Herkulanum (Włochy) - zwiedzanie, dojazd oraz informacje praktyczne

O Pompejach słyszał pewnie każdy, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że bliżej Wezuwiusza istniało inne starożytne miasto - Herkulanum. Nazwa ta prawdopodobnie pochodzi od greckiego bohatera Herkulesa (Herakles). Początki miasta sięgają VI wieku p.n.e. - początkowo jako miasto handlowe obsługiwało handel morski na Zatoce Neapolitańskiej. W 307 roku p.n.e. miasto zostało podbite przez Rzymian.

Herkulanum, dzięki bliskiej odległości do antycznego Neapolu, okazało się idealnym miejscem wypoczynkowym dla bogatej, rzymskiej arystokracji - ich domy wyróżniały się położeniem oraz kształtem.

Prawdopodobnie od samego początku miasto zostało otoczone murami, a do pobliskiego morza schodziło się tarasami, których część widoczna jest do dzisiaj.

Stanowisko archeologiczne Herkulanum znajdują się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO i razem z Pompejami oraz Oplontis (znajdującymi się w obrębie miasta Torre Annunziata).

Herkulanum - zaginione miasto

Wybierasz się do Neapolu?

Neapol

Gdzie spać w Neapolu? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Neapolu. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w stolicy włoskiego regionu Kampania.

Wybuch Wulkanu

Wybuch Wezuwiusza w 24 sierpnia 79 roku doszczętnie zakopał miasto, jednak w inny sposób niż miało to miejsce w Pompejach. Miasto zostało przede wszystkim zalane błotem wulkanicznym, a nie pokryte gorącym popiołem wulkanicznym.

To właśnie błoto wulkaniczne w dużej temperaturze pozwoliło “zahibernować” nie tylko konstrukcje kamienne, ale też drewno. Na Herkulanum spadła także warstwa pyłu, zasypując miasto na wysokość niemal 20 metrów.

W Pompejach miasto zostało zakryte grubszymi warstwami gorącego popiołu wulkanicznego oraz spadającymi gorącymi kamieniami, co spowodowało duże zniszczenia dachów oraz pięter budynków - w Herkulanum tak się nie stało. Skąd taka różnica w skutkach? Wszystko jest zasługą/winą wiatru, który akurat wiał w stronę Pompejów, ratując Herkulanum przed tragiczniejszym losem.

Dziś wielu odwiedzających uważa, że to właśnie dzisiejsze Herkulanum jest ciekawszym miejscem i w lepszy sposób oddaje faktyczny wygląd antycznego miasta oraz jego zabudowań.

A w jaki sposób odnaleziono zakopane miasto? W 1709 roku, w trakcie wykopywania studni, znaleziono.. scenę teatru. Wykopaliska archeologiczne na większą skalę rozpoczęto w 1738 roku, a przewodził nim hiszpański inżynier Roque Joaquín de Alcubierre. Przez następne lata trwały prace archeologiczne umożliwiające odnalezienie dużego obszaru oraz wydobycie wielu elementów. Niestety, z powodu braku wiedzy i odpowiedniego doświadczenia, wiele znalezisk zostało zniszczonych.

Odnalezione przedmioty oraz budynki posłużyły jako inspiracje w pracach neoklasycyzmu, do dzisiaj w muzeach możemy spotkać obrazy czy przedmioty codziennego użytku (takie jak meble, stoły czy wyrobach z porcelany i zastawy) z XVIII wieku nawiązujące do odkryć z Herkulanum.

Niestety, olbrzymia część miasta prawdopodobnie nigdy nie zostanie odkryta, ponieważ dziś znajdują się nad nią budynki mieszkalne. Na przekór wszystkim problemom prace archeologiczne trwają nadal i archeolodzy mają zamiar odkryć przynajmniej część Forum - co jest ułatwione w naszych czasach dzięki możliwości skanowania terenu.

Zwiedzanie Herkulanum

Zwiedzanie Herkulanum [aktualizacja 2017]

Dzisiejsze stanowisko archeologiczne znajduje się pod poziomem ulicy, pozwala to na ciekawą obserwację tego niemal idealnie zachowanego fragmentu miasta z góry.

Przed rozpoczęciem zwiedzania dobrze zakupić mapę lub przewodnik, aby być w stanie dowiedzieć się więcej o oglądanych budowlach. Niestety, zdarza się często, że w kasach biletowych mapa nie jest dostępna. Możemy za to kupić przewodnik w małej księgarni znajdującej się na terenie obiektu.

Na miejscu możemy wypożyczyć przewodnik audio (audioguide), który należy oddać 30 minut przed zamknięciem. Wypożyczając przewodnik musimy zostawić w zastaw dokument tożsamości. Koszt wypożyczenia przewodnika to 6,50€, lub 10€ w przypadku wypożyczenia dwóch sztuk.

Pomimo, że teren Herkulanum nie jest tak rozległy, w ciepły dzień zabierzmy ze sobą wodę, której nie kupimy na miejscu.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Herkulanum?

W przeciwieństwie do Pompejów, ruiny Herkulanum nie zajmują wielkiego obszaru. Przy odpowiednim tempie powinniśmy spokojnie zwiedzić całość w ciągu około 2 godzin.

Widok na drogę w zaginionym mieście Herkulanum

Kiedy najlepiej odwiedzić Herkulanum?

