Wyspa Ischia (Włochy) - zwiedzanie, atrakcje turystyczne, komunikacja

Neapol, włoskie miasto, które nie każdemu przypadnie do gustu. Jeśli i my się w nim nie odnajdziemy, czemu by nie zmienić krajobrazu na bardziej przyjazny i nie wybrać się na jedną z pobliskich wysp Kampanii? Na przykład na wulkaniczną wyspę - Ischia (w wymowie “iskia”, “ch” czytamy jako “k”).

Znajduje się ona w Zatoce Neapolitańskiej (podobnie jak wyspa Capri), a należy do archipelagu Wysp Flegrejskich (razem z wyspami: Procida, Nisida i Vivara).

Wizyta na włoskiej wyspie Ischia

Jeśli planujecie dłuższy pobyt na wyspie, warto trochę wcześniej poszukać noclegu, ponieważ na wyspę przybywa wielu chętnych do korzystania z łaźni termalnych i najciekawsze oferty szybko się rozchodzą. Warto pamiętać o tym, że miejsca noclegowe "rozrzucone" są niemal po całej wyspie. Chcąc nocować w wybranym obszarze powinniśmy rezerwacji dokonać stosunkowo wcześniej. W przypadku chęci nocowania na wyspie w okresie letnim również zaleca się rezerwowanie zakwaterowania ze sporym wyprzedzeniem. Czym bliżej wyjazdu, tym wyższe ceny i mniejszy wybór ciekawych lokalizacji.

Wyszukaj noclegi na wyspie Ischia

Historia i ciekawostki

Wyspa znana jest głównie ze swoich term, których leczniczy charakter znany był już w starożytności. Zarówno Grecy, jak i Rzymianie, na wyspie budowali uzdrowiska mające służyć rannym i chorym, w szczególności żołnierzom. Niestety o termach zapomniano. Odkryte zostały ponownie dopiero w dobie renesansu. Wiek XIX przyniósł ogromną popularność wyspie, właśnie ze względu na znajdujące się tam termy. Od tego czasu na wyspę przybywają ogromne ilości turystów z całego świata.

Warto mieś na uwadze, że podczas spacerowania po wyspie możemy na swojej drodze spotkać małe jaszczurki. Nie należy się ich bać, warto jednak o nich pamiętać, żeby za pierwszym razem zbytnio się nie wystraszyć, szczególnie gdy małe zielone stworzenie przebiegnie pod nogami lub po ścianie.

Wyspa jest sporych rozmiarów, z tego powodu podzielona została na obszary, czyli małe "miasteczka". Wyróżnić możemy przede wszystkim główne miasteczko - o tej samej nazwie co cała wyspa - Ischia, oraz Forio. Nie są to oczywiście wszystkie wyodrębnione "miasteczka" na wyspie.

Forio charakteryzuje rozrywka i mnogość klubów oraz miejsc do wieczornego imprezowania. Płynąc z Neapolu trafimy do portu Ischia, nie jest to jedyny port tej wyspy.

!Wizyta na wyspie Ischia
Wizyta na wyspie Ischia

Najciekawsze atrakcje

Obok łaźni termalnych wyspa może poszczycić się również innymi atrakcjami. Charakterystycznym "elementem" jest góra - Epomeo o wysokości 787 m n.p.m., przypominająca swoim kształtem wulkan. Góra powstała w wyniku erupcji, jednak sama nie miała nigdy aktywnych kraterów.

!Widok na wyspę Ischia i górę Epomeo
Widok na wyspę Ischia i górę Epomeo

Ischia to także ścieżki, skały i białe domki, które wspólnie tworzą zachwycający, śródziemnomorski klimat. Warto wiedzieć, że Ischia w sezonie jest pełna turystów korzystających z różnych dostępnych tam dobrodziejstw. Spacery wokół wyspy to również napotykanie na swojej drodze ciekawych skał i formacji skalnych, o różnych kształtach i wielkościach. W blasku słońca wyglądają znakomicie.

