Podróże po Europie

Zwiedzanie wyspy Ischia. Jak dostać się na wyspę Ischia i co na niej zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 23 października 2022

Ischia (wymawiamy "iskia" - "ch" czytamy jako “k”) to wulkaniczna wyspa położona w Zatoce Neapolitańskiej, która wchodzi w skład archipelagu Wysp Flegrejskich (podobnie jak Procida, Nisida i Vivara).

Wyspa Ischia nie jest może tak popularna jak Capri, ale wciąż stanowi jeden z ulubionych wyborów wśród turystów pragnących wyskoczyć gdzieś z Neapolu lub chcących zrelaksować się w tutejszych gorących źródłach.

Wizyta na włoskiej wyspie Ischia
Wizyta na włoskiej wyspie Ischia

Historia

Wyspa swoją popularność zawdzięcza termom, których leczniczy charakter znany był już w starożytności. Zarówno Grecy jak i Rzymianie budowali na wyspie uzdrowiska mające służyć rannym i chorym, w szczególności żołnierzom. Po upadku świata rzymskiego na długie wieki o nich zapomniano. Odkryto je ponownie dopiero w epoce Renesansu. Wiek XIX przyniósł ogromną popularność wyspie - od tego czasu na Ischię przybywają ogromne ilości turystów z całego świata.

Jaszczurki

Podczas spacerowania po wyspie możemy na swojej drodze spotkać małe jaszczurki. Nie należy się ich bać, choć warto o nich pamiętać, żeby za pierwszym razem zbytnio się nie wystraszyć, szczególnie gdy małe zielone stworzenie przebiegnie nam pod nogami lub po ścianie.

Zwiedzanie wyspy Ischia

Wyspa jest sporawych rozmiarów, a jej serce stanowi góra Epomeo (Mount Epomeo) o wysokości 787 m n.p.m., która przypomina swoim kształtem wulkan. Co prawda powstała ona w wyniku erupcji, jednak sama nie miała nigdy aktywnych kraterów.

Ischia składa się z kilku porozrzucanych równomiernie obszarów, do których dostaniemy się drogą SP270 otaczającą wyspę. Chcąc zobaczyć dalsze miejsca podczas krótkiego pobytu raczej nie obędzie się bez korzystania z komunikacji publicznej lub innych środków transportu. Niech nie zwiodą nas odległości w linii prostej, gdyż czasami chcąc przedostać się pomiędzy dwoma punktami musimy nadrobić bardzo dużo drogi.

Widok na wyspę Ischia i górę Epomeo
Widok na wyspę Ischia i górę Epomeo

Wielu turystów swoją podróż na Ischię zaczyna i kończy w miasteczku Ischia Porto, gdyż właśnie tam dopływają rejsy z Neapolu, choć nie jest to jedyny port na wyspie.

Po przeciwnej stronie znajduje się miejscowośc Forio, które słynie z mnogości klubów oraz miejsc do wieczornego imprezowania.

Wizyta na wyspie Ischia
Wizyta na wyspie Ischia

Ischia - atrakcje na wyspie

Szlaki piesze i krajobrazy

Obok łaźni termalnych wyspa może poszczycić się również innymi atrakcjami naturalnymi - w tym bujna roślinnością i masywnymi skałami, które wraz z jasnymi domami tworzą niepowtarzalny śródziemnomorski klimat.

Wszystko to możemy odkrywać wędrując wokół wyspy szlakami pieszymi. Do wyboru mamy trudne szlaki prowadzące po zboczach góry Epomeo lub prostsze prowadzę w stronę plaż lub wzdłuż wybrzeża.

Spacer w kierunku Zatoki Sorgeto
Spacer w kierunku Zatoki Sorgeto

Zamek Aragoński (Castello Aragonese)

Zamek Aragoński jest najcenniejszym zabytkiem na wyspie. Wzniesiono go na skalistej, wulkanicznej wysepce połączonej z główną wyspą Ischia mostem Ponte Aragonese. Jest to zachwycająca budowla, której historia sięga V wieku p.n.e.

Zamek Aragoński - na wyspie Ischia
Zamek Aragoński - na wyspie Ischia

Zwiedzanie zamku powinno należeć do obowiązkowych punktów zwiedzania wyspy Ischia. Tym bardziej, że twierdza jest również doskonałym punktem widokowym. Niestety, nie ma możliwości wejścia do samej twierdzy, chociaż spacer po udostępnionych budynkach oraz murach powinien sprawić nam dużo frajdy. A widok z murów na wyspę, szczególnie w słoneczny dzień, jest trudny do opisania.