Najlepiej omijać weekendy, święta oraz darmową niedzielę. Więcej turystów jest oczywiście w sezonie. Wiele osób najpierw wybiera się na Wezuwiusza, dopiero później na Herkulanum - z tego powodu najmniejsze natężenie odwiedzających jest z samego rana, tuż po otwarciu. Naszym zdaniem jednak nie powinniśmy obawiać się wielkich tłumów, w porównaniu do Pompejów Herkulanum cieszy się dużo mniejszą popularnością.

Pamiętajmy, że nie wszystkie budynki są zawsze gotowe do zwiedzania, niektóre z nich są remontowane lub zamknięte z powodu prac historyków lub archeologów.

Ważne budowle i budynki

Centralne Łaźnie

Łaźnie są jednymi z najlepiej zachowanych budynków w Herkulanum, w środku są niemal nienaruszone. Znajdziemy tam dwa pomieszczenia, prawdopodobnie oddzielne dla mężczyzn oraz dla kobiet. Na podłodze zachowała się czarno biała mozaika przedstawiająca małe delfiny

Dom Samnicki

Jeden z najstarszych domów w mieście, w momencie wybuchu miał około 300 lat. W środku znajdziemy piętrową galerię, a w sypialniach nadal znajdują się miejsca na łóżka.

Dom Neptuna i Amfitrydy

Nazwa tego domu wzięła się od imponującej kolorowej szklanej mozaiki ściennej przedstawiającej właśnie tytułowych Neptuna oraz Amfitrydy.

Dom Jelenia

Jeden z luksusowych domów, w środku którego znajdziemy kolorowe mozaiki. W trakcie wykopalisk w środku znaleziono stoły oraz rzeźby jeleni (stąd nazwa), które dzisiaj dostępne są w muzeum.

Dom Argusa Jeden z największych domów na terenie stanowiska archeologicznego. Jego nazwa wzięła się od znalezionych fresków przedstawiających Argusa.

W środku znajdziemy olbrzymi perystyl oraz duże pokoi.

Szkielety

Schodząc w dół, idąc w kierunku morza, znajdziemy wgłębienia, w których wystawione zostały szkielety znalezione w trakcie prac archeologicznych. Po ich obejrzeniu możemy przejść się niesamowitym tunelem prowadzącym na zewnątrz stanowiska archeologicznego.

Na miejscu zachowało się również kilka budynków użyteczności publicznej, spacerując i wchodząc wewnątrz budynków zobaczymy w niektórych obszarach dobrze zachowane szczegóły, takie jak chociażby schody, a także wystawione pojemniki na wino.

Widok na zaginione miasto Herkulanum

Informacje praktyczne [aktualizacja 2017]

Dojazd

Aby dojechać z Neapolu powinniśmy skorzystać z kolejki Circumvesuviana odjeżdżającej z dworca Galibardi w kierunku Sorrento lub Poggiomarino, i wysiąść na stacji Ercolano Scavi. Czas przejazdu to około 25 minut. Bilety możemy zakupić w automatach na dworcu Neapolu. Koszt biletu to 2€ w jedną stronę. (rozkład na trasie Napoli - Sorrento / rozkład na trasie Napoli - Poggiomarino)

Po wyjściu z dworca powinniśmy skierować się prosto w dół ulicą Via IV Novembre, aż dojdziemy do stanowisk archeologicznych. Czeka nas mniej niż kilometrowy spacer i powinniśmy dojść na miejsce w około 10 minut.

Pamiętajmy, aby nie skręcać za bardzo w okoliczne uliczki, mogą okazać się niebezpieczne.

Dojazd samochodem

Jeśli wypożyczyliśmy samochód lub przyjechaliśmy własnym z Polski powinniśmy skorzystać z autostrady A3 w kierunku Salerno. Przy stanowisku archeologicznym znajduje się podziemny parking płatny 2€ za godzinę.

Bilety [aktualizacja 2017]

Istnieją dwa typy biletów - bilet jedynie na teren Herkulanum lub bilet łączony do 5 kompleksów archeologicznych ważny przez 3 dni.

Bilet pojedynczy Pompeje: 11€ Bilet ulgowy: 5,50€

Karnet do 5 wykopalisk (Pompeje, Herkulanum, Oplontis, Stabiae, Boscoreale): 20€ Karnet ulgowy: 10€

Bilet ulgowy obowiązuje uczniów od 18 do 25 lat. Osoby poniżej 18 roku życia wchodzą za darmo.

W pierwszą niedzielę miesiąca wejście jest darmowe.

Karta ArteCard

Jeśli planujemy odwiedzić więcej atrakcji i korzystać z komunikacji miejskiej warto zastanowić się nad zakupem karty Campania ArteCard. Wersja 3 dniowa kosztuje 32€ (25€ dla uczniów i studentów), i zapewnia wejście do dwóch atrakcji za darmo, oraz do kolejnych ze zniżką (do 50%). Umożliwia również korzystanie z komunikacji miejskiej w Neapolu oraz z linii Circumvesuviana.

Co ciekawe, karta 7 dniowa kosztuje zaledwie 2€ więcej (34€) i umożliwia darmowe wejście aż do 5 atrakcji. Niestety, w przypadku karty ważnej 7 dni nie mamy możliwości korzystania z komunikacji publicznej i musimy dodatkowo uwzględnić koszty przejazdów.

Dokładne informacje o wariantach kart znajdziecie na oficjalnej stronie.

Dni i godziny otwarcia [aktualizacja 2017]

Od 1 kwietnia do 31 października codziennie od 8:30 do 19:30 (ostatnie wejście o 18:00). Od 1 listopada do 31 marca od 8:30 do 17:00 (ostatnie wejście o 15:30)

Kompleks jest zamknięty: 1 maja, 25 grudnia oraz 1 stycznia


Reklama