Inne miejsca i atrakcje, które warto zobaczyć podczas wizyty na wyspie:

  • Zamek Aragoński - Castello Aragonese

!Zamek Aragoński - na wyspie Ischia
Zamek Aragoński - na wyspie Ischia

Zamek jest najcenniejszą atrakcją wyspy, znajduje się na skalistej, wulkanicznej wysepce połączonej z główną wyspą Ischia mostem Ponte Aragonese. Jest to zachwycający zabytek, wzniesiony jeszcze przed naszą erą. Zwiedzanie zamku powinno należeć do obowiązkowych, nie tylko ze względu na sam obiekt. Zamek to również doskonałe miejsce do podziwiania widoków na wyspę. Niestety, nie ma możliwości wejścia do samej twierdzy, chociaż spacer po udostępnionych budynkach oraz murach na pewno prawie każdemu przypadnie do gustu. A widok z murów na wyspę, szczególnie w słoneczny dzień, jest nie do opisania słowami.

!Widok na wyspę Ischia z Zamku Aragońskiego
Widok na wyspę Ischia z Zamku Aragońskiego

W drodze na Zamek po drodze można znaleźć ciekawy park, idealny na odpoczynek wśród zieleni - Parco Pineta Mirtina.

!Parco Pineta Mirtina - park na wyspie Ischia
Parco Pineta Mirtina - park na wyspie Ischia
  • Giardini La Mortella

Giardini La Mortella to słynne ogrody, znajdujące się w Forio (Forio-San Francesco). Miejsce uznawane jest za jeden z najpiękniejszych włoskich ogrodów. Znajdziemy tam tropikalną roślinność, wszytko pięknie zadbane i kolorowe. Z ogrodów roztacza się widok na Zatokę Neapolitańską oraz port Forio. Niestety bilet wejściowych do najtańszych nie należy. Koszt wstępu to 12,00€ za bilet normalny, a bilety ulgowe kosztują 7,00 i 10,00€. Co ciekawe w ogrodzie odbywają się również koncerty, bilety wtedy są jeszcze droższe - normalny kosztuje 20,00€.

  • Baia di Sorgeto

!Zatoka Sorgeto - wyspa Ischia
Zatoka Sorgeto - wyspa Ischia

Baia di Sorgeto czyli Zatoka Sorgeto (Sorgeto Bay) to kolejne ciekawe miejsce na mapie wyspy, znajduje się jednak po drugiej stronie, dojechać można odpowiednim autobusem, bądź taksówką. Pod dotarciu we właściwe miejsce możemy jeszcze zejść na dół, na kamienistą plażę, pokonując sporą ilość schodów. Na dole ujrzymy w pełnej okazałości wspaniałe skały tworzące zatoczkę.

!Zatoka Sorgeto - wyspa Ischia
Zatoka Sorgeto - wyspa Ischia
  • Spacer po plaży i uliczkach

!Wizyta na wyspie Ischia
Wizyta na wyspie Ischia

Oczywiście, jeśli chcemy odrobinę poznać wyspę, powinniśmy po niej pospacerować i powchodzić w różne uliczki oraz zakamarki. Już pierwsze kroki na lądzie zapowiadają się obiecująco, jeśli wybieramy się na Ischię z Neapolu, to dopłyniemy do portu Ischia, kierując się w prawą stronę będziemy mogli podziwiać już pierwszą plażę. Zmieniając kierunek na stronę lewą zaprowadzi nas do Zamku, a po drodze będziemy mogli zaznać uroków włoskiej wysepki. Uliczki pełne są kolorowych domów, sklepików z pamiątkami, sklepików z lokalnymi przysmakami, a także różnego rodzaju knajpek i restauracji.

!Wizyta na wyspie Ischia
Wizyta na wyspie Ischia
  • Chiesa del Soccorso i widok na Morze

!Widok na kościół Chiesa del Soccorso
Widok na kościół Chiesa del Soccorso

Jest to niewielki kościół położony w bardzo ciekawym miejscu. Sam obiekt może nie jest wydawać się niczym nadzwyczajnym, jednak warto do niego zajrzeć. Znajduje się on nad skałami, bardzo blisko urwiska, na specjalnie przygotowanym placyku.