Widok na wyspę Ischia z Zamku Aragońskiego
Widok na wyspę Ischia z Zamku Aragońskiego

W drodze na zamek warto zajrzeć do parku Parco Pineta Mirtina, będącego idealnym miejscem na krótki odpoczynek wśród zieleni.

Parco Pineta Mirtina - park na wyspie Ischia
Parco Pineta Mirtina - park na wyspie Ischia

Giardini La Mortella

Giardini La Mortella to słynne ogrody znajdujące się w Forio (Forio-San Francesco). Miejsce uznawane jest za jeden z najpiękniejszych włoskich ogrodów. Znajdziemy tam tropikalną roślinność, wszytko pięknie zadbane i kolorowe. Z ogrodów roztacza się widok na Zatokę Neapolitańską oraz port Forio.

Niestety, bilet wejściowy nie należy najtańszych. Koszt wejściówki to 12,00€ za bilet normalny oraz nieco mniej w przypadku ulgowych. Co warte dodania - w ogrodzie odbywają się również koncerty, bilety wtedy są jednak droższe i kosztują 20,00€. Aktualne godziny otwarcia sprawdzimy tutaj.

Baia di Sorgeto

Baia di Sorgeto, czyli Zatoka Sorgeto, to kolejne malownicze miejsce na wyspie. Znajduje się ona jednak dość daleko, więc najlepiej do niej dojechać autobusem bądź taksówką. Pod dotarciu we właściwe miejsce możemy dodatkowo zejść na dół na kamienistą plażę, pokonując sporą ilość schodów. Na dole ujrzymy w pełnej okazałości wspaniałe skały tworzące zatoczkę.

Zatoka Sorgeto - wyspa Ischia
Zatoka Sorgeto - wyspa Ischia

Ischia Porto - spacer miasteczku i plaża

Wizyta na wyspie Ischia
Wizyta na wyspie Ischia

Przypływając na Ischię z Neapolu dopłyniemy do portu Ischia. Po wyjściu na ląd wystarczy skierować się w prawą stronę, żeby znaleźć się na plaży. Ruszając w lewo dojdziemy do Zamku Aragońskiego, a po drodze będziemy mogli zaznać uroków włoskiej wysepki. Uliczki pełne są kolorowych domów, sklepików z pamiątkami oraz lokalnymi przysmakami, a także różnego rodzaju knajpek i restauracji. Jest tu co prawda dość turystycznie, ale wciąż odczujemy to autentyczny klimat.

Wizyta na wyspie Ischia
Wizyta na wyspie Ischia

Chiesa del Soccorso i widok na morze

Widok na kościół Chiesa del Soccorso
Widok na kościół Chiesa del Soccorso

Ten niewielki kościół charakteryzuje się bardzo malowniczym położeniem. Sam obiekt może nie jest wydawać się niczym nadzwyczajnym, jednak warto do niego zajrzeć. Wzniesiono go nad skałami, bardzo blisko urwiska, przy specjalnie przygotowanym placyku.

Wnętrze Chiesa del Soccorso - wyspa Ischia
Wnętrze Chiesa del Soccorso - wyspa Ischia

Kościół ucierpiał podczas jednego z trzęsień ziemi, lecz został odbudowany i przyciąga dziś wzrok białymi ścianami. Warto obejść go dookoła i zejść w dół po schodach, gdzie zobaczymy morskie fale obijające się o masywne skały. Całość wygląda zjawiskowo, ale podczas dużego wiatru zachować szczególną ostrożność i nie schodzić niżej ani nie podchodzić za blisko. Woda to żywioł, "spektakl" uderzających fal najlepiej oglądać z bezpiecznej odległości.

Wizyta na wyspie Ischia
Wizyta na wyspie Ischia

Wyspa Ischia na dłuższy pobyt

Jeśli planujecie dłuższy pobyt na wyspie warto zacząć poszukania noclegu odpowiednio wcześniej, ponieważ na wyspę przybywa wielu chętnych do korzystania z łaźni termalnych i najciekawsze oferty szybko się rozchodzą. Warto pamiętać o tym, że miejsca noclegowe "rozrzucone" są niemal po całej wyspie, więc znajdując super ofertę sprawdźmy w jaki sposób do niej dojechać.

