnie wjechać na górę. Wjazd jest kręty i może okazać się problematyczny, szczególnie gdy zakleszczymy się na którymś z zakrętów razem z autobusem - jednak przy zachowaniu ostrożności powinniśmy wjechać bez problemów. Z Neapolu jedziemy autostradą A3, następnie skręcamy w Ercolano i dalej wystarczy podążać śladem znaków Vesuvio.

Niestety, nie dojedziemy pod samo wejście, a na parking, który kosztuje 5€ (za cały dzień). Z parkingu możemy wejść piechotą lub skorzystać z autobusu za 2€ (w dwie strony). (aktualizacja 2017)

Wejście piesze

Niektórzy turyści decydują się na piesze wejście na szczyt i zaczynają od stacji Ercolano. Jest to jednak pomysł dla świadomych turystów i jednocześnie będących w dobrej formie - do przejścia jest blisko 15 km, pod górę, często wzdłuż drogi. Aby skrócić odległość wejścia do około 6 km możemy skorzystać z autobusu lokalnego ANM linii 5 lub 176 i podjechać do miasteczka San Vitto, i stamtąd udać się pieszo w górę.

Na pewno trudy wejścia rekompensują widoki oraz napotykane co jakiś czas powulkaniczne skały. Jeśli zdecydujemy się ma taką opcję, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze.


Reklama