!Wnętrze Chiesa del Soccorso - wyspa Ischia
Wnętrze Chiesa del Soccorso - wyspa Ischia

Ucierpiał on niegdyś podczas trzęsienia ziemi, jednak na szczęście został odbudowany. Przyciąga wzrok białymi ścianami. Obejście go i zejście po schodach niżej to kolejna atrakcja. Tutaj bowiem odbijają się morskie fale o masywne skały, woda w tym miejscu wygląda zjawiskowo, jednak należy bardzo uważać i podczas niepogody zachować szczególną ostrożność i nie schodzić niżej ani nie podchodzić za blisko. Woda to żywioł, "spektakl" uderzających fal najlepiej oglądać z bezpiecznej odległości.

Informacje praktyczne

!Wizyta na wyspie Ischia
Wizyta na wyspie Ischia

Jak dostać się na wyspę Ischia? [ostatnia aktualizacja czerwiec 2019]

Na wyspę Ischia można dopłynąć szybkim wodolotem (Hydrofoil), wolniejszym promem (Ferry) lub specjalną wodną taksówką (alternatywa dla osób ceniących bardziej luksusowe warunki).

Promy oraz wodoloty odpływają z Neapolu z dwóch różnych portów: promy startują z Porta di Massa, a wodoloty ze znajdującego się tuż obok Castel Nuovo Molo Beverello. Pierwsze kursy rozpoczynają się już około godziny 6:15 z portu - Porta di Massa oraz o 7:35 z portu - Beverello. Dokładne rozkłady, dni oraz godziny najlepiej sprawdzać na stronie jednego z przewoźników - Caremar lub Medmar.

Bilety możemy zakupić online lub na miejscu w kasie. Cena bazowa promu zaczyna się od około 12,30-12,40€ [stan na czerwiec 2019], ale w przypadku zakupu online musimy doliczyć opłatę rezerwacyjną w wysokości od 1,50€ (Medmar) do aż 5€ (Caremar). [stan na czerwiec 2019] Zaletą zakupu biletu na stronie internetowej jest pewność miejsca. W szczycie sezonu może zdarzyć się tak, że biletów w kasie może po prostu zabraknąć.

Przynajmniej raz dziennie na wyspę w ciepłych miesiącach dopływają również promy z Sorrento oraz niektórych miast turystycznych wybrzeża Amalfi.

Komunikacja publiczna [ostatnia aktualizacja czerwiec 2019]

Na wyspie działa komunikacja publiczna w postaci autobusów obsługiwanych przez firmę EAV. Niestety, ukształtowanie terenu na wyspie pozwala głównie na jeżdżenie wokół niej i z tego powodu podróżowanie autobusami wymaga czasu oraz cierpliwości. Linii autobusowych jest kilka, ale w przypadku wielu z nich części tras się powtarzają. Dokładne rozkłady i listę linii można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika.

Po dopłynięciu na wyspę najlepiej dojść na pętle autobusową, gdzie otrzymamy wszystkie informacje oraz zobaczymy mapki z trasami. Ważna uwaga, z autobusów korzysta wielu turystów i miejscowych, szczególnie dużo osób wsiada przy przystankach umiejscowionych obok ośrodków turystycznych - wsiadając po nich możemy mieć problem z wciśnięciem się do środka.

Ceny biletów:

  • bilet dzienny (ważny od 0:00 do 24:00) - 4,50€;
  • bilet trzydniowy - 11,00€;
  • bilet na jeden przejazd (kupowany w kasie biletowej lub w kiosku) - 1,50€;
  • bilet 100 minutowy (kupowany w kasie biletowej lub w kiosku) - 1,80€;
  • bilet na jeden przejazd (kupowany u kierowcy) - 2€;

Dzieci poniżej 6. roku życia podróżują za darmo.

Taksówki

Na wyspie znajdziemy sporo specjalnych taksówek, które niestety są bardzo drogie. Najlepiej przed wejściem ustalić cenę, za którą zostaniemy dowiezieni do miejsca docelowego. Dzięki takiemu podejściu nie zostaniemy zaskoczeni podczas płacenia.

Niektórzy mieszkańcy przewożą ludzi w pojazdach w stylu riksz (popularne w niektórych miejscach tuk-tuki). Taki przejazd będzie tańszy, ale raczej nie przejedziemy nim całej wyspy w rozsądnym czasie.

!Wizyta na wyspie Ischia
Wizyta na wyspie Ischia

Reklama