Zwłaszcza w przypadku chęci nocowania na wyspie w okresie letnim powinniśmy zarezerwować sobie zakwaterowania ze sporym wyprzedzeniem. Czym bliżej wyjazdu, tym wyższe ceny i mniejszy wybór ciekawych lokalizacji.

Wyszukaj noclegi na wyspie Ischia

Jak dostać się na wyspę Ischia i ile kosztuje prom?

Jak dopłynąć na wyspę Ischia z Neapolu?

Na wyspę Ischia można dopłynąć szybkim wodolotem (Hydrofoil, czas podróży 60 minut) lub wolniejszym promem (Ferry, czas podróży 90 minut).

Promy oraz wodoloty odpływają z Neapolu z dwóch różnych portów: promy startują z Porta di Massa, a wodoloty ze znajdującego się tuż obok Castel Nuovo Molo Beverello.

Trasę obsługuje czterech przewoźników: Alilauro, Caremar, Medmar oraz SNAV. Trzech pierwszych z nich pływa do portu Ischia Porto, a SNAV do portu Casamicciola.

Pierwsze kursy rozpoczynają się już około godziny 6:15 z portu - Porta di Massa oraz o 7:35 z portu - Beverello. Dokładne rozkłady, dni oraz godziny najlepiej sprawdzać na stronie przewoźników.

Bilety możemy zakupić online lub na miejscu w kasie. Cena bazowa promu zaczyna się od około 12,30-12,40€, ale w przypadku zakupu online musimy liczyć się z opłatą rezerwacyjną. Koszt wodolotu wynosi już jednak około 20€.

Zaletą zakupu biletu na stronie internetowej jest gwarancja miejsca. W szczycie sezonu może zdarzyć się tak, że biletów w kasie może po prostu zabraknąć.

Jak dopłynąć na wyspę Ischia z innych miejsc?

Na Ischię dopłyniemy również z kilku innych miejsc, w tym z miast Pozzuoli i Sorrento, niektórych miejscowości Wybrzeża Amalfitańskiego oraz z wysp Capri i Procida.

Komunikacja publiczna na wyspie

Na wyspie działa komunikacja publiczna w postaci autobusów obsługiwanych przez firmę EAV. Niestety, ukształtowanie terenu na wyspie pozwala głównie na jeżdżenie wokół niej i z tego powodu podróżowanie autobusami wymaga czasu oraz cierpliwości. Linii autobusowych jest kilka, ale w przypadku wielu z nich fragmenty tras się powtarzają.

Po dopłynięciu na wyspę najlepiej dojść na pętle autobusową, gdzie otrzymamy wszystkie informacje oraz zobaczymy mapki z trasami. Ważna uwaga, z autobusów korzysta wielu turystów i miejscowych, szczególnie dużo osób wsiada przy przystankach umiejscowionych obok ośrodków turystycznych - wsiadając po nich możemy mieć problem z wciśnięciem się do środka.

Do najpopularniejszych linii należą ruszające z przystanku przy porcie Ischia dwie linie okrążające wyspę: CD (Circolare Destra, porusza się zgodnie z ruchem wskazówek zegara) CS (Circolare Sinistra, okrąża wyspę w przeciwnym kierunku).

Ceny biletów:

  • bilet na jeden przejazd (kupowany w kasie biletowej lub w kiosku) - 1,50€;
  • bilet 100 minutowy (kupowany w kasie biletowej lub w kiosku) - 1,80€;
  • bilet dzienny (ważny od 0:00 do 24:00) - 4,50€;
  • bilet trzydniowy - 11,00€;
  • bilet na jeden przejazd (kupowany u kierowcy) - 2€;

Dzieci poniżej 6. roku życia podróżują za darmo.

Taksówki

Na wyspie znajdziemy sporo charakterystycznych taksówek, które niestety są bardzo drogie. Najlepiej przed wejściem ustalić cenę, za którą zostaniemy dowiezieni do miejsca docelowego. Dzięki takiemu podejściu nie zostaniemy zaskoczeni podczas płacenia.

Niektórzy mieszkańcy przewożą ludzi w pojazdach w stylu riksz (popularne w niektórych miejscach tuk-tuki). Taki przejazd będzie tańszy, ale raczej nie przejedziemy tak całej wyspy w rozsądnym czasie.

Zwiedzanie wyspy Ischia
Zwiedzanie wyspy Ischia

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama